BTW: To zase bude ostuda, jestli je někdo pozná!

Hrajeme si s bratrem a bratrancem na zahradě, když najednou uslyšíme hudbu. „Pohřeb!“ vykřikneme nadšeně. Konečně se zase děje něco zajímavého! Rychle se rozhlédneme. Děda cosi okopává na druhém konci zahrady, a jak už moc dobře neslyší, hudba ze hřbitova mu unikne. Opatrně se vyplížíme brankou ven a utíkáme. Pohřeb si přece nenecháme ujít!

 

Úplně před sebou vidím svého dědu, jak šťastně a v plném soustředění obdělává zahradu, aby pro tu chvíli jaksi úplně vypustil z hlavy, že má mít dohled nad vnoučaty. Pak se z chaty vynoří babička, zapřažená v nekonečném úsilí udržet nás všechny najedené, přiměřeně čisté, a malý prostor v chatě aspoň v zásadě uspořádaný. To ona si hned všimne mírumilovného ticha – a je jí jasné, že jsme už zase pryč. Ale kde?

 

Hřbitovní brána – dnes je to vstup do staré části hřbitova

 

„Pepo, kde jsou děti? Měl jsi na ně dávat pozor!“ Napne uši a spráskne ruce. „To snad ne! Ti hadrníci určitě zase utekli na hřbitov!“ zaúpí. Moc dobře věděla, jak rádi tam chodíme. Normálně to moc neřešila, věděla, že tam žádné škody neděláme – to jsme si nechávali až na doma (víte, jak dobře hořely ty vyhozené voskové chryzantémy?:)). Potíž byla s těmi pohřby. Kdo z pozůstalých stojí o to, aby na konci smutečního průvodu vážně kráčely tři malé špinavé a občas i otrhané postavičky? I kdyby se opravdu snažily tvářit vážně, a občas i tu slzu uronit…

 

 

Jenže jakmile jsme už jednou utekli, byli jsme v bezpečí. Dvůr Králové je malé město, babička i děda tam byli desítky let učiteli, takže je skoro každý znal. Jak byla naše babička rázná a rozhodná žena, v téhle situaci to obvykle vzdala. Oblečená ve své pracovní šatové zástěře určitě na hřbitov jít nechtěla, a kdo by se uprostřed přípravy oběda převlékal?

 

 

Když si to zpětně uvědomím, naše „hřbitovní období“ netrvalo moc dlouho, ale stálo za to. Popravdě, my s bratrem jsme vyrůstali s výhledem na nejstarší část Olšanských hřbitovů. A nešlo jen o výhled – byl to úžasný a nenapodobitelný prostor ke zkoumání, a k… no dobrá… více či méně vhodným dobrodružstvím. Hřbitov ve Dvoře Králové, tak příhodně blízko k babiččině a dědově chatě, jsme tedy přehlédnout nemohli.

 

Staré koryto na vodu, bývala u něj pumpa, dnes je prázdné. Vpravo od něj byla ta díra v plotě 🙂

 

Chodívali jsme tam dírou v plotě, i když hlavní brána byla za rohem. Měli jsme své oblíbené hroby („Ten je můj! A tahle hrobka je moje!“:)) a vždy jsme nakukovali do těch starých polorozpadlých v naději, že spatříme nějaký ten hnát, když už ne lebku. 😛 Tak nějak mám pocit, že se nám to nikdy nepovedlo (byl to vždy vcelku spořádaný hřbitov), ale nám to zase tak moc nevadilo. A pak… bylo tam vždy co číst.

 

Vzdálená část hřbitova – moc se mi líbí, protože je fakticky v lese… On celý ten hřbitov je lesní. Proto se mi líbí doteď.

 

Ale jo, ostudu jsme docela určitě nejednou udělali. Ale nikdy nic jiného. A víte co? Skvěle se na to vzpomíná:))

 

Trochu novější část hřbitova. Když jsme byli malí, byla nevýznamná a nás moc nezajímala:))

 

A já se tedy dnes ptám: jak jste dělali ostudu jako děti vy? 😀

Aktualizováno: 25.1.2023 — 19:59

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Povedlo se mi jednou, když jsme byli s rodiči na dovolené, v průběhu večeře v restauraci, dvakrát převrátit sklenici s limonádou tak, že se musel měnit ubrus. To byla, panečku, ostuda! Divím se, že můj cholerický tatínek toto přežil bez újmy, když ani nemohl ventilovat vztek pořádným zařváním. 🙂

  1. Hančo, jednou… stane se (ano, povedlo se mi to teď v hotelu v Jeruzalémě a byla to naštěstí čistá voda:)). Ale dvakrát za sebou – to se už nedivím, že to byla pro tatínka opravdu zkouška! 😀

 2. Když mi byly čtyři, přestěhovali jsme se z Fulneku do Ostravy. Za tehdy Kulturním domem Vítkovických železáren byl starý městský hřbitov spojený s židovským. A naše ulice hned vedle.
  Jako prďata jsme tam lítali, poskakovali, prožívali dobrodrůža a já se učila vlastně číst – ta krásná písma náhrobků.
  Jednou nás tatínek výchovně poučil, že se nemáme bavit s cizími lidmi a nic si od nich brát (dodnes jsou takoví zlí cizí lidi).
  No a my, pojašení poučení janci, jsme na hřbitově narazili na nějakého starého ošuntělého pána. Takový vyplašený dětský jekot musel nejednomu nebožtíku posunout prkénko pod hlavou. I paní sousedka upustila kytičku, co chtěla dát Pepánkovi na krásu, jak večer požalovala rodičům.
  A tak jsme tam už „nesměli“ – prý 😀

  1. Eh Mamutku, rodiče to mají těžké – nevarují a riskují průšvih, varují a riskují ostudu 😀 Chudák starý pán!
   Jinak na hřbitovech jsem četla ještě dřív, než jsem šla do školy – ono toho tam bylo vždy napsaného tak akorát, aby to jednoho neodradilo 🙂

 3. Musela jsem se zamyslet. Myslím, že největší ostudu jsem udělala matince,která měla doma společnost a chtěla předvést svoji dcerenku,že ukáže dámám nějaký baletní výstup neb jsem doma pořád tančila baletila. Schovala jsem se za nějaký závěs a nechtěla vylézt. Po nějaké době mne matinka vytáhla na světlo a když viděla,že se mnou nehne,tak se aspoň před tou společností zeptala, čím chci být a očekávala moudro. Načež holčička udělala patřičný geksicht s pitvořením, jala se všelijak poskakovat,s tím, že bude dělat šaška v cirkuse jako povolání. A bylo vymalováno.

 4. Jednu – asi ne úplně ostudu, ale VELMI trapnou chvíli, kterou jsem způsobila tatínkovi, jsem kdysi popsala v jednom drabbli v dmd na sosácích. Dávám ji ráda k dobru, ale chudák táta z toho má trauma dodnes 😉

  Když mi bylo deset, rozhodla jsem se vyzkoušet domorodý způsob šplhání do korun palem. Podle návodu z robinsonády jsem si jedním švihadlem svázala kotníky a druhým zápěstí. Pak jsem jako píďalka začala vzlínat po kmeni naší břízy. Návod fungoval! Jak jsem se hrudníkem tiskla k rozpraskanému kmeni, trochu jsem si sedřela kůži, a také švihadlo na rukou jsem utáhla zbytečně moc. Ale ta radost, když jsem seděla nahoře!

  Nazítří jsem byla pozvaná na středisko k preventivní prohlídce. Maminka zrovna nemohla, a tak mě (poprvé a naposledy) doprovázel táta.

  Docela mě překvapilo, že paní doktorku tolik zajímá domorodé šplhání! Skoro jako by mi nevěřila, že se mi to podařilo…

  1. 😀 Eh, kytko, tatínka naprosto chápu! Já jsem svoje rodiče uvedla do podobně obtížné situace, když mi bylo asi patnáct. Už jsem byla na gymplu. V té době jsem chodila na jízdárnu, kde byl osel. Honza. Nenažraný nevlídný prevít, který ale měl kupodivu rád (snášel?:)) malé děti, které na něm mohly jezdit – což mu zachraňovalo živobytí (tedy, ne že by se to dělo často:)) Bo a jedno lenivé odpoledne, kdy jsme už jen čekali, kdy dorazí trenér a všechna práce bylo hotová mě nenapadlo nic lepšího, než si jít zajezdit na oslovi. V ohradě. Uzdečku neměl, jen ohlávku, seděla jsem na něm bez sedla. Obvykle jsem s ním dobře vycházela, ale ten den měl vztek. Donutila jsem ho obklusat ten výběh dvakrát dokola, než se naštval, zrychlil a vyběhl z výběhu tak, že podlezl břevna, které ho uzavírala. Se mnou na hřbetě. To bylo modřin na podezřelých místech! 🙂 A den na to tělocvik, kde jsem se hýbala jak přišlápnutý mravenec a profesorka mě viděla, když jsem se převlékala. Okamžitě chtěla mluvit s rodiči! Naštěstí se jim nakonec podařilo vysvětlit, že za to může moje blbost a osel:))
   Mimochodem, takhle lézt na strom mě nikdy nenapadlo (ale četla jsem o tom, to jo:) Jsi dobrá!

 5. My snad žádnou ostudu nedělaly, protože i takové příhody, které by v jiné rodině byly hodny zvednutí obočí až k linii vlasů, naše skvělá maminka dávala se smíchem k dobru široké veřejnosti, jak „šikovné a vtipné holky má!“

  Takže jediná ostuda, kterou cítil tatínek, byla tehdy, když jsem lítala se suchým krajicem chleba po venku „Taková ostuda, ještě si lidi řeknou, že nemáme na namazání!“ 🙂

  Hřbitov jsme sice měli hned za rohem, ale samotný nás moc nelákal – akorát když se kopal hrob a byla otevřená márnice, tak jsme se chodili bát pohledem na máry a vykopané kosti, které hrobnik svazoval do šátku. Náš hřbitov je poměrně nový, uspořádaný hezky do řad, tam dobrodružství moc nečíhalo.

  Ale jako děcko mne zaujalo hlášení veřejného rozhlasu, hlavně když se ohlašoval pohřeb… dlouhou dobu jsem pak uspávala medvídka procítěným trum dum du dum pohřebního maršu a slovy Odpočívej v pokoji!

  1. uspával amedvídka…Ege,já si to tu představila, zabroukala a měla pěst v hústech. jen ty slzy mi tu stříkají na klábosnici..to by v práci nešlo,se tak nahlas řehtat…. 😀

  2. Ygo, vaše maminka byla skvělá! 🙂 Vidíš, jak je dobře, že jsi psala rodinné stříbro. Hned ji známe líp 🙂
   S tím jídlem – ono je to asi univerzální. Teď zrovna byli naši mladí pozváni do školy, protože Patrick loudil svačiny u spolužáků a na obědě si pořád si přidával. Nedávají mu najíst! Ukázalo se, že Patrick nosil své zdravé svačiny vždy doprovázené ovocem a zeleninou nesnědené domů, protože spolužáci mívali zajímavější (a méně zdravou:)) potravu. A ty obědy? Patrick se hájil: paní kuchařky se vždy ptají, jestli nechce někdo přidat, aby to nezbylo – a on jim jen chtěl udělat radost! 🙂 Aneb rodičové k ostudě dojdou, ani nevědí jak:)))

   1. Inu, když ono to nakrájené jablíčko a žitný chlebík s biotvarohem je sice zdravé a my dospělí bychom si jistě pochutnali, ale ruku na srdce – když je ti deset roků, tak se taková svačinka nemůže rovnat den starému rohlíku, lízlém máslem a proloženém třemi kolečky vysočiny! 🙂

    Možná by bylo řešení se s Patrickem domluvit a třebas jednou za čtrnáct dnů mu dát nějakou méně zdravou sváču.

    1. Vyjednávání je již v plném proudu… 😀 zatím nebyl vzat v potaz můj návrh, že housku se šunkou ten kluk sní vždycky… 😀
     (Mimochodem byl to žitný chlebík a kolikrát i nakrájená mrkvička:))

  3. Ygo, mám záchvat smíchu! Ygo je oáza po těch volebních šílenostech. Díky! Trum dum du dum ….. 🙂

 6. hřbitov byl z ruky, tak tam ne, ale ráda jsem tam chodila už jako malá a koukala se na ty „postýlky“ a „domečky“ .. Ostudu jsme dělávala v krámě..když jsem si vytáhla konzervu z vysoké pyramidy, která spadla a plechovky se rozkutálely po celým obchodě nebo u holiče, když jsem na plnou hu-ústa,řekla, jednéí paní,že jí to teda vůbec nesluší,ať si t přečeše…a tak nějak…

  1. 😀 Sharko, už kdysi na vysoké (byla jsem na obchodní fakultě) jsme měli nějaký předmět, na jehož jméno si nevzpomínám, kde jsme se učili o optimálním uspořádání prodejnách prostor. Bylo to na rozdíl od mnoha jiných předmětů fakt zajímavé (tipneš si, co to jsou gravitační regály?:)) a jedna z prvních věcí, kterou nám přednášející řekl, že ty oblíbené „pyramidálně“ uspořádané konzervy jsou úplná blbost, hazard a nesmysl. Třeba tě někdy v krámě potkal! 😀
   Mimochodem, toužila jsem to udělat také, moc, ale netroufal jsem si. Jsi lepší! 😛

   1. takové ty lehce nakloněné regály?
    Já ti nevim, jestli byl někdy nakupovat v Chrudimi 😀 , ta, jsem tu pyramidu nechtěně zbořila, ale prodavačka mne bránila vlastním tělem, když tam do mne matka bušila..a provolávala: Paní nebijte ji,ona za to nemohla! Taková krásná holčička! Nelekla jsi se? Nepotlouklo Tě to?
    To je stálice rodinných setkání – jak mi zničit pověst 😀 a k tomu další historky…

    1. Gravitační regál je na pečivo, taková skříňka z plexiskla, kde se to sype horem a dole si ty rohlíky bereš (většina je tak chráněná proti poprskání a tak:))

      1. Málokdo. Ale je to typ regálu, že jo. Aspoň vidíš, jaké blbiny mi zůstaly v hlavě po vysokoškolském vzdělání 😛

 7. Já jsem jako předškolní dítě chodila s babičkou na hřbitov.
  Vždycky mi říkala : “ Michalko tady nesmíš běhat, smát se a křičet. “ Já jako spořádaná holčička poslechla.

  1. tys byla způsobná,já rebel..se mi teď vybavilo,jak jsm echodily i přes tu sekci dětí a na jednom tom náhrobečku byly dvě hrdličky, jedna živá,druhá mrtvá- obě z šedého mramoru..a já hladila tu mrtvou a nosila jí vodu,aby se vzbudila,jako ten kohoutek,co mu vodu nosila slepička a brečela jsem u ní,pro čjí nikdo nedal napít..a jak ta druhá na ní čeká…a že taky za chvíli bude ležet vedle ,když se nenapije..matka z toho byl avždycky úplně vykolejená , byla to prej vždycky síla,mne od těch hrdliček dostat..to miminko, v hrobečku mi bylo šumák,ptáco ne…

   1. Sharko, mimochodem, ty hrdličky – živá a mrtvá – byly relativně běžná výzdoba na hřbitovech. Byla jsem z té mrtvé taky nešťastná, ale pravda, nesnažila jsem se ji oživit. Popravdě mi to přišlo jako jedna z nejstrašidelnějších hřbitovních… výzdob? Doteď to nemám ráda. I ty hnáty a lebky byly lepší:))

    1. já vim Dede, ale v tom dětským oddělení, to bylo ještě morbidnější… teď mne U svatého kříže v Chrudimi, straší plyšáci…ale ty křísit nechci…

  2. Míšo, zavzpomínej, určitě jsi nebyla vždycky způsobná ❤️ Vůbec nemusí jít o hřbitov! 🙂
   Ale je fakt, že za ty leta, co se známe, tě tak vnímám… 🙂

   1. já mám Michalku taky zaškatulkovanou jako hodnou holčičku…je to taková moje jistota 😉

   2. Tak jednu vzpomínku mám.
    Michalka si utřela ruce špinavé od čokolády do babičky kabátu.

 8. Tak na hřbitov jsme fakt nelezli, bylo to daleko 🙂 a zdrhnout babičce z oplocené zahrady nešlo. Dostali bychom se jen na ulici, jde jezdila spousta aut a šaliny. Jako jednu z ostud si pamatuju křídu ukradenou ze školy a nápisy na zdech a chodnících kolem školy….

 9. No, moje ostuda. Měla jsem jít poprvé do školky. Maminka mě hodlala vzít ke kadeřnici, aby mi to slušelo. Ale chudák, než se stačila v ložnici převléknout, vzala jsem v obýváku nůžky, ustřihla jsem si značný kus ofiny až u kůže a k tomu ještě i jedno obočí. Naštěstí jsem si nevypíchla oko. Když to maminka uviděla, dost mi (ze zoufalství) nabila. Později říkala, že ji to mrzelo. Ostatní holčičky šly do školky s mašlemi ve vlasech a já nejspíš vypadala jako oškubané kuře.

  1. Oh Jiřino, maminku chápu (moje krásná holčička!:)), ale tebe víc. A to obočí – hrůza tvojí maminky se přetavila v ten výprask. Když ono to tak funguje – sama jsem měla co dělat, abych se tak nechovat, když mě moji kluci vyděsili.
   Jinak já jsem si tu ofinu kdysi ušmikla taky, ono to děti tak nějak láká 🙂 Ovšem moje maminka to kdysi spáchala jinak. Vyprávěla mi, jak slyšela babičku, jak si dělá z dědy (maminčina tatínka) legraci, že se mu dělá pleš. No a malá Evička neváhala a šla si tu plešku vystřihnout taky… Myslím, že moje babička tvoji maminku v reakci trumfla…

   1. Hmm – já jednou ostřihala mamku. Ona totiž měla ráda, když jsem ji česala, ale vždycky u toho usnula… a jednou se česání konalo u šicího stroje a ty nůžky byly tak příhodně po ruce. Asi štěstí, že jsem mamku hned při druhém střihu střihla do ucha, jinak by vypadala jak navrátilec z árestu. Tak měla moderní asymetrický střih, akoráž že tenkrát ještě moderní nebyl. A ne, bita jsem nebyla – byly mi tři roky a mamka byla ráda, že jsem si nevypichla oko.

    1. Tak tvoje maminka byla anděl taky 🙂
     Jinak on kolem těch malých dětí člověk na chvilku zdřímne snadno, to je tím neustálým nevyspáním.

   2. Tak to je u nás slavná rodinná historka, jak chtěl děda udělat babičce radost a ušetřit za kadeřníka v jednom, a tak ostříhal moji maminku, tehdy malou holčičku. Podle kastrólu. Doslova. Napřed narazil kastról a zastřihl ofinu, pak se zamyslel, naštěstí ho posunul dozadu a vzal to podél okraje (naštěstí jen vlasy, uši vynechal). Babičku prý skoro kleplo. 😀

    1. 😀 To si dovedu představit:))
     U nás to bylo tak, že jako první (a poslední, než se narodil Andy) kudrnaté dítě v rodině (čti neučesatelné) jsem iritovala svoji babičku, pořádnou to ženu. Když to nešlo pořádně učesat, tak to půjde ostříhat! A tak mě jednou jako malou nechala ostříhat fakt na kluka. Byla z toho velká rozepře mezi maminkou a babičkou, ale díkybohu zabrala, protože další stříhání (na kluka) se nekonalo…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN