MATYLDOVINY: Sada

Když jsem si začala kupovat různé kreativní potřeby na rukodělky, objevila jsem nový svět. Svět materiálů, barev a nedozírných možností.

 

Jako dítěti mi stačila nová krabička pastelek, kde jsem je mohla skládat podle barev – od nejsvětlejší po nejtmavší, pak fixek, plastelín, rovnala jsem barvy podle oblíbenosti…

V současné době moje vášeň směřuje ke klubíčkům. Jako alergik jsem našla vlněná klubíčka, co nekoušou – skoro zázrak. No ano, je to merino a není to zrovna levné, ale když už se s tím piplám očko za očkem… a objevila jsem SADY klubek.

 

 

SADA – to je pro mě něco fascinujícího. Člověk, který rozumí dané věci, mi seskládal SADU. Tedy hromádku vyladěných klubíček od stejné značky nebo minimálně stejné kvality, síly a chlupatosti.

Na Vánoce jsem dostala sadu na můj první pletený šátek, je u toho i návod! Momentálně pletu jako o život, střídám barvy a užívám se každou výměnu klubíčka.

 

 

Taky mám sadu bavlněných klubíček – a ty jsou ještě navíc úžasně pojmenované (jazykář ve mně se nezapře) a ta moje se jmenuje Paví.

A ta oblíbená duhová klubka jsou taky vlastně sada – sada postupně se střídajících nitek různých barev.

Myslím, že mnohé z těch věcí jsem si koupila prostě pro radost – z tvoření a hlavně barev!

 

 

Dede: Děkuju Matyldě – jako obvykle přišla s moc pěkným tématem! Tak schválně, co milujete „v sadách“ vy? Konec konců, v sadách se prodávají i misky, talíře…:))) A ještě něco – jak moc jsou pro vás důležité barvy? 🙂

Aktualizováno: 13.3.2023 — 22:19

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jsem šťastná, že nejsem jediná „pošahaná“ 😀
  A to barevné klubíčko, áách.
  Teď tady už 14 dní háčkuji takový hospa-fráček kardigánek. Od spodní fialové až po tmavě modrou u krku 😀
  Už se těším.
  A kupodivu je příjemně hřejivý, jak mi leží při práci na kolenou.

 2. Ach, ty tyrkysové odstíny, to je nádhera!
  V tom světlém odstínu jsem měla velmi oblíbené šaty, ale přestala jsem je nosit, zdají se mi (na můj věk, hm) moc krátké. Tyrkysové klubové tričko strakáčské jsem si neodstranitelně pokecala.
  Teď jasně vidím, že nutně potřebuji něco tyrkysového!

 3. Matyldo, ta klubka jsou moc krásná! Paví… Moc krásnej název.
  A na ten nový šátek jsem jen s úžasem koukala – to je fakt paráda!
  No… já klubíčka nesbírám 🙂 I když mám doma moc krásnou sadu vyšívacích bavlnek, které jsem nakoupila s tím, že potřebuju do divadla pro kněžny nějaké vyšívání. To nakonec za mě udělala BlankaF (její divočák je úchvatný a dvojoocasá kočka taky:)), a mně zůstaly ty bavlnky. Zcela k ničemu, ale ráda se na ně dívám:))
  Jinak odmala miluju sady pastelek a barev obecně – od akvarelových až k olejovým. Ovšem poslední roky na ně taky jen koukám!

 4. Paví je nádherná a vznešená (mám ráda pohádku Paví král)..ale já raději ty zrzavý a pruchatý brka,co má na žebřech pod křídly a směrem k břichu…
  jsi šikovná…

 5. Já jsem si na Nový rok dala „socialistický“ :-)) závazek, že se kreativním způsobem zbavím všech zbytků vlny – a že jich je ! Umím plést, háčkovat i vyšívat. Takže jsem už upletla sobě pruhovanej silnější svetr ke krku , dne převládá hnědá a zelená, doplněná červenou a bílou. Potom opravdu tlustou vestu bez rukávů na zip s nezbytnou kapsou, červeno černou a teď pletu tenčí svetřík ze všech možných klubíček přibližně stejné síly a snažím se ty opravdu různé barvy nějak přijatelně sladit. Dokonce jsem se dočetla, že pletení ze zbytků je modní záležitost 🙂 Mezi tím jsem uháčkovala synovi a snaše tzv. „spadlé“ čepice – černé, málem mi u toho upadly oči 🙂 a na přání syna jsem vyrobila malýmu Máťovi „mlynářskou čepici „, t.j. z osmi dílů, s kšiltem, jen ne bílou, ale modrou. Teda vyrobila – uháčkovala. Je s tím neskutečná piplačka. No co, jsem v důchodu, venku se nedá nic dělat v tomhle počasí a já fakt neumím jen tak sedět :-).
  Mám i spoustu různých vyšívacích přízí a bavlnek, jen ještě musím vymyslet, co s tím.

  1. Jo, ten čas mi chybí, ale jaksi není k sehnání! Úžasná klubíčka se koupit dají, ale ten čas…

 6. Krásné barvy ! Jen ty moje ruční práce „za 5“. Ale aspoň je den barevnější. Matyldo přeji hezký nickový svátek!

  1. Jenny, to si nesmíš tak brát- každej umíme něco, já bych zas neukočírovala dědinu 🙂

  2. Hele, Jenny, si myslím, že ruční práce za 5 bude jedna z vlastností Střelců. Nemáme to náhodou i v horoskopu? Domnívám se, že ani Dede nebude v tomto oboru jedničkářka.
   Tím víc obdivuji Matyldu a další kreativní duše za jejich trpělivost a um při tvoření těch krásných a nositelných výtvorů. Ehm a moje maminka byla přitom jednou z nich. Asi jsem se holt potatila.

   1. No, já se totiž pekelně nudím večer, když už skoro upadávám na nos únavou, ale ještě nechci jít spát (neplést s „nechce se mi“, protože se mi obvykle chce). U čtení za chvilku usnu, u televize taky, ale když něco dělám rukama, přece jen je ta výdrž o něco delší. A proč nejdu spát brzy? Protože bych byla ve tři vzhůru. No a to je úplně na… nic.

   2. Taky jsem se spíše potatila, i když matinka nebyla z nezručnějších ale zase byla excelentní na šachy a třeba účetnictví. No, jo, my Střelci to tak máme. Ale zase třeba Vave,no to je výjimka ze Střelců. Moje babičky a jejich sestry,to byly pletařky,vyšívačky a háčkování,škoda nevzpomenout i ostatní ruční práce jim šly.Všichni jsme chodili opletení od čepiček až po ponožky,skoro mor to byl . 🙂

    1. účetnictví a střelci? jenny, můj drahý je střelec a jeho účetnictví je strašlivý…

     1. Horoskopy… jsem Panna a měla bych být přepečlivá. Mušketýr mi říká administrativní anarchista, byť jsem se prý už dost zlepšila 🙂

     2. No , matinka byla ve znamení „Panny“,ona nebyla Střelec,to já ale zase Vave je ten Střelec, tož si vyber! 🙂

   3. Já, střelec se hlásím do klubu ,,za 5″. Něco začnu plést, pak pářu, pak začnu a – odložím.

 7. Všechno nejlepší k svátku (obávám se, že pro mne vždycky budeš Matylda!).
  https://www.youtube.com/watch?v=ollwO4YYtug

  Ano, jako dítko jsem si pastelky či ficky (jak říkaly mé neteře) skládala podle barev, později klubíčka na vyšívání též. Pletení a háčkování mne minulo obloukem, a tak obdivuju všechny, kteří toto umění ovládají (moje mamka byla náramná pletařka a naše Maruška též).

  tvé barevné sady jsou moc hezky sladěné a tvé šátky mají své osobité kouzlo. Tak nějak už patří k tobě.

  1. Bavlnky jsem taky skládala do krabiček, jak zbyly po babičce- a teď je mám nasypané ve velké krabici a je v tom chaos 🙂

 8. Matyldo, přeju ti k nikovému svátku! A ty tvoje barevné sady klubíček jsou nádherné. Já momentálně vyplétám ty, které byly léta odložené a doplétám to, co bylo léta nedokončené… Musím se popasovat s tím, co jsem už zapoměla a s úžasem zjišťuji, co jsem kdysi dokázala.

  1. Taky mám ještě něco odloženo a potřebovala bych trávit míň času v práci, abych měla víc na to tvoření 🙂

    1. nějak taky víc inklinuju k Matyldě, byť máš „stejný jmenný základ“ jako můj drahý…
     Tak hodně zdraví,pohody a času….

   1. my to víííme 🙂 a přejeme všemi tlapkami k oběma svátkům všechno nejlepší a stále tolik tvořivého umu jako dosud. pro mne jsi jednoznačně Matylda 🙂

   2. Nickový svátek mám nickový 🙂 (nykový svátek mám nickový – nicka čili nulitní čili nemám), skutečný mám taky v březnu – ale to asi nikdo neví, přestože na Neviditelném psu jsem pod svým jménem z iDnes a Lidovek a nick si tam na zvířetníku píšu na začátek do hranatých závorek – [Nikoloki]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN