LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU JUNIOR – Alešandr Veliký: Deus Machina (1)

Drazí čtenáři, tento seriál vám předvede, že dostat se do své oblíbené knihy není až tak skvělé, jak by se mohlo zdát.

 

Dar a podarek

Adam seděl v městské knihovně a četl si. Konečně našel knihu, která ho zaujala. V tom ho ale vyrušila knihovnice hysterickým jekotem.

„Nežer tu židli, Pacinko!“

Pacinka, knihovničin skoro dvoukilový kocour, před kterým couvali i buldoci, trhal a drásal velké, masivní křeslo s držátkem, na které si mohl čtenář položit knížku, počítač, nebo cokoliv, co se mu tam vešlo.

„Jednou dostaneme darem křeslo spisovatele, který v našem městě vyrůstal, a ty ho začneš ničit,“ nadávala samozvaná ochránkyně křesla.

Když knihovnice kocoura odvlekla, tedy spíše on odvlekl ji, vydal se Adam směrem ke křeslu. Zaujalo ho totiž velmi provokativní červené tlačítko.

Téma: Nežer tu židli!

 

Funkce, které se nedá odolat

Adam přišel ke křeslu a položil si knížku na čtecí stolek. Sám si sedl na sedačku. Ještě než stihl zmáčknout tlačítko, před očima mu vyjela tabulka a nápis:

„Vytvořte si svého boha“ přečetl nápis. Tlačítko muselo počkat. Adam si vždy musel všechno vyzkoušet.

„Určitě bude silný,“ zamyslel se bohotvůrce začátečník. „Ale tělo až po hlavě.“

Po dlouhém tvoření před ním stál nasvalený blonďák ve dlouhém černém steampunkovém plášti s epicky vypadajícím mečem v jedné ruce a v druhé hrdě dřímající růžovou motyčku. Ta se mu tam prostě připletla a nedala se odstranit. A teď Adam konečně zmáčkl to červené tlačítko.

Téma: Po hlavě

 

Náhlá změna prostředí

Najednou se Adam ocitl na louce uprostřed polí. Před ním se tyčily dvě postavy.

„Co zde pohledáváš?!“ zeptal se vysoký mladík.

„Já…“ snažil se odpovědět Adam, který si sám ještě neuvědomil, co se stalo.

„Než tě začnu vyslýchat, musíš přísahat na tento kříž!“ vytahoval krucifix mladý muž.

„Nezdržuj, bratře, na kříže už lidé kašlou. Dnes už pomůže jenom dýka pod krkem.“ promluvila druhá postava, překvapivě drobná dívka.

Adam si konečně uvědomil, odkud tyto lidi zná. Na křížový ani dýkový výslech neměl náladu, tak se pokusil vysvětlit situaci sám.

„Vy jste Anežka a Jiří. A já se propadl do vaší knihy.“

Téma: Křížový výslech

 

Vím všechno

„Cože?“ vyhrkli Jiří a Anežka. Odkud zná jejich jména? Co to blábolí o knize? Kdo vlastně je?

„No, abych vám to vysvětlil“ uvědomil si Adam, že dřív mluvil, než myslel. „Já jsem Adam, a jsem z jiného světa. V tom světě existuje kniha, o vás dvou. Já ji přečetl, takže vím, že váš šlechtický otec vás poslal s poselstvím ke králi. A teď jsem se do té knihy propadl.“

Uprostřed rozhovoru se přišoural starý dědeček.

„To za mých mladých let, to se nevedly dlouhé rozpravy. Šlo se rovnou k věci.“

Adama napadlo, že by se měl co nejdřív dostat domů.

Téma: To za mých mladých let

 

Útěk před Bublinou

Adama vytrhlo z plánování návratu pronikavé zatroubení. „Tramtadáá!“

„Zatroleně…,“ vyhrkla Anežka. „Oldřich zvaný Bublina. Tedy spíš jeho poskoci. Sám by ten tlusťoch ani nevylezl na koně.“

„Tak prostě padáme,“ vyhrkl Adam a skočil na Jiřího koně. Věděl, že s Oldřichem nemá Anežčina rodina zrovna dobré vztahy. Za chvíli už byli na útěku všichni tři.

„Nech-těl by si-s přesed-nout?“ drkotal mezi jednotlivými skoky Jiří, kterému Adam celkem neobratně kočíroval koně.

„Za jízdy?“ divila se Anežka. „Na zastavování a přelézání zrovna nemáme čas.“

V tom Adam dostal spásný nápad. Zakřičel: „Klid, vím, co dělám!“ a strhl Jiřího i se sebou z koně.

Téma: Bublina

 

Mučení horší skřipce

„Klatě!“ odplivl si Jiří, kterému příliš nevyhovovala jízda na koni se svázanýma rukama. „Co tě to napadlo?!“

„Jo! Mám plán.“ odpověděl Adam. „Než jsem se sem propadl, stvořil jsem boha ze stroje. Ten nás v jakékoli bezvýchodné situaci odnese do bezpečí, pak ho přinutíme, aby mne dostal domů.“

„Možná jo, ale mezitím nás Oldřich podrobí nejhoršímu mučení, horšímu než skřipec.“ odsekla Anežka. „Povolá troubadůra barda Eduarda. Čtyři strofy, co způsobují katastrofy, jsou jeho nejsilnější kus.“

Na to Adam nemyslel. Nápadů měl však dost. Vydloubl dva kousky kůže ze sedla a strčil je Jiřímu do uší.

„Vždyť nic neslyším!“

„Tak vidíš!“

Téma: Čtyři strofy katastrofy

 

Dubová palice

„To nepomůže,“ vytřepával si z uší provizorní ucpávku Jiří. „Eduard hraje tak hrozně, že lidem vypadávají vlasy, natož špunty.“

„Tak co mu nasadit na loutnu červíka, červotoče?“ spekuloval Adam.

„Ten prohryzává dub děsně pomalu.“ zamítla Anežka.

„On má loutnu dubovou?“ divil se Adam. „Obvykle se loutny dělají z ušlechtilých dřev.“

„Ale tenhle troubadůr má loutnu dubovou jak svoji hlavu. Divím se, že mu po ní neleze nějaký červík.“ podotkl Jiří. „Tomu hraní ani nevymluvíme.“

„A máte někdo nějaký lepší nápad?“ zeptal se Adam.

„Jedině mu nenápadně vytrhnout ladící kolíčky…“ spekulovala Anežka.

„Vždyť on nejspíš neladí.“

Na obzoru se objevila tvrz.

Téma: Červík na dubu

 

Nový domov

Výprava zajatců dorazila do cíle. Přesněji do cely.

„Padejte, vy bando zatrolená,“ přivítal je velice přívětivě žalářník.

„Tohle je jedno z těch míst, kde se nechceš probudit. Já tady radši ani neusnu,“ stěžoval si Adam.

„Snad se odsud brzo nějak dostaneme,“ zadoufal Jiří.

„No jo, ale tady ještě někdo sedí!“ vykřikla Anežka.

„Jó, za mých mladých let, to se kobky stavěly pořádně. Dneska se všechno odbyde, tuhle zeď porazí každý vůl, nebo kůň,“ pronesla postava v rohu cely.

„A ne jen tak někdo, to je ten dědeček, co jsme ho před pár hodinami potkali!“ vykřikl Adam. „Kde se tady vzal?“

Téma: Místa, kde se nechceš probudit.

 

Rychle pryč!

„Dědoušku, kdepak se tu berete?“ oslovila staříka mile Anežka. Neodpověděl. Místo toho stále mudroval něco o starých časech.

„Jó, tak to za mých mladých let, to když se někdo dostal do vězení, to se snažil hned utéct, na to já už nemám kosti!“

„To je pravda, měli bychom se odsud dostat!“ prohlásil Jiří. A tak se všichni dali do vyškrabávání zdi starým chlebem. Byla to mravenčí práce, ale nic lepšího je nenapadlo. Stejně to šlo lépe, než byste čekali.

„Kdybychom ten chleba snědli, vylámali bychom si zuby!“ konstatoval Adam.

V tom se rozrazily dveře a v nich se objevila postava.

Téma: Mravenčí práce

 

Ničitel dorazil

„Vězni! Projevil jsem dobrý úmysl vás obveselit svým zpěvem,“ zvolala nadšeně postava, která nemohla být nikdo jiný než obávaný bard Eduard.

„Prosím, ne!“ zaúpěl Jiří.

„A aby jste pořádně slyšeli, přistoupím k vám blíž,“ skočil doprostřed cely bard.

„A jelikož dnes dobrými úmysly přímo překypuji, zakryju tuto ohavnou puklinu ve zdi!“ nadýmal se svou dobrosrdečností bard.

„Tohle je náš konec!“ neovládl se Adam.

V tom započal skřípot doprovázený hrozným kvílením. Než si zacpali uši, podlaha pod bardem praskla, zčervenala, a Eduarda stáhla do země černá chlupatá ruka.

„Tohle se nedalo poslouchat!“ zaduněl zpod podlahy sám ďábel. „A vy koukejte zmiznout!“

Téma: Přísloví

 

Cíl mise

Ve zdi náhle vznikla díra. Všichni tři vyběhli skrz ni na nádvoří, skočili na své koně, kteří ještě nesli jejich zavazadla, ku podivu ještě nevybalená, a vyjeli směrem k lesu.

„Proč po vás ten Oldřich vlastně jde?“ zeptal se Adam, když už byli v bezpečí.

„Protože jsem skrytá v rouše Evině,“ odpověděla Anežka. „Je to mocná relikvie, pocházející z rajské zahrady. Je zcela průhledné, dokonce až neviditelné. Když si ho někdo oblékne, pocítí i v té nejtvrdší zimě hřejivé teplo. A hlavně, když si ho obleče stará ošklivá žena, ihned omládne a zkrásní. Právě proto po něm Oldřichova matka jde!“

 

 

Aktualizováno: 18.7.2022 — 15:13

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přidávám se k předdiskutérům, tady pohromadě ten příběh opravdu dostává grády.

 2. Ty jsi opravdu velký talent, tohle je super. Baví mě tvé nápady, protože zapracovat ta bláznivá témata dá občas opravdu fušku. A takhle za sebou zařazené to teprve vynikne, než když se to čte po dnech a ještě s dalším „milionem“ drabblů. Těším se na tvoje další vyprávění v příštím DMD.

 3. Bezva nápad – dostat se do oblíbené knihy, taky bych se s některými svými oblíbenci ráda setkala! 🙂 A vůbec je ten seriál celý podařený, zvlášť když si člověk uvědomí, že je psaný na zadání a ve sto slovech. Pobavila jsem se, velice. 🙂

 4. Je mi líto, ale když je chyba hned v nadpise (správně: deux ex machina), tak si kladu otázku, proč mám ten zbytek vůbec číst. Taky mohla pomoci chybějící redakční práce. Jinak ale hezký pokus, autor má talent.

  1. Je mi líto též – za prvé, že pod kritikou není podpis a za druhé, že i sám kritik se dopustil chyby… to je potom těžké brát kritiku vážně!

  2. Já to pochopila jako slovní hříčku: bůh ze stroje jménem Machina. Klidně to tak může být, celý příběh je takový mile absurdní.

  3. Není to překlep, ten příběh se tak opravdu jmenuje. Na deus ex machina ten název jen naráží.

 5. Výborně! Moc mne potěšilo a pobavilo! Dííky! Vyjící trubadůr, roucho Evino a vůbec, to křeslo s knoflíkem,paráda ! Umíš! Jdu se také někam propadnout v tom vedru mi bude v zajetí nějaké chladné kobky lépe a lépe! 🙂

 6. Nevím proč, ale nejprve jsem se dostala do roku 2020 a do tanku s Šarikem – pravda, docela mne udivilo, kolik diskutujících už tu je v tuto ranní hodinu, dokonce jsem napsala i komentář, než jsem došla na to, že jsem dvakrát vkročila do stejné řeky, teda drabblíků 🙂 .

  Alešandře, ty jsi nejen veliký, ale hlavně Dumas! Napsat ucelený příběh v stoslovných kapitolách a dokonce dodržet daná témata, fakt klobouk dolů! Opravdu doufám, že se pomamíš a vrhneš se na spisovatelský chodník (nechtěla jsem přímo napsat dráhu, protože mám takové povědomí, že spisovatel v zemích Českých se těžko uživí).

  Troubadúr je boží, ten mne uchvátil. Dumám, co je to za přísloví – zda Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá! či Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění! Možná taky „Hračky-plačky“.

 7. Jo! Tenhle seriál jsem četla pravidelně a pamatuju si ho, velice zdařilý! Jen tak dál, dobrodružně vtipné příběhy ti jdou skvěle

 8. Tedy Alešandře, tys opravdu veliký autor. Nepsala jsem tuto větu už loni?
  Tvůj příběh se dobře čte, ovšem zabudovat do něj ona zatrachtilá témata, to opravdu smekám.
  Jen mám mezery ve vzdělání: mohu poprosit o název knihy, do jejíhož děje se Adam propadl? A jsem velmi zvědavá, kdy a jak (jestli vůbec) se dostane zpět do své reality.

 9. Adamova dobrodružství jsem také četla na dmd, ale skutečně, takhle dohromady jsou už napínavá knížka na pokračování.
  Chudák ďábel, nevěděl, co činí.
  Teď mu tam bude Eduard pět do skonání světů.
  Ale možná tím bude trápit hříšníky.

 10. Tak tohle se mi fakt líbí“ Troubadůr bard Eduard je zjevně úžasnej týpek, když ho, pravda, nemusím poslouchat:))
  Ovšem naprosto mě dostalo roucho Evino – já ho chci!!! 😀

  1. No jo, hodilo by se. Hlavně teda kvůli tomu teplu (taky by mohlo být trochu inovované a fungovat jako klimatizace – v zimě teplo, v létě chlad), i když přidaná hodnota „mladost-radost“ by taky nebyla k zahození. 🙂

 11. Dobrý den, musím říci, že jsem celou sérii četla už na DMD, ale když je jako výběr pohromadě, líbí se mi ještě víc. Obdivuji, jak jsi tam elegantně dostal jednotlivá témata, i ta zapeklitá – třeba to poslední: V rouše Evině.

  P.S.: Troubadůr bard Eduard je má oblíbená postava. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN