HOST DEDENÍKU – Topi Pigula: 28 000 obětí v Turecku? Může za ně i šlendrián a ignorování vědců

Zemětřesení o síle 7,5 Richterovy škály nemuselo mít tak smrtící důsledky. Zabíjelo i ignorování vědeckých varování a doporučení.

 

 

Zemětřesení, které zasáhlo Kypr, Turecko, Jordánsko, Libanon, Sýrii, Irák, Gruzii a Arménii, mnohé zaskočilo svou ničivostí. Počet obětí se odhaduje na 28 000 a pravděpodobně se ještě zvýší. Byť seismologové věděli, že v podzemí dochází k pnutí vlivem tlaku zemských desek, nebyli a stále nejsou schopni předpovědět, kdy a v jaké síle k posunu a následnému zemětřesení dojde.

Je to podobné, jako když si k sobě přiložíte dvě kuchyňská prkénka a budete je tlačit šikmo proti sobě. Dříve nebo později se s prudkým pohybem posunou, ale nikdy neodhadnete, kdy přesně, a o jaký kus. A to vše i v případě, že znáte sílu tlaku i velikost tření. Teď si místo kuchyňských prkének dosaďte obrovské kontinentální desky, které jsou „natlačené“ na sebe, mají tendenci pohybovat se podél a jen tření tomu zabraňuje. Jenže dříve nebo později bude síla tlaku směrem k pohybu větší než „brzdící síla“ tření a desky se posunou. Transformní zlom, jak se tento typ pohybu zemských ker nazývá, je sice měřitelný, ale neodhadnutelný.

Vědecká komunita geologů a seismologů o situaci v oblasti ví a informuje. Jenže čte někdo z politiků odborná pojednání vědeckých sborníků? Jak moc o situaci vědí stavebníci a lidé, co mají na starosti územní rozhodnutí? Odpovědí je počet obětí a množství zřícených budov. Ve hře bude bezesporu i lidský šlendrián.

K zemi šly i budovy, které byly podle reklam „dokončeny v souladu s nejnovějšími předpisy o zemětřesení“. Vtírá se otázka, zdali reklama nelhala, či zda nedošlo k šetření na materiálu či technologiích. „Na většině míst byla úroveň otřesů nižší než maximum, takže z tisíců budov, které se zřítily, můžeme usoudit, že téměř všechny nevyhovují žádnému rozumně očekávanému stavebnímu zákonu pro zemětřesení,“ řekl pro BBC David Alexander z University College London.

 

Foto – Topi Pigula

 

Něco podobného čeká i oblast u San Franciska, kde se v rámci transformního zlomu k sobě pohybuje pacifická a severoamerická deska. Tady berou varování seismologů a vědecké výstupy vážněji. Možná proto, že když v roce 1906 došlo v San Francisku vlivem posunu desek k zemětřesení o síle 7,8 stupně (silnější než v současném Turecku), ztratili Američané kolem 3 000 životů a více než 20 000 staveb.

K čemu jsou seismologové, když včas nevarují před smrtícím zemětřesením? Kdybychom otázku trochu pozměnili a zeptali se, k čemu jsou meteorologové, když nedokáží zabránit úmrtí způsobené bleskem, asi by vyzněla hloupě. Od roku 2006 do roku 2021 zemřelo v USA 444 lidí po zásahu bleskem a nikdo meteorology neviní.

Základem není přesná předpověď a z ní vyplývající možná evakuace, ale dlouhodobá znalost rizika a z ní vyplývající přizpůsobení. Přesto v roce 2009 byli seismologové odsouzeni za to, že zemětřesení nepředpověděli. Pointa je jasná. Brát vážně vědu a důsledně vyžadovat a kontrolovat doporučení vědců. Protože ten, kdo je připraven, není zaskočen. Pokud by skutečně moderní budovy byly postaveny v souladu se „zemětřesnými doporučeními“, alespoň část z nich by zůstala stát.

 

Další články najdete zde

 

Aktualizováno: 12.2.2023 — 21:31

15 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Peníze až na prvním místě.
  Nemusím chodit daleko – třeba naše ostravská D1 – pár otřesů kamiónů a už po půl roce od slavného otevření se po ní nedalo jezdit (dodnes náš vnuk cestou z k nám hlásí veselé „hop, hop“).
  Turecko, Sýrie a jejich okolí, bohužel, pořád v hlavách svých vyvolených žijí v orientálních pohádkách – mě zlato a paláce a ti ostatní? Tam se nikdo nedívá. Je smutné, že si zase natřesou peří a bude to to samé. Vždyť, už jen to, že někdo nepustí pomoc zasažené oblasti!?!? Nepochopitelné – pro nás. U nich norma. člověk je jen číslo – platí, neplatí.

 2. už uvádějí 40000..je mi to líto…někdo byl mrtvý hned, někoho čekala trýznivá smrt..nejhorší je,když ti lidé umrzli, přestože jejich zranění nebyla smrtelná… a odpovědnost? Doufám, ž ese lidi poučí..ale když se dívám tady, co od povodní vzniklo ..nějak tomu nevěřím..lidi se nepoučí

 3. Je mi líto těch zmařených životů, těch hrůz, co se tam asi dějí a těch, co zachraňují, kteří budou mít traumatickou památku na celý život. Turecký představitel, který dal generální pardon tomu stavitelskému šlendriánu, to bude zase jistě svádět na jiné a vyhrožovat Evropě přesunem migrantů a kdoví čím dalším, jak je jeho dobrým zvykem a zase bude chtít aby mu všichni pomohli,zejména finančně. Nakonec to prohlásí za svoji zásluhu. Tam,kde lidský život nemá cenu pro vůdce nejvyššího, to je taky Turecko. Díky za dnešní článek.

  1. Nejlepší je to, že už obvinil několik desítek lidí, ale sám je čistý jak slovo Alláhovo – ta amnestie vlastně za to nemohla.

 4. Zřejmě se to na někoho svést musí, hledání viníků je oblíbený sport nejen u nás. Tak proč ne na seismology. Bylo by fajn, kdyby v ohrožených územích brali vážně stavební zákony.

  1. Víš co? Zajímalo by mě, jak jsou na tom teď v duchu lidi v Kalifornii, žijící na stejně výbušném podloží. Jestli si říkají – ano, náš dům by měl vydržet (říká to majitel, stavebník, developer), ale je to skutečně tak?
   Nepochybuju, že šlendrinán se děje i u nás. Akorát tady je obvykle důsledkem maximálně to, že do bytu zatéká nebo někde něco plesniví. Taky otrava, ale aspoň nejde o život.

   1. stavět lehké domy, co se přinejmenším sesypou do sebe…nebo se oddělí jednotlivé sekce a zbytek ,pokud to nebude 7,8 Richtera, vydrží…rozhodně by tam neměly být příliš vysoké stavby…

   2. V San Francisku se staveji vysoke vezaky. V pripade zemetreseni so doufa, ze vetsina zustane stat, ale okna nevydrzi a na ulici budou dva metry strepu. Kdyz prochazim mezi mrakodrapy, snazim se vybrat blizky vchod, kam utect az se to zacne klepat.

    Nemam tak uplnou duveru v ty stavby. Prvni vezak tisicileti, Millenium Tower, 58 pater, se pomalu propada do bahna a taky se naklani. I bez zemetreseni. Byty v nem jsou od milionu dolaru vys, a vetsina je prazdna. Majitele bytu zaluji stavitele.

    1. No potěš, všechno – jak padající sklo, tak naklánějící se domy.
     Tam se taky asi šidily předpisy… Nebo tam závazné předpisy nejsou?

 5. Je to tak, zemětřesení se nedá předpovědět, ale dá se na něj do jisté míry připravit, aby následky nebyly tak strašné. Těch mrtvých už dnes hlásí 41 000 a stále to není konečné číslo.
  Neříkám, že úřady často nebuzerují (to slovo je tu naschvál, protože kolikrát jde opravdu o blbiny), ale třeba stavět v záplavovém území by se nemělo ani v naší jinak velmi bezpečné kotlince.
  Jinak to, co píše Topi, velmi dobře ilustruje i tahle zpráva z Novinek https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-mezi-zricenymi-domy-v-tureckem-meste-cni-temer-netknuta-stavba-ze-skla-plni-normy-eu-40422818?fbclid=IwAR1o5cbZptkrzalJoxhPVsdig9QuBqrngQqHx5UXwfZ6AXcxZjpBzPb4JQcle

  1. Naprosto souhlasím. Svírá se mi srdce, když vidím tu spoustu nových staveb tam, kde v roce 1997 bouřila voda…

   1. Tohle vidím i v Břeclavi – postavené domky pod hrází odlehčováku. A když přišly povodně, tak nadávali, že se pomalu staví hráze z pytlů, že už mají vodu na prahu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN