DEDENÍK FOTO TOP 22 – Klokanice: Zahrádka, moje druhá vášeň

Já vím, že spíš očekáváte fotky koní, ale to bych se chlubila cizím peřím – fotky koní k mým koňským článkům jsou většinou od mého milého zetě.

 

Pochlubit se ale můžu fotkami ze své zahrádky, ta je mým výtvorem od A do Z, včetně fotek. Zpočátku mělo moje focení spíš jen dokumentární charakter, abych si vůbec pamatovala, co kde rostlo. Ale letos na jaře mi zeť půjčil svou starou zrcadlovku, tak se snažím o trochu lepší fotky. Nedaří se mi (zatím!) záběry „zahradních zákoutí“, jak je znám z časopisů, tak vám nabízím portréty některých květin. Výběr jen šesti byl opravdu velmi, velmi těžký!

 

Zvonek mezi vrbinou

 

Vrbina byla jediná květina, která rostla v zanedbané zahradě před patnácti lety. Teď už se ji spíš snažím omezovat, protože by nejraději zaplavila celou zahradu. Ale každé jaro mě žlutým mořem přesvědčí, že ji nemám úplně vyhánět. Modrý zvonek se rozhodl vysemenit tak, aby na jejím pozadí co nejlépe vynikl.

 

Pivoňka

 

Pivoňkám se u mě opravdu daří, mám tři druhy a pokukuji po dalších. Tvoří houštiny kolem zdí, poskytují mi květy do vázy několik týdnů.

 

Udatna

 

Udatna roste trochu zastrčeně ve stínu za vrbovým domem, ale dělá čest svému jménu, nenechá se zatlačit do pozadí. Vždycky se vyplatí zajít se na ni podívat. Kromě udatny mám dva druhy čechrav. Je zajímavé, jak mají udatna a čechrava podobné květy, i když pocházejí každá z jiného konce světa a nejsou vůbec příbuzné.

 

Slézová růže

 

První semínka slézových růží neboli topolovek jsem si přivezla z Rujány, tam rostly všude, v mnoha barvách od bílé po tak tmavě červenou, až byla skoro černá. Nechávám je, aby se vysemeňovaly, kam se jim zlíbí, a těším se na překvapení, kde se dokázaly uchytit. Podobně mi po zahradě putují orlíčky, pupalky, lichořeřišnice a měsíčky. Co roste a odolá slimákům, je vítáno.

 

Slunečnice

 

Tato symbolická modrožlutá fotka zachycuje slunečnici, která vyrostla pod ptačím krmítkem. Sýkorky si ji vysely a sýkorky si po odkvětu samy sklidily semínka (tohle je věta přímo do diktátu, uf). Ten strom v pozadí je jedlý moravský jeřáb, letos s velkou úrodou. Horní půlka je kosů, dolní naše.

 

Jiřina

 

A na závěr podzimní pavučinka v jiřinovém lánu. Letos jiřiny vydržely neobvykle dlouho, je začátek listopadu, a ještě je nestihl spálit žádný mrazík. Jsou to dámy choulostivé, na jaře je musím bránit proti slimákům (osvědčila se mi 10 cm vysoká nastýlka posekané trávy), velké sucho jim také nesvědčí a obvykle je spálí první zářijový mrazík, ale když se zadaří, bují a kvetou jako o život.

 

Dede: Děkuju Klokanici, že se nám svěřila i se svojí zahradou! Tak co, která z fotek se vám líbí nejvíc? A znáte udatnu? Já ten název čtu poprvé 🙂

Aktualizováno: 7.11.2022 — 16:26

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Klokanice, překrásné fotky. Líbí se mi všechny,ale kdybych jó musela vybrat, tak ta slézová růže oživená čmelákem ! Velice mne zaujala „vrbina“ (no ani tu udatnou neznám), ta se mi moc líbí a navíc se zdá nezničitelná a sama se rozrůstá. Takovéhle odolné (tedy kromě břečťanu) tvralky, které jsou navíc hezoučké mám ráda. Ve zdejším podnebí se i verbena a lantana časem vyčerpají, ať dělám co dělám. Tak budu muset kouknout, jaký je latinský název a zjisit, jestli tu už náhodou nerosta a zda by se jí dařilo a na mé zahradě.

  1. Děkuji, Maričko. Lantanu jsem si musela najít, znám ji jako liboru a obě i s verbenou jen jako letničky. Moc se mi líbí, ale většinou mi je napadla plíseň, tak už je nepěstuji. Ty je máš na záhonech?
   Ta vrbina se množí podzemními oddenky a poroste všude. Mrzuté je, když poroste třeba do pivoněk, které nemají rády hrabání u kořenů. Ale jak píšu, žluté jarní moře je krásné.
   Je to vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata). Ještě je i plazivá (Lysimachia nummularia), to je také hrozný plevel 🙂

   1. Verbeně se tu kdysi dařilo několik let a byla krásná – v zemi i v květináčích (v prvním odkaze je víc fotek za tou první). Bohužel všechny na fotkách se nakonec vyčerpaly a uschly. Teď už máme jen „koberec“modré lantany tam kde kdysi byly borovice, teď je tam „okrasný kruh“ z keříků růžiček a modré lantany. Když oboje kvete je to krásné. Ale i tahle lantana kvete čím dál méně, usychá a budu ji muset vyměnit. Prostě „trvalky“ tu bohužel nejsou trvalé 🙂

    https://marickac.rajce.idnes.cz/Zahrada/118598745

    https://marickac.rajce.idnes.cz/Zahrada_okem_digitalu_-_motyli_dodatek/956797974

    1. To je pěkné!
     Ty máš „netrvalé“ trvalky a mě zase překvapují víceleté dvouletky. Orlíčky, topolovky, pupalky mi velmi často přežijí a kvetou i v dalších letech. Dokonce už jsem pro ně četla i označení „kratkověké trvalky“. Asi také důsledek oteplování.

 2. Jedna fotka hezčí než druhá a výběr té nej je těžký – ale nakonec hlasuji pro pivoňku, protože je mou srdeční kytkou (kvete na moje narozeniny 🙂 ).
  Jiřiny mám kaktusovité, to jsou ty ježaté, se stočenými okvětními lístky, a také stále kvetou, dokonce mají i několik poupat.
  A když je řeč o rostlinách, předevčírem mě uchvátila alej pod hradem Sloup – nízké stromy s košatou korunou obsypanou zářivě oranžovočervenými mini jablíčky. Podle cedule Malus Evereste – okrasná jabloň, pro lidi trpká, ptáčkům prý chutná. A zdobí úžasně!
  To jsem ale odbočila od tvé zahrady, na kterou je také radost pohledět!

  1. Také se mi líbí všelijaké ty okrasné jabloně a hrušky. Ostatně všechny ty pláňky na mezích, to je přece krása!

 3. Klokanice, uchvatne fotky. Je videt, ze svou zahradu milujes a radujes se z každé jednotlivé kytičky. A umis fotit. Mne se strasne libi fotka v zvonku s vrbinou, je taková „obyčejná“ a v tom je její kouzlo.
  Udatnu mam, jméno jsem netušila, ale moc mi nekvete.

  1. Děkuji. Ano, patřím k těm bláznům, co si se svými kytkami povídají 😀
   Udatna dobře roste v (polo)stínu a vlhku, tady u nás třeba v lese v příkopech dělá celá houští.

 4. Klokanice, hezké fotky, zdravých, spokojených kytek! Je vidět, že je máš ráda a ony ti to s láskou oplácejí. Všechny fotky jsou krásné, ale mne oslovila jiřina s pavučinou.

  1. Omylem jsem odklikla nedopsaný komentář.
   Jednak jsou to pohledné rostlinky, které těší moje oko – topolovka, pivoňka, zvonek – to jsou moji oblíbenci všeobecně, a všechny fotky ke mně mluví – nostalgií (jiřinka), nezdolností (zvonek, slunečnice), součinností (topolovka s hmyzáčkem)… prostě potěcha.

 5. Klokanice, krásné fotky si udělala a máš taky krásnou zahrádku, která je Tvou láskou a mně moc potěšila, díky! Nejvíc se mi líbí ta slézová růže,je neobvyklá a ta barva!protože miluji stromy, tak mne zaujal jeřáb, je krásný a užitečný pro ptáky i pro lidi. Vysázela jsem tady na dědině dvě aleje,už jsou krásně vzrostlé.Přeji, ať dál těší zahrádka Tvé srdce a naše občas taky. 🙂

  1. Jenny, dvě aleje jeřábů! To je krása a musí tě moc těšit vědomí, na jak dlouho mají ptáci zajištěnou potravu. A to jsou také tyhle moravské jedlé?
   Mám jeřáby ráda od dětství. Na chalupě v Jeseníkách rostly na všech mezích a vysbíraných hromadách kamení. A u toho našeho ráda pozoruji, jak roste. Jak se vzpřímené větve postupně položí a rozvětví.

   1. V podstatě jsou jedlé všechny, jen se musí tepelně upravit. Jedlé mají jen třetinu listu vroubkovaných, méně jedlé,tedy více trpké, vroubky po celém listě. Na šušinku mají jedlé hvězdičku,méně jedlé křížek. Povařit,přisladit ty trpké. V posledních letech se prodávají sazenice, většinou ty jedlé.

 6. Nádherné fotky! Už ta první – zvonek v topolovkách – mne nadchla, takové fotky se mi moc líbí. Říkám tomu narušitel souměrnosti. Slunečnice s modrým nebem a jeřábem – tak to je taková klasika, když se povede (a tobě se povedla), musí se líbit každému. Pavučina na jiřinách – klobouk dolů, vyfotit pavučinu se mi moc nedaří, na fotkách ztrácí to kouzlo éteričnosti a jednoduchosti.

  Ale asi nejvíc mne zaujala slézová růže – pro tu její barvu mne zavedla zpět domů. Každému starému vinaři v zahrádce kvetla tahle tmavá varieta. Říkalo se jí barvířka, protože jejím výluhem se dobarvovalo víno 😉 . Jo, tohle už je hudba minulosti, už dávno se to nedělá, ale pořád vidím v duchu síto (řičicu), na kterém se suší květy barvířky… Děkuju za to.

  1. vidíš, a tam, odkud je David, se barvířkou zove odrůda hroznového vína – má malé drobné temně fialové sladké kuličky a silně barví 🙂 jeho děda zasadil na zahradě 1 keřík a pokryté bylo půl zahrady 😀

  2. Ygo, ale to je zajímavé, s tím dobarvovaním vína, to jsem vůbec netušila, že se něco takového dělalo! Tak to můžu nabídnout i tmavší, skoro černou topolovku 🙂
   A děkuji za ocenění. Já jsem, co se focení týče, konzerva. Ještě z dob kinofilmu se snažím vyfotit to tak, aby fotka obstála bez dalších úprav, mě ty úpravy vůbec nebaví 😀

 7. Milá Klokanice, to jsou nádherné fotky! Za mě je asi nej ta slunečnice, ta se ti fakt povedla, i s tím jeřábem 🙂
  No a ta udatna… rostlinu znám, ale to jméno jsem v životě neslyšela:)) Což pravda moc neznamená, já jsem neslyšela většinu kytčích jmen 😛 Nicméně ta fotka prosvícená sluncem s tmavým pozadím je parádní – tu by fotograf Topi určitě ocenil 🙂
  Jen mě mrzí, žes neudělala aspoň jeden celkový pohled, moc ráda bych tvoji zahradu viděla:))

  1. Někdo luští na posilování paměti sudoku, někdo se snaží zapamatovat si jména kytiček. Ale latinsky už umím jen část. Zato rakouské alpské umím německy 😀
   S tím celkovým pohledem na zahradu je právě potíž. Vůbec se mi nedaří zachytit ten džungloidní charakter, pořád je na fotkách taková prázdná. Ale tu a tam si vyžádám školení, posledně jsme fotili drážděnou cestičku mezi záhony tak dlouho, dokud jsem neměla pocit, že fotka zachycuje můj dojem. Musím si zase jednou nastudovat teorii clon a času a hloubky ostrosti.

 8. Moc hezké to máš. A strašně závidím ten jeřáb, protože tady vím jen o jednom a nic moc. Tatínek z něj dělával víno a jeřabinku, já miluju marmeládu, rosol a úplně nejvíc likér.

  1. Jeřáb máme asi 5 let. Hned na začátku mu padající ořešák ulomil špičku, což se ukázalo jako dobrý zásah, protože se začal pěkně větvit.
   Z jeřábnické jsme zatím dělali, tedy manžel dělal:) marmeládu a takový jako hustý kompot (jako brusinky k masu), ale likér, to je zajímavá myšlenka. U vína asi zůstaneme hroznového 😉

   1. ono se uvádí, že jeřáb netřeba nijak zvlášť prořezávat, vítané je úpravné tvarování, aby se větvil. je to krásný strom 🙂 džem a spol. se dá i koupit, ovšem domácí je domácí…

   2. u hroznového vína příště vůbec nebudu věřit popiskům na sazenici 😀 koupili jsme keřík révy vinné odrůda „bílé stolní“…vyšla z toho klasická „barvířka“, mraky temně fialových kuliček 😀 no, původní cíl splnila – plotek porostla, spoustu listů do máčených okurek taky poskytla 🙂

     1. je to klidně možné – barvířka asi přemohla to bílé stolní a rozhodla se obsadit náš plot sama 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN