BTW: Bouřka

Budím se naráz z hlubokého spánku a marně přemýšlím proč. Po chvilce uslyším vzdálené dunění a je mi to jasné – jde sem bouřka! V polospánku se snažím ujistit sebe sama, že kromě okna v ložnici jsou všechna ostatní zavřená, když mě napadne – nezatáhla jsem markýzu nad terasou.

 

Moje zodpovědné já se snaží vykopat to ospalé z postele sérií katastrofických obrazů s podtitulkem: „Tohle se nemuselo stát!“ a nakonec se mu to daří. Jak jednou sejdu ze schodů jsem dostatečně vzhůru, abych si letní noc začala i užívat. Stáhnu markýzu a jdu před dům, Ari po mém boku.

Vždy je ráda v noci venku, ale ne za bouřky! Spolu se díváme, jak se jižně od vesnice krajina rozsvěcuje s každým dalším bleskem. Hromové dunění se i za tu chvilku významně přiblížilo. Jestlipak to přijde i k nám? Doufám, že v tom nebudou i kroupy!

 

Tudy šla bouřka… popadaly desítky stromů kolem silnic

 

Rychle přemýšlím, co můžu udělat pro dům a zahradu? Nic. Naprosto nic, co bych už neudělala. Fatalismus není mým obvyklým postojem, ale tváří v tvář silám přírody člověk musí sklonit hlavu. Zdvihá se prudký vítr, rozhoupe větvě starých stromů, pročísne bohaté květy muškátů a hladově mi připomíná – co to okno v ložnici?

Beru Ari do domu a šplhám zpátky do podkroví. Zavírám okno a sleduju, jak za prvními kapkami přichází dešťová smršť. Záblesk, bum, prásk! Bouřka je už přímo nad námi. Ari se zmítá mezi touhou zalézt mi pod deku a dědičně nastaveným nutkáním postavit se mezi mě a hrozící nebezpečí. Nakonec to řeší tak, že si lehne vedle mě a spolu čekáme, až to přejde.

 

Někde nejsou cesty průchozí ani po roce… likvidovaly se hlavně tyhle hromadné katastrofy, kde spadlo jen pět šest stromů, leží tam doteď

 

Uklidňuju ji. Tohle prostě musíme vydržet, má milá, tady velí příroda. Až to přejde, sečteme škody. A zjišťuju, že je to vlastně velmi jednoduché, protože chybí pochybnosti, zda jsem mohla věcem předejít, není koho obvinit.

Poslouchám slábnoucí vítr a vzdalující se hřmění. Za chvilku mohu okno opět otevřít. Je krásná, deštěm vonící letní noc…

 

PS:

Mám bouřkám velmi odtažitý vztah. Respektuju jejich ničivou sílu a vždy se před nimi radši schovám, venku se jich bojím. Zároveň musím uznat, že je to úchvatná podívaná – pokud jsem tedy v bezpečí a koukám na ni oknem 🙂 Obávám se, že ten respekt roste s tím, jak se častěji s bouřkami objevují ničivé vichry, v takových případech je to už o strach. Mám nacvičenou sérii zabezpečovacích úkonů, které se snažím před bouřkou vždy udělat. Možná je to jen paranoia, ale zase to omezuje škody kolem domu.

 

Od té doby padaly stromy ještě aspoň při dalších třech bouřkách, ale naštěstí už ne na tak rozsáhlých plochách

 

Pochybuju, že někdy zapomenu na ten podivný zvuk, jaký měl loni v červenci ta bouře, co tu kolem nás zničila rozsáhlé plochy lesů a odnesla několik střech. Trvalo to jen necelých deset minut, ale ten zvuk připomínal gigantický nekonečný vlak dunící za oknem. My jsme měli štěstí, ničivý pás nás minul asi o půl kilometru, takže byl dům akorát ze západní strany komplet pokrytá rozškubaným listím a zahrada byla plná ulámaných větviček, naštěstí ne velkých větví.

Přitom nikdo neovlivní, kudy bouře půjde… Je to jen otázka štěstí – a smůly.

Jak to máte s bouřkami vy?

 

A ano, padají i buky…

Aktualizováno: 20.6.2022 — 20:45

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A u ns NIČ!!.Božsky modrá obloha bez jedného mráčku,už teraz 32 st.,!! a sucho,such.
  A ja sa nemám dobre,naďalej to bolí,navečer noha opucha,zle sa mi chodí.No staroba.

  1. Verenko, moc lituju – úmorné horko a ještě zdravotní trable, to je prostě příliš. Ale neboj, stejně, jako jednou zaprší, i tebe to přestane bolet (srdíčko)

 2. Dobré ráno, no teda spíš dopoledne 🙂 Zalívat se nemusí ani dnes, včera jsem vyrazila podvečer -cca kolem páté s Darkem, jen na krátkou procházku a jen jsme se vrátili doslova za pár vteřin začalo lejt. Zrovna taky těsně před deštěm přijel Marek loučit se se svobodou, sice se žení až za necelý měsíc, ale „kluci“ (všichni jsou to už čtyřicátníci 😀 ) pak mají už různě dovolené a tak. Teď se svědkem vyspávají v podkroví, kdy přišli netuším, spala jsem jak dřevo :-).
  Dneska to vypadá na pěkné teplíčko, už teď je 23 stupňů. Ten déšť byl fajn, ze všeho nejvíc roste plevel.

  1. Máš pravdu, Alimo, dnes je krásný horký letní den – tady momentálně 28 stupňů, což mohu přeložit jako: když nelezu na sluníčko, je to fajn:))
   Ale zalévat už budu muset, byli jsme mimo ten hlavní dešťový pás, takže sice zapršelo, ale rozhodně nešlo o rekordní úhrny. Ale díky i za to, podívej k Verence…

 3. Včera jsem očekávala hlášené bouřky a ono nic. Jen v noci trochu deště a jinak dnes od rána slunce,horko, dusno. Dříve jsem na bouřky hleděla přímo exaltovaně,dokonce jako dítě jsem je úpěnlivě očekávala, páč, když totiž k večeru došla bouřka,mohla jsem zůstat přes noc u babičky a to bylo božské! Dnes se ráda podívám za oknem a myslím na všechny,aby se nikomu nic nestalo. Tady, u nás, když do něčeho praští ,tak většinou do sloupů VN a to jsou teda řuchy a pak nastane energetická nouze. Většinou je ale rychle opraveno,elektrikáři jsou taky hrdinové,řadím je k hasičům na roveň. 🙂

  1. Jenny, jak tě chápu!
   A máš pravdu s těmi energetiky – a že to někdy bývá hrozná práce…

 4. Pozdě, ale přeci, tohle je hezké téma. Bouřky od mala miluji. Sedávali jsme před chatou pod střechou, po ráně a blesku jsme odpočítávali jak daleko je déšť s další bouřks s hřmění.Nebo ty „suché bouřky“ jak jsme jim říkali, tedy jen hromy a blesky, bez kapky vody. Bořky jsem se tenkrát naivně moc nebála a sotva přestalo pršet čerstvý voňavý vzduch po bouři jsem vdechovala jako parfém. Teď bydlím tady v AL, kde jsou bouřky běžné, mají mnohem vyšší grády a často jsou ničivé (ani to nemusí být přímo tornáda). Přesto je stále ráda sleduji, jen s mnohem větším respektem. Pokud jen leje, ale nefouká vítr, na verandě se postavím do otevřených dveří ven a vdechuji ten čistý vzdoušek. Když začne fičet a zrovna hnízdí ptáci, se strachem sleduji, jak se ohýbají větve, přeji si, aby to rychle skončilo a doufám, že ptáci a ptáčata přežijí. Když bouřka dostoupí „jižanské síly“, sice mě stále fascinuje pohled na to zuření na obloze, ale obdiv se mění ve strach. A doufám, že se ta hrůza brzy přežene, že nám nepráskne do domu, že nevypadne elekřina a internet, že se bouře nezmění v ničivé tornádo, že se nám příliš nezatopí veranda a že bouře nenadělá příliš škod v okolí. Pokud bouří během během dne, sotva přestane, jdu – jako kdysi na chatě – okamžitě ven „dýchat vzdoušek“ a kontrolovat zde vše přežilo. V Evropě se po bouři většinou ochladilo, pamatuji se, že i v horkém létě jsem po bouřce oblékali tepláky a bundy. Tady letní bouřky vzduch ochladí sotva o stupeň a když další den čistě vymetené oblože vyleze sluníčko (což je skoro vždy), voda se začne rychle vypařovat, vlhkost mnohastupňově stoupá a komáři si brousí sosáky. To už není příliš radostné, rozhodně se nedá sedět venku dýchat čerstvý vzdoušek 🙂

  1. Maričko, těm suchým bouřkám jsme říkávali, že se blýská na časy… Už jsem to dávno nezažila.
   Máš pravdu i s ochlazením i tím krásným vzduchem. On byl taky „cítit ozón“, aspoň tak jsem to říkali, když jsme byli malí. 🙂
   Jinak takovou pěknou bouřku jsme měli dnes v noci – žádné velké vyhrožování a dostatek deště. Díkybohu 🙂

  1. Dnes jsme byli v Praze a musím říct, že tak důkladný déšť, jaký tam přišel po poledni, se tam obvykle nevidí. Tak je aspoň metropole opláchnutá 🙂

 5. Nad námi dnes bouřka kroužila a já jsem se modlila, ať přijde blíž a přinese déšť. A ono jo! Máme vydatně zalito, po hooodně dlouhém čase vodou z nebíčka, ne z hadice. 🙂

  1. Blahopřeju 🙂
   My máme jemně pokropeno, ale prý snad dojde nějaký déšť v noci – fakt doufám, že jo. Na zahradě se nám už zase práší.

    1. U nás už začalo konečně pršet – bez bouřky. Díkybohu. Sedíme v zimní zahradě, posloucháme déšť… a musela jsem si vzít mikinu! 🙂

     1. U nás odpoledne konečně po tom drobném deštíku pořádně pršelo až lilo, je zalito a prý bude pršet i v noci. Jsem ráda.

      1. Tady už to vypadá taky dobře. Ne sice zrovna na mikinu, ale konečně snad nebudu muset dneska na zahrádku s konvemi, hurá!

 6. Tady jsem velmi rozpolcená – bouřky od dětství miluju, je to úchvatné přírodní divadlo a dovedu se na ni dívat od začátku do konce… po loňských, respektive letošních přírodních katastrofách se už ale dívám s posvátnou bázní.

  Celý život si s Jeníkem libujeme, jak si žijeme v bezpečném koutku světa (a díky bohu tomu pořád tak je – klepu na dřevo), ale mele se to kolem nás hodně natěsno.

  Například v pondělí 20. 6. přes Břeclavsko letěl podivný mrak (takový hladký válec a za ním černo), který vypadal hodně divoce – a nakonec proletěl bez jakýchkoli škod (zato na Znojemsku napadlo 30 čísel krup!!) Nestihla jsem ho vyfotit v celé jeho kráse, tak tady jenom náznak, jak vypadal (celkem 4 fotky)
  https://yga.rajce.idnes.cz/2022_Cerven_7_-_rozmanite/1543334377

  1. Ygo, to jsou ale fotky!
   Přiznám se, že věnuju mrakům pozornost už od povodní z roku 1997. Viděla jsem ledacos, ale poslední dobou se objevují mraky, které jsem zatím viděla jen na obrázcích z amerických prérií… A popravdě by mi nevadilo, kdyby tam i zůstaly. Jenže klima se nejspíš opravdu mění…

 7. To je momentálně tady docela aktuální téma a asi nejen tady 🙂 . Honí se tu mraky, zleva černo, zprava černo, zdáli jsem slyšela hřmění a tady spadlo před chvílí pár kapek a dost. Teda napršet by mohlo, sucho je velký, ale zase o nějaká tornáda nestojím. Taky tady jsou v lese popadané a zvlášť mě děsí naštíplé stromy, to jeden neví, kdy spadne.
  My jsme jednou zažili, jak blesk praštil do trávy na dvoře, mezi náš dům a stodolu, koukali jsme na tu činu z okna v kuchyni. Rána jak z děla, světlo, my oba odlítli od okna do půli kuchyně. Proč zrovna tam, když dokola je spousta vyšších cílů, jsem dodnes nepochopila.
  Bouřku – takovou tu „normální“, mám docela ráda, ale mám respekt.

  1. Jako holka jsem zažila kulový blesk – u nás v domě na Vinohradech. proletěl kolem mě a maminy v kuchyni a uzemnil se v koupelně. Všichni jsme byli tak ztuhlí, že se nám podařilo neupoutat jeho pozornost 🙂
   Od té doby při bouřce zavírám okna – naše bylo tehdy dokořán.

 8. S bouřkami člověk nic nenadělá. Tornádo u nás na Moravě to jaksi potvrdilo. Kdysi nám chalupou prolítl kulový blesk. Vyrval ze zdi rozvodnou desku a spálil zásuvky. Naštstí jsme tam nebyli. Pokud jsem v bezpečí, mám bouřku normálního druhu docela ráda, v létě je přirozená. U těch děsivějších mě uklidňuje jen to, že to obvykle není na dlouho.

  1. Vždycky jsem měla bouřky ráda, protože díky nim většinou skončilo úmorné horko a vzduch se ochladil a vyčistil.
   Těšila jsem se na ně 🙂
   Dnes jsem opatrnější. Jistě, člověk s tím nic neudělá, ale trocha předvídavosti může zabránit aspoň něčemu.
   Tornáda jsou děsivá.

 9. Trochu kombinace fascinace s respektem. Je zajímavé to pozorovat, ale existuje úroveň, ze které už jde strach. On asi každý z nás má nějakou bouřku, na kterou nezapomene. Já jich teda mám několik na které si občas vzpomenu. Třeba když nám uhodilo do paneláku a spálilo to všechny zvonky, router a pevné telefony v celém paneláku a telefony dokonce i v nedaleké fabrice. Ale to bylo asi v 5 ráno, probudilo nás to, ale nedošlo nám to hned.

  Za to, když jsme loni s kamarádem chtěli přejít okolo přehrady z pivovaru do hospody a mysleli, že to stihnem než to dorazí nebo že to nebude tak hrozný…nestihli, chytlo nás to v půlce cesty a tak 3 minuty před cílem, kde se cesta přibližuje přehradě udeřil blesk do té přehrady, asi možná 50m před nás. V životě jsem nic takového nezažil, mám pocit, že to mám v hlavě jak ve zpomaleném filmu. Nejdřív se nad námi ozvalo něco jako hlasite cvaknutí vypínačem či zapalovačem plynového sporáku nebo tak něco, pak hvizd a naprosto šílená rána, jakože jestli se o silné bouřce říká, že jsou to rány jak z děla, tak tohle byla exploze. A hlavně k tomu jsem asi na vteřinu (nebo nevím, třeba to byl zlomek vteřiny, ale prožitek jak na věčnost) viděl bílo, prostě jen bílou nic jiného. No leknutím jsme nadskočili a rychlou chůzí dorazili do hospody.

  1. Ty jo, mít takovej zážitek, tak se v tu chvíli strachy po… Ony u vody jsou prý blesky záludné, tedy ještě víc, než jinde.
   Přiznám se, že co jsem četla, jak ženu zabil kulový blesk když si čistila zuby – že jaksi prošel celým tělem přes vodu do těch úst a dál, už se necítím úplně komfortně ani doma:)) Rozhodně by mě nenapadalo se za bouřky třeba sprchovat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN