BTW: Půjdem spolu do Betléma aneb na týden zavírám krám :)

Někdy se stane, že se z radostné události časem stane radostná… povinnost. Potom už jen povinnost. Když nakonec ta povinnost spadne do kategorie těžko snášená, je čas na změnu. Takhle to bylo se mnou Vánocemi. Mnoho let to byla sice namáhavá, ale radost. Jenže pak to sklouzlo až do oblasti mírné fóbie. Co s tím?

 

Před dvěma lety jsem si tyto pocity rozebrala v rámci své tehdy nové divadelní hry nazvané „Vánočnice“. Na příběhu čtyř žen jsem popsala čtyři různé přístupy k Vánocům a… nechala ducha Vánoc nakonec vyhrát. Jsem v zásadě optimista.

Před rokem jsem sice uchystala komplet vánoční menu, které jsme rozvezli do Prahy potřebným (taťkovi a Markovi a Alis do porodnice:)), ale vánoční večeři jsme měli jen ve dvou v Café Imperial. Lidi, to vám byla nádhera! Úžasné jídlo, které uvařil někdo jiný a nebyla to ryba se salátem. Potom vysoce romantická procházka Starým městem. Samozřejmě bez alkoholu, museli jsme ještě dojet domů. Ale to je to poslední, co by mi chybělo.

Letos jsme to posunuli ještě o kousek dál. Na Vánoce odjedeme pryč úplně, zatímco tady u nás doma se u Ari vystřídají rodiny Andyho a Marka. A my s Martinem spolu půjdeme do Betléma… a všude okolo:)) Jinými slovy, letíme do Izraele, bydlet budeme v Jeruzalémě, a samozřejmě si uděláme i nějaké výlety – jako třeba do toho Betléma, ale nejen tam. 🙂 Těším se moc.

Počítač si s sebou neberu, data budu mít patrně jen na wifi, takže na Dedeník nebudu mít v podstatě přístup – leda do komentářů. Další článek bude až na Vánoce (ten předpřipravím) a znovu začnu až ve středu 28. 12. Vracíme se 27. a přece jen potřebuju trochu času. Zkusím psát sem tam zajímavosti do komentářů, budu dávat fotky na Facebook, na skupinu Dedeník – to jde z mobilu snadno. Bohužel, do redakčního systému to jde z mobilu podstatně hůř.

Tak vám přeju, ať si čas do Vánoce užijete pokud možno bez toho, abyste se cítili jako štvaná zvěř 🙂 Nenechte si je ukrást stresem, který v podstatě není potřeba… stačí změnit úhel pohledu. Mně to trvalo až příliš dlouho – ve jménu snahy, aby to měla rodině co nejhezčí jsem se za své pocity kárala a potlačovala je. Jenže to taky nejde do nekonečna.

Letos jsem spokojená – byla jsem koupit stromeček pro nás (budou tady děti, že ano) i pro kamarádky. Vzala jsem si za auto vozík a užila si to. Dárky už jsou připravené. A já místo finišování s nákupy píšu seznam všeho, co si musím zabalit na cesty. Ne, opravdu to není špatné! Tedy pro mě:))

A tak se nakonec ptám: Jak by měly vypadat vaše ideální Vánoce? Co byste nechali, jak je a co byste radši změnili? 🙂

Aktualizováno: 17.12.2022 — 18:52

32 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dnes jsme si prošli kousek Tel Avivu a byli na pláži – Středozemní moře, voda 20 stupňů a vzduch stejně. Krása to byla, sluníčko svítilo a Martin si zaplavat 😛
  Nestýskalo se mi po mlze a bahně, které mi hlásili z domu 🙂

 2. Dnes jsme strávili den v muzeu. Úžasný zážitek, pro mě nakonec hlavně u moderního umění navzdory tomu, že u některých věcí jsem netušila, proč by to umění mělo být (řekla jsem si, že v muzeu patrně vědí, co dělají ) Řídila jsem se tedy vlastní poučkou – co si mě přitáhne stojí za podrobnější pozornost. A vyplatilo se

  1. Hezké a zajímavé. Všechno je úžasně čisté, když se vezme v potaz, že je to pouštní oblast. Písek, prach, horko.

   1. Skoro denně ulice umývají. Auto s nádobou na vodu a kompresorem, chlap s vapkou na dlouhém kabelu. Jde jim to pěkně svižně! 🙂

 3. Ahoj 🙂 Tak hlásím, že jsme se ještě neztratili a pilně poznáváme. Zatim jsme navštívili Staré město v Jeruzalémě (víckrát:)), což obsahuje Chrám Božího hrobu, Západní zeď, a Chramovou horu. Na cestách jsme potom pili čaj s Beduíny (na velblouda jsem nelezla:)), viděli Mojžíšův hrob (já byť se šátkem jen oknem:)), Jericho (plus oběd s naším řidičem Ismailem:)), viděli řeku Jordán (Martin tam na kraj vlezl a tvrdil, že je voda studená:)) a byli na místě jeskyně, kde se narodil Ježíšek, stejně jako na místě, kde se svatá rodina ukrývala před Herodovými pochopy. ❤️ To je maximálně stručný souhrn

  1. Dede, jsem ráda, že jsi se dostala na Dedeník, už jsem se chystala napsat, že jsi už byla krátce na Dedeníku fejsbůkovém, z mobilu. Furt na vás myslím, a užívejte si!!!
   Tady momentálně, (čtvrtek dopoledne) padá ledovka z nebe, na zemi narůstá, protože je 1 stupeň nad nulou…. Už vidím, jak Štědrý den prošmatlám s nesmeky.

 4. Dede a Martine, také vám přeji, abyste šťastně „spolu došli do Betléma“ a prožili tam krásné dny. Pokud se nepletu, je to až na třetí pokus. Dvakrát se to zhatilo, ale do třetice to už muselo vyjít a vše musí klapnout na jedničku bez zádrhelů.

  A snad i na Dedeníku si později budeme moci prohlédnout fotky a přečíst „deník zážitků“.

 5. Šťastnou cestu tam i zpět, strávit Vánoce v Betlémě je nádherný nápad! Těším se, co si o zážitcích a atmosféře na ikonickém místě Vánoc přečteme.
  Jo a doufám, že na 1. místo seznamu věcí na cestu sis napsala pas! 😀

 6. Tak to budete mít krásné Vánoce. V Jeruzalémě, přímo u zdroje. Už se těším na report. Moje Vánoce budou jako vždy, se zvířátky a dle stavu momentálního chcípu, s rodinou.
  Sypejte ptáčkům ! 🙂

 7. Vánoce letos bez cukroví,bez slanoví..bez Perníkovic a bez Beaveru..no a bez kočiček… budu se svým drahým v R.n.D. , budeme mít ty klidné, nikým a ničím nerušené tiché vánoce. Na stole ovoce, lín na másle,kapr v kabátku..bez salátu,jen opečené brambory..žádné dárky, protože dar je to , že jsme spolu, oficiálně rok..

 8. to bude krásné, strávit Vánoce v Betlémě… přímo tam, kde vše začalo 🙂 užijte si to! my si tady doma užíváme adventu a užijeme si svátky se sněhem, pohodou, dárečky, vůní jehličí, spokojenými kočkami, protože se pořád něco děje a domů přicházejí balíčky a nákupní tašky 🙂 světýlka jsou po celém domě i na zahradě, svařené víno a čaj u Hrušky, perníkové zákusky v kavárnách, vánočně vyzdobené trolejbusy…pohoda, kam se podíváš 🙂 Vánočními přípravami se nestresuji, protože nikdo (naštěstí) nestresuje mne. lehčí nervozita panuje, dokud nedostanu inspiraci na ty správné dárky, o kterých vím najisto, že moje blízké potěší – ale jakmile vím co komu, obstarám to jedna dvě a je to příjemné. uklízí se s pěti kočkami stejně pořád, tak co 😀 nakupovat provozní zásoby nás naštěstí taky všechny baví 🙂

 9. No, pro mě byly vánoční svátky vždycky akorát stres. Nejdřív spousta práce a to i na Štědrý den, protože maminka ani táta nemohli zůstat doma, takže jsem kmitala a ještě hlídala ségru. No a když se narodily děti, tak jsme sice Štědrý večer trávili doma, ale oba svátky jsme objížděli rodiče, takže 26. večer jsme oba padli za rodinu. Zdobení a podobné jsem moc neprožívala a už taky leta neblbnu s úklidem a povlékáním na Štědrý den.
  Kamarádka o moc mladší tráví poslední leta konec roku na Slovensku, protože po smrti své dcery nějak nebyla schopná dát Vánoce doma.
  Cukroví nepeču, průběžně dělám Bimbovi slanoví a tak to přežijeme docela v klidu. Na Hod Boží zámek a na Štěpána u Bimbových rodičů.

 10. DEDE to je výborný nápad. Užijte si to. Budete chodit tam, kde probíhala historie, jak ta biblická, tak ta opravdová. I když kdoví, jak to všechno vlastně bylo.

  My jsme na Vánoce sami s manželem a mladším synem.
  Ale na Štěpána přijede vnouček a starší syn s manželkou.
  Tradičně vařím vídeňskou roštěnou s rýží.

  Vánoce mám opravdu ráda, ale můj sen by bylo jít na štědrovečerní večeři k někomu jinému. Štědrý den prožít v klidu u televizních pohádek a pak se jen obléci a vzít dárky a odejít jinam. Nevařit, nezdobit a nestresovat se.
  Ale myslím si, že spíše budu já ta, která bude ty ostatní zvát a starat se.

 11. Krásně si užijte netradiční Vánoce.
  My na tebe počkáme a s radostí tvůj Dedeník po výletě zase otevřeme
  Šťastné svátky

 12. Vánoce jsem před lety zrušila. Úplně. Pooomaličku je zase pouštím zpátky, jen tak opatrně a lehce, aby to byla radost. Když mám náladu, nainstaluju doma svítící hvězdy, vyžehlím vánoční ubrus a přidám pár dekorací. Hotovo. Dárky neřeším, cukroví objednává maminka – sjíždíme se všichni na chatě. Stromek jsme koupili maličký, z foukaných baněk, od českých sklářů. Letos jsem se vyblbla a pár ozdobiček navěsila na pryšec, takže máme „vánoční kaktus“ – tak trochu jinak 😀
  Jezdíme pro jmelí – poslední dva roky máme super místo (daleko), kde se dá ze země nasbírat hromada koulí, takže zásobuji celou firmu a rodinu.

  Dede, užijte si Izrael, oddechni od počítače, moc ti to přeju!

 13. Ať se vám výlet vydaří!
  Já mám Vánoce i advent ráda a neměnila bych nic. Užívám si to celé bez stresu a je to fajn! 🙂 Letos se bohužel přidružily nějaké nemoci, ale to zvládneme! ♥

 14. Užijte si hezké svátky přímo „v centru dění“!!! Myslím, že jste se rozhodli správně 🙂

 15. Izrael je bezva, ve starém městě Jeruzalémském se dá tak nádherně ztrácet. Užijte si to.

  Já si zatím vystačím s Nairobi. 26 stupňů a santovské čepice, zajímavý duch Vánoc

  1. V Betlémě doporučím areál místní univerzity, volně přístupný. Nejen, že je tam výhled a menší zahrada, ale i božský klid v porovnání s chaosem hlavní ulice

 16. Vánoce mě nestresují, jen bych potřebovala bych být trochu míň v práci. Vánoce chystám tak, jak chci, a chystám je ráda. Jelikož ráda naděluju dárky (a dostávám taky), tak mě nestresují ani dárky 🙂 Nakupuju v předstihu a ty davy, co jsou v obchodech teď, mě proto míjí.

 17. Dede, moc vám to přeji, užijte si krásné Vánoce v Betlémě.

  Vánoční přípravy spíš beru jako relaxaci, protože mi víc vadí, že nějaký dobrák nacpal kousek za Vánoce konec účetního roku, a nejen ten Ale přežijeme to, obojí. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN