ROZCESTNÍK – MartinR: Žebříky do nebe po třiceti letech

Stojíte na mokrém žebřík, na zádech baťoh, pod vámi pět pater, nad vámi ještě tak tři. Žádné jištění. Ruce se drží železných šprušlí, každou chvíli musí jedna pustit, aby nahmátla vyšší level a umožnila noze posunout těžiště těla i s batohem o dalších 30 centimetrů nahoru. Opakujete si mantru: vždy tři body pevné. A doufáte, že to mozek nepomíchá. Konečně nahoře. Mimochodem, pod dalším mokrým dvacetimetrovým žebříkem.

 

Nabízí se bonmot: hodilo by se říct, že jsem po třiceti letech zase vystoupal po žebříku do stejného nebe. Ale lhát se nemá. Před třiceti lety byla Sokolí dolina ještě uzavřena kvůli obrovským požárům, které zde řádily v osmdesátých letech.

Vítejte v esenci Slovenska, ve Slovenském ráji.

 

Večerní výhled z koňské farmy ve Slovenském ráji

 

Na tu esenci jsem si vzpomněl včera, když jsem jedním dechem přečetl knížku Martina Šimečky Medzi Slovákmi. Velmi trefně vystihl geografickou podmíněnost rozdílů mezi náturou Čechů a Slováků. Češi jsou zvyklí na své téměř parkové lesy, kde má zvěř své jasně určené místo, nehrozí vám tam vůbec nic, vše je uspořádané a predikovatelné, podporující racionalitu. Slovenské hory jsou prudké, divoké, porostlé kdečím, co se těžko proráží a medvěda nebo vlka můžete potkat s pravděpodobností jenom o málo menší, než že se vám ztratí kufr při cestě do Austrálie. Vede to k jisté pokoře a realismu.

 

Umístěný pod Tatrami, kousek od Spišské Nové Vsi skrývá Ráj rokliny, kam slunce téměř nesvítí, s chodníčkem pletoucím se do cesty potoku, takže návštěvním občas musí šlapat jenom po kamenech trčících z vody a občas do té vody zahučí. A těší se na konec rokliny, protože tam bude vodopád a žebříky.

V jsem si červnu naplánoval na čtyři dny skok do časové smyčky svých studentských a posléze ranně rodinných výletů po železných stupačkách, žebřících a tichých cestách na náhorní plošině nad nimi.

 

Suchá Belá

 

Suchá Belá byla stejná jako před lety – stejně krásná a přívětivá, připravena po stopadesáté nadchnout vodopádem padajícím někde zvysoka podél žebříku, na kterém se člověk cítí ještě bezpečně, když si říká, že by padal snad do těch hlubokých mís vyerodovaných za tisícíletí padající vodou. Pak nahoře překročíte skalné okno a čárymáryfuk – jste v lese zalitém sluncem.

Terén umožňuje poměrně svižné tempo, takže člověk pak rád ocení komerční bufet s bohatou pěnou. Komerce totiž zasáhla také tento kousek ráje, ale tak nějak jemně a většinou užitečně. Skvělé ubytování na koňské farmě kousek od vstupní brány v Podlesku s večerním luxusním posezením a pohledem na Vysoké Tatry bylo perfektním výchozím bodem pro túry. Rovnováhu vesmíru zachránila restaurace na Kláštorisku, která měla odvahu nazvat nevzhlednou hmotu plnou tuku řízkem. V té kráse kolem si toho člověk téměř ani nevšiml.

 

Na konci údolí je jediná cesta: vzhůru kolem vodopádu

 

Je tady feráta, hlásal propagační leták – a vede přes Kyseľ. Kyseľ také kdysi vyhořel, a tak jsem se tam v době svých studentských výprav nedostal. Nebylo co váhat. Komerce si vydělala na absenci mé výstroje, dobře mě vybavila na lezení po výškách a šlo se. Z Čingova, který jsme kdysi obývali jako studenti vyslaní na sběr brambor, podél Hornádu, pak zahnout doleva do údolí. Na jeho konci už jen kolem jedné v panice mizející zmije a kolem důležitě se tvářícího studenta kontrolujícího mojí vstupenku – a už se zapínám na lano.

Stručně řečeno, i bez výstroje by to bývalo šlo, snad až na ten vysoký žebřík na konci, když už jiné žebříky ve Slovenském ráji jsou bez jištění. Drama bylo stejně, nezachránil mě úvaz, ale teoreticky přilba a mánie fotit vše. Před úzkým místem plným kamení a napadaných stromů jsem se zastavil, abych si to zvěčnil, když lavinka kamenů zkropila cestičku, po které bych jinak v té chvíli procházel.

 

Slovo tiesňava muselo vzniknout tady

 

Sokolí dolinu jsem si nechal na další den – a dobře jsem udělal. Je to jedno z nejodlehlejších míst tohoto národního parku, snažil jsem se dělat hluk, jak to jenom šlo, abych nebyl další den ve zprávách jako důkaz existence medvědů. Buďto to fungovalo, nebo byli jinde.

Rodiče pozor!

Myslím, že lze vzít školou povinné děti na túru po všech roklinách Slovenského ráje – s jedinou výjimkou. Neberte je do Sokolej doliny. Vážně. Krásná túra lesem a potokem, na konci vysoký vodopád. Moc vysoký. Myslím, že mnozí by se i s dětmi od žebříků vrátili a ti, co by se nevrátili by riskovali rozhovor s pracovníkem úřadu na ochranu dětí.

 

Skalné okno vede do jiného světa

 

Vysoké žebříky bez jakéhokoli jištění, po vysokém žebříku další vysoký žebřík, pak další, pak další. Pak jste nahoře, koukáte na tu krásu pod sebou a snažíte se jí vmáčknout do paměti.

Slovenský ráj jsou také hospůdky ve vesnicích po okolí. Rozhovory s lidmi o lesích, turistech a měnících se časech. Pohledy na valící se Hornád, který opustí Slovenský ráj, aby regulovaný a zkrocený pokračoval do Tiszy. V řece se koupající romské děti z nedaleké osady. Turisté z dalekých zemí, týden před prázdninami asi jediní. Prý je to nejlepší doba na turistiku, školní zájezdy už nejsou a prázdniny ještě nezačaly.

Cítíte také ten příslib léta?

 

Dede: Děkuju Martinovi za připomínku krásného kraje a hned se ptám – znáte Slovenský ráj? Byli jste tam někdy? A jak se vám to líbilo?  

 

Aktualizováno: 22.11.2022 — 19:58

25 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Díky za připomenutí a krásné fotky. Mám vzpomínky z před třiceti a více let. Tiesňavy, prielom Hornádu, Klaštorisko… A těší mě, že se dá najít i období bez davů, o kterých jsem slyšela v posledních letech. No a ti medvědi, to mě také trochu odrazuje.
  Jinak podobné „atrakce“ cíleně vyhledáváme v Rakousku, ideální program pro špatné počasí. Je ale fakt, že v Rakousku už jsou lávky a žebříky až pře-zajištěné 🙂

  1. Myslím, ze konec června je takové okno nižší hustoty turistů, prázdniny asi budou dost plné.

 2. Martina díky za krásně napsaný článek o místech, která osobně neznám.

  Dcera mojí slovenské kamarádky si tohle místo vybrala pro svatební cestu (asi před 19 lety). Když jsem pak viděla některé fotky (právě ty žebříky), tak jsem si říkala, že jako svatební cesta to mohl být poněkud riskantní výber 🙂 Oba se ale vrátili v pořádku a nadšení (hlavně její manžel, který je Pražák).

  1. Na svatební cestu ideální – novomanželé si mohou projít rovnou příjemným stress testem 🙂

 3. Krásné počteníčko. Teď už mi definitivně zbývá jen prohlížet fotečky (ne že bych se kdykoliv dříve na takový výšlap vypravila). Moc se mi článek i fotky líbí.

 4. Díky za článek! Tentokrát se trefil do míst mně známých a odedřených. Tiesňavy! Jak ráda bych je ještě jednou viděla! Startovali jsme z Dědinek,kousek nad přehradou. Měla jsem možnost prolézt i okolí a zabrousila jsem do jakési romské osady, či co to bylo a sama. No,nebylo mi zrovna lehko u srdce. Díky taky za fotky,mohla jsem zavzpomínat na tu krásu.

 5. Páni, obdiv těm, kteří tam ty žebříky montovali! Jestlipak jim někdo při zdolávání věnuje tichý dík.
  Díky za zprostředkování mně už nedostupných zážitků, ale stejně… nevím. Na mne je ta krása příliš kamenitá a příliš blízko těla. Zato se mi líbí výhled od koňské farmy.

 6. No ano, pro mne jsou slovenské hory divočina, protože moje dětství je habrový Hajek, kde bylo největší nebezpečí, že zabloudím do lísek nebo akátí…

  Krásné fotky

 7. V Slovenském ráji jsem nebyla a ráda bych ho viděla, jenže já nerada lezu po žebříku. Nemám strach z výšek, ale jednou se pode mnou při trhání třešní víc jak třímetrový dřevěný dvoják složil a já jsem skákala z té výšky stranou, aby nepadl na mě. Moje důvěra v žebříky má od té doby svoje meze 🙂

 8. Je to už moc moc let, co jsme tam soli byli 🙂 Hezky napsané, mám pocit, že jsem tam zase nakoukla 🙂
  Akorát s mým kolenem se už na žebříky můžu jen dívat, no 😛

 9. Ufff, tak už jsem se vydýchala a jsem ráda, že jsem prošla skalním oknem do rovinatého lesa.
  Že já jsem tak hloupá, že když jsem lozívala po Babím lomu cestou necestou, jsem si myslela, bůh ví jak jsem dobrá. Tohle bych nedala ani za mých zdravých mladších let. Ale ty pohledy, to jo, ty jsou úchvatné!!!! Tiesňava, okno, vodopád, žebříky – díky za přiblížení takové nádhery.

 10. Krásně napsané, úplně slyším šplouchání vody a cítím v prstech studený jistící řetěz.
  My šli Suchou Bělou v deštivém roce – kdy to naposled bylo? – a došli k názoru, že než se snažit do vody nepadnout, je snazší brodit se rovnou. Za chvíli člověku ani ukopnutý palec nevadil, protože ho necítil. 🙂
  Díky za připomenutí, zrovna si říkám, že bychom mohli o prázdninách na Slovensko s dětmi.

  1. Jo taky mám radši chůzi vodou než se jí složitě vyhýbat. Pokud tedy není zima! 🙂 Jako malá jsem běžně u chalupy v horách „chodila potokem“. Bosa, v holínkách i v promáčených teniskách. A vždy to byla radost ❤️

 11. Ve Slovenském Ráji jsem byl 2x, ale tak poeticky bych o něm psát neuměl.

  Je to vlastně jedno z míst, kdy covidu vděčím, že jsem jej viděl, protože omezil nabídku. Jeli jsme tam, když Slovensko na jaře 20 otevřelo hranice na 48h návštěvy. Suchou Belou jsme prošli prakticky sami, což prý nebývá úplně zvykem, prielom Hornádu a Tomašovský výhled. Krásná divočina. Jen výhledů pomálů.

  Podruhé o rok později jsme byli v Sak na Ferratách a SRáj jsme si dali jako odpočinek. Šli dolinou Velký Sokol, od které jsem asi čekal víc a pak tu ferratu Kysel jsme vzali bez jištění, protože tam opravdu nemá smysl jej tahat, do toho potůčku by člověk dopadl dřív, než by cokoliv zafungovalo. Snad ano jen ten žebřík na konci. A trochu pirátsky jsme Suchou Bělou odpoledne sešli dolů a to je super, hlavně člověk nemá ten příšerný stoupavý konec 😀

  1. A závidím tu Sokolí dolinu, kvůli ní se tam asi chci ještě vrátit a Piecky bych taky někdy rád.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN