BTW: Po palestinských územích – Jericho, Jordán a Betlém (1)

Když jsem přemýšlela, co bylo na výletu po stopách dávné historie na palestinských územích nejzajímavější, vyšel mi z toho jednoznačně náš arabský řidič Ismail. Druhá byla řeka Jordán. A to navzdory tomu, že se přejít nedala, jak velí známá písnička – pak by to byl opravdu konec všech nadějí. Je to totiž hraniční řeka a samopaly jsou na obou stranách… 🙂

 

Betlém jsme se rozhodli navštívit navzdory blízkosti Štědrého dne už jednadvacátého prosince. Plán byl jednoduchý – jet autobusem do Betléma, tam se projít a pak se uvidí. Mám ráda jednoduché a volné plány už proto, že chci mít svobodu je měnit podle aktuálních okolností. Mít podrobný itinerář, patrně v panice ztuhnu na místě a pak místo toho půjdu radši na kafe. Naštěstí Martin to cítí stejně, a možná i proto jsme odsouzeni k naprosto individuální turistice:))

Autobus nám jel od Damašské brány, což bylo fajn – nemuseli jsme autobusové nádraží hledat. Vybrat si bylo jednoduché – nakukovali jsme do stojících autobusů a ptali se řidičů: „Betlém?“ až do chvíle, kdy jeden z řidičů kývl a pravil „Betlém“. Tak sofistikované to bylo!:)) V autobuse byla převaha žen, všechny v hidžábech. Poté, co jsme se rozjeli a autobusu se podařilo mírně zrychlit, zašátkovala jsem se taky. Pravda, ne kvůli víře, ale kvůli otevřeným oknům, která jsem se neodvážila jít zavřít – přece jen jsem neznala místní bus-okenní etiketu 🙂 Naštěstí za chvilku vstal mladý muž sedící šikmo za mnou a okna zavřel. Takže jsem se zase odšátkovala.

 

V autobusu do Betléma

 

Do Betléma je to jen devět kilometrů, ale jede se pořádnou oklikou. Když jsme přijeli na místo, obklopili nás naháněči taxikářů. Martin o nich věděl, ale dohodli jsme se, že radši půjdeme pěšky. Jenže jsme měli pořád v hlavě ten záložní plán, Chrám Narození Páně je až nahoře na kopci (chudák Marie, to musel být cesta – ten kopec je hodně prudký:)) a tak Martin nakonec zkusmo kývl. Naháněč nás odvedl ke žluté Octavii a předal nás do péče řidiče Ismaila, jak se nám představil. Martin řekl, že chceme jet ke chrámu, a když řidič reagoval slušně, zeptal se ho, kolik by stála cesta do Jericha.

I rozproudila se živá debata, kde jsme se dotkli i problematiky halal a haram peněz (stručně řečeno slušné a nepoctivé peníze) a nakonec nám Ismail dal nabídku, která se nám líbila. Za 300 šekelů se stane naším průvodcem a zaveze nás nejen do Jericha, ale cestou nám ukáže ještě Mojžíšův hrob a vezme nás k řece Jordán. Cestu skončíme u Chrámu v Betlémě. Takže nakonec se mu Martin taky představil, Ismail mu začal říkat bratře (brother) a vyrazili jsme z města ven.

 

Ismail – na to, jak šílený je provoz v Betlémě jezdil velmi slušně a neagresivně. Troubil často, ale to je tam bráno spíš jako upozornění:))

 

Cestou jsme si hodně povídali. O všem možném. Dozvěděli jsme se, že Ismail má pět dětí – dvě starší dcerky, dvouletá dvojčata kluky, a měsíčního chlapečka. Byl na svoji rodinu velmi hrdý a já se soucitem myslela na jeho ženu, doufajíc, že má k dispozici aspoň jednu nebo dvě ochotné tetičky na hlídání. Nebavili jsme se jen o takových běžných věcech, ale časem, jak nás víc poznával, přišlo i na otázky okolo Palestiny, Izraele a celé té nešťastné situace. Ismail nebyl žádný terorista a člověku došlo, jak moc tam jsou normální lidé rukojmími hnutí Hamáz, jak beznadějné to celé je.

 

Poušť a odevzdaný velbloud (ne, nebyl vycpaný:))

 

Mezitím jsme přijeli do pouště. Opravdové písečné pouště! Já už pouští viděla hodně (v Americe), ale obvykle byly jen kamenité, takže jsem s chutí koukala na ohromné duny a vádí… a byla šťastná, že se po nich nemusím plahočit. Potom jsme přijeli k plácku, kde byla označena hladina moře (směřovali jsme pod ni). Na malém parkovišti vhodném k focení postávali dva Arabi s nastrojeným velbloudem. „Beduíni a přátelé,“ řekl Ismail a my jen čekali, kdy se na nás vrhnou a budou nás přesvědčovat, ať něco koupíme, nebo zaplatíme za fotky velblouda. Nic z toho se nestalo.

 

Mezi námi, muži 🙂

 

Martin byl pozván do pánského klubu na čaj, zatímco já fotila duny a velblouda. Evidentně v sobě všichni našli zalíbení, byla jsem tedy pozvána na čaj také. Dostala jsem šálek opravdu skvělého čaje, prý zadarmo. To se nám nezdálo, takže Martin jim po konzultaci s Ismailem nechal deset šekelů, a všichni jsme byli spokojeni. Jen velbloud z toho nic neměl. Vím, že to je způsob, jak vydělat na turistech, ale byl důstojný – oba jsme to s Martinem ocenili.

 

Pevnost (mešita) obsahující Mojžíšův hrob

 

Zatímco nám Ismail vyprávěl o beduínech, dojeli jsme k mešitě vypadající jako pevnost, kde byl (takzvaný:)) Mojžíšův hrob. Ismail omluvně pravil, že já dovnitř můžu, pokud budu mít na hlavě šátek, ale k hrobu nesmím. Ale přičinlivě dodal, že mi aspoň otevře okno, abych se mohla podívat zvenku. Souhlasila jsem – oknem jsem se na hroby ještě nedívala. Ukázalo se, že jsem na tom byla líp než Martin, po kterém chtěli nejen aby se zul, ale také, aby se modlil. Podařilo se mu dostat se zase ven bez vzplanuvšího náboženského konfliktu.

 

Pohled oknem na Mojžíšův hrob (prý údajný, ale kdo by se hádal:))

 

Hrob je uložen uvnitř takové malé pevnosti/ mešitě postavené v poušti. V písku kolem je spousta náhrobních kamenů, v čase naší návštěvy jsme tam byli v podstatě sami. Celé to místo vyzařovalo nesmírný klid, bylo velmi… milé, pokud se to tak dá říct. Moc se mi tam líbilo. Jo, na parkovišti stál další nastrojený velbloud, ale jeho beduíni asi nebyli Ismailovi bratři, takže se žádný čaj nekonal.

 

Mešita s palmou, hrob je vlevo dole

 

Vyrazili jsme do Jericha, nejstaršího města na světě. Inu… no dobrá, já se přiznám, čekala jsem víc. Ismail nás odvezl k centru města, což je kopeček s vykopávkami tak starými, že vám přechází zrak. Ukázal na lanovku jedoucí ke klášteru na kopci a nechal nás napospas historii. Poctivě jsme všechno prošli, pokusili si představit všechna ta tisíciletí (časem začnete být odolní) a rozhodli se, že na výlet lanovkou nemáme čas. I řekli jsme Ismailovi, že je čas na oběd. Ukázal na moderní budovu pod lanovkou.

 

Jericho – pohled ze starého k novému

 

 

Ty vrstvy znamenají tisíciletí

 

 

Martin zavrtěl hlavou. Ne, chceme na nějaké místo, kde jedí zdejší lidé. A také ho na ten oběd zveme. Ismail chvilku přemítal a pak pravil, že nás vezme na místo, kde je tak dobré jídlo, že by tam vzal i své děti! Oběd odmítal, že se už najedl v době, kdy jsme byli ve víru vykopávek. Nakonec se nechal přesvědčit a odvezl nás někam do města, na místo, které vypadalo jako řeznictví s teplým pultem, až na to, že to jídlo se připravovalo přímo před vámi. Tou dobou jsme už klidně nechali na Ismailovi, aby vybral maso k opékání a objednal zeleninu a chleba.

 

Pánové objednávají jídlo, já čekám, až mi ho přinesou pod nos 🙂

 

Jídlo přinesl na veliké porcelánové míse, pro nás prostřel ubrousky, na ně položil arabský chléb (pšeničná placka) a – evidentně coby cizincům – nám nabídl plastové vidličky. Sám si příbor nebral. Pojedli jsme vespolek. Bylo to moc dobré a Ismail mi dokonce dvorně pomohl, když jsem pochybovačně hleděla z plastové vidličky na opečenou cibuli a zpět. Vzal na povrchu zčernalou kouli do mohutné dlaně, tu dal nad můj chlebový „talíř“ a zmáčkl – na chlebu pak přistála vonící čistá pečená cibule, zatímco on odhodil černé slupky na hromádku jiných zbytků.

 

Saláty donesené předtím, než bylo hotové maso (moc dobré!)

 

Ačkoliv přímo na mě mluvil málokdy, byl velmi dvorný – když mi mohl nějak pomoct nebo vyhovět, udělal to, byť obvykle se zdvořilým odstupem. Sestro mi neříkal:)) Jídlo bylo skvělé, cena akceptovatelná. Určitě na nás majitel vydělal, ale nepřehnal to. I tak to bylo o dost levnější než v Jeruzalémě. Zbylo nějaké opečené maso, takže nám ho zabalili do plastové krabičky. Nabídli jsme ho Ismailovi. Nejdřív se málem urazil, řka, že on jídlo pro své děti má. Ujistili jsme ho, že o tom nepochybujeme, ale zdůraznila jsem, že do večera ho ještě čeká dlouhá šichta a svačina se může hodit. Takže si to nakonec vzal.

 

Arabský chleba jako talíř 🙂

 

Vyjeli jsme k řece Jordán. Cestou jsme míjeli pustá území, když jsme se blížili k řece byla dokonce oplocená. Ismail nám řekl, že tu jsou pořád ještě v zemi miny od poslední války, že se smí jezdit jen po silnici. Přijeli jsme k poměrně velkému areálu, se sezením pro mnoho lidí chráněným proti slunci, s obchodem a prostornými budovami se záchody a sprchami. Ukázalo se, že se v řece Jordán pořád ještě křtí, leč voda bývá kalná – proto nakonec ty sprchy. Na místě bylo i kontrolní stanoviště vojáků s obvyklými samopaly.

 

Příchod k řece Jordán na místě křtů

 

Sama řeka pro mě byla překvapením. Jednak nevypadala jako řeka, ale spíš jako říčka, možná širší potok. Byla kalná, měla barvu bílé kávy a takřka neznatelný proud. Trochu mě to zklamalo – řeku Jordán jsem si prostě představovala řekovatější! 🙂 Ale byl tu ještě jeden pohled – řeka v poušti je prostě zázrak, i kdyby měla rozměry potoku. Ovšem ryska na schodech k řece ukazovala, jak vysoko umí voda dosáhnout, takže bych ani potokoidní Jordán nepodceňovala.

 

Na Jordánské straně

 

Rozšířené místo na řece

Směrem po proudu

 

 

Opět tu byl – samopaly nesamopaly – cítit klid, radost a pohoda. Možná to bylo tím, že tam v době naší návštěvy bylo jen pár dalších lidí. Dala se s námi do řeči mladá holčina, vojačka. Ukázalo se, že ví o Praze – buď tam už byla nebo se tam chystala, už si nepamatuju, ale bylo to celé moc fajn. Martin vlezl po kolena do vody a tvrdil, že je překvapivě studená. Když jsme se pokochali a vynadívali, koukli jsme na hodinky a šli za Ismailem – pořád jsme měli plány a den už postoupil. U auta jsme zjistili, že Ismail dal krabičku s jídlem hladovému kolegovi, takže všechno pro tu chvíli dobře dopadlo:))

 

Dobrou chuť, příteli 🙂

 

Pokračování příště 🙂

Minulý díl (Jeruzalém) najdete zde

Aktualizováno: 20.1.2023 — 09:42

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Čtu a prohlížím pořád dokola a mám takový pocit a to už dlouhou dobu, jako bych v té zemi byla a možná i žila. Všechno se mi zdá tak blízké a známé a ty pocity jsou velmi intenzivní. nemohu se od článku pořád odtrhnout a stále se k němu vracím. Díky Dede, nezbývá než poděkovat a snít,či přemítat, jak to všechno se vším souvisí.

  1. Děkuju. Nicméně opravdu pěkné fotky má Martin ze zrcadlovky. Tyhle jsem fotila já mobilem 🙂

   1. Ono, na některé typy fotek je ten mobil občas vhodnější. 🙂

    Ty ptáky a motýly bych mobilem vyfotil horko těžko, ale na panoramatické fotky, momentky a podobně je mobil téměř k nezaplacení.

    Na fotky ze zrcadlovky se budu určitě těšit, pokud budou zveřejněny.

  2. přidávám se k pokloně…má to úžasnou atmosféru, cítím se při prohlížení fotek a čtení popisu, jako bych byla muškou a poletovala s Vámi 🙂

 2. Dede, skvělé, musím si to nechat na zítřek, měla jsem dnes fůru osobních a sdílených úkolů, takže jsem se opozdila i se psí prochajdou, holky už byly jak na jehlách,přišly jsme už za tmy domů a mně táák bolí hlava,že pecko pro dnešek zavírám. Přečtu podrobněji zítra, musím si Izrael vychutnat.

 3. Páni, to je taková spousta zážitků! S Ismailem jste měli štěstí, mohli jste s ním nahlédnout aspoň trochu do běžného života lidí, to je v cizí zemi vždy zajímavé!
  Mám dnes 2 dotazy: ten první je na počasí, resp. jak teplo / zima tam bylo – když v autobuse sedí lidé v zimních bundách a na dalších fotkách jsou muži v tričkách s krátkým rukávem? A druhý dotaz je na příběh o poboření hradeb Jericha, dozvěděli jste se o nich anebo měli jste dokonce možnost rozvaliny vidět?

  1. Počasí bylo v té době na zlomu – když jsme přijeli, bylo ještě přes den 18-20 stupňů, ale rána byla o hodně chladnější. Postupně se ochlazovalo, když jsme odjížděli, bylo i přes den maximálně 11. V poušti bylo ve stínu ve vádí chladno, i když na slunci potom opravdu teplo (než začalo pršet:))
   O Jerichu jsem si přečetla všechny informační tabule, které byly k dispozici, tam o tom byla zmínka. Ale moc mi to v hlavě neutkvělo. Asi nejzajímavější příběh, který se nám všude ukazoval, byl příběh pevnosti Masada…

 4. Dede, jsem ráda, že jste si ty Vánoce tak hezky užívali!

  Zajímá mne ten Mojžíš – jak to, že má hrob v mešitě? Čí je to vlastně prorok? Křesťanský, židovský nebo muslimský? Tuším tady nějakou zradu – asi ho uznávají všichni, ne?! Tak sakrabrok, když máme stejné proroky, proč ty svaté války?

  Jinak se mi moc líbí ten dar jídla, to bylo opravdu… biblické!

  1. Nejsem expert na Mojžíše, pokud vím, jako proroka ho uznávalo víc náboženství. Ale na wiki píšou, že snad jeho existence ani nebyla historicky doložena, tak včil mudruj. O tom hrobě se taky říká, že je to „údajný hrob“. No, ono už je to hodně a hodně dávno, co žil (nežil?:)), takže nemám potřebu se hádat. Rozhodně za sebou nechal odkaz jako hrom (Tóru, například). Pokud tam odpočívá, pak skutečně odpočívá v pokoji – je to krásné místo.

 5. Naše setkání s Jerichem bylo trochu svérázný.

  Dojeli jsme autobusem MHD na konečnou zvanou Mitspe Yeriho, což znamená „výhled na Jericho“. To místo je asi 800 metrů nad mořem a Jericho -200. Cestou autobus měl zastávku u výcvikového kempu. Jelo s námi tak 50 po zubi ozbrojených „studentů“. Všichni v uvolněné náladě, četli si, bavili se, jen měli na sobě granáty a samopaly, občas náboje a tak. Vypadalo to, že jedeme to Jericho dobýt.

  Pak jsme šli pěšky do Jericha, přes tu poušť (místem, kde začíná Život Briana 😀 ), kolem kláštera svatého Jiří, nádherná stavba, Minas Tirith! Tam se nás cestou ptal Izraelský voják kam jdeme. My že do Jericha, on, že to je nebezpečné a my: „To je ok, my tam máme Booking“ 😀 (fakt proč ti Češi tak mizí v horách 😀 )

  Cesta v pohoodě, sešli jsme na okraj města, seběhly se děti, že „money money“ a pak najednou u hlavní silnice. Pickupy, na nich lidi s vlajkami, občas se samopaly…vypadalo to docela děsivě.

  Nemohli jsme ubytování najít, protože mapa a realita se nějak nepotkávaly. Pak nám ubytující policajt řekl, že to je svatba

  Byl v pohodě, ale měl strašlivě horlivého kámoše taxikáře, ten nás sice zavezl, ale účtoval si za osobu a ne za auto, což bylo dost divný.

  Doporučil nám hospodu, která je nad hlavním kruháčem v patře, takže jsme mohli pozorovat ten palestinský chaos, kdy se každý proplétá každým

  Cestou zpět nás vezl nějaký kámoš v Toyotě Yaris. Ve stylu „no need to belt, no police here, I am police“

  Další den jsme po svých dali ten chrám kam vede lanovka a hishamův palác (fakt pěkný, neuvěřitelně zachovalé zbytky paláce a nikdo nikde)

  1. Skvěle napsané! 😀 Jo, party bavící se mládeže se samopaly přes rameno (bez zásobníků), to je pohled hodně divný, než si na něj člověk zvykne. Ale zvykne, no.
   Martin původně chtěl taky jít do Jericha pěšky (izraelským autem se tam nedá – pozn. pro ty, kdo tam nebyli:)), ale měl s sebou mě, no. Proto Ismail. Ale zase v jeho společnosti nás opravdu nikdo neotravoval 🙂

 6. Dát své jídlo potřebnému, to je čin nad všechny velkohubé deklarace pomoci bližnímu. A musím tedy říci, Dede, že si myslím to, co ostatní komentující – totiž nechápu, jak tohle může fungovat mezi jednotlivci a nefungovat mezi národy.
  Moc pěkně jste si to užili a máte zážitky, které byste s cestovkou rozhodně neměli. 😀

  1. Víš, ono to fungovalo prostě proto, že Ismail byl opravdu slušnej chlap (a my se taky umíme slušně chovat:))
   A mezi národy to nikdy nepůjde, dokud bude Hamáz držet lidi pod krkem a zároveň mít svoji zfanatizovanou část Palestinců. Navíc je tam už obrovská historie vzájemného zabíjení, je to osobní. Když někdy loni nebo předloni začali tuším z pásma Gazy posílat ty zápalné lampiony nad izraelská území a v suchu tak způsobit požáry, byla to jen taková třešnička. Jenže podle mě jde k Hamázu spousta peněz (obávám se, že i z Evropy) a proč by se vzdali tak výnosného byznysu ve prospěch dohody?

    1. Pochopil jsem jednu věc
     Každý Palestinec zná někoho, komu bylo nějak způsobeno bezpráví má Izraelské straně
     Každý Izraelec zná někoho napadeného nebo zabitého Palestinským teroristou. Tím spíš, když je voják

     Nervy pracují

 7. Krásné povídání DEDE a už se těším na pokračování.

  My jezdíme jen po Evropě, vy jste proti nám světoběžníci.
  Také už několik let jezdíme sami. Zpočátku jsme jezdili s cestovkou, ale už bych to s nimi nedala.
  Já vždy připravím, co bychom chtěli vidět a můj muž zjistí dopravu na místo.
  Letos se znovu chystáme letět do Říma. Letíme s jinou leteckou společností než s ČSA, u kterých máme nedobytné vouchery. Ale to je jedno. Kašleme už na ně.
  Doufám, že to v květnu vyjde. Už tam letíme po páté a chceme navštívit místa, kam se tak moc nechodí.

  1. Děkuju Míšo. Držím palce, aby vám to konečně vyšlo a doufám, že podáš zprávu! 🙂

  1. Ismail byl slušný a choval se poctivě – to byl ten základ. Ostatní se pak už nabalilo samo 🙂

 8. když jste se dokázali domluvit, proč to nedokáží jiní..proč nepochopí to bláznovství a beznaděj, proč jim není nade všechno svoboda pro všechny, klid a pohoda..to vážně lidské životy nemají žádnou cenu, z historie se nikdo nepoučí…

  PS: Dede,.růži z Jericha jsi také viděla nebo sis ji i dovezla?

  1. Sharko, kromě vzpomínek a úlomku pazourku z pouště jsem si z Izraele nepřivezla nic 🙂 Nicméně se cítím i tak bohatá, ta cesta stála za to 🙂
   Edit: Slušní Palestinci jsou v bezvýchodné situaci a mě jich bylo fakt líto. Nicméně asi dva týdny před naším příletem byl další teroristický útok na civilisty – nastražili bombu na autobusovou zastávku v Izraeli a byli mrtví a zranění. Hamáz se stará o to, aby ten mír prostě nebyl – přišli by o peníze.

 9. Nejsmutnější mi přijde ten pohled přes říčku na ten Jordánský kostel. A nemůžeš… Zvrácený

  1. Jo, zadrátované hranice – o tom něco víme. Dalo mi práci po té naprosté volnosti v Evropě to akceptovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN