ROZCESTNÍK – MartinR: Šest setkání v Gruzii – Ledovce a znepokojivých 20 metrů

Do Ushguli jsme přijeli pozdě odpoledne, lilo, bylo zima a pětitisícovky se schovaly. Paní domácí nám přidělila pokoj. Pokojík to byl hezký, v ten den by se skvěle uplatnil jako márnice. Počasí v pokojíku bylo lepší než to venku o ten déšť, který se zde nekonal. Topení žádné.

 

Z vycházky jsme se vrátili s dokonale mokrými horními vrstvami bund a bot a kalhotami hledajícími nejbližší ždímačku. Paní domácí nás pozvala k rodinnému krbu (doslova), ten jsme ověšeli svršky a pustili se do neskutečně dobré a mnohachodové gruzínské večeře, kterou paní domácí připravila vlastně jenom pro nás, protože jsme byli toho dne jediní hosté. Není se ostatně co divit, byli jsme jedni z prvních, kteří projeli po otevření cesty. Na noc jsme dostali několik dek a usnuli.

 

Vstup do údolí k ledovci Shkhara (Šchara)

 

Ráno bylo odměnou za noční zubodrkot. Jemný poprašek sněhu na kopcích kolem oddělený jasnou hranicí od zelení trávy  se sluncem osvětlenými, zatím ještě malými plochami, vytvořil kompozici slibující hezký den.

 

Údolí se otevřelo a přislíbilo nádherný den

 

Plán byl jasný – dojít k ledovci Shkhara (asi čteno Šchara), vzdálenému nějakých 7-8 km. Dalo se tam jet po takové místní safari cestě i autem (světlost tak od Subaru nahoru), ale zvolili jsme chůzi a dobře jsme udělali. Údolí vedoucí k ledovci nás dlouhou zatáčkou přeneslo na správné místo a čas.

 

Stáda volně se pasoucích koní

 

Místo: výhled na pětitisícové zasněžené hory na konci údolí. Čas: když vítr rozehnal mraky, ty se proháněly jako pozadí kolem hor a výhled byl dechberoucí. Brodili jsme se širokými potoky, každou chvíli fotili a potkávali místní dobytek volně vypuštěný na pastvu. Za chvíli se k nám přidal pes a doprovázel nás až pod ledovec.

 

… které statečně dával dohromady náš společník

 

Zachoval si přitom svoji nezávislost, když každou chvíli odběhl, seřval skupinu krav, která měla tendenci k rozptylu, pak se zase přidal, aby za chvíli vyštěkal koně do místa, o kterém si myslel, že je pro ně nejvhodnější. Vyrazili jsme dost brzo ráno, takže jsme byli většinu cesty sami a vlastně až na cestě zpátky jsme potkávali lidi na terénních autech, kterým se nechtělo jít pěšky.

 

Příslib nelhal, pětitisícovky na nás laskavě pohleděly

 

Výstup pod ledovec byla pěkná, krátká túra, která nás dovedla podél ledovcového potoka před stěnu složenou z písku smíchaného s ledem, ze které vytékal potok plný studené vody. Ledovec byl nad námi a nemaje vybavení k horolezení, zůstalo u toho.

 

 

Jasná hranice teplot oddělila podzim od zimy

 

U druhého ledovce, Chalaadi, kousek od Mestie jsme se dva dny poté nechali splést mapou, která jej umístila asi 100 metrů před místo, než kde jsme se s ním potkali. Tam jsme se dostali až k ledové přední stěně ledovce. Rozhovor z místními potvrdil podezření. Ledovec velmi rychle ustupuje, zhruba 20 m za rok.

 

Přední val ledovce, tento spíše z písku a štěrku

 

Myslím, že jsme poprvé viděli na vlastní oči probíhat kontinuální geologický proces. Před námi z horní hrany ledovcové stěny padaly nashromážděné kamínky, kameny a balvany už také odpočítávaly hodiny nebo dny. Dvacet metrů za rok je přes metr za měsíc, spíš víc, když se asi v zimě posun zastavuje. Ještě hrozivěji to číslo vypadá, když si člověk uvědomí, že za 10 let je to 200 m…

 

Všechny barvy palety

 

Koně si nás moc nevšímali

 

Pozvánka pro všechny 🙂

 

Divoká krása

 

Vstup do údolí k ledovci Chalaadi

 

Ledová stěna ledovce s kameny na její hraně padajícími v krátkých intervalech pod vlivem silného slunce

 

Dede: Díky za úchvatné fotky!

A hned se ptám – máte nějaké osobní zkušenosti s ledovcem? Jak na vás působil? 🙂

 

Aktualizováno: 1.11.2022 — 18:51

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Martine, to jsou překrásné fotky a vím, že k nim patří i véélice poutavý čláenk. Jenže ten (a komentáře) si musím nechat na později.Od neděle tu je švagrová a zase jedeme „výletit“, je tu překrásné počasí, škoda být uvnitř. Ale ty fotky fakt jsou !!!!!

 2. Díky za dnešní putování a nádherné fotky. Moc vám to přeji, moje generace takové možnosti neměla,čehož lituji. Jináč vzpomínám na úsloví paní učitelky mého syna : „já být matkou Vašeho syna, tak se denně modlím aby se nezabil“ . Batoh na hlavě a modlitba, toť ta správná ochrana. V Řecku s námi odcestoval do Athén jeden plážový pes,vystoupil prošel se,sám,pak zas nastoupil a dojel na základnu.

 3. Krásné fotky, díky za zajímavou reportáž.
  U čela ledovce jsme byli v Norsku, tam to ovšem bylo organizované. Sáhnout si na ledovec nám hlídači nedovolili, ale ani jsem moc nelitovala, rok před naší návštěvou se prý odtrhl kus ledovce velký jako auto a zabil rodinku turistů.

  1. Tady naštěstí hlídači nebyli, Marek sice měl nějaké poznámky na mojí adresu, ale nakonec mě tam zdálky i vyfotil 🙂

  1. Dechberoucí je naprosto přesná charakteristika. 😀 (Tam bych nevylezla, dole bych vyplivla plíce.) Nádherné. Díky, Martine.

 4. Já u ledovce byla jen v Alpách, a když jsme se tam po dost dlouhé době vrátili, byl to smutný pohled. Ustoupil hodně. Nicméně fotky opět nádherné a zážitek to musel být skvělý.

  1. Ty mizející ledovce v Alpách, to je teprve hrozné. Snažím se to brát optimisticky – na uhlí jsme si vybudovali civilizaci, která nám v konečném důsledku dává komfort, jaký neměli králové ve středověku. A platíme za to. Teď jde o to, použít ty naše znalosti a s těmito důsledky se co nejlépe vypořádat.

 5. Byl to vynikající nápad, vydat se k ledovci po svých. Jistě poněkud dýchavičnější, ale plná náruč zážitků byla obrovská odměna! A fotky krásné!

  1. Ještě lepší by bylo, kdyby měl pud sebezáchovy a nechodil pod kraj ledovce, odkud padaly ty kameny… 😛 No dobrá, zase měl štěstí:))

    1. To mi připomíná kolegu, který šel v zimě vrtat led (byly pod ním metanové bubliny, ke kterým se chtěl dostat) s batohem plným polystyrénu na zádech. V obou případech tvrdím, že máte výkonné anděly strážné, kteří často berou lázně na křídla.

  2. K místu, odkud už museli dýchavičně všichni se dalo dojít nebo dojet takovou „safari“ jízdou. Pěšky to bylo velmi intenzivní na vnímání hor, zvířat a také vzduchu. Přišlo mi škoda jet tam autem. Autem si lidé užili přejezdy brodů a asi pocit dobrodružství. Vzpomínám, jak se Dede řítila ve velké Toyotě solným povrchem v Údolí smrti. To byl takový pocit 🙂

 6. Nádherné fotky a nepřenositelné zážitky. Díky, že jsi se o ně s námi podělil.

  Mám zážitek s tatranským ledovcem (byl-li to ledovec). Po celodenním trmácení se po ledu a sněhu v pionýrkách, mokrých po předešlém dnu, jsem při stoupení na holou skálu vydechla „Ježiši, to je nádherně teplá zem!“ Bylo to na školním výletu v deváté třídě.

  1. V Tatrách mám pocit už ty skutečné ledovce nejsou (ale mohiu se mýlit). Obávám se, že za pár let už dostupných ledovců bude jenom pár…

 7. Ledovec jsem ještě osobně nepoznala, ale článek i fotky jsou úžasné, díky za zprostředkování!

  V pondělí jsme byli na cestách, tak se takhle zpětně také přimlouvám za Dedivadlo někde poblíž – ty Chabry byly jasně naplánované … a nic.

  1. Chabry nám zrušil první lockdown. Pokusím se jim (chaberský Divoch) napsat, jestli by měli zájem… Tehdy to mělo být nějak koncem března nebo začátkem dubna, v rámci nějaké jejich přehlídky 🙂

   1. Napadlo mě, že by se třeba nechalo něco domluvit na některé vysoké škole, ty bývají celkem vstřícné co se týče půjčování poslucháren po večerech… Ale nevím, jak by to vyhovovalo požadavkům na zázemí a prostor.

    1. Naše požadavky jsou velmi prosté – jsme zvyklé hrát kdekoliv. 🙂 I na korbě náklaďáku a vleku od traktoru (fakt:)) Však na domácí scéně nemáme ani oponu a naše kulisa dělá aspoň minimální zázemí 🙂

 8. S ledovcem zkušenosti nemám. Ale moc se mi líbí fotky, jsou to takové moje oblíbené kalendářovky- modrá obloha a spousta barev kolem 🙂 Zaujalo mě, že volně ložený pes byl očividně „v práci“ a dokázal si pošéfovat všechno 🙂

  1. Volně ložený pes byl jeden z mnoha, kteří se k nám na různých místech přidali. Všichni přátelští, ten na fotce dokonce v jednu chvíli odehnal jiného psa, asi si nás přivlastnil a nechtěl se dělit :-). Jinak skutečně celou cestu pracoval. K ledovci už s námi nešel – tam už žádné krávy ani koně nebyly, tak co by tam dělal, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN