BTW: Mazli mě… ale po mém!

Stojím u sporáku, když se mi najednou do dlaně nasune dlouhá vlčí tlama a ozve se blažený povzdech, když ji automaticky pohladím. Nemusím se koukat, kdo mě poctil svojí společností – tohle dělá jenom Ari.

 

Je to vždy taková milá malá osobitost, kterou si na nás zvířata vymyslí – většina psů má ráda klasické psí drbání a mazlení, většina koček má ráda obvyklé kočičí libůstky. Nicméně každý z nich má i svoji osobitou cestu, jak se rád mazlí zrovna on:))

Když to u nás vezmu od začátku, tak Max miloval drbání na hrudníku s pod krkem, když přitom ležel na zádech a předními packami si tu mazlící ruku tiskl k sobě. Všichni moji psi se v této poloze mazlili a mazlí, ale jen Max měl ten svůj „chvat“, kterým si mazlící ruku u sebe aktivně přidržoval. A většinou k tomu slyšel: To víš, že jsi můj!“

 

Max coby pán v letech

 

Kazan byl srandista a veselý extrovert, ale mazlit se moc neuměl. Když s ním zacloumaly city, šel ke mně a velmi silně si ke mně přitiskl hlavu a funěl blažeností, když jsem ho k tomu drbala v hedvábných chlupech za ušima. Když jsem přitom náhodou seděla na kancelářské židli, která měla kolečka, uměl mě roztočit nebo poposunout – tak moc chtěl být blízko mě!:))

 

 

Daník se velmi rád zjevoval v mé blízkosti v podobě ležící černé huňaté koule s vyčítavými srpečky v očích: „Už tady ležím celou věčnost a ty sis mě nevšimla!“ Byl takhle schopen se trpělivě teleportovat z jedné místnosti do druhé, podle toho, kde jsem zrovna měla práci – vždy jsem ho už našla zakoulovaného:))

Na to byla jediná odpověď – zabořit mu ruce do hřívy a drbat citlivý krk. Měl rád, když jsem mu k tomu něco špitala, pak odpovídal mručením. A taky se strašně rád choval u Marka na klíně! Vůbec mu nevadilo, že je pětadvacetikilový vlček, nechal se chovat v náručí nadšeněji než kdejaká kočka:))

 

Prémiové foto – Daník na výsluní, za ním zamrzlé jezero (duben 2008, na ledě se ještě dalo chodit – a klouzat:))

 

Berry byla mazlivka odmala, milovala jakýkoliv druh fyzického kontaktu, pokud to ovšem neobsahoval česání. Ze všeho nejraději ale měla, když jsem jí „pochovala“ celou hlavu a přitiskla si její tvář ke své. Když jsem seděla u počítače nebo s knihou, a pejska došla k názoru, že je citově deprivovaná, vylezla mi předním půlpsem na klín, zastínila všechno, co jsem dělala a strčila mi hlavu k obličeji – prosím pomazlit! S její velikostí jí to jde samo, jen se za chvilku kapku pronese:))

 

 

Ari je náš Dr. Jekkyl a Mr Hyde. Zatímco k cizím lidem je rezervovaná až nevrlá, doma je to mazlítko na nožičkách. Miluje jakékoliv hlazení a drbání, ale přitom třeba k vítanému člověku obvykle doběhne nadvakrát – nejdřív letí plna nadšení, že už je ten někdo doma, ale než ji člověk stačí pohladit, otočí se a pádí pro něco, co tomu dotyčnému může přinést jako dárek – obvykle nějakého oslintaného plyšáka. Radostí se zauzluje až potom:))

 

 

Ale když chce, jen tak sama od sebe, vyjádřit svoji náklonnost, vsune člověku do dlaně čenich, nechá si laskat tlamu, hladit přes zavřené oči a případně i drbat pod bradou. Funí potěšením a potom hladiče důkladně olízne. Ona je vůbec takové naše olizovátko – Patrik i Kačenka při setkání s Ari obvykle rovnou zavírají oči, protože psina naše „štěňata“ ráda olízne důkladněji:)) Tak mě napadá – Berry nás neolizovala vůbec, nebo jen velmi zřídka… no, jsme všichni stejní a různí zároveň.

A tak se dnes ptám: Jaká mazlící specifika si vyvinuli vaši zvířecí přátelé? V čem jsou stejní a v čem originální? A jak se s nimi rádi mazlíte vy?:))

 

Aktualizováno: 12.3.2023 — 14:09

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Netopýři jsou divoká zvířata a k lidem se moc nemají. Až na výjimky, které pochopily, že člověk = jídlo, teplo a bezpečí. Jinak jsme pro ně nutné zlo a jdou vděční, když se nás zbaví a můžou si letět po svých.

  Ti, kteří se naučili lidskou péči ocenit, dávají spokojenost najevo předením. Někteří mají na svoji velikost úctyhodný motorek.

  Spousta z nich měla ráda teplý úkryt v lidské ruce – asi jim připomíná mámino křídlo… pár výjimek dokonce samo aktivně vlezlo do lidské ruky, když byli nakrmení a chtěli si spokojeně zarelaxovat v teple.

  Když se naučíte rozeznávat jejich výrazy tváře, poznáte spokojenost. A když už ji vidíte, běda vám, abyste se pohnuli! Netopýr je spokojený tak, jak právě teď je. Taková Mariella umí kvalitně nadávat.

  1. Tak předení netopýrů byl jeden z největších objevů, které jsem udělala v tvých článcích. To jsem ani náhodou netušila 🙂
   Mariella je ovšem unikát – ta byla spokojená i v tvém drdolu, pokud si to dobře pamatuju! 😀

 2. Naše kočky se mazlí všechny, na střídačku. Mazlili se i ti, co už nemáme, a nejvíc si mazlení užívali Jája a Silver, ti dva, kteří se k nám v podstatě vetřeli a strávili u nás pár posledních let. Ti za mnou chodili jak pejsci a nejvíc milovali, když jsem si sedla, to se každý přitiskl z jedné strany a já drbala a drbala. Jen ti ostatní zahlíželi, protože se Silvera báli a tak se moc nepřibližovali. Nejzvláštěji se mazlí Rozárka, kterou chovat může jen Michal, ale já když se v noci otočím na záda, okamžitě ji mám na hrudi a ona si lehne a nastaví krk a chce drbat a drbat a drbat.
  Teď se teda moc nemazlíme, protože mám momentálně šílený kašel, takže když už přijdou a lehnou, tak já začnu kašlat a oni zdrhnou, protože to trvá dlouho a je to moc hlučné :D. Já jen doufám, že už to brzo přejde, už jsem z toho fakt utahaná.

  1. Toro, držím palce – letos jsou choroby velmi výživné, brr.
   Jája, Silver… je fajn, žes napsala kočičí hotel. Pamatujeme si je i my 🙂

   1. Jo, jenže Silver by si zasloužil mnohem víc místa, prosím! Byl to můj oblíbenec ještě z nějakých starých webů :*

 3. To je nádherné psaní
  My máme doma mazlení až nad hlavu. Kočky, Napi…
  Teď už i Andy zjistil, jak je fajn, když mu drbu za ušima, až mu ty plachťáky plácají kolem hlavy.
  Teď ale máme smutné mazlení.
  Čtrnáctiletý kocour Kureček se nám ztrácí před očima. Se všemi nehodami a nemocemi, které v životě zažil, s tím musíme počítat.
  O to víc využívá každé chvilky, kdy se nám stočí na klíně a nechá se jen tak jemně polehoučku hladit. A on vrní ze všech sil, aby nám sdělil, že se nemáme bát, že měl krásný život a že tu ještě chvilku bude

  1. Eh, Mamutku, to je mi líto. Ono to potká každého, kdo má doma zvířecího přítele, ale není to nikdy o nic snazší. Já takhle vyšilovala Berryiny poslední tři měsíce, prostě jsem to věděla a ona věděla, že to vím – podle mě mi to řekla.
   Jsem ráda, že jsem ho poznala a musím se smát, když si vzpomenu, jak se nás všechny snažil obejít, aby se po tom úrazu dostal ven, když měl zaracha ze zdravotních důvodů. Nic násilného, on by se býval ven promazlil, kdybys nás s Jajkou nevarovala:))

   1. Jojo, velký švihák vesnický 😀
    Teď si nejvíc užívá vyhřívání kožíšku na radiátoru.
    Jen ať si nasbírá teplíčko.

 4. dneska jsem vůbec neměla čas číst a ani psát,tak dočítám teď a je to jak pohlazení 🙂

 5. Ještě tu chybí, jak se mazlí koně (a čekám taky na ty netopýry 😉 )
  Kobylka Novela je plyšák, který člověku rejdí nosem po kapsách a taky po tváři, naučená, že když dá pusu, dostane pamlsek. Ráda si nechá rozčesávat hřívu na čele a drbat pod hřívou na krku. To mají rádi všichni. Ohromný Spíťa miloval hřebelcování kartáčem na krku zespodu, to ho vždycky natáhl a mručel. A pak si nechal chovat svoji velikánskou hlavu. Rošťák Lotrek trochu nezná míru, pozornost si vynucuje štípáním, člověk musí být ve střehu, jinak snadno přijde k modřině. Vychutnává si drbání za ušima, masírování čumáku dlaní, česání hřívy, ale hlavně nesahat na břicho 🙂
  A kočka Tlapa je moje pětikilové miminko, nechá se držet na ruce, hledí mi do očí a jednu tlapku si natáhne a položí mi ji na krk. A pak slastně vytahuje drápky, taková trochu akupunktura 😀

  1. To mám radost, že koně nezůstali stranou! Díky, když jsem četla o těch tvých, vzpomínala jsem 🙂
   Lotrek je bílej, viď? A nechce si nechat sáhnout zezdola na břicho? To může být zajímavé:)))
   Jinak štípání dobře znám – to dělal často a rád Damián, jediný kůň, kterého jsem jezdila poměrně dlouho a soustavně. Byl jediný na jízdárně, který to dělal, tak jsem si nějak myslela, že je to hřebčí záležitost (ostatní koně – samci byli valaši)

   1. Jojo, to je ten bílý potměšilec. A vlastně taky neznám jiného štípajícího koně.
    A na to břicho, to je nejhorší, když tam má slepené chlupy. To jednou rukou čistím a druhou odháním tu dračí tlamu 😀

    1. Dračí tlama! 😀 😀
     „Můj“ Damián byl černý hnědák, takže dračí tlama byla černá s hnědými stíny kolem.
     Jediný bělouš na jízdárně (Rival) byl zase lechtivý – a čuně k tomu. taky legrace:))

 6. Dede, to je moc hezky popsané a miloučké fotky !!!
  Trixie měla moc ráda hlazení, muchlání hlavy, drbání. Ale úplně nejraději měla plné obejmutí vleže. Když ležela a já se k ní jen začala blížit, buď se převalila na záda, roztáhla všechny 4, obnažila břicho a radostně mlátila ocasem o zem.. „tak pojď na mou hruď“ :). Nebo zůstala ležet na boku, jen vrchní dvě packa zvedla vysoko, abych měla místo zalehnout. TA já si lehla a tělem se jí přitiskla k břichu, oblímala jí hlavu, ona mi dala tu vrchní packu na krk, blaženě funěla, občas mě lízla koncem jazyku, což byla sama o sobě velká pocta. Musela cítit i moje uvolnění, tedy že i mě to dělá dobře. Když jsem se po delší chvíli zvedla, T. vypadala skoro zklamaně, ona by klidně tak leželá dál. Tahle objetí milovala nade vše a to se říká, že prý se člověk nemá „snížit“ na úroveň psa, má si zachovat alfa pozici – pchááá, tihle chytráci by nás měli vidět 🙂

  Z koček je největší mazel Woody a když se chce mazlit, je jí fuk, zda svým tělem překáží, mávajícím ocasem je schopná smést věci na zem a mě téměř ucpat nos chlupama. Je neodehnatelná, umí se proto i urazit. Rusty je nesmírný kliďas, takže ta se ani nemusí sama přijít hlásit o mazlení, my chodíme za ní – přímo nás přitahuje. Oproti Woody, která sama uzná, kdy má dost, Rusty nemá mazlení časově nijak omezené – to spíše my. Večer si chovívá „si číst s manželem“, kdy mu vyskočí na klín, zalehne rozevřenou knihu a ..“vem si jinou, takhle je teď moje“ (a manžel si jinou vezme, už s tím počítá). Ginger není mazlicí vůbec (ani zvedací), zato miluje být v naší blízkosti, ležet nám u nohou, otírat se o ně. Posledních pár měsíců mi večer v obýváku skáče vedle nohou na vysunuté podnožce kanape. Nechá se pohladit, chvíli mi líže nataženou ruku, ale o víc dotyků nestojí, riskuji, že seskočí. Tak tam chvilku leží a velmi hlasitě přede.

  1. Maričko, to je krásný souhrn! Úplně to vidím 🙂
   K té alfa pozici… existují způsoby, jak dát najevo alfa pozici i mazlením. Pokud jsi se svým psem v míru, pak to, že si s ním lehneš, nic neznamená – jen to, že je vám spolu právě dobře. A to nikdy neuškodí:))
   Kočky máte taky dobře vyladěné! 🙂

 7. Denis rád přijímá vleže na zádech podrbání na hrudníku, na stehýnkách, pod bradou a kroutí se u toho slastně jako žížala. Když polo-sedím na gauči s nohama nahoře, nacpe se mi půlkou psa do klína – pod tíhou 18 kg nohy po čase dřevění. Taky rád klade hlavu do dlaně a jak oddaně se umí přitom tvářit! Co ale tak úplně nemusí, je objímání s hlavou na hlavě – vydrží to, ale bez nadšení, vlastně jen proto, že mě má rád. Ani olizovačem nikdy nebyl, jen v mladších letech při vítání skákal tak, aby se trefil čumákem do obličeje. Panečku, taková pusa čumákovka na nos nebo do oka, když se zadařilo, to byl zážitek! 😀

 8. Erník je radovan a mazlipes. A když se mu zdá, že třeba s tu cibuli krájím dlouho nebo že je zbytečné vytahovat talíře z myčky, přimetelí si to ke člověku zezadu a praští ho plyšákem – to je znamení, že všeho nechat, hodit zajícem a čekat, až ho pantáta Mrňús dovalí (někdy mám pocit, jako by táhl metrákové prase a ne plyšovou myš). Pak s pocitem dobře vykonané práce sebou práskne na záda a drbééééj na bříšku a hrudníčku a pod bradou. Nebo když si sednu do houpacího křesla, je to pro něj signál, že se z něj stalo malé chovací štěňátko a musím tu patnácti kilovou kouli chlupů zvednou a pohoupat.

  Brooke má nejraději masáž krku a zad – to zvedne hlavu a pootevře slastí tlamičku – z čehož má Jeník trauma, protože dodnes nepochopil, že to není výraz zuřivého psa, ale blažené psí holčičky.

  1. Erníka radovana a mazlipsa máš za odměnu, víš? 🙂
   Zkus dát Jeníkovu taky masáž krku a zad, třeba bude mít taky slastní otevřenou tlamičku a konečně Brooke pochopí! 🙂

 9. Dnes mi to vehnalo slzy do očí. Pořád,dodneška cítím jejich doteky,vlhké čumáčky,tlapky kolem krku a vidím ty oddané oči. Jak říká níže JanaB, kam jsem se to dnes dostala. Současní psékové a kočky jsou děsně mazlící a někdy musím utéct nebo se schovat,páč jejich požadavky jsou občas nereálné a já mám taky nějakou práci,kterou musím dodělat. 🙂 Je o radost vzájemná!

  1. Schovávat se před mazlení, protože jeden musí něco dělat… znám a nějak mi to vždy přijde tak trochu jako rouhání 🙂

 10. Ajvi moc mazlící není. Jenom když ona chce, tak nejraději sedí pánečkovi na klíně, nebo leží natažená vedle mne v posteli, tělíčko nalepené ke mně. A to si dospáváme noc. Vplíží se do postele, tak nenápadně, že mne ani neprobudí.
  Za to Dareček to je mazlítko, ale zase záleží jenom na něm. Nejraději mi leží na hrudníku, který napřed řádně pošlape, potom přede, zalehne a civí mi do obličeje. S šesti kilíčky se spát opravdu nedá….

  1. No, šest kilo na hrudníku bych taky nedala:)) Ale člověk je nechce vyrušit, když jsou tak blažení 🙂

 11. Scottovo vítání bylo jako Ariino. Přiřítil se, odřítil, někde něco sebral, znovu přiřítil, tumáš, ovšem musíš mi to vrátit!
  Nejradši měl když ležel na boku, já si k němu klekla, obejmula mu hlavu, přitiskla tvář k jeho a šeptala mu něco o psích potvorách. Souhlasně i nesouhlasně si k tomu mručel a byl v limbu. Takhle jsem ho poslala i na jeho poslední túru, kam musel beze mne. I když to už nebyl on, protože tam nebyla ta lehounká zpětná vazba, držela jsem ho dlouho, tentokrát jen pro mne samou.
  Uff, kam jsem se to zase dostala 🙂 !

  1. Jano, přesně vím, kam ses dostala. Bývám tam také. Ono to bylo stejné se všemi, které jsem už doprovázela… ❤️

 12. Všechny kavalírky po nás skákaly, lezly na klín, ale Karamel se snaží olíznout nos a umýt i důkladněji, zatímco Vanil hodí packy kolem krku a přitiskne se čenichem nebo tváří na tvář. Je to nejumazlenější pes, co jsme kdy měli.

  1. Jojo, Dawn mi olízl nos, kdykoliv se ocitl v dosahu jeho jazyka … A krásně vrtěl ocasem – on doopravdy měl místo oháňky vrtuli a nemával s ní jen ze strany na stranu, on prostě pustil větrák a s ocáskem točil kolem dokola – při pohledu zepředu doprava, po směru hodinových ručiček 🙂 …

  2. Ty jo, moc doufám, že nový vlček bude taky takhle mazlivej! Nebo aspoň skoro takhle mazlivej:))

 13. Barunka dělal to,co dělá Ari, strčila dlouhej psí čumák do dlaně a jemně pískala a opíral asi hlavu …Šarik mne zavalil celým svým psem, objal mne packama a poštěkával a mručel a pískal..tak bulim znova a ještě se mi moc stejská…

 14. OT – dnes je to osm let, co odešel jeden z nejdůležitějších autorů mého života – Terry Pratchett.
  Nabízím vám text, který k tomuto smutnému výročí přeložil Viktor Janiš (z FB)
  „Teď bych si dal moučník, sestřičko. A pak bych asi rád… něco… napsal… Už si nepamatuju co.“
  Čeká v rohu. Písek se pomalu přesýpá, už ho zbývá jen špetka. Starý pán stále září, jak se od něj šíří tisíce vláken.
  KVÍK.
  SOUHLASÍM. JE SMUTNÉ VIDĚT HO V TAKOVÉM STAVU.
  KVÍK.
  NE. NEVÍM, CO SE STANE…. ALE NEMŮŽU SE DOČKAT, AŽ SE HO ZEPTÁM, JAK TO VŠECHNO SKONČÍ.
  Starý pán se dívá nahoru, nejdřív skrz ně… a pak je uvidí. Pro jednou je úsměv na lebce postavy v kápi upřímný.
  „Já… já si vás pamatuju. Ant… ant…“
  ANTROPOMORFNÍ PERSONIFIKACE.
  „Ano, přesně tak. My jsme se znali?“
  KDYSI. A ZASE SE POZNÁME, PANE.
  Říkal to tak zřídka a tyhle pocity… vzpomínal na svého mladého učedníka a milovanou dceru. Na to krásné dítě, které mají.
  „Je tu… holčička, že?“
  MLUVÍ S AUDITORY, PANE. NECHTĚJÍ JI VYSLYŠET.
  „No jo. Víte, co se říká, dvěma věcem se člověk nevyhne. Daním a…“ Zadívá se do žhnoucích modrých očí a dojde mu to.
  KVÍK.
  „Přesně tak. Už je čas? Musím toho ještě tolik udělat.“
  DAL JSTE UŽ VŠECHNO, CO JSTE MOHL, PANE.
  „Ne, rakovinu ne. Alzheimera.“
  JÁ VÍM.
  „Tak, kde je ten chlapec? Vzpomínám si na nějakého chlapce.“
  VYBOURAL SE S NÍM KOČÁR.
  „Aha. Já autům nikdy moc nevěřil. Ani koním.“
  ZAVEZOU VÁS, KAM CHCETE.
  „Musím?“
  BRZY. ALE MŮŽEME TU CHVÍLI POSEDĚT.
  KVÍK
  NEMÁTE NĚJAKÉ SUŠENKY?
  „Ne. Je to vážně škoda.“
  ANO.
  „Vážně tam jsou želvy?“
  AŽ ÚPLNĚ DOLŮ. VIDĚL JSEM JE.
  „Á. To bych moc rád viděl. Co takhle malý výlet, ještě než…?“
  BYLO BY MI POTĚŠENÍM.
  „Světlo je tam pomalejší… a je tam opice….“
  ORANGUTAN. STEJNÝ PRINCIP.
  „Ano… budou si mě pamatovat?“
  KVÍK.
  „Copak? Neslyšel jsem tě.“
  ŘÍKÁ, ŽE ANO, PANE.
  „Nikdy se mi moc nelíbilo, jak si vás lidé démonizují. Mně připadáte moc milý.“
  MÁM SVÉ DNY.
  „To my všichni, ne?“
  NĚKTEŘÍ MÉNĚ NEŽ JINÍ.
  „Je to rychlé?“
  ANO. A PŘINESL JSEM MEČ. OBŘAD SI TO ŽÁDÁ.
  „Aha. Co takhle šálek čaje?“
  TO BYCH MOC RÁD. HRAJETE ŠACHY?
  „NE. Co takhle dámu?“
  A tak si ti dva staří přátelé vykládali, a i když si starý pán nepamatoval všechny podrobnosti, muž s kápí a jeho krysák mu vypomohli, když bylo potřeba.
  – Nick Mogavero

  1. Bulím tu..Smrť a a krysí výpomoc a Zuzana Stohelitská, dcera Morta a Ysabell ze Sto Helit a knihovník s trsem banánů..Kuférek a Mrakoplaš a Noční hlídka a všichni ostatní, Jindra Rakvář, Mauritz a TP – hledám ho po celé Zeměploše a jednou ho najdu..

 15. Choďák Max miloval naší společnost, rád si nechal kdykoliv drbat kožich, ale pouze ve vzdálenosti min půl metru….ne abyste se přitiskli!!! Zato berňák Archibald neváhal se nacpat na klín s výrazem „vždyť se v pohodě vejdu“ a ty nohy co padají mi snad přidržíte, ne?

 16. Ne mazlicí, nýbrž vítací: Rocco (kavalír) hup na židli, hup na stůl, stoj na zadních, packy kolem mého krku, já ho drbu pod ušiskama a vítáme se líčko na líčko zleva zprava ještě usilovněji, než Brežněv s Honeckerem …

  1. Tos mě tedy dostal, představuji si to v obojím provedení a smíchy už nemůžu. 😀 Na vás dva je ale asi hezčí pohled.

  2. Nikoloki, to musí být báječné! Myslím vás dva s Roccem 🙂
   Kavalíři jsou mazlítka obecně a tomu tvém u to jde extra dobře:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN