DEDENÍK FOTO TOP 22 – Tora: Rajhrad a začarované ženy

Do kláštera Rajhrad jsme vyrazili hlavně kvůli klášterní knihovně, kterou jsem už dlouho chtěla navštívit. Protože jsme ale do prohlídky ještě zbývalo hodně času, nabídla nám paní v pokladně ještě návštěvu výstavy fotografií fotografky Alžběty Jungrové. Protože oba rádi fotíme, řekli jsme si, proč ne, zakoupili lístky a vyrazili po schodech do patra klášterního komplexu.

 

A tam jsme zůstali naprosto ohromeni. V téměř urbexovém prostoru, na pozadí oprýskaných zdí a oloupaných stropů visely obrovské fotografie převážně žen. Po chvíli ohromení jsme začali procházet sály jeden za druhým a užívali si nepopsatelné pocity z fotografií, vytištěných tu na plexiskle, tu na průhledných textiliích či zrcadlech, velkoryse rozmístěných v prázdných nevyužívaných místnostech kláštera.

Byl to můj nejúžasnější kulturní zážitek letošního léta.

Nabízím vám pohled na šest fotografií z mnoha.

Snad se mi alespoň trochu povede přiblížit vám náladu, kterou v nás instalace těchto rozměrných děl vyvolala.

PS: Klášterní knihovna je také nádherná. Doporučuji.

 

Dede: Tak co, která fotka se vám líbí nejvíc? 

Vzkaz od Matyldy pro tvůrce předmětů do Akce: 

Milí autoři! Fotky do Akce přijímám do 31.10.2022. Prosím o kvalitní foto i s popisem. Díky, Matylda

Aktualizováno: 19.10.2022 — 21:48

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Toro, to muselo být velmi zajímavé. Sloučení obrovských (černo-bílých) fotografií na různých podkladech, rozmístěných v jinak pustých zdech (navíc kláštěra) – z toho musel mít návětěvník velkou škálu pocitů nejen ze samotných fotek, ale celkové – skoro – ponurosti atmosféry. Velmi originální. Fotky se mi líbí všechny, ale nejvíc se mi líbí ten název „začarované ženy“ (to je tvůj, nebo se tak jmenovala výstava?)

  Dede, jak dopadla včerejší generálka hry? U „premiéry“ a dalších představení pak přeji mnoho úspěchů. Nemám pochyby, že diváci budou zase spokojeni. Navíc, pokud je hra komedie, však oni se i v málo (nebo výbec) vytopené hospodě zahřejí vlastním smíchem 🙂 !!!

  1. Milá Maričko, díky za přání 🙂
   Ano, generálka byla náročná – nejdřív jsme museli sál a pódium uklidit, pak jsme stavěli kulisy a nejlepší bylo, že přijel bratr naší nové členky Lenky, který je profesionální zvukař a s sebou pro nás měl muziku a světla!!!
   Takže premiéra byla na naše poměry ve velkém stylu:)) Sál byl plný, určitě přišlo aspoň sto lidí, což je super – jsme malá obec a mimo ni jsme fakticky neinzerovali.
   Jo, bylo to bezvadné – a poprvé jsme si vyzkoušely, jaké horko je pod reflektory v relativně malém sále:))

   1. Tak plné sál, to tedy je veleúspěch a gratuluji !!! A doufám, že časem si budu moci hru i já „za velkou louží“ na netu pustit 🙂

 2. Zas a znovu : fascinující!! Díky! Také jsem už viděla na FB a ráda jsem si připomněla. Atmosféra tam musela být snová,dech beroucí.

 3. Toro, pamatuji si tvoje fotky výstavy na FB. Musel to být moc krásný zážitek. V rajhradském klášteře jsem byla před lety (rok 2013) jeli jsme tam s MLP z Brna na kolech. Ale uvnitř jsem nebyla. On se tenkrát právě opravoval.

 4. To je naprosto uchvancancující! Sakra, tuhle jsem Rajhradem projížděla (protože přes dálnici kolem Brna nešlo projet) – kdybych tušila, že něco tak zajímavého tam zrovna je, určitě bych se zastavila… tohle chce vidět na vlastní oka.

  Asi nejvíc mne zaujala fotka na plexiskle (asi) – tanec dívky pod vodou

  1. Oni dokonce tu výstavu prodlužovali, derniéra byla nedávno. Škoda. Psala jsem o tom i na FB, škoda, že sis nevšimla.

 5. Milí čtenáři, pokud by vám zítra večer zbývaly k poskytnutí nějaké podpůrné myšlenky, zkuste je poslat sem k nám 🙂 Pod dlouhé době máme s Dedivadlem zase premiéru, s novou členkou souboru, pro kterou to bude životní premiéra 🙂
  Nervozita vzrůstá, zkoušky v nevytápěném sále hospody jsou stále drsnější:)) A při dnešní generálce si nebudu moct natáhnout pod šaty i mikinu 😛

 6. Milá Toro, tohle se ti fakt povedlo a moc díky za sdílení! Mám to daleko, ale jinak bych to chtěla vidět na vlastní oči. navíc s tím interiérem (tvoje fotky fotek) to získalo na… tajemnosti?
  Myslím, že na tyhle fotky fakt můžeš být hrdá 🙂

  1. Díky. Bylo to opravdu hodně zvláštní, tím víc, že jsme vlastně vůbec nic nečekali a jen šli „zabít čas“ do prohlídky. O to větší to byla darda.

 7. Ty fotky jsou hodně zvláštní. V atmosféře kláštera musely být hodně působivé. Knihovnu jsem navštívila v rámci nějaké minulé Muzejní noci, je zajímavá. Naposled jsme v Rajhradu byli na výstavě lilií a přinesla jsem si odtud paví pero od pávů, co žijí v rajské zahradě, a marmeládu, kterou prodávají tamní mniši. Pomerančová se zázvorem, k paštičce a toustíku je mňam 🙂

  1. Hm, výstava lilií tam byla přesně v tu dobu, co tam byla tahle výstava fotek také. Klášter se mi vůbec moc líbil. Určitě tam zas někdy zajedeme.

   1. No jo, ale my jsme přiběhli půl hodiny před zavíračkou, tak nás nenapadlo zkoumat další výstavy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN