HOST DEDENÍKU – Ivana: Předení (5) – výběr kolovratu

V dnešním dílu seriálu o předení se podíváme na to, jaké existují typy kolovratů, kde a za kolik se dají sehnat a jak se nenapálit a nekoupit si místo kolovratu jenom „SWSO“. Tuhle vtipnou zkratku jsem pochytila na sociálních sítích. „SWSO“ znamená „Spinning-Wheel-Shaped Object“, tedy „předmět ve tvaru kolovratu“ – takové to, co lidi využívají jako dekoraci, ale nefunguje to. 😀 A nebojte, i já jsem se jednou nachytala.

 

Začneme stručným přehledem základních typů kolovratů. Existuje několik možností napínání hnacího provázku, který spojuje kolo s cívkou, na niž se při předení příze navíjí. Sama pořádně neznám jejich názvy a jelikož jsem se už osobně setkala s různým napínáním a připadalo mi, že na pohodlí během předení to nemá vliv, je víceméně jedno, se kterým bude pracovat začátečník.

 

Ležatý a stojací kolovrat

 

Dále se kolovraty dělí na vodorovné (ležaté) a svislé (stojaté). Ležaté kolovraty mají cívku k navíjení příze umístěnou vedle kola, zatímco stojaté ji mají nad kolem. Stojaté jsou obvykle menší, už z principu nezaberou tolik místa a řekla bych, že v našich krajích byly i oblíbenější a v bazarech jsou častěji k sehnání. Stejně jako v předchozím případě je to ale otázka osobního vkusu – někdo má radši jeden typ, jinému se líbí ten druhý. No dobře, někomu se začnou kolovraty doma hromadit a nutně potřebuje mít oba typy… 😀 (Ale to už je spíš diagnóza…)

Aby byl kolovrat funkční, musí mít všechny podstatné části, na které upozorňuje jedna z fotografií. Zatím není až tak důležité, k čemu která část slouží. Teď ještě nepředeme, jenom kupujeme kolovrat. A pokud ten kolovrat není úplně nový, je třeba si pohlídat, jestli mu něco nechybí, případně vědět, jestli máme v okolí někoho, kdo je schopen tu část opravit nebo nahradit.

Zdá-li se, že nic nechybí, není u starožitných či použitých kolovratů pořád vyhráno. Je životně důležité (tak jo, no, přeháním – životně ne, ale hodně ano) takový kolovrat vyzkoušet. Některé „SWSO“ jsou fakt umělecká díla a vypadají dokonale. Jeden takový dokonale vypadající historický kolovrat jsem si nevyzkoušela, majitel starožitnictví mi ho v dobré víře zabalil do fólie a já až doma zjistila, že jsem koupila šmejd. Pěkně řemeslně udělaný šmejd. Můj „dvorní truhlář“ tu věc sice s vypětím všech sil opravil a zprovoznil, ale řekl, že už ode mě v životě žádný kolovrat nechce vidět. 😀

Takže – jak se má chovat skutečný kolovrat? Pedál je spojený s kolem. Když roztočím kolo, pedál se pohybuje nahoru a dolů. (Obráceně to samozřejmě funguje taky – když šlapu na pedál, točí se kolo.) Křídlo se volně otáčí. Cívka se volně otáčí a není napevno spojená s křídlem – v ideálním případě se dá cívka úplně sundat. Je logické, že nějaká ta rez nebo špína u starých strojů nevadí, to se promaže a rozhýbe. (Lepidlo, kterým domácí kutil spojil křídlo s cívkou, se ovšem nerozhýbe, to vadí.)

 

Co kolovratu nesmí chybět

 

Křídlo může být dvojího typu – kovové bylo původně určeno na rostlinný materiál (většinou len), dřevěné s háčky pak na vlnu. Z vlastní zkušenosti ale vím, že na tom kovovém upředete naprosto cokoliv. Za sebe tedy opět říkám, že je to vcelku jedno.

Teď už víme, na co se zaměřit. Ale kde hledat?

Internet. Aukro, Bazoš, Sbazar a podobně. Problém je, že z fotky obvykle zjistíme, jestli má kolovrat všechny relevantní části, ale pokud se nachází na jiném konci republiky, vyzkoušet si ho nemůžeme a musíme se spolehnout na informace od prodávajícího. Takže je tam určité riziko. Férová cena za starožitný kolovrat, kterému nic moc nechybí, je podle mých zkušeností kolem dvou až třech tisíc. Narazíte-li na levnější, neváhejte a berte ho! Přijatelný by ale mohl být i dražší, opečovávaný kousek po nějaké přadleně, která se z rodinných důvodů musí zbavit svého dřevěného miláčka. I to se stává.

Starožitnictví a bazary. V dnešní době se v kamenných prodejnách už s kolovraty tolik nesetkáváme, ale sem tam se nějaký objeví. Chce to mít štěstí a do takových obchůdků cíleně nakukovat. (Nebo si to naopak zakazovat, když už toho máte doma moc. 😀 ) Výhodou je, že si můžete kolovrat zblízka prohlédnout a vyzkoušet. Ceny by měly být podobné jako v předchozím případě, ale stává se, že lidé skutečnou hodnotu takovýchto „bytových dekorací“ neznají, a i kvalitní kolovraty nabízejí pod cenou. (Známý takhle jeden ulovil za neuvěřitelných 780 korun. Myslela jsem, že to musel být překlep a někdo před to číslo zapomněl napsat jedničku.)

 

 

Pozůstalost, půdy starých domů a podobně. Nemáte už náhodou nějaký kolovrat doma? Nebo vaši známí a příbuzní? I to je možné.

Novodobé kopie starožitných kolovratů. Existují lidé, kteří jsou schopni podle nějakého staršího kolovratu vyrobit nový. Nedávno zesnulý pan Zbranek z Valašska vytvářel a prodával velice hezké, funkční a kvalitní kolovraty. Mnoho kolovratů z jeho dílny je „v oběhu“ a může se stát, že na nějaký při hledání narazíte. Pan Zbranek byl legenda, ale kdo ví – třeba jeho postavení v „přadláckých kruzích“ někdo podobně zručný jednou nahradí.

Moderní kolovraty. Stejně jako u vřetánek vás odkážu na dva výrobce novodobých kolovratů – firmu Ashford (u nás prodává https://www.dalin-praha.cz/ ) a Kromski (v České republice prodává https://www.katrincola.cz/ ). Tady už se pohybujeme v řádech desítek tisíc korun za kolovrat, takže se nejedná o úplně levnou záležitost. Na druhou stranu pohodlí při předení je se starožitnými kolovraty nesrovnatelné. Je to asi stejné jako s auty – jako byste přesedli z veterána do moderního vozu se všemožnými posilovači a asistenty. 🙂 Některé modely nových kolovratů mají například dva pedály, takže kolo roztáčíte i zastavujete jenom nohama a máte zcela volné ruce, a vůbec mají plno různých vychytávek, které vám usnadní a zpříjemní práci.

 

Moderní dvoupedálový kolovrat Ashford Kiwi

 

Ještě modernější než moderní kolovraty. Ano, čtete správně. Dovolila jsem si do zvláštní kategorie zařadit tzv. „e-spinner“, „elektrický kolovrat“, který vyrábí třeba zrovna firma Ashford. Jedná se o přenosné skladné zařízení velikosti cestovní tašky, které vypadá téměř jako horní část obyčejného kolovratu, tedy křídlo s cívkou, ale místo kola je malý motorek. U tohoto „kolovratu“ tak úplně odpadá nutnost šlapat a pohánět kolo. Prostě strčíte adaptér do zásuvky, nastavíte rychlost otáčení, zmáčknete tlačítko a je to. Pokrok nezastavíš… Výhodou je malá velikost i snadné ovládání. Cena e-spinneru zhruba odpovídá cenám ostatních moderních kolovratů.

Ptáte se, jaké typy kolovratů preferuji já? To je těžké, protože když tomu propadnete, zjistíte, že každý kus je trochu jiný a má své kouzlo. Tak tedy, můj první kolovrat po dědovi je starožitný, stojatý, s kovovým křídlem. Je hezký, snadno se přenáší a kvůli jeho pohádkovému vzhledu ho dnes ráda používám na ukázky pro veřejnost.

Jako druhý se ke mně dostal moderní dvoupedál Kiwi II. od firmy Ashford. Je báječný a tak pohodlný, že na něm dělám dlouhodobější projekty. Když už dopředu vím, že u kolovratu strávím hodně času, volba je jasná.

Třetí kousek měli známí na půdě a než aby ležel ladem, svěřili mi ho. Je malý, lehký, a přitom ležatý! Tvarově úplně jiný!

Jako čtvrtý v pořadí jsem si pořídila ten nepovedený „SWSO“, který ale po opravě skutečně funguje. Jeho kolo je ale tak těžké, že během předení zároveň posilujete nohu. A je fakt pěkný.

Do pětice všeho dobrého jsem ke kterýmsi Vánocům dostala e-spinner. Ten je taky skvělý. Dá se vzít do klína k televizi, do postele, na dovolenou… Prostě kamkoliv, kde je elektřina.

Jaký si vyberete vy…? 🙂

 

Aktualizováno: 6.3.2023 — 18:54

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hlásím se teprve nyní. Celý den jsme byli bez internetu i TV. Naše milé O2 se opět vyznamenalo. Napsalo SMS (před týdnem), že z důvodu technické údržby plánují na dnešek odstávku. Ad1) před týdnem je pro mně dlouhá doba, na SMS jsem lehce zapoměla. Ad2) doba odstávky od 8 hodin 450 minut!!! Musela jsem si textovku přečíst dvakrát, když už jsem si na ní vzpoměla, abych ji pochopila.
  Takže Ivano, obdivuji tvého koně. Kolovraty se mi líbí všechny, ale ten po dědovi přece jenom o hlavu vede před ostatními.
  Nikdy příst nebudu, raději na ruční práce nakupuji materiál už hotový, v úhledných klubkách. Momentálně zpracovávám přízi, zakoupenou před covidem na čepici a šálu. Věřím, že se ještě ochladí natolik, abych šálu a čelenku užila ještě tuto zimu 🙂 . Už se práce chýlí ke konci. Objevila jsem další rozpletenou věc, stačí doplést véčko a pletená vesta přes hlavu, děrovaným vzorem bude také hotová. Jen přijít na ten vzorek. O po dvaceti x- letech dopleteném svetru jsem už psala. Dokonce jsem ho měla s Jajkou ve vedrech, ale dole v jeskyních v Moravském krasu. Ten mne vlastně „nakopl“ na dodělání a upotřebení všeho toho materiálu, co jsem léta zasklívala. Brrr jsem hrozná!

  1. Děkuji, ano, hromadění kupovaných klubíček znám taky. 🙂 Moje maminka ráda plete a ráda hromadí klubíčka. Před Vánoci mi dopletla svetr, který byl rozpletený už několik let. Taky se k tomu tak nějak vrátila. I já už mám několik takových klubek nachystaných na to, až se odhodlám, že se taky naučím plést. Zatím bojuju s háčkováním, ale pořád to není ono. A pletení je složitější, trochu se toho bojím. 🙂

 2. Jo a ono „SWSO“ mě taky fascinuje… proč si lidé pořizují jako-kolovrat? Chápala bych to tak leda ve stylové hospodě, ale jinak…

  1. Někteří to mají v interiéru jako doplněk ke staré chalupě, viděla jsem i torzo kolovratu někde ve „vesnicky“ laděném obýváku… Je to hezké, tak si někteří z kolovratů dělají dekorace. Moje „dekorace“ jsou navíc i funkční, což je méně obvyklé. Kdysi přišla na návštěvu jedna známá, vidí kolovraty a hned říká: „Jé, Ivi, to je krásný, to nevyhazuj, jednou to bude mít hodnotu!“ 😀 Polil mě studený pot jenom při tom slově „vyhodit“ a musela jsem jí vysvětlit, že TOHLE opravdu není dekorace. A nevyhodím to ani náhodou. Brr.

 3. Ivano, na tohle fakt ruce a trpělivost mít nebudu, ale máš můj hluboký obdiv. A jak správně podotkla Yga, je to malebné – ty kolovraty jsou prostě krásné – dokonce i ten moderní 🙂
  Způsob, jakým tak zpracuješ psí chlupy, je svým způsobem okouzlující 🙂
  Jo a taky se těším, až vysvětlíš, jak to vlastně funguje… Třeba by tě někdo mohl nahrát ve výukovém videu, abys to nemusela všechno psát! 🙂

  1. Děkuju, no ano, jsou krásné, a to je přesně ono – každý je jiný, ty starožitné jsou prostě originály… Výukových videí je plný internet, nechci úplně nosit dříví do lesa. Však já se taky učila příst podle YouTube 🙂 Proto váhám, zda by vůbec měl být další díl, když návody k předení jsou všude.

 4. Předení je tak malebný koníček – i na pohled pro kolemjdoucí! A kolovrátek je velice zajímavý pracovní nástroj.

  A Ivano – až to všecko spředeš, tak pak i tkáš?

  1. V tom následném zpracování už tak dobrá nejsem – vlastně skoro vůbec. Mám stuhový tkalcovský stav, zkouším háčkovat a mám předsevzetí, že se naučím plést. Ale jsem ve všech těchto činnostech takový začátečník, že se svými výrobky moc spokojená nejsem. A protože vím, kolik času a úsilí za tou ruční přízí stojí, je mi jí pak líto na ty moje „pokusy“, takže tkání a další věci provozuju raději s kupovanou přízí – pro jistotu, kdyby se to nepovedlo.

 5. Ne, nedívám se, nedívám se, nedívám se! Mám šicí stroj, hromadu jehlic, nutně potřebuju další háčky se silikonovou rukjetí- proti plastu nebo kovu nesrovnatelné- hromadu klubíček, látek… Takže odstup, satane, další koníček ne 🙂

  1. Ale zase ten pocit, když se pak háčkuje nebo plete z vlastnoručně vyrobené příze… Hmm… :⁠) (Už mlčím.)

    1. Vanilka jí včera část nechala na veterině. vyholené rameno má zastříkané stříbrným sprejem, takže vypadá jako malý Terminátor 🙂

     1. Však ona zase obroste 🙂 Jen je to hloupé, když je venku zase taková zima. Aspoň u nás tedy zima je.

     2. jo, podobně vypadala po odstranění mléčné žlázy Pitina..malej Robokop..ta stříbrná v červenci byla strašidelná…
      tak hlavně ať se Vanilka zahojí a je v pohodě….

     3. nebezpečně vypadající strakatice 🙂 hlavní je, že to není nic vážného a bude v pořádku.

 6. Ivano, máš doma krásnou sbírku. Hlasovala bych pro klasiku, ten, co jsou na něm popisky (to je ten po dědovi?). A těším se, až nám příště vysvětlíš, k čemu má kolovrat křídlo.

  1. Děkuji. Sbírku se snažím nerozšiřovat, občas mi sice cvrnkne do nosu nějaký zajímavý inzerát, ale teď se ovládám. Není místo. Potřebovala bych na tyhle věci nějakou samostatnou místnost, ateliér nebo tak něco.
   Ano, to je ten po dědovi, mám ho moc ráda – možná i proto, že byl můj první?

   1. Tak ty tomu říkáš vznešené ateliér? U nás se skloňuje dílna, veřtat, bastlírna,… taky by se hodila.
    Ano, ten první je prostě vždycky nej, mám podobné zkušenosti.
    Napiš, prosím tě, článek Jak se ovládat, potřebuju nutně fungující návod. 🙂

    1. Mně „dílna“ z nějakého důvodu evokuje něco studeného, zatímco v ateliéru je teplo. Ale je to jen můj subjektivní pocit a určitě máme na mysli to stejné. S tím sebeovládáním je to těžké – snažím se sama sebe utlouct rozumnými argumenty. „Není na to místo.“ Taky je fajn mantra „nepotřebuju, nepotřebuju…“

     1. Kutílna, to zní dobře. Já mám šicí koutek v obývákokuchyni a MLP elektrotechnickou dílnu (brácha tomu vznešeně říkal pracovna…) v hostinském pokojíku, zabírá půlku :-).
      Kutílnu bych si mohla vybudovat pod schody do patra, na korálky a pod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN