DEDENÍK FOTO TOP 22 – Tora: Tajuplné vodojemy

Co si vybavíte, když se řekne vodojemy? Mě napadne velká koule, tyčící se kdesi nad vesnicí, nebo velké zděné vodárny z dřívějších dob. Ale vodojem pod zemí? Neuměla jsem si ho představit až do doby, kdy se konečně před dvěma lety otevřel pro veřejnost první vodojem na Žlutém kopci v Brně. Využili jsme příležitosti a hned, jak to šlo, si koupili vstupenky a šli se do něj podívat.

 

 

Nenačítala jsem si dopředu, co mě čeká, negooglila fotky. Nechtěla jsem přijít o překvapení. A to se dostavilo v plné míře.

Vysoké klenuté stropy, průhledy skrz velká klenutá okna, vše z pálených cihel… v přítmí, v kterém vodojem tonul, jsem si připadala jak hobit, procházející důl v Morii. Zážitek obrovský.

Letos v září byl otevřen i druhý vodojem, také na Žlutém kopci, postavený hned vedle toho prvního. Jeho otevření bylo provázeno festivalem Prototyp 2022, multižánrovou show, která v Brně probíhá každoročně v různých objektech a místech. Nedočkavě jsem čekala na předprodej lístků a okamžitě jich pár ukořistila. A dobře jsem udělala, byly pryč, než bys napustil láhev vody 🙂

Opět jsem netušila, do čeho jdu, a opět jsem byla nadšena zážitkem. V nově otevřeném vodojemu světelná show spojená s hudbou, v druhém vodojemu spousta soch a videomapingových představení.

Pokud ale litujete, že jste tuto show nestihli a samotné vodojemy vám přijdou na návštěvu málo, pletete se. Zkuste si tam někdy udělat výlet a uvidíte, že nebudete litovat. Doporučuji plánovat co nejdříve, protože termíny prohlídek vodojemů jsou obsazeny na dlouhé týdny dopředu…

 

První vodojem 1

 

První vodojem 2

 

Nově otevřený vodojem 1

 

Nově otevřený vodojem 2

 

Nově otevřený vodojem 3

 

Nově otevřený vodojem 4

 

Historii vodojemů si můžete přiblížit třeba zde: https://podzemibrno.cz/mista-v-podzemi/vodojemy-na-zlutem-kopci/ . Vygooglit lze samozřejmě i spoustu dalších informací a fotek.

 

Děkuju moc Toře za nahlédnutí do velmi nezvyklých prostor. Fotky jsou fakt působivé! A hned se ptám – také jste někdy zažili kouzlo zrekonstruovaných průmyslových staveb? Případně i těch nezrekonstruovaných? 🙂

Aktualizováno: 27.11.2022 — 16:36

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak tohle je fascinující! Doslova… Hned píšu na imaginární seznam našich výletních cílů. Vůbec jsem o brněnských vodojemech neměla tušení. Ta světelná show je fakt působivá, škoda, že nebývá nějak pravidelně (aspoň podle stránek).

 2. To je prostě nádhera. Kdysi se i ty užitkové stavby stavěly krásné. Světelná šou dodala další rozměr. V Břeclavi se opravuje zděná vodárna z roku 1927, stále slouží jako vodojem a budou se tam konat i prohlídky. Určitě se některé zúčastním.

  1. To bude určitě taky super. Je fajn, když se tyhle stavby dál využívají, je jich škoda na zboření.

 3. Vodojemy miluji,mám prochozené mnohé i ty věžové vesnické. Ty dosluhující majestátně vztyčené nad obcemi dosluhují a hodně jich slouží jako rozhledny a nebo se na to chystají,viděla jsem i hodně vydařené projekty, ve stavu příprav. Nevím jak tedy na tom Žlutém kopci, na fotkách vypadá úžasně. Vždycky mne fascinovalo, jak vodojemy zní,já to slyším a vlastně jsem se nikdy nikoho nezeptala jestli je taky slyší. 🙂

   1. Jenny, stojí za prohlídku. Je to fascinující obrovská stavba. Tyhle zněly hodně 🙂 ale ne svým vlastním tónem. Na to, abys je slyšela, bys tam asi musela být sama, a to teď bohužel asi nejde. Ale zážitek je to tak jako tak.

     1. Jenny, tak mě napadlo, jak asi jsou ty vodojemy slyšet, jen jsem nikdy v blízkosti žádného nebyla…

      1. Hlavně vevnitř, tak nějak zní tou vodou v pohybu trubkami a samospádem,je to tak zvláštní, že to ani nejde pojmenovat přesně.

 4. Jééé, Radko, ty už jsi tam byla? To musela být krása! Člověk žasne nad stavebním umem našich pradědů! Jednou jsme se šli s kolegy podívat do starého vodojemu v Brně, vybudovaném na přivaděči I. březovského vodovodu ze začátku 20. století. Nádhera. Na stěnách z mozaiky víly, vodníci vrby a do toho rachot vody. Vedle v parku novodobý socialistický vodojem. Poteklý, nezapravený beton v podzemí a ….. nic.

  1. Jak píšu jinde, to si musíš projít, abys to zažila. Je to jak katedrála pod zemí, obrovská vysoká stavba. Neskutečná nádhera, jsem moc ráda, že to nezahrnuli, jak původně chtěli. V létě tam vezmu děti, určitě se jim to bude líbit.

 5. Díky za krásné fotky. Připomněla jsem si návštěvu Istanbulu a tam nezapomenutelné podzemní vodní nádrže Yerabatan. Hotový palác!! Rozhodně stojí za prohlídku.

 6. Milá Toro, tvoje fotky jsem už obdivovala na FB a jsem moc ráda, žes je poslala 🙂
  Mám dojem, jste měli kliku hned dvakrát – na prohlídku fakt zajímavých prostor a ještě spojené s multižánrovou show (ty barvy!) ten zážitek muselo umocnit o několik řádů. To bych opravdu chtěla vidět… leč Brno nemám za rohem, tak se ráda kouknu s tebou.
  Jo a k té Morii – Jo! Ten pocit si umím představit:)))
  Díky!

  1. My taky. A máme to úplně stejně, taky jsme se k tomu ještě nedostali. Asi si zarezervujeme termín někdy na krdeb

    1. ony se tam občas nějaké termíny dají najít, pro pár lidí, i na prosinec, ale chápu, to jsou jiné starosti 🙂

 7. V Praze je jednou z industriálních atrakcí stará čistírna odpadních vod https://www.staracistirna.cz/
  Prohlídka je velmi zajímavá sama o sobě, ale nejlepší je, když vás do těchto prostor pozve na večírek nějaká bohatá firma. Nejen, že se obvykle dobře najíte a napijete, ale bohatá firma zaplatí i uvedení původních parních strojů do provozu, aby jí tam hosté nezmrzli. K tomu všemu patří i osvětlení svíčkami a podobné atrakce. Mohu jen doporučit, je to tam krásné.

  1. Jo, tam jsem byla – a je to fakt dobré.
   Marně přemýšlím, co by se našlo tady u nás. Leda vnitřní prostory přehrady Les Království. Kasematy v pevnosti Josefov se asi nepočítají 🙂

   1. Tak to by ses divila, na prohlídku se chodí jen se svíčkovou lampičkou a je to úžasné, člověk tuší, jak se cítili lidi tehdy.

    1. V tom máš naprostou pravdu. Taky jsme tam kdysi tak byli a později tam Martin vzal Patricka. Ovšem jsem váhala, zda to lze označit jako průmyslovou stavbu… 🙂

  2. Tam byl syn s rodinou, posílali mi fotky. Moc se jim tam líbilo. Určitě to taky musí být skvělý zážitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN