MATYLDOVINY: U stojanu

„Tak já půjdu s tebou,“ řekla jsem v létě Kačce, když jsme byli u ní na návštěvě na Slovensku a dcera ohlásila, že musí do práce, protože pořádají pro město Ružomberok každé letní úterý kreslení pro veřejnost v parku.

 

Bylo mi nabídnuto si vybrat předlohu a mohla jsem si stoupnout ke stojanu s přichystaným výkresem a začít. Vybrala jsem si obrázek cesty se schody v podzimním parku, nafasovala suché pastely a šla do toho. Ač jsem naposled chodila na výtvarku ve 13 letech, nadšeně jsem 3 hodiny patlala barvičky a užila si to.

Koncem srpna jsem začala uvažovat, že bych v tom chtěla pokračovat, ale nechtělo se mi jezdit do Brna. Prozkoumala jsem internet a našla výtvarnici, která pořádá kurzy pro děti i dospělé o dvě dědiny dál. Naštěstí měla volné místo v jediný den, kdy to stíhám na čtvrtou – ve středu – a byla jsem pozvána na semestrální kurz.

 

 

Jako začátečník jsem dostala zátiší z bílých předmětů, abych se naučila odměřovat si rozvržení na výkresu a vidět stíny. Což o to, já jsem ty stíny viděla dobře, ale dostat je na papír bylo po letech bez kreslení mnohem náročnější. Ale během dvou sezení jsem výkres dokončila a dostala možnost si vybrat, jestli budu kreslit další uhlem, rudkou nebo snad perokresba?

 

 

„Nemohla bych něco barevného?“ optala jsem se mírně zoufale. „Já miluju barvičky…“

 

 

„Ale klidně,“ pomohla mi výtvarnice vybrat předlohu, na které jsem se učila techniku plynulého přechodu barev. Vrhla jsem se na krabici barevných pastelů a vystřihla západ slunce, který jsem v další hodině dokreslila.

 

 

Následovala váza se slunečnicemi, podzimní les… a já jsem zjistila, že ty dvě hodiny v ateliéru utečou jako nic, každý týden se na ně těším a báječně si tam odpočinu. A to je hlavní.

 

 

Aktualizováno: 2.12.2022 — 22:13

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Máš to moc pěkné, taky bych viděla tu dívku třeba na šatech. Já teda nemaluju a ani jsem se nikdy nesnažila, od toho je u nás Bimbo. Je jako kvartální alkoholik, když ho to popadne, začne malovat. Poslední výtvor byl jeho úplně první portrét – mimochodem velmi zdařilý – jednoho z bývalých majitelů Zámku. V minulém kvartálu dělal zeťákovi jejich chalupu. Doufám, že tentokrát mu ten kvartál vydrží dlouho…

  1. Inko, pokud jeho kvartàly nejsou destruktivní, brala bych je jako Mußketýrovy epochy-letecká, šermířská, vlàčková… periodicky se střídají 🙂

 2. Matyldo! Máš můj obdiv! Musí to být nádhera tvořit krásu,moc se mi obrazy líbí. Pokračuj! Díky!

 3. Matyldo, tenhle kurs ti vyloženě padl do noty. Dokážeš k sobě krásně skládat barvy a vůbec máš výtvarný cit.

  Myslím, že malování je velmi ušlechtilá zábava, která potěší oko i duši. Bohužel, tohle mi nebylo dáno, majíc oko z kašparovy krávy a olšový ruky.

  Ale jinak bych vypíchla to ružomberocké letní kreslení v parku – úžasný nápad!

 4. Tiše přávidím, Matyldo, mě nebylo dáno. Kreslit, natož malovat se mi nikdy nedařilo, byla jsem spíše pohybově výtvarná. A to jsem měla kamarádku, pro kterou bylo kreslení hrou. Jak já jí záviděla! Ale zase byla dřevo dřevěný. Je vlastně dobře, že máme každý naděleno něco jiného. Mě pan doktor např. řekl, že mám moc hezké hlasivky. No jo, co ale s tím?! Ani to nemůžu ukazovat ve společnosti! 🙂
  Ty svoje výtvory ukazovat můžeš, jde ti to, jsi šikovná!

  1. Já jsem jako tupozraká dost nešikovná a jakákoli pohybová aktivita je vydřená. To zas můžu závidět tobě.

 5. Matyldo, to je krása! ten portrét vidím vytisknutý na dlouhé hedvábné tunice.. nikdo by neměl takovou.

 6. Matyldo, ty tvoje děti prostě od někoho to umělecké nadání zdědit musely! 🙂 Jsi fakt dobrá a s trochou cviku budeš ještě lepší. Ostatně ty roky s patchworkem znamenají, že máš cit pro barvy i pro proporce.
  A trochu ti ten kurz závidím. Hlavně, že to máš kousek! Asi zase zapátrám po našem okolí 🙂

 7. Matyldo, prostě umíš. A hlavní jé, že si u malování skvělé odpočineš. Máte doma dost zdí? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN