VÝZVA PRO ČTENÁŘE: Zapojte se na Dedeníku do FOTO TOP 22

Milí čtenáři, rok se nám překulil do podzimu a vaše zásoba fotografií provázející jeho tok vašimi životy je již jistě bohatá. A tak mě napadlo, že byste se třeba chtěli s některými pochlubit i veřejně 🙂

 

Vím, že je tu mezi námi dost zanícených fotografů – jen z nejznámějších jmenuju Ygu, Alex, Toru a pokud by zaskočili, jistě i Zanu a Jakkela 🙂 Profesionálem je potom Topi. Ovšem přiznejme si, že co jsou mobily i výkonnými fotoaparáty, fotíme vlastně všichni. Krajiny, zvířata, lidi… i počasí, jak má kdo rád.

No a většinu z nás se na fotky ráda dívá – zvlášť, když je k nim aspoň stručná poznámka od autora. Jistě snímky umějí mluvit samy za sebe, ale člověk si rád přečte i okolnosti pořízení vybraného snímku, nebo pocity autora, s jakými svoji fotku vystavil.

Na FB, Instagramu a obecně sociálních sítích není problém fotky sdílet. Tady to nejde. Takže navrhuji tento způsob, jak si své fotky navzájem ukázat.

 

Takže tady jsou pravidla pro publikování:

 

 • V jednom příspěvku bude maximálně 6 (šest!:)) obrázků. Já vím, že rok má dvanáct měsíců, ale ve dvanácti fotkách se už ledacos přehlídne, vůbec, když dnes čte spousta lidí na mobilech.
 • Autor by měl napsat aspoň jednu rozvinutou větu, která fotky uvede – co fotil a proč ty obrázky vkládá zrovna do této kolekce. Například: Proměny zahrady v průběhu měsíců. Nebo: Série vyfocená na dovolené Případně: Moje kočky (psi, papoušci:)) jak rok šel 🙂 Každá fotka potom bude mít svůj popisek.
 • Fotky pošlete ve formátu jpg (to je ten nejobvyklejší), očíslované podle vašeho určeného pořadí, s popiskem fotky v názvu. Takže dám příklad: 1_Večer na horách 2_Horský potok 3_Náš stan 🙂
 • Fotky posílejte zmenšené – potom je normálně vložíte jako přílohy do mailu. Nemusíte si dělat starosti se ztrátou kvality, protože já je stejně do redakčního systému zmenšené vkládat musím (velké redakční systém celkem pochopitelně nežere). Pokud je pošlete velké, budete mít jednak potíže s kapacitou mailu (a Úschovna dělá s názvy souborů nepěkné věci:)), a jednak já je potom stejně zmenším. Pro představu – velkorysá velikost pro fotky vkládané k článkům je při poměru stran 4:3 1000:750 pixelů. Ne obvyklá, svoje zmenšuju ještě víc, obvykle na 640:480. Ale tady jsou přece jen fotky hlavními hrdiny, nechám je tedy větší.
 • Autor může postupně poslat víc příspěvků, ale vždy po 6 fotkách 🙂

 

Potom už bude na nás, prohlížet si fotky, diskutovat o tom, co je na nich zobrazené a co se nám nejvíc líbí. Na konci roku bych potom mohla udělat velký výběr od všech autorů – taky důstojný (a zábavný:)) způsob, jak se rozloučit s rokem 2022.

Ještě jednou zdůrazním – pro účast netřeba být echt fotografem, stačí mít fotky, které vás osobně potěšily, které se vám povedly a chcete je ukázat ostatním. Takže nikdo není vyloučen (tedy, pokud fotí:))

 

Co na to říkáte? Máte nějaké dotazy nebo připomínky? Rozhodně se těším na vaše fotky! 🙂

Příklad fotek  – téma: Za našimi humny 🙂

Aktualizováno: 5.10.2022 — 20:27

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Parádní seriál! Ale ten by asi spíš seděl do rubriky Fotočlánek – tedy fotky s příběhem 🙂
   Každopádně pošli!
   Ale zmenšené, prosím 🙂
   S nějakým stručným textem…
   D.

 1. Budu se těšit na fotky všeho druhu.Někteří jsou fakt profíci a jiní mají zaděláno. Nepošlu nic neb od té doby co mám dvě psové a jenom dvě ruce, nefotím. 🙂

  1. Já už fotím jen s mobilem, jiné s sebou nenosím. Což značně zužuje tématický záběr fotek (být s mobilem opravdu rychlá nehrozí, mám ho navíc v pouzdře)
   Ale když to neuteče, stihnu to 🙂
   Když se se psicemi domluvíš, třeba si i tím mobilem vyfotíš místa, která máš zatím jen v duši 🙂

 2. Tý jo, to je dobrý nápad! Fotek mám deset přehršlí, ale vybrat šest kloudných, tak to je výzva.

  A já se ptám – budou příspěvky jednotlivých fotografů sloučeny nebo každý fotograf jede sólo? A dál – bude to akce na delší dobu nebo je to jednorázovka? Pokud počítáš s delším horizontem, možná později by bylo dobré dát fotkám určité zaměření – dnes kočky, za měsíc psy, za dva léto, za tři zima atd. apd. Ono by bylo hezké se podívat na jedno téma více očima…

  1. Zatím jsem si říkala, každý fotograf sólo. Ale tématická shrnutí jsou skvělý nápad. To dořešíme 🙂 Mávam z Paříže 🙂

 3. Ano, fotek mám hromady, jako asi každý. A fotím stále na foťák. Teď to „jen“ probrat a udělat z toho něco koukatelného. Že bych se s touto výzvou konečně hecla? Nějaký poslední termín, milá Dede? To je důležitá motivace. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN