HOST DEDENÍKU – Bláža: Korál jako projev života

Milí čtenáři, tento článek nevnímejte jako odborné pojednání o životě korálů, protože na korály žádný odborník nejsem. Sepsala jsem všeobecné povídání o korálech okem šperkařky, která se zajímá o materiály vhodné pro výrobu šperků. Najdete zde odpovědi na některé dotazy, které mi kladou zákazníci týkající se údržby korálových šperků, vhodnosti nošení šperků do sprchy a podobně.

 

Korálem se zdobili lidé již od pravěku a dodnes mu přisuzují ochranné a léčivé účinky. Dar moře v mnoha barevných provedeních však není opravdovým kamenem, ale projevem života vodních živočichů.

Jako korál označujeme nejen samotný tvrdý „kámen“, ze kterého se vyrábí šperky, ale zejména bezobratlého živočicha, který tuto hmotu produkuje. Koráli jsou mořští žahavci, kteří celý život stráví přisedle ve stadiu polypa. Vyskytují se hlavně v teplých, slunných mořích, ale najdeme je i na hlubokém mořském dně.

 

 

Zajímavosti o korálech

 • Koráli patří biologicky mezi zvířata, mezi jejich nejbližší příbuzné se řadí sasanky a medúzy.
 • Někteří jedinci (zejména hlubokomořské druhy) žijí i tisíce let.
 • Koráli si vytváří ochranné tvrdé vnější schránky z uhličitanu vápenatého nebo z červeného koralinu. Ten se pak využívá ke tvorbě šperků.
 • Úzké spojení se šperkařským oborem korál nezapře ani jazykově – dal základ českým slovům „korále“ a „korálek“.
 • Červená barva je pro korály typická, existují však i v odstínech bílé, oranžové, modré nebo černé. Za nejhodnotnější z hlediska barvy se považují korály červené. Zbarvení u nich je jen velmi vzácně jednotné, většina korálů je světleji, mnohdy i bíle skvrnitých. Černý korál nemá pro šperkařství velký význam a jeho cena není vysoká. Černé zbarvení se považuje za známku raného stádia rozpadu.
  Ve Středozemním moři se však vyskytují i vzácní černí koráli Antipathes dichotoma, kteří se tak jmenují proto, že jejich vápenaté kostry jsou černé.
 • Své uplatnění ve šperkařství našel i fosilní korál z achátu či chalcedonu. Vznikl před desítkami milionů let a jeho povrch zdobí zkamenělé schránky pravěkých korálů ve tvaru květin či hvězd.

 

Korál v léčitelství

Ač se jedná původně o živočišný materiál, je korál považován za léčivý a ochranný „kámen“. Jeho symbolika vychází z podvodního života – poukazuje na harmonii mezi rozbouřeným a tichým, proměnlivým a stálým či rozběhnutým a klidným.

 

Podle některých výkladů posiluje nošení korálu vnitřní klid, pokoru, lásku a oddanost, zatímco potlačuje sobecké a povýšenecké chování. Podle lidových léčitelství má korál schopnost uzdravovat cévní a kosterní soustavu.

 

Legislativní ochrana korálů

Pestrobarevné korálové útesy poskytují útočiště dalším živočichům – závisí na nich život až 25 % všech mořských druhů. Moderní doba však představuje pro kolonie korálů velké riziko – znečištění, zvyšování teploty oceánu a okyselování vody vede k jejich masívnímu vymírání. Proto je legislativa chrání mimo jiné také zákazem nepovolené těžby a vývozem do zahraničí bez potřebných povolení. Více o vlivu oteplování v článku: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koral-bila-smrt-150418

 

Pravý korál je z těchto důvodů často cenově nedostupný, a proto se využívají i méně kvalitní dobarvované korály.

 

 

Vyrábět šperky z korálů je samozřejmě povolené. Průmyslová těžba korálu je přísně regulovaná a není nijak výrazným zdrojem jejich úbytku – tím jsou primárně chemické změny vody. Já ke své tvorbě nejčastěji využívám klasický červený korál (tzv. bambusový), dále oranžový, bílý, fosilní a houbový, který má porézní strukturu a jasný oranžovočervený odstín.

 

Co je dobré vědět o špercích s korálem

Korál ve šperkařském slova smyslu jsou odumřelé schránky mořských polypů, náleží tedy k organolitům. Korál patří k nemnohým šperkařským materiálům splňujícím podmínky trvale udržitelného rozvoje. Z hlediska ochrany životního prostředí je v dnešní době vliv regulované těžby na populace korálů zanedbatelný, problém činí změna teploty a chemického složení mořské vody. Z celkového množství asi 2000 druhů je v tuto chvíli jen několik druhů korálů kriticky ohrožených ve výskytu.

Podle druhu polypa, hloubky a ekologických podmínek stanoviště (hlavně chemického složení vody), kde žije může dosahovat různých zbarvení.

Za nejhodnotnější z hlediska barvy se považují korály červené. Některé korály časem na slunci blednou.

Korál se nesmí přehřát, mohl by vyblednout, nebo zdegenerovat a rozpadnout se. Korál se nesmí čistit v ultrazvuku ani v páře. Při styku s velkou částí dokonce i běžné domácí chemie může ztratit barvu a lesk.

Drtivá většina korálů na trhu je difuzně dobarvena. V podstatě všechny hůře vybarvené korály jsou barveny zcela automaticky. Zcela běžné jsou rekonstruované kameny a dublety.

 

Jak pečovat o korálové šperky

Korál, tedy tvrdá schránka mořských živočichů, která se využívá při tvorbě šperků, je velmi citlivý na změny prostředí. Ač pochází z moře, není vhodné jej namáčet ve vodě, ať už mořské či chlorované. Proto si vždy před koupáním šperk s korálem sejměte. Chraňte korál před nadměrným pocením, například při sportu.

 

Korál chraňte také před přímým slunečním světlem, jinak má tendenci se přehřívat a blednout. V nejhorších případech se může dokonce rozpadnout. Korálové šperky není vhodné čistit párou nebo ultrazvukem, určitě nepoužívejte ani chemické čističe. Při nešetrné údržbě ztratí rychle svůj lesk a barvu. Pokud se tak stane, můžete korál lehce potřít nearomatickým olejem pro zjasnění barev.

 

Zacházejte s korálem s vědomím, že jde o organickou hmotu, která není odolná jako běžné minerály. Pak vám bude korálový šperk dělat radost dlouhá léta.

 

Dede: Dnes se otázka nabízí rovnou – líbí se vám šperky s korály? A jedna pro místní tuláky – viděli jste někdy korály v jejich přirozeném prostředí, tedy v moři? 

 

www.lenkablaza.cz

Aktualizováno: 23.7.2022 — 12:39

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Korály jsem viděla na vlastní oko a to v Egyptě. Je to krása! Z korálu mám malý šperk po babičce a to křížek, se zlatým středem. Náramek někam zmizel. Nenosím ho ven, bojím se ztráty,je to památka a tak se občas kochám a slzím. Blážo díky! Sleduji všechny pořady o korálech a tak vůbec, na Prima Zoomu a to i několikrát, moc mne to baví. S Tvými šperky mám vždy úspěch!

  1. Milá Jenny, díky, moc mě to těší. Úplně chápu, že památeční šperk opatruješ.
   Na Zoomu se občas vyskytnou zajímavé pořady. 🙂

 2. Blážo, díky za velice zajímavý článek. Já jsem s korálem nikdy žádný šperk neměla (ani nevím proč, líbí se mi) ale moje sestřenice ano. Mívala takovou malou slzičku, kterou dostala od své maminky. Já si jen pamatuji, že tenkrát se tvrdilo a věřilo, že když má nositelka horečku, tak korál zareaguje a ztmavne.zrudne. Její korál měl růžovou barvu (jako korále vpravo na obrázku), tenkrát nosila tu slzičku stále na krku, ale jestli se kdy barva při horečce změnila si nepamatuji. Ale trochu by tu jeho schopnost o horečce potvrzovala tvoje zmínka v článku, že korál „je velmi citlivý na změny prostředí“.

  1. Maričko, asi to bude s tím tmavnutím korálu při horečce pověra, ale založená na pravdivých informacích o korálu. Tak asi něco mezi. Jako to bylo třeba v Malé mořské víle, že když se zamilovala, že kámen jí na krku zčervenal. To by byly úplné čáry a kouzla.
   Stejně jako že perly přinášejí slzy. Chudinky, jak k takové pomluvě přišly, nevím. 🙂

 3. Leni, díky za bezva článek! Šperky z korálu se mi líbí, jen by mne u nás na tom vražednému slunci Jižní Moravy, jak píšeš, vybledly. Nebo bych je mohla nosit jenom v zimě…..

  1. Alex díky. Na slunci se myslí, kdyby byl třeba ten šperk vystaven nepřetržitě ve výloze, tak by mohl změnit barvu. 🙂

 4. Blážo, moc zajímavý článek. Korály mám ráda. Pamatuju, jak před moc lety v Chorvatsku jsem koukala s pusou dokořán, jak je všude prodávali.

  1. Díky Zano. Jo, máš pravdu, například v Chorvatsku býval korál opravdu vidět všude v obchodech, jak je to teď nevím. 🙂

 5. Díky za zajímavé informace o korálech.
  Člověk někdy ani neví, že má něco trochu jiného. Dávala jsem si v Praze vyčistit prstýnek a paní povídá, ukažte, co to máte na téhle ruce! Na ruce byl prstýnek s oválným korálem, růžovým. Paní ho zkoukla a řekla, heleďte, máte kámen se zabarvením, které není časté. Přísně mě napomenula, dávejte na něj pozor! Bylo na ní vidět, že by mI dala nejradši pohlavek, protože vycítila, že si ho dostatečně nepovažuji. No jo, tak si ho považuji a leží tedy v krabičce, považovanej. Vyměnila jsem ho za podobný, s modrým safírem a obcházím krám obloukem, aby mi ho přísná paní také nesundala. 🙂

 6. Z hlediska šperkařiny se díky totální neznalosti nemůžu vyjadřovat, ale z hlediska ochrany korálů vidím ve článku poněkud zavádějící informace.

  Tvrzení:
  Korál patří k nemnohým šperkařským materiálům splňujícím podmínky trvale udržitelného rozvoje.
  Nepatří, korály extrémně rychle vymírají a ubývají mnohem rychleji než dorůstají. V zásadě mizí a poptávka (šperkařská), která vyvolává těžbu (i nelegální) jim pomáhá k vyhynutí.

  Tvrzení: Korál ve šperkařském slova smyslu jsou odumřelé schránky mořských polypů.
  Těží se totiž živé korály, ty odumřelé ztrácejí barvu (blednou) a pro šperkařinu mají asi o dost menší význam.

  „Pokračující spotřebitelská poptávka přispívá k úbytku těchto jemných korálů po celém světě.

  Komerční sklizeň k uspokojení poptávky po korálových špercích snížila v průběhu času velikost kolonie, hustotu a věkovou strukturu rodu Corallia. Těžba také snižuje reprodukční schopnost tohoto druhu a snižuje jeho genetickou rozmanitost. Výzkum ukazuje, že odstranění červených a růžových korálů pro globální obchod se šperky a uměním také vede k tomu, že ve volné přírodě se tvoří stále menší a menší (kolonie) rodu Corallium.
  Zdroj: https://oceanservice.noaa.gov/facts/coral-jewelry.html

  Jinak taky zajímavé čtení v češtině
  https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3337474-na-velkem-barierovem-utesu-chybi-skoro-60-druhu-koralu-vedci-se-boji-ze-vymiraji

  1. Každý z nás budeme mít asi jiné argumenty. Přesto děkuji za Váš příspěvek.
   Korály hubí zejména oteplování vody a změny jejího chemického složení v důsledku znečišťování.
   Komerční sklizeň, jak jste to nazval, je regulovaná. Jak jsem psala, nejvíce jsou ve šperkařině zastoupeny korály horší kvality, které jsou už běžně dobarvované. Spotřebitelská poptávka má v měřítku úbytku korálů minoritní podíl. Šperky se ve většině případů tvoří jen z korálů, které byly legálně k tomu vytěžené a těžba povolená.
   Mnoho majitelů šperků z korálu netuší, jak takový šperk ošetřovat a byl můj záměr, abych tímto článkem přispěla k osvětě v tomto smyslu.
   Stejně tak, jako jeden šperkař neovlivní, zda jsou hubeni sloni kvůli slonovině, neovlivní, jak jsou těženy korály.
   Konkrétně materiál, ke kterému se dostanu legálně a na burze ho nakoupím, je od prověřených dodavatelů, kteří pro materiál často jezdí do zahraničí. Přes hranice by si netroufli dovážet něco, na co nemají povolení.

    1. Ještě lepší je : těženi koráli. Promiň, Blážo, to já jen proto, že mám ráda češtinu! 🙂
     Ráda jsem si přečetla zajímavý článek a smekám před tvými znalostmi z oboru a tím, jak jdeš do hloubky.

     1. Děkuju Hančo i za tu gramatickou vsuvku, nejraději bych všude psala -korály- a bylo by to. :))

 7. Za prve musím pochválit článek! Moc se mi líbí seznámení s korálem a doufám, že budeš v tomto pokračovat. Zajímaly by mne třebas perly z tvého pohledu – tedy z pohledu šperkařky.

  Za druhé si myslím, že právě korál patři mezi ty šperkařské „kameny“, které člověk chce nebo nechce. Já sama, ač miluju výrazné barvy na náhrdelnících (přestože moje znamení má inklinovat k takovým těm nevýrazným barvám, jako je růženín a pod.), tak korál mne moc neoslovil. I když ten uprostřed, ten se mi naopak líbí moc.

  1. Je to tak Ygo, jak jsem psala odpověď Dede, na korál musíš mít chuť. 🙂
   Jo, to by šlo, někdy příště o perlách a klidně napište, co by vás ještě zajímalo. 🙂

 8. Já jsem spíš kamenová, co se parády týče.
  Šperky z korálů se mi líbí, i když žádný – zatím – nemám. Nejspíš budu muset poslat dopis Ježíškovi, aby se u Tebe zastavil 😀
  O korálech jsem již četla i sledovala dokumenty, jsou to opravdu zajímaví tvorečkové.
  Děkuji za milé i poučné povídání.

  1. Rádo se stalo, jsem ráda, že jsem mohla trochu přispět k osvětě ze světa korálů z pohledu šperkařky. Na případnou návštěvu Ježíška se budu těšit. 🙂

 9. Leni, díky za důkladně zpracované pojednání o korálech – pro nás, kteří máme a pravidelně nosíme šperky od Tebe, spousta nových a důležitých informací. Alternativní korál od Tebe z výstavy v Galerii KusKovu si hýčkám a vždycky je středem pozornosti 🙂 Byl nazván Steampunkovou rtěnkou i Ježkem v kleci 😀 Tulačka nejsem, takže korály v jejich přirozeném prostředí jsem viděla jen na videu…

  1. To mám radost Evo, ty jsi prostě typ na nošení extravagantních šperků, to se musí uznat. A je mi potěšením! 🙂

   1. Bláži, mám po mamince trosky náhrdelníku, který úspěšně imituje korál. Ale je to dobře opracovaný nějaký materiál. Je to dost staré (70 let?),je to možné?

   2. a co můj Olgoj chorchoj ..tu krabičku obdivují davy, kdekoliv ji vytáhnu na světlo…

 10. O korálech jsem hodně četla – myslím těch v moři. Šperky se mi líbí, ale žádný nemám, protože jejich barva jde maličko do oranžova, zatímco moje červená, aby ke mně šla, musí být fire engine red – tedy červená jako hasičské auto 😀 Je fakt, že na tvých fotkách vypadá korál až tmavě červený, ale co jsem zatím viděla na vlastní oči k té naoranžovělosti prostě utíkalo.
  Stejné to mám s růžovou – mohu ji mít, pokud je to ostře studeně růžová – jak jde do „lososova“, pak může být krásná, ale ne na mně. prostě cokoliv do podzimních barev se mnou neladí – tedy nemám ani jantar, který se mi jinak moc líbí.
  Je zajímavé, že mojí mamince, které jsem podobná, všechny tyhle barvy šly… Té bych korálové šperk koupila a věděla bych, že by to bylo to pravé 🙂
  Díky Blážo, za bezvadný článek!
  PS: Tvoje náušnice s „mořským kamenem“ larimarem nosím pořád, vlastně už je takřka nestřídám. je na nich cítit, žes je vymyslela rovnou pro mě 😀

  1. Na korál musí mít člověk spadeno. Uvidíš, zalíbí se ti tak, že ho prostě chceš, tak je tvůj. To musí sepnout na první dobrou. 🙂
   Jinak s těmi odstíny teplých a studených barev ti rozumím, sama ty rozdíly dost vnímám.
   A některé korály jsou fakt i studeně červené, ale jsou to vesměs ty difuzně dobarvované.

 11. S korály nevím, zatím jsem nenarazila na šperk, který by se mi líbil. Ale totéž jsem měla s jantarem a tam už jeden prstýnek mám….

  1. Kdybys někde viděla šperk, který by se ti líbil s korálem, tak napiš a zkusíme něco vymyslet. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN