BTW: Vrácená hodina

Je ráno, sedím v křesle v notebookem na klíně a čekám na devátou, kdy mi zazvoní telefon – náš ranní briefing, jak tomu taťka říká, začíná přesně v 9:00. Mám ze sebe skvělý pocit. Nejenže mám hotové obvyklé ranní práce, ale byla jsem i s Ari na rychlé procházce, jsem po snídani a už mi zbývá jen udělat si kafe. A to jsem ještě před pár dny mívala problém se do té deváté aspoň nasnídat! Proč ta náhlá změna? Inu, vrátili nám hodinu!

 

Od září mě jako obvykle začala deptat postupující ranní tma, která posouvá moji skutečnou bdělost až do dopoledních hodin bez ohledu na to, kdy mi zvoní budík. Vstávání do tmy mi nikdy nešlo a musím se přiznat, že je to se mnou v tomto ohledu rok od roku horší. Pak se změnil čas, dostali jsme zpět vypůjčenou hodinu… a já mám zpět záblesk na tuto roční dobu neobvyklé ranní aktivity:))

Skutečně si to užívám a kochám se svojí efektivitou. Už proto že vím, že je to velmi dočasný stav. Mohla bych to třeba nazvat babí léto medvědů – tedy něco, co se odehraje na poslední chvíli před zimním spánkem. Jak bude dál neúprosně postupovat tma, můj organismus zapomene na vrácenou hodinu a vstávání bude opět těžké. Což znamená, že až někdy do února se bude významně míjet s okamžikem mého opravdového probuzení.

Se soucitem myslím na všechny, kterým povinnosti v tuto dobu velí vstávat brzy až nekřesťansky brzy! Pokud jsou založeni stejně medvědovitě jako já, je to prakticky týrání. Přitom později na jaře a v létě nemám problém býti skřivanem. Zajímavé, co?

Musím říct, že coby ctitel světla se už teď těším na svatou Lucii. Ne, že by s tou tmou moc pomohla, ale přece jen už je to den, kdy v tom ročním kolotoči začíná obrátka tím optimističtějším směrem:))

 

A tak se dnes ptám – jste spíš medvědovití (tmavé období roku byste nejradši prospali:)) nebo vám tma připadá útulná, vůbec, je-li doprovázena světlem svíček a horkými nápoji? 🙂

 Jo, a ještě něco – taky vám vrácená hodina přidala aspoň dočasně na ranní aktivitě? 🙂

 

Aktualizováno: 5.11.2022 — 20:44

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak nevím, jsem poslední rok noční sestra ( za měsíc 1- maximálně 5 denních služeb, zbytek nočních) z provozních důvodů a i těch pár dnů, kdy musím do práce na šestou ranní, je pro mě hrob. Nejsem skřivan. Ale dokážu si užít krásné ráno, pokud pracovní noc nebyla plná vášní. V zimě mi vadí, když se probudím po noční a je tma – v tu chvíli nevím, jestli je den nebo noc a jsem zcela zmatená.

 2. Každé ráno jsem jako mátoha a to celý život.Vstávání v brzkou ranní hodinu mne přivádělo do letargické extáze. Vždy jsem si musela připomenout dobu ještě horší,kdy jsem naložila dítě do kočáru a odvážela do jeslí, to byla to nejhorší rána. Syna jsem obalila do oteplovaček, postavila do otevřené pračky aby mi neutekl než se obuju,pak vytlačit kočár do skorotmy a fičák do jeslí a splavena potem do práce, abych tam padla jako podťatá. Dnes,když slyším ty nostalgické srágory vzpomínek,jak to všechno bylo v pořádku, chce se mi blít. Na stará kolena si užívám vymoženosti,že jdu spát kdy chci a vstávám kdy chci neb raní venčení provozuje MLP. Se spaním jsem trochu na štíru,at dělám, co dělám, probouzím se po 4 až 5 hodinách ale jsem schopna fungovat neboť vím, že na nějakém pozdějším šlofíku nezáleží a je povolen(mnou). Cirkadiánní rytmus je asi velmi zdravý,jenže na mne nefunguje a nutit se nechci.

  1. Eh Jenny, na ta jesle mám velmi podobné vzpomínky! Andy tam začal chodit na roce a půl a nesnášel je. Já taky. Z domu jsme vycházeli v šest ráno a já většinu dlouhé cesty na autobus utíkala, protože abych nemusela, museli bychom vyjít ještě dřív. Brr.

  2. Promiň, jenny, já vím, že ranní dostihy s dítětem do jeslí byly šílené, no ale každý zlepšovák byl vítaný a ty jsi na to kápla s umístěním dítěte v oteplovácích do otevřené pračky! Směju se tady na celé kolo! 😀 😀

 3. Já jsem celý život – do práce i při mateřské – byla nucena vstávat brzo. Nejdřív do chlíva, potom děsní upíři, kteří snad ani nevěděli co to spánek je, potom do Kolbenek od šesti a sedmi. Bimbo vždycky říkal, že velkou část roku vstává v noci, neb pátá hodina je jen chvíli světlá. Takže do postele v deset je můj standard i dneska, když bych sice vstávat nemusela, ale tělo a Majda si to žádají. Sice ne v pět, ale okolo šesté jsem spolehlivě vzhůru.

 4. Jsem na tom jak většina předchozích – funguju prakticky jen za světla. Ovšem jsa lenoch, tak mi nevadí, že v zimě ve čtyři odpoledne mám už lébung 🙂 🙂 , kdežto v létě je mi trapné, když si sednu před devátou večerní na kanape. Takže se vlastně na zimní večery těším (to mám už od dětství – rodina malorolníka v zimě odpočívala, aby na jaře, v létě a na podzim dřela do úmoru).

  A střídání času mi vadí čím dál víc – a tak se ptám? Kde jsou ty unijní plány, že se čas sjednotí a zůstane neměnný?! Kdy se rozhodlo, že se zase nic nerozhodne – nějak mi to uniklo.

  1. mam pocit ze eu parlament rozhodl o zruseni jako chytra horakyne, nechali to na jednotlivych clenskych statech… holt horka brambora odhozena a kdo riskne zacit s rusenim, kdyz nevi kdy a zda se pridaji ostatni?

   1. Nene, teď to nějak nechali být a začne se to řešit celoevropsky až někdy kolem roku 2025. A to jen za předpokladu, že se snad všechny státy sjednotí v čase.

   1. V tom případě žádám odložit v zimě nutnost chodit do práce, abych nebyla doma jen za tmy.

 5. Já jsem taky medvěd „jak vyšitej“. Vstávám po šesté hodině, takže stejně do tmy a odpoledne mi připadá, že tu hodinu světla někdo ukradl. V pátek jsem svítila celý den, jinak svítím třeba od čtyř hodin. A to už koukám, abych měla dostatečnou zásobu dřeva, ještě za světla. A bude hůř. Já vím, že to třeba v mém věku připadá trochu jako rouhání, ale ty tři měsíce v roce mi připadají zoufalé. To už únor je trošku znát, ty Hromnice vítám jako příslib, že to pomalu jde k lepšímu. Já prostě potřebuju k životu světlo a dlouhé večery. Opravdu nemusím mít při obědě sluníčko přímo nad hlavou, jím, když mám hlad, ne podle slunce.

  1. Tečko, jak tě chápu!
   Já považuju listopad a prosinec za ty nejhorší měsíce v roce. Leden, pokud mrzne, už bývá slunečnější, únor taky o kousek lepší co do světla, ale nekonečnej. No a pak přijde velmi nadějný, ale těžko snášený bahnitý březen… 😛 No prostě se těším v dubnu na čerstvou zelenou travičku:)))

   1. U vás možná. Bohužel u nás v nížině je leden a únor plný šedivé beznaděje pod mrakovou dekou. Už nejsou ani ta adventní světla a inverze spolehlivě uhluší jakýkoliv paprsek.

    1. Nesnáším leden a nenávidím únor. Sváteční nálada je dávno pryč a jaro stále v nedohlednu. I když se den prodlužuje, tak to většinou není poznat, protože všude šedivo. Zima by měla končit na Nový rok 🙂 a druhého ledna by mělo vypuknout jaro.

      1. Já taky. Proto jsme začali jezdit v zimě na chvíli do tepla, 10-14 dní stačí, jenže Covid nám do toho hodil vidle (když jsme se vrátili naposled, za cca 14 dní začala uzávěra). Snad už to letos (tj. po novém roce) konečně zase vyjde.

 6. AJ na to má skvělý termín – solární skřivan. Prostě fungujeme – já i oba kluci – jen když je světlo. Takže v létě výkonní, v zimě na brloh. 🙂 Narozdíl od nich ovšem mužů používat doping, např. kafe. P.S. LJ medvěd celoročně. 😀

  1. No jasně, jsem solární skřivan! 😀 Skvělej termín:))
   No a bez kafe coby nízkotlaký jedinec prostě nefunguju…

  2. Solární skřivan je dokonalý „termit“ – s dovolením si jej přivlastním namísto mé dosavadní slepice. Taky totiž funguju za světla – v létě od čtyř ráno do deseti večer, v zimě od deseti do čtyř.

 7. Budu v bandě těch, kdo by si přáli letní čas mít po celý rok. Uznávám, že vstávat potmě je velmi nepříjemné, ale to relativní pošmourné světlo má člověk stejně jen na chvíli a pak stejně nekonečné měsíce vstává za tmy. Jenže pak se přece jen někdy rozední, kdežto ta hodina světla večer je k nezaplacení. Ale chápu, že minimálně stejná je banda těch kdo by chtěli běžný středoevropský čas po celý rok. Navíc s tím posunem času mám možná ještě horší problém než na jaře, kdy musím vstávat o tu hodinu dříve.

  Ona je to stejně společenská úmluva, protože hodně záleží na kterém poledníku zrovna jsme. Letní čas v červnu třeba v Bretani, kde jsem před časem byla, vypadá úplně jinak než tady, ráno je tma mnohem déle než u nás, naopak vidět je skoro do půlnoci. Tam bych i chápala ten středoevropský čas po celý rok nebo ho rovnou posunout směrem ke greenwichskému času, když koneckonců ten poledník mají už hodně blízko. Ale u nás? My tady jsme minimálně o tu hodinu jinde.

  1. Apino, máš pravdu s těmi rozdíly podle poledníků. Je jasné, že jsme doma registrovali rozdíly mezi Košicemi a Prahou, ale on byl zaznamenatelný rozdíl i mezi Rožnovem a Doubravicí! 🙂 Natož srovnávat Košice a Bretaň…

   1. Všimli jste si toho i mezi Doubravicí a Rožnovem… přitom to už není tak daleko. On je zaznamenatelný rozdíl i mezi severem a jihem. Tedy mezi Prahou a Jižními Čechami to tak nevnímám, ale mezi Prahou a Udine (je jen lehounce na východ od Prahy, ale hlavně cca 700 km na jih) už je v prosinci a také v létě rozdíl značný. V prosinci je v těch cca 5 odpoledne přece jen vidět, ale v létě je okolo 9 večer tma jako v pytli, umocněná i menším svícením ve vsích. Takže bych se vlastně měla poopravit, nejen poledník, ale také rovnoběžka hraje svou roli.

    1. my vnímáme rozdíl i v obci- u nás v ďolíku je skoro přítmí a když vyjedeme venčit na kopec tak tam je vidět zapadající sluníčko. Ne tedy teď v mlze ale i tak je rozdíl. A funguji tak jako MaRi. Takže nejen poledníky a rovnoběžky ale i výškový rozdíl 🙂

   1. Ahoj Dede, díky za optání. Jsem dnes první den v práci, ale budu fakt jen u počítače. Celkově to pořád není ono. Cítím takové to obluzení v hlavě, v říjnu už to bylo lepší, ale předminulý týden (před tímhle zákrokem) jsem ukončovala nějaké pokusy a bylo tam evidentně více fyzické námahy než bylo zdravé. Tak se to dost vrátilo. Také nějaké následky po tom zákroku asi ještě cítím, právě i okolo srdce. Organismus cítí, že je něco jinak a asi se to musí stabilizovat a nějak přenastavit. Také krk se dosud nesrovnal – měla jsem v něm tlustý kabel jícní sondy. Na druhou stranu nemá cenu jen ležet na gauči, je potřeba i nějaká rozumná fyzická aktivita, takže jsem včera šla na procházku do Stromovky. Ona ta fyzička stejně dostala zabrat. Na tréninky profesionálního sportovce to není, ale postupně se to bude lepšit. Může to trvat i okolo 3 měsíců.

    1. Vydrž, teď to už chce trpělivost, lehkou rehabilitaci a hlavně na sebe buď moc hodná 🙂

  2. já se přidám k letnímu. Pro mne je toto období hrob a toho si ještě užiju. U nás je samá mlha, ve čtyři je tma a není pomalu čas jít ani s pejskem za světla. V poledne on nechce na procházku chodit.

   1. Jo, na vsi je tmavé období mnohem temnější, no… Ve městě se dá i s tím psem za tmy jít, tady je to problém. Lesům v tu dobu vládnou divočáci

 8. Já také nemám tmu ráno ráda. Navíc jsem sova, co nechodí spát před 12 v noci. Vstávám v 5 hod ráno do tmy .

  Toto období se snažím si zpříjemnit alespoň tím, že zapaluji svíčku.
  Těším se na advent a světýlka, která mi zpříjemňují život.
  Budeme pít svařák, manžel umí vynikající.

  1. Míšo, to je prostě krutý – být sova a odsouzena k děsnému vstávání. A ještě pravidelně!
   Já samozřejmě brzo vstanu, když je to nutné, ale následky umím cítit i druhý den po normálním spaní. Vůbec, pokud ten vstávací den byl náročný – což většinou bývá (pokud už takhle vstávat musím, něco se děje:))

 9. Ve tmě jsem medvěd, co potřebuje horké pití a svíčky. Ideálně to všechno, protože nejdřív svíčky a pití a pak usnu kdekoliv jsem.

  1. Medvěd se svíčkami a horkými nápoji… jo, to funguje taky:))
   Já jsem medvěd obvykle bez svíček, ale horké nápoje požívám:))

 10. Já jsem medvěd i za světla 😀
  Když v pátek dojedu do svého nového domova, pozdravím dům, stromy a ptáky (někdy i sousedy)..podívám se do dřezu,kde je 5 příborových nožů a vím, že si můj drahý mazal každé ráno housky máslem, na svačinu do práce..tak jen zaleju kytky,projdu domem, převléknu se, vezmu hrábě a učešu trávu a z listí ořešáků udělám kupu..natrhám pampeliškové listy a slepičí salát a přivítám se s holkama od sousedů, protože se mi po těch našich stejská…no,tak jsem si ochočila ty od vedle..pak se ukáže kocour a vrzne branka a jsme doma dva..naplníme pračku, sedneme si ke stolu a povykládáme si,jakej jsme měli tejden..a pak pověsím prádlo a Leon zatopí v kotli. Já předpřipravím sobotní oběd a udělám něco k páteční večeři..už jenom pro dva…někdy nepočkáme ani na zprávy..prostě usneme..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN