BTW: Jak nepřestat ochutnávat život

„Nestrkej mi sem ten čumák, sakra, budeš ho mít barevnej/ budeš od sazí/ uříznu ti omylem ucho/…“ Dobře si vzpomínám na tyhle svoje litanie, protože mladá Ari byla fenka dychtivá, která nesnášela, byla-li nechávána stranou rodinného dění a aktivně vstupovala kamkoliv se jí podařilo strčit nos.

 

Někdy jsem s tou bílou psí hlavou neustále lezoucí do mého zorného pole ztrácela trpělivost, ale většinou jsem se snažila mít pochopení. Dnes, kdy se Ari stala ve svých deseti letech poklidnou dámou, mi ta zvědavá všude překážející hlava chybí. Možná i proto, že dychtivost je ztělesněním mládí a já sama někdy mívám pocit, že by mi neškodilo mít jí víc. Nerada to přiznávám, ale nemít svoje psaní, nebyla bych na tom nejlíp!

 

 

Být dychtivý, toužit poznat víc a lépe, život skutečně ochutnávat, a nejen se na něj koukat… to je úžasná vlastnost. Domnívám se, že ji dostane do vínku každý, jen ne každému dostatečně dlouho vydrží. Potíž je v tom, že osobám starším, takzvaně rozumným a vůbec usazeným leze mladistvá dychtivost strašně na nervy.

Nesahej na to! Nemluv pořád! Nelez tam!“ Nebo o něco horší: „Kdo je na tebe zvědavej? Rozumíš tomu jak koza petrželi… Pusť to, ty nemehlo, udělám to sama!“ Zákazy, výsměch, nevšímavost, to vše dusí přirozenou dětskou dychtivost. Děti se pak obávají ptát, nechtějí zkoušet nové věci – co kdyby se to nepovedlo? A přestávají být upřímné – kdo by stál o výsměch?

 

 

Šťastní jsou potom ti, kdo si dychtivost nenechali vzít a dokázali ji přenést do dospělého života. Protože dychtivost se obvykle pojí s optimismem a touhou poznávat, a to je koření, které je v životě zatraceně potřeba. Potíž je v tom, že život sám, byť žitý dobře a s odvahou, zcela přirozeně tu prvotní čistou dychtivost eroduje. A nejsou to jen zkušenosti, které člověku přece jen odstraňují většinu záhad běžného života, ale i jistá otupělost, plynoucí z únavy a často i z navyklého pocitu bezmoci.

A právě proto je třeba si dychtivost kapku pěstovat. Od jistého věku to už nemůže být ta dětská, přímočará, nekomplikovaná, ale pořád ještě může být hravá, hnaná zvědavostí a nadějí, že život vždycky může mít pro člověka schované i příjemné překvapení.

 

 

A tak vám přeju, aby vás zrovna dnes (a kdykoliv potom) potkalo něco, co vzbudí vaši zvědavost a donutí vás myslet rychleji, nadšeněji a aspoň maličko novým způsobem:))

 

Zrovna teď musím jakoukoliv dychtivost dlabat z hloubky a výsledky nejsou nic moc, únor mi nesvědčí. Jak jste na tom vy? 🙂

PS: Nutně potřebuju štěně a zase ho nebudu mít – fenka měla předčasný porod a žádné ze štěňat nepřežilo. 🙁 Vzdávám touhu mít psa jako byla Berry, a budu čekat na bílého vlčka…

Aktualizováno: 12.2.2023 — 21:32

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ta dychtivost se mi ze života už také vytrácí.
  Snažím se mít radost i z maličkostí, ale někdy to jde ztuha.
  Velkou vzpruhou je mi můj vnouček Samík, ten má dychtivosti ještě hodně a je hezké ho pozorovat.
  Dokáže se pro věc velmi nadchnout. A já oceňuji, že si dokáže najít spoustu informací k danému tématu.

 2. Dede, kouzelná fotka mladé Ari mezi kmeny !! Moc přeji, abys nakonec mohla takhle podobně fotit další štěně.

  Tak přímo dychtivost si nepěstuji, jak píšeš, děti jsou „dychtivější“ mají k tomu v sobě mnohem více elánu. Já už se zcela spokojím s nějakou tou radostí dne. A stačí mi k tomu opravdu málo – třeba dneska ráno jsem se radovala z asi 10. krásných narcisů, které za zahradě vykvetly a další se k tomu chystají.
  Dychtivost je takové trochu „hrrr těšení se“, už, už aby to bylo nebo přišlo. Jenže v mém (a manželově) věku to přílišné „hrrr“ zároveň rychle posunuje dny života rychle vpřed – jak nám, tak našim zvířatům: A to nejsou veselé myšlenky. Tak mám raději zdrženlivé „prrr“ a prostě ty maličké, denní radosti – když se povedou, prohřejí mi třeba celý den. Stačí mi to !

 3. Dede, možná bys mohla hledání rozšířit po obou liniích…sledovat chovku na bílou vlčí holčičku a zároveň útulky na vlčí štěně ( fenku) jakékoliv? divné, že Nejvyšší Pes + Berry ještě nikoho neposlali 🙁

   1. tak, tak 🙂 Jennynko, písni mi do mailu adresu, po neděli Ti pošleme dobroty PPLkou, ju?

  1. Evo, nakonec to dopadne, věřím tomu A bude to kluk… viz níže 🙂 A tak si zatím v duchu vymýšlím jméno, které by nebylo Rex (protože Rexe mám v hlavě:))

   1. kluka, samozřejmě že kluka…už jsme se o tom bavily 🙂 hlava děravá myslí na psa a píše fenku. hmmm jméno pro bílého vlčka – co třeba RoyZ ?

   2. Když to dvakrát nevyšlo, tak do třetice to jistojistě vyjde! Držím palce.
    Rex je úžasné jméno, mně by se líbilo. Ze stejného soudku třeba Cézar nebo Baron. 🙂 Anebo co třeba Brix ?

     1. Nad Thorem jsem uvažovala 🙂 Dag by se mnou ladil, ale opravdu blbě se to zdrobňuje, ostatně stejně jako Thor. Nicméně se dá říkat pejsku, že jo:))
      Na Rexovi je hezké, že se fakt pěkně říká – stejně jako Max, se kterým už máme zkušenost.
      A já nemám ráda pro psy lidská jména – ostatně Daník nebyl Dan nebo Daniel, ale Dandy 😛

      1. Siggy? Ragnar? nebo, když je to Švýcar, tak potom Gemmy nebo Arnold… ale Ty vlastně nechceš lidská jména.

       1. Ragnar je taky pěknej! 🙂
        Já mám pořád v hlavě taky Tarkana – to byl Ariin dědeček, úžasnej pes, mazlila jsem si ho a myslela na Kazana, měl skoro stejnej pohled. Byl z Francie, proto asi to jméno. Ovšem taky si nejsem jistá, jak by to rodina skousla 😛

        1. A co Barry? Syn Kazanův! 🙂 🙂 Mohla bys mu říkat Baryk – jééé, strejda Tonda měl Baryka a byl to bezva pes.

          1. Barry je hezké psí jméno, prostě Berry v kalhotkách :). Na „B“ jsou tady celkem oblíbená jména větších psů – Buddy (kamarád), Buster nebo Boomer (to se mi líbí pro akčního psa, znala jsem jednoho takového a padlo mu. A jeden zlaťák se zase jmenoval Splash, protože od štěněte velice miloval vodu.). Asi nejlepší bude počkat na štěně. Možná, jakmile ho uvidíš, samo ti jméno naskočí.

      2. My jsme kdysi měli Daga, byl to stř. knírač P+S – Dagi,Dagíš,Daginek,Dagča,Dagíšek,Dagouš potvorajednakousavá :-))

 4. Dede, máš naprostou pravdu ve volbě nového psa, pokud máte určité požadavky.
  Vidím to u našeho Andyho, jaký je problém cokoli, co nezná, nebo se bojí změny trasy byť jen na procházce (odhozenec u plotový – následky se projevují i po třech letech u nás, v milující rodině).
  A k hlavnímu tématu 🙂
  To mám nejspíš nějaké vrozené? 😀
  Asi jsem zapomněla synchronizovat časy.
  Čas mého těla – pomalu chřadne, ty vrásky už mi mávají na pozdrav a klouby prozměnu místo pozdravu ráno jen zavržou, a čas mé mysli.
  Čas mé mysli je přesvědčen, že i když to stojí za ho(uby), tak zrovna teď venku začíná cvrdlikat koncert nějaký ten malý opeřenec a v pět ještě není úplná tma a pomalu začíná tepat srdíčko přírody po vegetačním klidu.
  Včera jsem na polích mezi Hranicemi a ValMezem viděla první čápy.
  No není to parádní!
  Tak já dnes odpoledne začnu chystat pomalounku nářadí a s psejkama rozhrábneme nějaký ten krtčinec 😀

  1. Mamutku, tak to jsi jela u nás za humny. Jezdíváš tudy častěji? A co „Setkání Zvířetníků“ letos, poslední týden v květnu, tedy víkend, nedojedeš? 🙂

  2. Mamutku, až my budeme rozhrabovat krtince, bude na dlouho! krtěj jak diví 😛 🙂 A máš pravdu, včera, jak svítilo sluníčko, už ptáci krásně zpívali…

 5. Karamelce bylo minulý týden sedm! Našemu Lupičákovi! Když jsem ji viděla včera letět a plavně přeskakovat kaluže, tak jsem si říkala, že na sedm kavalířího věku nevypadá, ale v něčem přece jen- je zvyklá na sousestru Vanilku, předtím Světlušku a na rozdíl od mladých let o cizí psy moc nestojí. Čuchnout dobrý, kamarády vítá, ale jinak spíš dohlíží. Taky je ta starší a rozumnější, že, zatímco potrhlo Vanilka je pořád potrhlo.

  1. Je to jak včera, když jsem si mazlila hračkokočkového Lupičáka a přemýšlela nad tím, jak se takového plyšáka může někdo bát (bál:))
   Život ve smečce psům svědčí – po roce samotky je to vidět dokonce i na Ari. Jak byla zvyklá na Berry a jiní psi ji nezajímali, zůstává osamělá, příležitostné setkání s cizím psem ji ke hře neláká. Je smutnější a (tohle jen šeptám, aby nevěděla) – prvně ve svém životě přibrala! 🙂

 6. V mladším věku jsem se formou pokusů a omylů dopídila lecčeho a s nadšením. Bohužel s přibývajícími roky mě tohle opouští a jaksi pohodlním. Vlastně jsem lenivá. Asi je to normální.

  1. Je to normální. Akorát stojí za to se občas pro něco nadchnout a co víc, i něco nezvyklého udělat 🙂 Což ty mimochodem umíš – co jsou ty tvoje výlety a stálé hledání nových cest? 🙂

 7. Jako dlouholeté pravidelné čtenářce krásných příspěvků zde na Dedeníku mi to nedá a dovolím si reakci na PS u dnešního článku. Už dlouho se zabývám problematikou útulků a opuštěných zvířat, aktivně pracuji pro jeden azyl pro opuštěné psí a kočičí seniory. Dostávají se k nám ti, jež někdo vyhodil, ale také často ti, který zemřel majitel a rodina se nedokáže či nechce postarat. Ti psi za to vůbec nemohou. Bývají dost smutní, ale v nových domovech pak krásně ožijí a rozkvetou… co tedy místo čekání na čistokrevné štěně zkusit poohlédnout se po nabídce útulků – a nabídnout domov nějakému opuštěnému psovi, oni to dokážou člověku vrátit…

  1. Nemyslím si, že je to požadavek na čistou rasu, Dede není snob. Je to touha mít svou Berry zpátky. Já jsem se takhle dopracovala ke čtyřem retrívrům.
   Možná by ji/ho našla i v útulku, ale to je stejně dlouhé hledání jako čekání na štěně. Mimochodem, svého prvního zlaťáka jsem převzala, když mu bylo devět. Byl se mnou ještě šest let. A pak už to byl ještě třikrát ten samý pes. 🙂

   1. Máš pravdu pravdoucí, vždycky jsem chtěla zpátky svou boxerku. Nebýt věku a nemít ohled na kondici,zase by byla ta moje holčička psí.

   2. My jsme se dopracovali postupně k pěti koliákům. A stejně nejsou jeden jako druhý. Dede docela tě chápu. Choďáčci jsou velice chytří a empatičcí. Ale srdíčko máš jinde.

  2. Jenže Dede chce štěně kvůli Ari – tady ji rozumím. I když sama bych tehdy dala přednost postarší menší fence, kvůli Brooke jsem šla do psího štěněte – čistokrevného slovenského korače. Sakra, nedávno tomu bylo sedm roků, co se tvářil jako andílek, aby se za branami útulku změnil v malého satanáše 🙂 🙂 …

   1. Sedm let? Erník??? Ty jo, to je jako s Karamel… Ti psi to berou nějak hopem (jen my se neměníme, že:))

  3. Katko, útulky sleduju a nejednou se mi sevřelo srdce. Ale chci být tak rozumná jak to jde, právě proto, že pes je zvíře se svými emocemi a potřebami a já se opravdu snažím vyhnout situaci, kdy se tomu novému budu snažit hledat další domov, protože to u nás nefunguje. Zkusím svoje úvahy shrnout.
   Kazan a Berry by k sobě klidně vzali i dráče a neviděli by v tom problém. Byli to vyrovnaní, sebevědomí a dominantní psi.
   Ari je kastrovaná fenka, submisivní. Jak jsme už zjistili z několika zkušeností, jinému dospělému psu radši uhne a já nechci vzít domů zvíře, kvůli kterému se Ari bude cítit opuštěná. Nebo… i takový scénář může nastat… by hrozilo krveprolití. Ari je sice submisivní, ale to neznamená, že je slabá. Je zkušená, je ovčák, má sílu a pořádná zubiska. Pokud by se rozhodla o své místo na světě bojovat, mohlo by to dopadnout velmi zle.
   Takže řešením je štěně a to pejsek, ne fenka.
   Dále. Navzdory tomu, že tak z dálky můžeme vypadat, nejsme tichá poklidná domácnost důchodců. Jednak tu jsou vnoučata – máme čtyři, z toho dvě v batolecím věku (a Davídka takřka od psa neodtrhneme:))
   Pokud někam jedeme a potřebujeme pohlídat psy, děje se tak u nás, kam se některý z našich synů přistěhuje i s rodinou. S velmi aktivními a většinou hlučnými dětmi…
   U nás doma taky není vždy klid – už jen zkoušky divadla. Dál – Martin je velmi aktivní sportovec a čeká, že mladý pes se stane jeho parťákem na dlouhých túrách. Ari mu už nestačí – předminulý víkend spolu šli z Lázní Bělohrad k nám domů, cestou se maličko ztratili a přidali si kilometry, velký kus přes zamrzlé zorané pole. Dopadlo to tak, že mi Martin volal, ať přijedu pro Ari (která se mu už nezdála a nechtěl ji zničit) – přijela jsem, vyzvedla ji a on si těch posledních pět kilometrů došel sám.
   Dále – pořád se psy hodně cestujeme a cestovat ještě budeme.
   Takže když jsem vzala všechno tohle v úvahu, čekám na štěně, pejska (fenku jsem mohla mít už i na podzim, ale sama chovatelka uznala, že je to riziko vzít potenciálně dominantní nekastrovanou fenku k Ari) a je mi smutno. Vím, že se může zvrtnout cokoliv a kdykoliv, ale protože jde o živého tvora, jistím se jak dokážu.
   A pes z útulku nepotřebuje další nejistotu. A že jsem po jednom starším vlčákovi v útulku koukala s velkou touhou! 🙂

   1. Rozumím, nicméně přesně taková domácnost jakou popisujete by byla ideální pro spoustu pejsků, kteří prostě jen potřebují u někoho bydlet a dát mu svou lásku. Nic víc. Např. u nás v azylu velmi pečlivě vybíráme nové majitele a ladíme vše tak, aby si pejsek a nová rodina sedli. No nevadí, jen jsem to naťukla. Naštěstí spousta lidí do toho jde (sama jsem důkazem – máme doma už třetího psa útulkáče, bereme si vždy dospělé velké psy, a nikdy jsme nelitovali). Jen trochu nechápu, když jste po vlčákovi z útulku koukala s velkou touhou, proč u Vás už není… i starý pes zvládne soužití s rodinou… <3

    1. Katko, pokud jste skutečně četla, co jsem napsala, pak byste pochopila, že zatímco by onen starý vlčák jistě zvládl žít v naší rodině, tak by to nezvládla zase Ari… což nedopustím. Pak tam byla třeba poznámka o tom, že můj muž hledá parťáka na dlouhé túry, protože Ari už musí šetřit. Jak by do toho zapadl starý vlčák? A to nemluvím o vnoučatech.

     1. což o to, možné je, že zkušený, životem ponaučený vlk by pro Ari byl převtělením Berry a tak by ho přijala… jenže by to byl pes domácí, ne aktivní sportovec. takže by to nakonec dopadlo tak, že byste měli doma vlčí smečku v počtu tří a to už je vážně dost.

 8. Dychtivost není jen výsadou mladí. Teď jsem to viděla na Univerzitě třetího věku. Co denní studenti řeší podle principu minimálního úsilí, do toho jdou tihle s nadšením a šturmem.

  Neboj, Dede, štěně bude. Jen asi ještě není z nějakého důvodu ten správný čas.

  1. Když jsem dva roky dělala U3V na brněnské veterině, tak nám to přednášející s povzdechem říkali stále. „Kdyby studenti měli o poznatky takový zájem jako vy…“

  2. Jo, Dana (kamarádka přes stopování a divadlo) je dlouholetou studentkou na U3V a zrovna minulý týden jsme hrály divadlo pro absolventy dalšího kurzu 🙂 Živí aktivní senioři a dana jim dělala reklamu – byla oslavenkyní a zároveň ostatní bavila (jako Kazi:))

  3. Jo, milá JJ, to máš pravdu, když jsem vlezla do důchodu tak mne přesvědčili občánci ať jdu do té služby pro obec. Achichách, to byl osmiletý záhul od psychologie přes sociologii až po VŠ byrokracie, včetně stavební čety.Taky na divadlo došlo,nehledě na další kulturní výkony. Však jsem se z toho docela dlouho vzpamatovávala ale zase jak já říkám, poznáš sama sebe a to dost důkladně. Nadšení a šturm bylo moje krédo. 🙂

   1. Jenny, já jsem tě za to obdivovala ještě předtím, než jsem vlezla tady u nás do zastupitelstva. Taky osm let a na nesrovnatelně jednodušší pozici mě přesvědčilo, že služba lidem je asi ten nejtvrdší chlebíček vůbec! 🙂 Takže potom jsem tě obdivovala ještě víc 🙂

   2. Jennynko, za to Tě obdivuji velice, vím, jak náročná a přepestrá činnost to je.. a zodpovědnost až na půdu! a jak se něco nedaří, hned sa ide za starostú žádat o pomoc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN