HOST DEDENÍKU – Alex: Horký červenec v roce 2022 s Jajkou

Je to s podivem, za poslední skoro tři měsíce, mlhy, bláta, mrholení a tmy tmoucí, vidět na fotkách letní vedro v plné palbě. Ano, mám za poslední rok neskutečné časové resty, takže jsem se začala probírat fotkami z loňského léta. Takže pokud máte zájem, koukněte, jaké vedro může být v české kotlince v červenci.

 

V polovině července přijela z Prahy k nám, na Jižní Moravu, Zvířetnice Jajka. Byla tak moc hodná, že mi přivezla dvě zasazené odnože klívie. Zatím se jim daří dobře! Vlekla se s květináči vlakem z Prahy. V tom vedru!!! Právě tou dobou vrcholilo děsné horko a katastrofální sucho. Odpoledne hlásily teploměry zděšeně 35°C ve stínu!

Vyzvedla jsem Jajku, zavezla k nám domů, poseděly jsme v chládku!! a na večer se vydaly do Předklášteří u Tišnova do cisterciáckého kláštera Porta Coeli. Samozřejmě do jeho zadní části k rybníku, k vodě. Naprostý klid rušila velká flotila drzých kachen, která tvořila na jinak zrcadlové hladině vlnky, takže super odrazy klášterních zdí a věží se nekonaly. Navíc Jajce klekl foťák. Asi zkolaboval vedrem.

 

Den první, večer za Porta Coeli, u rybníka

 

Ale jinak bylo okolí až na pár rybářů krásně klidné a bez turistů. Po posilnění zmrzlinou jsme jely domů a Jajka se ubytovala u nás ve vsi na náměstí v hotýlku. Toužila jsem Jajce ukázat další krásy – kdysi když u nás byla jednou z jara, jsme navštívily Moravský Kras. Kvůli vedru tentokrát naše kroky směřovaly tamtéž, ale na jiné místo, kde Jajka ještě nebyla.

 

I na slavný gotický ústupkový portál došlo. Všude klid, turisté už byli asi doma.

 

V klimatizovaném autě jsme dojely do Holštejna, tam jsme si daly výbornou smaženou nivu k obědu, shlédly naprosto suché koryto Bílé vody a její propadání do Staré Rasovny. Nikde ani čurůček, ani vlhký kamének. Když jsem tam byla jednou s Ygou a Erníkem, pro hukot valící se vody do podzemí jsme se neslyšely. Viz fotografie z dubna 2017. Teď ani muk… Z Holštejna jsme vyrazily opět s kamarádkou klimatizací do Sloupu. Ó jak ráda bych s Jajkou prolezla další cíle po okolí. Fakticky to nešlo. Program zněl – ukrýt se alespoň na čas do podzemí!

 

Holštej, pode mnou by mělo být propadání Bílé vody a díra do Staré Rasovny. Sucho

Pro srovnání. Při návštěvě YGY s Erníkem, v dubnu 2017. Foceno ze stejného místa, z mostu nad Starou Rasovnou.

Sloup a koryto vyschlého Sloupského potoka, vlastně Luhy.

 

Ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních jsem nebyla hodně dlouho. Zvolily jsme si kratší okruh a víc jak hodinu si ve výborné skupině turistů, která se s námi na příslušnou hodinu sešla u vchodu, užívaly nejenom chládku (byly jsme dobře oblečené), ale i příjemných průvodců. Jeden vepředu rozžínal světla a měl výklad a druhý vzadu zhasínal a jistil nás. Už jsem za ta léta zapomněla, že tyto jeskyně mají hezkou krápníkovou výzdobu, ale jsou také plné hlubokých jeskynních propastí.

 

V jeskyních

 

V jeskyních

 

V dnešní době jsou zpřístupněna různá patra, jsou zde ocelové průhledné lávky a chodníky. Hezký zážitek! Nesmělo se fotit bleskem, takže jsem si zase potvrdila, že můj Soňáček, který mohu bezbolestně nosit zavěšený na krku, skutečně zvládá ledacos. Východ jsme měli v jeskyni Kůlna, kde jsou velké archeologické nálezy, našich prapředků a jejich činnosti. Stále bylo příjemně a mně napadlo, že bych tam ráda zůstala do konce léta a přidala bych se k partičce neandrtálců sedících okolo ohně.

 

Jeskyně Kůlna, to není skupina ochlazujících​ se turistů, ale partička neandrtálců.

 

Po výstupu z Kůlny to bylo jako palicí přes hlavu.

Všechno oblečení dolů, do ruksaků a už jsme se ploužily podél skal k Hřebenáči. Za chvíli jsme si opět zvykly, takže jsme si suchou nohou prošly vyschlé koryto Sloupského potoka. Až po Sloup se tok jmenuje Luha, pramení na Drahanské vysočině, pod Skálami. (Také jsme tam s Ajvi, MLP a kolmo nedávno byli. Moc hezké místo). S Jajkou jsme došly až do míst, kde se normálně voda propadá, aby se v podzemí, v místech až u Amatérské jeskyně, spojil s Bílou vodou přitékající od Holštejna a vytvořil známou Punkvu.

 

Vyfotil nás jeden spoluúčastník​ naší výpravy.

 

Ani kapka ani vlhký kamének. Brrr. Přemýšlela jsem, jestlipak je dost vody pro plavbu lodiček v Punkevních jeskyních. Vím, že jsou tam vodohospodářské úpravy a voda se dá zadržet, ale stejně při takovém suchu… To, co děje v podzemí Moravského krasu, je úžasně zajímavé! Kdybych znovu omládla dala bych se na speleologii.

 

Konečně jsme z Kůlny v tom vedru doškobrtaly ke skále Hřebenáč, jindy obtékaného Luhou, tedy Sloupským potokem, nyní vyprahlým chodníkem.

 

S Jajkou jsme obešly a vyfotili skálu Hřebenáč z míst, kde normálně teče potok, daly si zmrzlinu a věnovaly poslední pohled skalám Matka ,Otec a Syn. Zapluly jsme zpět do klimatizovaného prostoru auta a jeli domů. Třetí den Jajka navštívila Baty a odjela směr Praha.

Byly to moc pěkné chvíle se Zvířetnickou kamarádkou, i přes to jihomoravské počasí.

Celé léto jsem neseděla jenom doma ve stínu, jakmile se trošku ochladilo pod třicítku, tak jsme výletily s Ajvinkou, s MLP po krásách okolí Brna, nožmo i kolmo. Snad se dostanu ke zpracování všech fotek z výletů.

Fotografie jsou v albu na Rajčeti, jak je mým zvykem i s povídáním.

 

Dede: Děkuju moc Alex za báječné povídání (to horko teď v představách celkem snáším:)) a zrovna se ptám – znáte Moravský kras? A obecně – zajímají vás jeskyně? 🙂

Aktualizováno: 25.1.2023 — 15:10

29 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji za připomenutí krásné krajiny, na ten výlet pod Býčí skálu dodnes ráda vzpomínám…

 2. Alex – na té fotce vypadáte s Jajkou docela freš 😉 , hezké holky jste a… suší pani, sušííííí.

  Pro mne je nepředstavitelné, že pod mostkem u Staré rasovny neskáče voda přes kameny, a ve víru se neztrácí z povrchu – tehdy jsem musela dát Erňu na vodítko, protože jsem měla strach, aby ho voda nevzala s sebou do jeskyní! Doufám, že teď tam už voda zase je.

  Poznámka: takže smažená niva v Holtstějně je pořád jedlá? Jsem ráda, že některé konstanty zůstávají neměnné. 🙂

  1. Moc jedlá. Mňam. Jakmile jedeme s koly nebo bez kol do Krasu, tak se stavujeme na obědě na Nivu. Už nás znají. Vždy si koupím půlkilový balíček sebou domů. Je z Mlékáren v Otínovsi a od nás je Otínoves přece jenom z ruky. I když, prodejnu tam mají pěknou. Na cestě k Památníku letců u Bukové, jsme se tam zastavili.

 3. Děkuji Alex za připomenutí báječného výletu. Jeskyně mě lákají, ale jen ty suchzemské. Podmořské… jen nakouknout a ven. Bádaní v jeskyních sleduji, taková Hranická propast…

  Jsem ráda, že se klíviím daří, ta moje rozsazení málem nepřežila a momentálně je v ozdravovně u kamarádky. Moje podmínky klíviím bohužel nesvědčí. Momentálně mám akorát dvě odnože, jednu malinkou, rostla v kořenech směrem dolů… Zatímm žijí obě.
  Foťák – přestal si uklízet objektiv – kompakt Canon. Jsem na něj zvyklá, tak jsem ho vzala do servisu a tam příslušný pán pravil, že je to plochý kablík spojující objektiv s elektronikou foťáku. Byl, je trochu namáhaný i mechanicky při pohybu objektivu (zapínání, vypínání, zoom…) Vedrem to asi nebylo.

  1. Jajko, jsem ráda, že výlet na JM foťák přežil ve zdraví. Já se chystám dát Soňáček také do servisu. Potřebuje hloubkově vyčistit, seřídit, přece jenom fotí v moc přírodních podmínkách a mé zacházení (visí mi na krku i na kole) také není jedno z nejkřehčích.

 4. Pane jo, Alex, výlet při 35˚vedra je mimořádný výkon. To bych asi nedala, ani s vidinou ochlazení v jeskyních. I když nemám prostorovou fobii, nějak se nedovedu vcítit do jejich krásy. Ale výlet jste si užily a máte hezké, i když zpocené vzpomínky. 🙂

  1. Díky přestávkám v klimatizovaném autě to celkem šlo. Plánovaly jsme setkání dlouho předem a to se počasí špatne předpovídá…

    1. Moc ráda, něco vymyslíme. Zahlédla jsem nějakou zajímavou lokalitu, nedávno vyhlášenou jako chráněnou, nějaká pískovna? Musím zapátrat co to bylo.

  2. Jano, chodila jsem do jeskyní v Moravském Krasu od dětství, s rodiči. Jezdili jsme po krásách okolí každou neděli. Tak jsem zvyklá. Dnes už je to moc turistikováno, takže chodím jenom s návštěvami. Ale když jsem byla poprvé pod Býčí skálou v den otevřenýcýh dveří byl to zážitek. Provizorní osvětlení, holínky. To z toho ještě nebyla národní pouť. Hned další rok jsem tam zavlekla Zvířetníky. Byli jsme tam i s pejsky 🙂 . Dnes už by to absolutně nešlo.

   1. No ano, tehdy jsme tam byli s Borůvkou, která v jeskyni vyluzovala neuvěřitelné zvuky 🙂

 5. Alex, Portu Coeli miluju..její Bránu nebes a celé to okolí..minimálně jednou za rok se tam z Beaveru jedu podívat a pochodit si…je to asi 30 km…

  1. Tak to jsi dobrá!!! Já nejvíc ujdu pět kilásků a lečím se z toho ještě další den s Ibalginem. Ale furt se snažím chodit. A to jsem kdysi nachodila po Vysočině za den i třicet. Ach jo!

 6. syn naší Inky, má jeskyně velice rád… já kdysi prolezla kras na Slovensku – jeskyně, kde se točila Sůl nad zlato a ještě i z maďarské strany..tam vznikl název pro netopýry – jaskynné lástovice… z tohotot období,kdy mne podzemíá lákalo a bavilo,mám ještě nějaké fotky,pohlednice, dokonce pexeso..tehdy jsme bydleli v Rožňavě a 3 tejdny jezdili po okolí a mizeli do podzemí….
  Punkvu znám ze školního výletu a pohled do propasti i z dospělosti a nejvíc mne dostala hloubka naší nejhlubší Hranické propasti..a pamětní deska na jeskyňáře Tondu Ševčíka…

  1. V tomto Krasu jsem byla na několikadenním zájezdu s podnikem, v roce 1986 na podzim, ten rok bouchl Černobyl. S kolegy, při jedné tůře po pustých náhorních planinách jsme zabloudili, toulala se tam stáda krav, tak možná některá odkopla kámen s turistickou značkou. Natotata jsme byli v Maďarsku. Potkali jsme tam pouze dvě ženštiny, celé oblečené v černém a horko těžko jsme se domluvili, jak se dostaneme zpět. Nakonec mávly rukou nějakým směrem, my cestou necestou šli, uvažovali nad průšvihem, ale nakonec jsme se kvečeru uondaní dostali až k našemu autobusu. Dobrodrůžo.

 7. Kras měl pro mne vždy půvab hlavně v zimě. To je bezlidno (i když dnes už to také neplatí), ale není listí na stromech a keřích, takže jsou vidět ty kouzelné vápencové útvary. Do jeskyní uprostřed léta by mne už nenapadlo jít, kvůli turistům. Díky Jajce a vedru jsem si to opět užila!

 8. Mám okolí Brna rád, je takové strašně rozmanité.
  Jih vinice a krásné oblé vlnky s největší vlnou zvanou
  Pálava. Každá vesnička tím směrem je kouzelná, má svou kulturu a baví vás jen sedět u vína nebo mandlovky s někým místním. Některé oblasti jsou k nerozeznání od Rakouska, ne-li napřed moderností i čistotou.

  Západ zapomenutá údolí se zapadlými městečky a kláštery jako Rosa a Porta Coeli, toulat se tam a poslouchat šumění řek a lesů lze donekonečna. Údolí Oslavy a Jihlavy jsou mezi dobrodruhy brány jako dokonalý trénink přežití a pravého dobrodružství. Zvedající se Vysočina hlavně od Tišnova už ukazuje svou pravou tvář

  Sever to jsou skály, hluboké údolí Svitavy a nekonečné množství koutů k objevování. Každá temná skulina může skrývat něco nového, každý kopec ukáže nový pohled na údolí.

  Východ zas představuje přechod do Hané, širá pole a lány, pastviny, farmy a je takovým přechodem do pravé jižní Moravy.

  Jen je mi líto, že je to od Brna strašně daleko do libovolných českých hor. Nejbližší jsou Bílé Karpaty, které jsou sice docela hezké, ale furt je to eeeh, kopečky. Beskydy, Jeseníky, Krkonoše to nejsou.

  Strategicky výhodnou považuji blízkost Alp, nebo Fatry, ale furt je to taková „blízkost“ znamenající 3 a více hodin autem. Ano jde to, většina ČR ani to nemá, ale úplně za rohem to není. A pak samozřejmě vídeňské letiště, které je ultimátní trumf!

  1. Tedy Čísílko, děkuji ti za krásná slova o mém rodném kraji. Mám to stejné jako ty se světovými stranami okolí. Dnes, když už přes čtyřicet let žiji na severozápadě od Brna, tak mám tento koutek doslova prolezlý. Ke Skalnímu mlýnu, potažmo ke Kateřinské jeskyni to mám autem za necelou půlhodinku, takže Kras je moje láska. Kamarádka se odstěhovala do jedné vísky nad Tišnov, takže Křižanovská vrchovina je další podrobnou objevitelskou lokací. Jen ta turistika už není nic moc, tak to nastavujeme autem.

   1. Jo taky jsem fanda kvadrantu Rosice – Blansko s jistou vyjímkou u Kuřimi, ale Babí lom mají fajn 😀

 9. Milá Alex, díky za to sluníčko! Tady dnes mrholí a mrzne, fuj. A já musím jet do Prahy… tak zatímco doufám, že ty silnice budou posolené, kochám se letními fotkami.
  Já tedy jeskyňová nejsem, ale možná je to jen nedostatkem zkušeností? 🙂
  Ty fotky jsou strašně milé, jako bys do nich otiskla tu pohodu, kterou jste s Jajkou měly.
  Ale těch 35 stupňů! Víš, právě tahle horka mě nakonec obvykle smíří a příchodem podzimu…

  1. Dede, ty jsi udeřila ten pověstný hřebík! Do mé hlavy. Už chápu proč poslední roky se těším na zimu, i když jsou už takhle hnusné jako je ta letošní. Proti blátu mlze a vlhkému chladu se člověk může obléci, ale to vedro je naprosto nesnesitelné. A když člověk musí žít od jednoo mírného ochlazení ke druhému, aby si mohl užívat přírody, tak k čemu to je pro mne, člověka, který žije vlastně jenom venku?

   1. Když jsou takováhle vedra, jsem velmi rád za svůj lněný druidský plášť a lněnou košili. 🙂

    Vzhledem k tomu, že je splývavý, tak vytváří skvělé mikroklima. 🙂

 10. Musím, Alex, poděkovat za krásné povídání nejen o tom našem krasu. Všechna navštívená místa můžu jen doporučit, na podzim jsme šli v těch Sloupsko-Šošůvských dlouhou trasu a bylo to moc fajn. Doporučuji na jaro, to nemusí člověk řešit oblečení, v jeskyni je někdy i tepleji než venku. 🙂 Jdu si ještě projít fotky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN