BTW: Trollové!

Bylo nebylo, z obce Zálesí na Královédvorsku vedla po hřebeni kopce krásná cesta ke skalním útvarům, nazývaným Čertovy hrady. První část se vinula mezi poli a nabízela nádherný pohled na vrcholy Krkonoš. Druhá půlka cesty pak vedla lesem.

 

 

Jenže pak se začalo kácet. Les mizel před očima, cesta byla zničená lesní technikou. Po loňské katastrofální vichřici to vše ještě zapadalo vyvrácenými a polámanými stromy. Kout vyzývající k procházkám zmizel v ruinách lesa a balvanů.

Někdy před dvěma lety lesáci spravili aspoň hlavní část cesty. Letos v létě konečně zprůchodnili i její zbytek až k Čertovým hradům. Snažila jsem se hledat pozitivní pohled na věc. Bez lesa je výhled na Krkonoše důkladnější! Po cestě se dá konečně aspoň nějak jít! Jenže… navždy zmizelo mnoho mých milovaných míst a pěšinek, původně protínajících starý les.

 

Výhled na Krkonoše

 

A pak se objevili trollové – jsou tři, nazvala jsem je tedy Pankrác, Servác a Bonifác.

Znáte ty kamenné mužíčky, které někteří lidé cítí potřebu stavět kdekoliv, kde se najde dost oblázků? Třeba i na horách nebo v řekách v chráněných oblastech? Přiznám se, že když vidím jednoho, dva… problém s nimi nemám. Ovšem třeba na Šumavě jsou místa, kde to vypadá, jako by krajina chytla nějakou opravdu ošklivou kamennou vyrážku.

 

Pankrác (Ari je tam jako měřítko reálné velikosti:))

 

Pankrác, Servác a Bonifác jsou kamenní… muži, vytvoření na stejném principu. Trollové! Z balvanů je nejspíš postavili nějací lesáci s hravou myslí a vhodnou technikou, a to hned u cesty vedoucí na Čertovy hrady. Chodím kolem nich a cítím vděčnost. Ještě potrvá několik let, než tu pod novým porostem zmizí pocit zmaru, a trollové mi přijdou jako určitý symbol obnovy zdejšího okolí. Symbol naděje, že dunící ničivou techniku zase nahradí svěží zelené ticho lesa.

 

Servác

 

Pro mě tu asi budou vždycky… noví, ale třeba pro má vnoučata tam budou stát… inu, odjakživa:))

 

A perlička na závěr –věřili byste, že tohle je už pětisté povídání, které jsem pro ČRo Hradec Králové napsala? Teď tvořím číslo 504  🙂

 

Bonifác

 

Co si myslíte vy o nové módě/ potřebě stavět tyhle kamenné mužíčky? Přiznám se, že mě to jistým způsobem připomíná visací zámky na mostech:))

Aktualizováno: 4.10.2022 — 20:16

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Před časem se v našem lese objevovali kamenní mužíčci, někdy vydrželi docela dlouho, než je někdo rozmetal. Ale byli opravdu malí, mně tak maximálně po kolena, a vypadali hezky, opravdu tam byla vidět postava, krk, hlava, čepice, některý byl hubený, jiný tlustý… muselo dát práci je postavit. A jednou na naučné stezce jsme narazili na vyhrazené kameniště (podle vzoru pískoviště) se spoustou vhodných kamínků a tady si každý turista mohl zkusit postavit svého vlastního mužíčka. No, netušila jsem, že je to taková móda! 🙂

  1. Kameniště podle vzoru pískoviště je bezva nápad. Ale vsaď se, že se najdou lidé, kteří naschvál půjdou jinam. Protože povolené je nebaví :/

 2. Hmchm,vypadá to sice zajímavě ale ničíme zbytečně životní prostředí,bez takových panáčků se jistě obejdeme. Pod nimi bývají vždy užiteční brouci pro planetu Zemi a neužiteční jim berou jejich prostor k žití. Na ty vymýcené paseky
  a rozbité cesty, bych dala ušlechtilý kámen z lomu s nápisem „to jsme udělali my lidé“.

  1. Jenny, tady u nás musím uznat, že oni se snaží časem tu zkázu nějak upravit. Sází se nepřetržitě a asi dobře, protože stromky rostou. Hodně namíchaná skladba, budou z toho hezké lesy. Jen ty cesty, to je prostě hrůza.

  2. Přidám se k Jenny. V naší divočině by se podobní mužíčci nedali stavět, takže jsem je zatím nikde neviděla a je to pro mne novina. Možná jedna malá mohylka či mužíček by mě zaujal, ale jinak se mi to moc nelíbí ze stejných důvodu jak píše Jenny. Různě ležící balvany poskytují jak úkryty, tak stín, nebo naopak vyhřáté místo na jejich povrchu pro spoustu živočichů (taková ještěrka se sotva vyleze vyhřívat na „klobouk“ mužíčka). Ono se radí (a manžel se toho drží), že se nemá pod stromy vyhrabovat veškeré spadané listí „do čista“, protože poskytuje vlhký úkryt broučkům – v horku chlad, v zimě naopak „peřinu“. No a zároveň pak jsou potravou ptákům, kteří si je tam při rozhrabávání najdou.

   Ale abych jen nekritizovala, tahle kamenná trojice má asi svůj důvod, což je něco jiného. Tedy donést(spíše dovézt) a sestavit takové balvany nebyl otázka pár minut a pochybuji, že to udělal nějaký běžný kolemjdoucí. Možná opravdu překážely při nějakých lesních pracích a třeba si je tam „stavitelé“ dočasně odložili aby jimi později někde jinde třeba zpevnili nějakou hráz. Vlastně takhle podobně asi vznikly v Anglii a jinde km dlouhé nízké kamenné zdi mezi pozemky. Farmáři potřebovali vyčistit pole od kamenů a kam s nimi ? Myslím, že v Irsku se dokonce říkalo, že v začátčích nejlepší úrodou na polích bylo právě kamení.

   Dede, také vřele gratuluji ke skvělému číslu rozhlasových povídání !!! Musí (a tedy i ty musíš) být velmi když tě redakce už po 504 žádá, abys si u nich přišla sednout k mikrofonu.

  1. No jo, je to mánie… je dobré mluvit o tom, že se to nemá dělat. Aspoň někoho to třeba ovlivní.

 3. Ano DEDE s těmi visacími zámky jsi to vystihla.
  Když je něčeho přiměřeně, tak to nevadí.
  Ale čeho je moc, tak je toho příliš.
  Ale Pankrác, Servác a Bonifác jsou pěkní.

  504 povídání tak to klobouk dolů DEDE a navíc moc krásně napsaných. Moc hezky se mi to čte.

  1. Děkuju Míšo, mám radost. Člověk to píše právě proto, aby ty druhé zaujal a třeba i potěšil. Je fajn, když se to vede 🙂

    1. Pokaždé je horší najít téma, o jakém jsem ještě nepsala. nebo aspoň jiný úhel pohledu. Občas je to fakt rubání literárního uhlí 😛

 4. No, oni ti kamenní mužíci jsou jaksi všude. Letos jsem je objevila i v Beskydech. V množství tři kusy jsou snesitelní.

  1. Jo, našla jsem je i v našem lese uprostřed ničeho. Chvíli jsem je tam nechala… a pak už ne 🙂

 5. Dokud jsou to tihle tři, je to dobré. Až kolem nich každý kolemjdoucí přidá dalšího, bude to příšerné. A stejně pitomá je i móda „podpírání“ balvanů klacky. Myslím, že toho přírodě provádíme dost, není třeba ji ještě takto bezúčelně „vylepšovat“.

  1. Podpírání balvanů? To jsem ještě nezaregistrovala. Neuvěřitelné, jakou sílu mají blbé nápady, jak moc lidé cítí potřebu opakovat věci po druhých.

    1. Citace z článku ze kterého je ta fotka – to nevymyslíš! Nejlepší důkaz toho, že pocházíme z opice – nevím proč to někdo udělal, ale udělám to taky.

     „Pod skoro každým skalním převisem byly podepřené větvičky, klacky a klády, ale z jakého důvodu, nevíme. Lukášek nemohl zůstat pozadu, tak si také našel pořádnou kládu, kterou tam zapřel. Já jsem si naopak našla krásně strukturovanou mini větvičku a usadila jsem ji na své místo.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN