BTW: Výhled

Procházím lesem. Je čerstvě po dešti, a navíc to vypadá, že si zrovna na tomto kopci ustlal veliký šedivý mrak. Konečně se svou fenkou vyjdu na paseku a automaticky zdvihnu oči, abych obdivovala panorama Krkonoš. Jenže přede mnou je jen mlžná stěna. V lese mi to nevadilo, ale tady se najednou cítím stísněně.

 

Okamžitě se mi vybavila minulá cesta do Prahy – dopoledne jsem jela tak neprostupným mlžným tunelem, že jsem jen podle značek tušila, kde právě jsem. Na cestě zpátky byla k té mlze navíc i tma. Kromě únavy na mě sedla i špetka klaustrofobie, takže když jsem na kopci na Hořicema z mlhy vyjela, bylo to doslova osvobozující.

Napadlo mě, jak moc kolem sebe potřebujeme vidět – a to v obou smyslech tohoto slova. Dobrý výhled na okolí znamená jistou záruku bezpečnosti, je možné se na případnou hrozbu včas připravit. Pokud se rozhlížíme z vyvýšeného místa, vidíme dál a ostatní se k nám hůř dostávají, stojíme nad nimi.

 

 

Totéž platí i v životě. Díky vědomostem lidé mohou mít přehled a chápat věci v souvislostech. Na tomto základě dokážou aspoň do jisté míry předvídat věci budoucí, a cítí se tedy bezpečněji, než když tápou v nejistotě. Navíc, pokud má člověk nadhled, nesplete si horu s krtčí hromádkou a může tak být velkorysý.

Neschopnost porozumět světu a dohlédnout za nejbližší horizont vede ke strachu, frustraci a vzteku – vlastně stejně, jako když se snažíte dojet do svého cíle v husté mlze.

Napadá mě, že za tím může být velmi stará, možná už geneticky předávaná zkušenost prvních lidí. Jejich život závisel na tom, jak daleko dohlédli a jak si dokázali pospojovat detaily ze svých výhledů. Dobrý výhled z jeskyně byl výhodou, a kdo jej měl, usilovně předával geny i zkušenost dál.

Možná i proto si rádi stavíme domy na místech s výhledem. A máme velké štěstí, že dnes už se můžeme zaměřovat hlavně na jeho krásu, bezpečnost už pro nás nemusí být prvořadá:))

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2022

 

Fotky: MartinR

 

Dnes máme vlastně dvě témata v jednom – mlhu a výhled:)) Tomu odpovídají i mé zvědavé otázky.

Jak jste na tom letos s mlžným podzimem? U nás jsme na hraně snesitelnosti – přece jen se občas dostaneme nad inverzi, ale hlavně večery jsou… no… husté:)) Jakákoliv cesta autem se tak stává nepříliš příjemným dobrodružstvím. Už jsem v podstatě jela i podle mapy v navigaci – jen s ní jsem byla s to najít odbočku z hlavní na naše okresky… neupírám mlze poetičnost, ale co je moc je moc 😛

 

No a pak tu máme výhled. Kde se nejradši rozhlížíte? Copak na cestách člověk krásné výhledy obvykle i cíleně vyhledává, ale teď mi jde o výhledy poblíž místa, kde žijete. Takové… všední 🙂

 

Aktualizováno: 13.11.2022 — 10:18

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak se mi vybavil jeden zážitek z mlhy. Je to už dávno, tenkrát jsme byli na dovolené s mladším synkem a dvěma neteřemi v německých Alpách, ale vidím to jako dnes. Vyjeli jsme lanovkou na Nebelhorn, všude mlha jako mlíko a jak jsme tak brouzdali po louce, vynořilo se kousíček od nás stádo kamzíků. Kolik jich bylo, nevím, postupně vystupovali z mlhy a zase v ní mizeli, v klidu a naprostém tichu, a my taky ani nedutali, jen jsme bez dechu zírali. Tenkrát nám hora ukázala, že jméno jí sedí na 100% – totiž Nebelhorn je něco jako Mlžný paroh nebo roh. 🙂

 2. Z jedné strany domu máme výhled na Pálavu. Potěší vždycky. Jinak ale letos je pořád mlha a rozpustí se často až v poledne. A taky se objevuje brzy večer. Moje cesty v polích mezi dědinami tím silně nabývají na dramatičnosti, neb ty zatracený srny vidím až na poslední chvíli…

  1. Matyldo, mlha, zvěř a psi, kteří tu zvěř ani nemusejí vidět… to je recept na echt adrenalin. Něco o tom vím 🙂
   A výhled na Pálavu je skvělej!

 3. Mlhy si tady v údolíčku pod Hostýnkem užijeme přehršle. Taky tady ale dost fouká, tak se spíše válí až za obcí,pěkně po silnicích. Když jsem jezdávala denně do mého rodného města ani nepočítám, kolikrát jsem musela zastavit a probádat cestu před sebou,zda už nejsem na nějaké polňačce,o přiblblé zvěři ani nemluvím. Bažanti stojí na příkopech,zajíci přičapnou a čekají,srnky stojí až by je jeden/a podojil. 🙂
  Rozhledny mám v dohledu dvě : Kelčský Javorník a Hostýn. Když vyjedu z extravilánu obce a dojedu,či dojdu na kopec k myslivecké chatě a pak tak 100m do pole, vidím až na Radhošť, jmenovitě chatu Radegast.
  A ano, rozhledy jsou důležité,pokud dohlédneme dál než na špičku nosu ,případně pak na obzor,můžeme jít dál…

  1. Ach Jenny, přiblblou zvěř jsi popsala naprosto dokonale 😀 😀
   Máš hezké rozhledy v okolí, a Hostýnek nabízí i ty duchovní:))

 4. Já mám mlhu v podstatě ráda, ale letos mi přijde, že už jsme si jí užili na pár let dopředu. Včera vydržela poctivě celý den, blé.
  Výhled mám ráda na hory 🙂
  A co se domácích výhledů týče, dá se kousek od nás koukat shora na Vltavu, jak se točí směrem k zoo, vyhlížet se dá i dolů k té zoologické a k Trojskému zámku a tak různě podobně 😉

 5. Jo výhledy – na jihu Jižní Moravy stačí vylézt na krtinec a vidíš na další krtinec.

  Nejkrásnější výhled je z Vrbice ze Stráže – když je dobrá viditelnost, vidím výsek od Chřibů přes Karpaty až po Pálavu. Když je ještě lepší, tak kopce u Vídně a párkrát za život dokonce Alpy.

  Další srdeční výhled je od Apollonova chrámu přes rybníky na Pálavu. Ale nejlepší výhled jsem měla z bytu – vpravo Vrbice, vlevo Pálava. To mi chybí. Vlastně každé místo, odkud vidím rodnou vísku (a naštěstí je jich dost 🙂 ), je mi milé.

  Mlžný podzim – dneska svítí slunko už od rána, jiné dny dopoledne mlha, odpoledne hezky (což mi vyhovuje) a teplo. Momentálně je ten listopad hezký.

  1. Pohled na Vrbici potěší díky tvému psaní prakticky všechny dlouhovydrživší čtenáře:))
   Jo, a výhled přes rybníky… voda a zase voda! 🙂 Tady u nás hodně nedostatkové zboží – s výjimkou Hartského potoka zvaného Kacbach, kolem kterého často chodím na psích vycházkách. Ale to není úplně ono – i když díky aspoň za něj:))
   A máš pravdu, taky mi letošní listopad přijde skoro snesitelný. 🙂

 6. Jo a k té mlze – novina, dnes je tu od rána jasno! No dobrá, ne úplně jasno, takový opar je, ale je vidět a skoro svítí sluníčko. Hosana:))
  Jak je u vás?

 7. Tady je hezky, slunečno, hádám, že se počasí zkazí až ve čtvrtek. Výhledy jsou pěkné, zrovna včera jsme vylezli na Kohoutovickou rozhlednu, je tak dvakrát vyšší než okolní stromy, takže je pěkně vidět na město i přehradu.
  Jinak na Jižní Moravě platí, že ať je výhled kamkoliv, jsou v něm chladící věže z Dukovan. 😀
  Obávám se, že nejbližší tři dny budu mít výhled tak na monitor a zadní stranu víček.
  Tak si užívejte, kdo můžete.

 8. Jo a obecně miluju výhled na vodu! Na tu dokážu zírat velmi dlouho, k nevoli prakticky všech mých psů. venku se má chodit, házet něco, chytat něco, a ne čumět na něco tak nezajímavého, jako je vodní hladina:))

  1. To bys u nás nemusela ani vylézt z baráku, ze tří stran koukáš jen do vody a křoví. I černý čáp nás letos, pod balkonem, navštívil.

   1. Maruško, to mi připomíná naši chalupu v Krkonoších, i s tím čápem! 🙂 Bílí tam nebývají, ale černí ano 🙂

 9. Ok, začnu tedy. Můj domácí výhled je prostě přes louku a pole až k lesu. Za tím lesem vychází sluníčko. Nic vzrušujícího, ale mám to ráda.
  Když vylezu nahoru na kopec, v jehož boku je naše víska zaříznutá, mám VÝHLED.
  Vpravo Orlické hory, od přímo přede mnou až po vlevo jsou Krkonoše – masiv Černé hory tomu vévodí.
  Když vylezu na Zvičinu (kousek od nás), mám VÝHLED takřka panoramatický. Z Krkonoš vidím nejen skupinu hor kolem Sněžky, ale až ke Kotli, Žalý nejde přehlídnout. Stáčím se vlevo a vidím Ještěd a Bezděz. A sopečné kopečky kolem Jičína… Směrem na jih a jihovýchod je to převážně placaté 🙂

  1. Tak to vidíš a k nám. Až budeš na Zvičině tak mi zamávej, jsme mezi Ještědem a Bezdězem, v dolíku. Máme už spoustu dní samou mlhu.

 10. Já teď stanoval v Ugandě na kraji pralesa Kalinzu, běhali tam paviáni a pozorovali jsme v lese Šimpanze. Když jsem byl venku bylo to takové to přemýšlení, co odtamtud vyleze. Ale když jsem zalezl do stanu, bylo to uklidňující. Pohled na vnitřek stanu je stejný bez ohledu na geografii:)

   1. Letos máme hodně mlžno, asi jak v září pršelo. Předchozí roky byly konce léta suché, V si mlh nebylo. Mlha v přírodě mi nevadí, pokud je, tak na vyhlídky nechodím. Ten zahuhlaný svět se mi líbí. Je takové, no mlžné ticho. Ale stačí párkrát. Letos je mlhy móc. Horší je mlha na silnici a s ní, ehm méně chápaví spoluobčané, řidiči. Když už auto nemá mlhovky?, tak aspoň by měli rozsvítit potkávačky. Ona ta jejich filozofie, „já vidím, tak mně vidí i ostatní“ moc v mlze nefunguje.
    Bydlíme na kopci a kdy jdu s Ajvinkou ven, tak stále ještě do kopce, než přijdu k lesu s výhledem na jih. A tam v ďolíku vidím město … rodné, Brno.

    1. Hm, v mlze jsem toho už letošní podzim najezdila a dost a podle všeho ještě najezdím (třeba dnes 😛 )
     A výhled od vás, z těch krásných luk, jsem viděla. Máš to tam moc pěkné 🙂

  1. Máš pravdu, to je zase opak mé myšlenky 🙂 třeba ji někdy rozvedu.
   Nicméně… pokud máš momentálně výhled na africkou zvířenu, co takhle poslat šest fotek s krátkým komentářem? To dáš i v tom stanu:))
   A my si vykoukneme za humna 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN