DEDENÍK FOTO TOP 22: Alex – Léto budiž pochváleno

Je sice už těsně před Vánocemi, ale ráda si procházím fotky z letních měsíců a nechávám na sebe působit vzpomínky.

 

 

Obrázek první

V červenci první trochu „chladnější dny“, bylo dost přes dvacet stupňů, ale nebylo šestatřicet, jsme si s manželem a Ajvinkou honem zavýletili. Jeli jsme na jih od Brna do Ivančic, kde existuje muzeum RAF i s restaurací. Napřed jsme se prošli po planině na vysoké skále nad Moravským Krumlovem u kaple sv. Floriána.

Ajvi kouká na zámek v Moravském Krumlově, kde je momentálně opět umístěna Slovanská epopej A. Muchy.  V pravém rohu fotky je západní průčelí kaple sv. Floriána. Ráda k ní jezdívám. Postavena byla v 17. století, je dvoupodlažní a vypadá trošku jako obrácený stoleček vzhůru nohama.

Má velmi pohnutou historii. Několikrát byla vydrancována a poničená. Dnes je kaple otevřená na Floriánův svátek, kde se uvnitř koná mše. Tato obrovská kaple je poměrně v dezolátním stavu, ale je tak výjimečná, jak se vypíná nad Moravským Krumlovem, že by zasloužila opravu.

 

 

Obrázek druhý

Ivančice, muzeum RAF. Velmi dobře udělané. Mnoho fotografií, vysvětlujícího textu a technických lahůdek. JENOMŽE. Když já pořád musela myslet na všechny ty kluky, co v bitvě o Británii umřeli! Byli to opravdu kluci, byli tak mladí! No a potom ti co přežili a vrátili se domů… To co jim komunisté provedli, to jsem nechápala už jako malá holka. Můj bývalý kolega měl tátu letcem RAF a hodně mi o něm vyprávěl. Tatínek dlouho nepřežil, když se vrátil z komunistického vězení. Našla jsem ho v seznamu u vchodu do muzea a poslala mu tichou vzpomínku.

 

 

Obrázek třetí

Tak to bylo dobrodrůžo. Vyjeli jsme bez Ajvinky okružní cestu na kolech, Křižanovskou vysočinou. Tak asi v polovině jsme se museli dostat po rozmlácené lesní cestě ze strmého kopce (byla tam značka, jenomže všechno po těžbě!) do údolí říčky Libochovky, v lokalitě Pod Žďárcem. Už při sjezdu jsem chvílemi hlasitě nadávala a ječela a najednou brod! Přiřítila jsem se k němu – na fotce zprava – voda byla průzračná, tak jsem do ní srdnatě vjela. Samozřejmě pád, naštěstí jenom bicyklu, zbytek jsem do poloviny lýtek dobrodila, za aplausu přihlíževších turistů a chatařů. Jistě očekávali něco takového, když jsem o sobě dala akusticky vědět dlouho dopředu. Manžel, když viděl, jak jsem dopadla, elegantně převedl kolo takřka suchou botou o kousek dál.

 

 

Obrázek čtyři

Tohle je říčka Bobrůvka. Ano, ta Bobrůvka, která teče okolo Podmitrova, kterou mnoho Zvířetnic dobře zná. Tady je o něco blíž ke Skryjím a Tišnovu, těsně před lokalitou Trenckova rokle, kam jsme s Dagi, Ajvi a Brexem nedošli. Cesta byla velmi špatná, stále se všude těží padlé a napadené stromy. Větve, kmeny přes cestu, po skalách, ale pejsci si užívali brodění a byli spokojeni.

 

 

Obrázek pět

Moje další oblíbená lokalita v mém bydlišti. Klášter Porta Coeli v Předklášteří na Tišnovsku. Fotka vznikla za šílených teplot přes třicet stupňů, kdy k nám přijela Zvířetnice Jajka na návštěvu. První den, pozdní odpoledne, padla volba na klášter a chladivou vodu rybníka za ním. Je jasné, že se fotilo i fotogenické průčelí kláštera. V malé fotce je bohatě zdobený ústupkový gotický portál v západním průčelí románsko-gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

 

 

Obrázek šest

Tak to jsme jeli kolmo s manželem, bez Ajvinky, okroužek Moravským krasem, terénem. Suchý žleb, Holštejn, Šošůvka, Sloup, Pustý žleb a parkoviště na Skalním mlýně. Tady je skalní Čertům most v Suchém žlebu. Zachvátila mne nostalgie. Ještě v roce 2018 jsem se mohla šplhat po srázech a došplhaly jsme se s Evi, Waiki a Ajvi až pod Čertův most. Malá fotka v levém dolním rohu. Dnes jsem odkázaná pouze na focení ze silnice. Alespoň, že ochranáři proklestili průhled. Před čtyřmi roky na skálu nebylo ze silnice vidět, proto jsme se tam vypravily…

 

 

Dede: Děkuju Alex za krásné fotky s příběhy… Úžasné je muzeum RAF – taky jsem četla knížky o letcích už jako malá holka a nechápala, jak je možné, že se k nim komunisti chovali tak odporně. No, o něco později jsem už věděla. Jinak tvůj skok do potoka kolmo jsem obdivovala už na FB 😀 Jsi fakt dobrodruh! 😀 

 

A tak se s Alex ptám – co z vašich letních zážitků vám nejvíc ulpělo v mysli? (Že byste taky poslali fotky do FOTO TOP 22, že:))

Aktualizováno: 28.11.2022 — 20:19

13 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hezké fotky a příběhy. Je to jako reklama na Česko neznámé. A to horko z fotky rybníka by se dalo krájet.

 2. Krásným krajem se psem,na kole i blátem, díky Alex !:-)
  Bobrůvka !!! Jupííí, to bejvaly časy!

 3. Jelikož dneska Jeník škrabal sklo na autě, tak jsem se ráda vrátila do léta. Kór ta fotka od Floriánka mi připomněla letošní pobyt u Marušky na chalupě v Šmíkovicích a výlet právě do Moravského Krumlova na Epopej a nahoru ke kapli – samosebou, zrovna ten den jsem neměla foťák 🙂 .

  A průjezd brodem mi připomněl dávnou cestu na Soutok, kdy ještě bývala silnička místy zaplavená. Jeník též statečně do záplavy vjel s kolem, aby vzápětí do ní padl. Já poučena se zula, a prošla pěšky přes výmoly – místy vody do půli stehen.

  Nejvíc se mi líbí fotka Porta Coeli přes rybníček, moc hezká.

  1. On člověk musí počítat s tím, že voda a kameny (výmoly) bicykl zbrzdí. To vím až teď, kdy jsem si to vyzkoušela …

 4. Díky, Alex, za krásné připomenutí léta. Každá fotka má něco do sebe – a teď zrovna jsem se zastavila u Bobrůvky. Tam muselo být krásně! 🙂
  Ale víš, co mě pořád napadá? Jak moc jste byli s Jiřím zničení tím hnusným covidem a jak jste nádherně vyhráli. Jak jste se nedali a už zase rejdíte na kole a s Ajvinkou a vůbec. A to nemluvím o tvých dobrodružných choutkách! 😀
  Prostě vidím ty fotky a mám radost 🙂

  1. Dede, díky. Ona ta fyzička už není jako předcovidová. Hlavně se zhoršuje ortopedie. Mám bolesti, ale zatím je dokážu překonat. Díky Ajvince, protože s tou se MUSÍM hýbat. Ortopéd mi říkal, že hodně lidí po těžkém průběhu covidu má bolestivé pohybové problémy. Tak nevím, buď COVID nebo stáří. Momentálně jsme to s bicykly „zapíchli“ neboť lesáci udělali z přístupových cest naprosto neprostupné bahnité tankodromy. Všude. I turisté se vracejí a nadávají. Jezdím s Ajvi autem na prochajdy jinam. A bůh ví jestli cesty budou přístupné i na jaře.

   1. Jo, s těmi cestami je to u nás v podstatě stejné – dokud nezamrzne, budou jedno velké bahno. Pěšinky samozřejmě fungují, jenže někudy se tam člověk dostat musí, že jo.
    Taky teď hodně jezdíme jinam…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN