HOST DEDENÍKU – JJ: Když má mozek dovolenou: Naše drahá slivovice

Dávno, pradávno tomu, v dobách, kdy jsme ještě děti neměli, napadl nás občas nějaký nápad, který stál za to. Jeden se vylíhl hned první podzim po svatbě a začal úplně nevinně – vyhlídkou na dobrou slivovici.

 

Ten podzim byl totiž na švestky úrodný a my nebyli líní se pro každou upadlou sehnout a vhodit ji do sudu. A tak se zahradní domek (manželova definice, já bych to nazvala chaloupka bez kuří nožky) plnil sudy se švestkami a přepravkami jablek.

Půvabné babí léto postupně vystřídaly větry ze strnišť a přituhlo. I pojal muž můj milený obavu, aby se nám kvas nenastydl a nepřestal kvasit. Při vzpomínce na to ohýbání pro švestičky z vlastní zahrádky jsem vřele souhlasila, že sudům dopřejeme zdravotní pobyt v podstatně lépe zateplené garáži, a v přechodném pominutí smyslů neodporovala ani představě, že si sednu za volant. „Půjčíme si kombík, to zvládneš,“ motivoval mě muž a začal žhavit telefon. „Tak ten nikde nemají. Ale sehnal jsem auto s vlečným zařízením. A přívěs.“

„Přívěs?“ zarazila jsem se. Přece jen, s něčím takovým jsem ještě nikdy nejela.

„Jasně,“ nedal se zviklat v optimismu můj drahý. „A bude to tak lepší. Do něj pobereme nejen švestky, ale taky jablka.“

Konec konců, proč ne, šeptlo mi do ucha moje přehnané sebevědomí.

„Jablka odvezeme na chatu a švestky do garáže,“ shodli jsme se báječně při představě, jak to zvládneme všechno jedním vrzem.

V půjčovně nám vydali klíčky, doklady a poskytli základní instruktáž k obsluze vozidla: totiž kde se zapíná klimatizace a jak se pouští CD přehrávač. A kladli nám na srdce, ať vůz vrátíme včas a s plnou nádrží.

Takže spojka, jednička, plyn a vzhůru na cesty.

První zádrhel nastal v půjčovně přívěsů.

„Couvněte s tím k tomuhle, já vám ho připnu,“ zavelel muž, kterému firma patřila.

No jo, ale kde má tohle auto zpátečku? Zoufale jsem se zahleděla na řadící páku. Pětka, trojka, jednička a vedle R – to znamená asi ještě víc doleva. Jenže řadící páka už blíž k řidiči přitáhnout nešla.

Chlap stál, hleděl, co si myslel, nepověděl, ale šlo mu to přečíst na čele.

Vztekle jsem práskla do řadící páky a hle – zaskočila do dosud netušené polohy, motor zařval a auto poskočilo dozadu. Houby víc doleva, dolů! To bych si asi měla zapamatovat.

Poskočilo nejen auto, ale i půjčovatel.

„Radši ten přívěs přitáhneme k autu, to bude bezpečnější,“ pronesl nakonec místo toho, co se mu dralo na jazyk. „Paní by s tím přívěsem radši vůbec neměla couvat,“ promluvil jeho ústy anděl strážný z dopravního odboru.

No neposlechněte ho, když tak dobře radí. Já se rozhodla touhle radou řídit za všech okolností. Před parkováním jsme osvobodili přívěs, zopakovala jsem si, jak se řadí zpátečka, a vozík byl dotlačen na místo na volský pohon.

***

Ráno bylo líbezné, silnice prázdné, zatáčky mírné, a tak cesta radostně ubíhala. Vyjet do kopce vedoucího k domku jsme vzdali předem. A dobře jsme udělali. Asi o rok později nastala situace, kdy se řidič z příbuzenstva rozhodl, že to přece není nic obtížného.

Uvízli jsme tenkrát v ostré zatáčce a rozdělili si úkoly – řidič zůstal sedět na svém místě a nakláněl se dopředu, aby více zatížil ta dvě kola, která nebyla částečně ve vzduchu, já slezla dozadu a přemlouvala trnkové křoví, aby udrželo vozidlo alespoň v takové poloze, ve které je, a manžel odešel do hospody. Sehnat traktor, který by nás vyprostil, aby bylo jasno.

Traktor sice nesehnal, ale vrátil se s ochotným řidičem terénní obludy. Měla náhon na všechny čtyři kola a vytáhla náš automobil z průšvihu stejně snadno jako kos žížalu ze záhonu. Od té doby miluji robustní vozy, trnkové keře a svého muže ještě víc než předtím.

Ale zpátky k půjčenému přívěsu. Na malém vybetonovaném plácku jsme tedy zopakovali spartakiádu s vozíkem, celou sestavu obrátili a opět došlo na volský potah – tentokrát se zapřáhl do koleček a kmital mezi domkem a přívěsem, dokud nebylo vše naloženo. Takže směr zastávka první – vyložit jablka.

„Proč teče po přívěsu ten kvas?“ zahořekoval můj muž. „Taková škoda! Kolik z něj mohlo být slivovice!“

„Tak deci, dvě, nebo taky pět,“ pronesla jsem. „My asi neměli zbytek těch švestek sypat do igelitového pytle, ale koupit ještě jeden sud,“ zauvažovala jsem a spolkla dodatek Jo a ty sudy jsi měl na cestu pořádně zavřít, já ti to říkala. „Špinavý ten vozík vrátit nemůžeme.“

„Tak já ho opláchnu a ty udělej jídlo,“ rozhodl muž a šel pro hadici.

Muž nadšeně kropil, voda radostně crčela po korbě a vsakovala se pod kola přívěsu i auta. Ujetá jílovitá hlína se měnila v mazlavou a posléze blátivou hmotu. A co nezvládl můj drahý s hadicí, dokonal zlomyslný deštíček, který cíleně spadl na vozidlo a jeho blízké okolí.

Už při tlačení vozíku mi ujely nohy a poklesla jsem – zatím na koleno, nikoliv na mysli. To přišlo až o chvíli později. Poté, co jsme jako dobře sladěný potah dostali vozík na pevnou cestu a pokusili se na ni vycouvat i s autem. Pneumatiky se jenom protočily na místě. Při druhém pokusu ohodily nejen boky vozu, ale i střechu a manžela, který se pokoušel zatlačit. Bylo jasné, že takhle to nepůjde.

„Nesehnal bys nějaký odtah?“ zeptala jsem se s nadějí v hlase.

„V půjčovně říkali, že se nemáme opozdit. A než dojdu mezi lidi…“

Zoufale jsme se podívali na auto, na sebe, … a na plot, který stál mezi přední kapotou vozidla a pevnou cestou.

***

„Teď je špinavé zase to auto,“ konstatoval muž zjevnou skutečnost, když jsme se pokoušeli prostříhané pletivo jakž takž zaštupovat. „Neměl bych ho trochu opláchnout hadicí?“

V naprostém tichu jsme dojeli ke garáži, vyložili sudy s kvasem a potom vrátili vozík. Majitel půjčovny neříkal nic, jen se díval za párem, který mu ještě včera ale vůbec nepřipadal jako před prvním stáním rozvodového řízení. Rádiový klid na manželské komunikační frekvenci byl porušen až dotazem, na které okolní benzínce mají i myčku.

„Jenom na jedné,“ odpověděl muž a ujal se funkce navigátora. S obvyklou funkcí čerpače to bylo horší.

„Má to auto nádrž?“ zahořekoval po chvíli obcházení.

„Nevím. Má ukazatel, který tvrdí, že je napůl prázdná. Po těch pár kilometrech. Možná má nádrž s dvěma dírama.“

„Stačila by mi jedna, ta nahoře.“

„Ha, tady!“ zajásala jsem po chvíli synchronizovaného obcházení. Předčasně. „Jenže jak se to otvírá?“

„Vím já?“

„Já taky ne. Ale možná bychom zvládli si k tomu přemýšlení pustit CD přehrávač a klimatizaci.“

***

Na oné benzínce se ještě dlouho bude vyprávět o ženě, která rozrazila dveře do prostoru, kde znudění pumpaři přijímali hotovost od neméně znuděných řidičů, a zoufala zařvala: „Prosím vás, nevíte někdo, jak se otvírá nádrž u támhle toho hnědého auta?“ A když si uvědomila, jak se na ni všichni dívají, pokusila se vylepšit situaci prohlášením: „Ne, my ho neukradli, my ho máme z půjčovny!“

***

Když jsme pak vrátili syté, čisté a spokojené auto, mysleli jsme si, že je švestkové anabázi konečně konec. Co by se taky mohlo stát, když jsme se rozhodli si na závěrečný odvoz do palírny pro jistotu vzít nákladního taxíka. Co? No třeba to, že muž zapomněl doma v šuplíku klíče od garáže. A přišel na to až u ní.

A že já se naštvala a vyrazila do tepla – rozuměj do nejbližší restaurace – se slovy, že tady zmrzat nebudu a že za mě pak má zaplatit. Tu účtenku s bohatou konzumací dvou osob choval muž dlouho vedle klíčů, přičemž přes ni měl napsáno Nezapomínat klíče od garáže.

Ale jinak byl ten rok úrodný na báječné destiláty. Co kapka, to zlato. Naše drahá slivovice.

 

Dede: Zlomyslnost osudu neštítícího se využít každé skuliny každého původně logického a rozumného plánu je svým způsobem fascinující 😛 Obdivuju vaši vytrvalost – já bych měla tendenci radši zůstat abstinentem:))

A já se dnes zvědavě ptám – kdy nasypal osud písek do do dokonale naplánovaného soukolí vám? 🙂

Aktualizováno: 12.10.2022 — 17:19

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. JJ to je úžasně zábavné čtení a účtenka vedle klíčů je trefná závěrečná tečka. Myslím, že správně hádám, že si ústní popis této anabáze užili vaši pozdější kluci a možná si jí dokonce nechávají občas znovu a znovu vyprávět. Stejně jako věřím, že při každém přípitku touto tak draze získanou slivovicí se vzpomínky živě vracely. Díky za usměvnou četbu.

 2. Ano, mám trpělivou a sebeovládající se ženu. Dodávám k tomu příběhu jediné. Od dob, kdy jsem se stal dědicem oné nemovitosti, jsem svou slivovici označoval titulem a příjmením. Prostě podle vzoru Dr. Theiss, Dr. Oetker atp.
  MLP tehdy po vypálení první manželské slivovice projevila přání tuto značku příslušně upravit. Takže do značky přibyl znak & a ženská varianta příjmení s manželčinými tituly. Zdejší čtenářstvo, znajíc již tento vzrušující příběh, zajisté uzná, že naprosto zaslouženě. 🙂

  1. Drahý můj, ale to byl tvůj nápad, s tím rozšířením značky. Jediné, co mě na tom mrzelo, že tys měl razítko a já ne. To se tak někdo má. 😀

 3. JJ, pobavilo moc 🙂 to víš, člověka potěší, když si přečte o cizím neštěstí :). Parádně napsané, díky, zvedla jsi mi náladu.

 4. Vidím, že není nad zkušenost! Tedy i já bych mohla vyprávět a nejvíc o mém bloudění cestou necestou. Však se na mne vždycky všichni těšili s jakou a kdy přijedu. Nikdy jsem nezklamala! 🙂 Putování se slivovicí je bez chyby,milá JJ, hlavně se to nestalo mně,takže pobavilo a hospoda to jistila, to se cení! 🙂

 5. Jano, tak to vám ta slivovice musela chutnat! Taková dobrodružná byla….
  Už tatínek mne naučil, že do auta, zvlášť v zimním období se musí člověk řádně obléknout a obout „coby kdyby“. Mám také zážitek s pálením slivovice, také z ranného manželství 🙂 .

   1. Alex, pěkně prosím, smutně koukám… 🙂 sem s ním.
    P.S.: Ještě máme schovanou, ta je jubilejní.

 6. Byli jsme v Německu na historické akci pod hradem, kde tři dny vytrvale pršelo. V pátek jsme dojeli na místo na travnatou louku, vyložili všechno a autobus odjel. V neděli byl řidič toho názoru, že podobně to půjde s odjezdem. Mno, naložili jsme (smradlaví od stálého stání u ohně a v jen navlhlých civilních hadrech, kostýmy byly na tom hůř) celý tábor i zbgraně a… autobus nevyjel a zahrabal se do bahna. Tak jsme v tom dešti zas vytahali děla, muškety, mokré stany a všechno těžké, naházeli pod kola větve a snaživě vytlačili autobus z bahna. Takže jsme byli mokří, smradlaví a od bláta. Tehdy ještě byli na hranicích aspoň symbolické celní kontroly. Celnice došla jen na první schod, smrad ji vyrazil z autobusu a nic vidět nechtěla, i když jsme měli všechno nachystané, posudky na zbraně a všecko 🙂

  1. 😀 Matyldo, vy jste tehdy pozvedl včerejší „everybody stinks“ na podstatně vyšší úroveň aneb level 😀

    1. my zase hrachovku,oni to ti germáni dělali snad schválně:-D
     ale autobus ve Francii na nás nezapomene, v něm kolega zapomněl syrečky, tejden v nákladním prostoru udělal svoje-autobus byl celou dobu na slunci a zavřený..no, nechtělo s enám do něj..a ten parchant měl rýmu!!!

 7. Jo, ještě k těm zkušenostem 🙂
  Mám jich mnoho mnoho na téma bláto, prudký kopec, klouzající se auto – u naší chalupy v Krkonoších. Kdysi to byla moje noční můra. Tady u nás je sice bláta víc, než na horách, ale zase kopce nejsou tak prudké, takže se v něm člověk dokáže utopit, ale aspoň nepadá ze svahů:)) Stejně musím říct, že se mi neskutečně ulevilo, když jsem dostala své Subaru – od té doby jsem byla já tím, kdo tahal ty uvázlé 🙂
  A s nečitelnou zpátečkou mám taky příhodu. To jsme kdysi letěly s mamkou na Madeiru. Přílet po půlnoci, půjčené auto. Maminka už nemohla moc rychle, takže jsme se dostaly na parkoviště s auty mezi posledními. Renoltík to byl, myslím, nějakej malej. A já nebyla s to vyluštit, jak couvat! Nikdy předtím jsem neměla auto, kde by se pro couvání cosi zdvihalo po řadicí páce a piktogram mi přišel nesrozumitelný. A nikde nikdo, koho bych se mohla zeptat. Šiš, to jsem se opotila! Nakonec jsem na to přišla… abych vzápětí zabloudila v místních tunelech tak dokonale, že jsme v noci prakticky projely celý ostrov… A maminka byla maminka, protože mě nezabila 😛

 8. Milá JJ, to jsem si početla! To jsem se zasmála! Bodejť, když jsem celou dobu seděla v křesle:)))
  Jsi žena odvážná a rozvážná – dokázalas přežít a nikoho jsi nezabila! 😛 Dokonce ani budoucího otce svých dětí 😛 😀
  Jinak běžně neřídit a půjčit si auto z půjčovny, to beru jako odvážný počin. A ještě s vozíkem!
  Potěšil mě ten účet v restauraci:)) Holt, když je někdo zapomněnka… něco to stojí. Aspoň jsi na něj za to neječela 😀

  1. Ahoj Dede,
   máš pravdu, ale tyto příhody mě vyškolily, že sebeovládání je pro manželství naprosto nutné. 😀

 9. JJ – no teda, užili jste si! Řekla bych – slivovice po čertech drahá, něco jako tekuté zlato 🙂 . No ale co by člověk pro chlast neudělal 🙂 🙂 . Ovšem napsané je to opět náramně plasticky, úplně jsem to měla před očima.

  S tím zapadnutím a následným odtahem. Mezi Vrbicí a Velkými Bílovicemi vede odedávna kolchozní signálka, která tak nějak kopíruje terén, takže je to nahoru a dolů – a v období dešťů se na nejnižším místě shromažďuje nejenom voda, ale spláchnutá ornice. No a zrovna to bylo tak nějak na Dušičky, pomalu padala tma a já s našima jsme jeli na návštěvu – nebudu to prodlužovat, zahučeli jsme do té místní malé bažiny. Taťka „holky ven a tlačit!“ No jó, jemu se to řeklo, ale … totiž jeli jsme jenom na skok k naší Dance, od baráku k baráku autem, tak přece si nebudeme dělat nepohodlí – a obě dvě jsme vyrazili v domácích pantoflích a v tričku! Po marném snažení, kdy jsme ty papuče na střídačku hledaly jedna nebo druhá a byly zmrzlé jak sobolí oné, taťka vyměkl a doběhl na kolchoz, kde naštěstí starý Kaloš ještě zavážel futro krávám; a ten nás vytáhl traktorem. Od té doby nás tatínek nepustil do auta, dokud neuznal obutí a odění za dostačující…

  1. 😀 Ygo! Za dostačující pro eleganci na návštěvě čehokoli nebo na tlačení auta v bahně? 😀

   1. To druhé! Naši uznávali jediné módní hledisko – mít v teple cemr a nohy v suchu, protože krásné a elegantní jsme přece od přírody. Na to nepotřebujeme šaty od Diora, stačí vyfasovaný vaťák z kolchozu! 🙂 🙂 🙂

 10. DEDE nám to provedla ČSA.
  3 roky po sobě nám zrušili let.
  2 x kůli Covidu a 1 x kůli insolvenci.
  Už s nimi nepoletíme.

  1. Vůbec se ti nedivím. ČSA bývaly skvělé aerolinky, zhruba v době kdy jsme žili v zahraničí a ještě chvíli poté. Už dávno nejsou. Škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN