GLOSA: Kritika není cenzura

Twitterem už zase hýbe klasické téma „dnes už se nedá nic napsat, protože cenzura a cancel culture“. Markétka Lukášková v diskusi o kontroverzních názorech napsala, že ten její kontroverzní je, že by páry, co potřebují IVF, měly být radši bezdětné, protože to „příroda“ tak chce a doporučila lidem, kteří nemohou počít dítě, aby si našli jiného partnera místo spoléhání na umělé oplodnění.

 

Strhla se samozřejmě bouře jako hrom, na konci které byl status paní Lukáškové na Facebooku ve smyslu, že se dnes už nedá o ničem psát, protože se do vás hned pustí. Pokud jde o tenhle princip, u nás v tom exceluje poslední dobou zejména kandidátka do Senátu Daniela Kovářová, ale není zdaleka sama.

Je to vděčné téma různých podivných bojovníků „proti cenzuře“, což pak třeba dělají ve videu na DVTV, a nepřijde jim vůbec divné říkat, jak jsou cenzurovaní, v jednom z nejviditelnějších internetových médií u nás. Potíž je, že oni nejsou cenzurovaní, jen nesnesou oponenturu.

 

Pojďme si udělat hypotetickou případovou studii:

 

Jste majitelem nebo šéfredaktorem časopisu/magazínu, který se zabývá bezpečnostními otázkami. Máte autora, který jednoho dne na Twitter napíše, že je Putin frajer, že Rusko bylo vyprovokováno a má nárok na svou sféru vlivu. Ujistíte se, že to myslel vážně, nikdo mu nehacknul účet. Co s tím dál? Budete mu dál poskytovat prostor? Asi ne, že? Reputace vašeho časopisu by šla hodně dolů, a vy jste přece řádný hospodář.

 

Váš známý pořádá konference, na kterých ten člověk dřív vystupoval. Přečte si ty tweety o Putinovi a řekne si „no tohle tady nemůže být, jeho účast by poškodila reputaci akce i moji jako pořadatele, to si nemůžu dovolit „. A protože je k dispozici plno jiných kvalitních řečníků, prostě už ho nepozve.

 

A tohle se bude dít napříč celým prostředím, kde dotyčný předtím publikoval nebo vystupoval. A tak bude brečet na Twitteru, že je obětí cancel culture a cenzury a že tady se už nedá nic říct a že tohle je jeho názor.

 

Ani náhodou; jenom některé názory jsou zkrátka hloupé nebo jenom kontroverzní a pokud je někdo projevuje, zcela spontánně se s ním podle toho zachází.

 

Cancel culture je něco jiného: je to aktivní a hlasitá snaha nátlakové skupiny o znemožnění vystupování „rušené“ osoby na různých místech kvůli tomu, co ta osoba někde řekla. Je to o dost jiné, než když se jen spontánně různí lidé rozhodnou, že kvůli tomu, co dotyčný říká, s ním ukončí spolupráci.

Na cancel culture je totiž zapotřebí organizované podhoubí v podobě silných nátlakových skupin jdoucích napříč celou společností a nic takového tady není, a rozhodně v dohledné době nebude.

Aktualizováno: 22.6.2022 — 12:38

11 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. k by se měla k věci stavět veřejnoprávní media. Líbí se i Ověřovna na ČRo. Tohle je hodně těžké téma, které daleko přesahuje sloupek a možnosti diskuse.

  1. Aha, tak to bylo dlouhé s sežralo mi to většinu příspěvku.
   Píšu, že svoboda jednoho končí, kde začíná svoboda druhého a rozlišit cenzuru, Cancel culture a diskusi je někdy těžké. Za spostu veci mohou hlavně 2 věci 1. Hloupost prostá – neznalost, nevzdělanost, slepé přebírání názorů někoho zajímavého – argumentace „od hominem“ tedy řekl to XY, tak to musí být pravda, místo argumentace „ad rem“ tedy podle faktů (hypotetický člověk by musel uznat, že přepadení suverénního státu je af´grese, aˇt už provokuje nebo ne. Slušný člověk taky nemlátí toho, kdo se mu nelíbí.
   2. Známe „Qui bono“. Npoedceňovala bych podporu různých aktivistických skupin finančně a někdy stačí i prostý pocit „to jsem jim to natřel“.
   Nepoznat do soukromého řasopisu (domů na konferenci), je OK. Trochu složitější je FB, ten je soukromý, ale tváří se veřejně, klame tělem a neříká otevřeně, kam směřuje (proto tam nemám účet). Složitějčí jsou veřejnoprávní média. Tam nevím.

   1. FB je hodně problematický. Sama s ním mám v různých aspektech problém, ale pořád mi solidní část čtenářů chodí právě odsud… Prostě zatím není nic, co by ho dokázalo nahradit. A jako přehled tisku pořád ještě nemá chybu (pokud ovšem v něm nechceš později něco hledat 😛 – jinými slovy, když nabídne něco užitečného, je třeba si to schovat jinak.)
    A přes FB messanger jsem také ve spojení se spoustou lidí (jedna z pěti platforem, které používám – rodina, čtenáři a autoři jsou každý na svém:))

  1. Woke zaase z nudy a dobrého bidla vymýšlejí revoluce proti prohnilému kapitalismu, díky kterému mají zadky v teple a můžou kvákat co chtějí.

 2. Navíc mám dojem, že spousta lidí nechápe ani rozdíl mezi recenzí a cenzurou. Recenze znamená, že médium neotiskne nekriticky všechno, co jim někdo zavolá z budky. Je to hodně kritický proces třeba při publikaci vědeckých článků, kdy recenzní řízení slouží k tomu, aby neprošly plagiáty nebo závažné chyby ve výzkumu, protože pochopitelně autoři článku samotní nemůžou mít patřičný odstup, ať dělají co dělají. Od recenzentů se obvykle i dozvíte konkrétně, co je třeba vylepšit nebo proč vás článek přijmou jedině po zásadním přepracování. Dokonce jsem zaslechla doporučení poslat článek nejdříve do nějakého významného časopisu, počkat si na recenze, pak jej dopracovat a poslat jinam 😀

  Mimochodem, co se stane, pokud mají recenzenti značne odlišná stanoviska? Jednoduše se přizvou další a článek se jim hodí naslepo, aby se sešlo víc posudků a bylo to jasnější

  A pak se od lidí zamilovaných do socialismu dovíte, že díky cenzuře neprošly nekvalitní filmy…

 3. Poslední dobou mám dojem, že všechny ty podlé woke a cancel kliky existují jen v hlavách svých oponentů. CSFD je plný výkřiků o woke Hollywoodu, pokud nějaká postava projeví sociální inteligenci větší než má autor výkřiku nebo se, chraň bůh, někde vyskytují ženské postavy jinak než v roli podržtašek. V reálu se ve fandomech, které sleduji, vyskytly jen vyhazovy herců, protože na ně veřejně praskla sexuální napadení nebo otevřená podpora extremismu.

  Personalisté při výběrových řízeních si běžně proklepávají sociální profily kandidátů i zaměstnanců. Herci a umělci obecně jsou freelanceři, takže mají ještě menší jistotu práce než zaměstnanci mimo kreativní průmysl, takže mi nejde do hlavy, proč dělají věci otevřeně kazící jejich dobré jméno a dobré jméno jejich spolupracovníků. Možná díky efektu zabetonování, kdy jakmile někomu dvakrát třikrát projde určitý typ chování, už to bude dělat pořád bez obav a bez výčitek?

  Zajímavě tenhle fenomén využili v seriálu The Boys, který si jinak kopne do všech aspektů amerických absurdit. Cancel culture se tam veřejně ohání jedna z hlavních postav v momentě, kdy mu padají ratingy a počty liků na sociálních sítích a překonala ho, ó hrůzo, žena. Dotyčný totiž zjistil, že najednou není automaticky privilegovaný a neprojde mu všechno, takže začal poukazovat na nějaké tajemné vony, co ho chtějí zničit a ovládat. A tenhle dojem mám ze spousty výkřiků o cancel culture. Tohle už u nás pozoruji spoustu let a dřív jsem měla dojem, že jde o obavy neschopných mužů, že je nahradí schopné ženy. Teď mi z toho spíš čiší uražený entitlement (což Petr Ludwig přeložil jako „být oprávněný blbeček“) a vydupávání privilegií (jinak si nedovedu vysvětlit, že vznikají i takové věci jako hnutí incelů).

  Jednoho by lákalo říct, že osobně se s tím nikdy nesetkal, protože se stýká jen s lidmi, kteří dělají něco hodnotného pro svět, ale to by bylo dost levné. Nebo taky říct, že pokud místo vás vyhrál výběrové řízení ukrajinský běženec s mizernou češtinou, možná to nebude utlačováním bílých heterosexuálů, ale protože jste odflákli přípravu.

  Ale asi se pohybuji v sociálních bublinách, kde se o těchle úderkách nedovím, a pokud ano, jde o praštěné SJW, které málokdo bere vážně a akorát škodí všem, které zachraňují, aniž by se je o to někdo prosil.

 4. Na internetu platí jedna věc – pokud už člověk hloupě, úmyslně nebo z nepozorností tzv. šlápne do ho*na, nerozmazávat to. Omluvit se, pokud je to možné, ale nesnažit se pro svoji uraženou ješitnost věci nesmyslně obhajovat. To jen přitahuje pozornost, která může nakonec skončit průserem.
  Ad názor.
  Každý má právo na názor. To je bez diskuze. Ovšem názor se nerovná pravda. Pokud je názor založený na nepravdě, ať už vyložené lži, dezinformacích nebo prosté hlouposti, nestává se pravdou. Tedy něčím, co musejí ostatní akceptovat.
  Šíření hloupých názorů je věc onoho šiřitele – a je na něm, jak se vyrovná s odezvou. Konec konců, i hloupé názory mají své sympatizanty a na internetu se najdou lidé všeho druhu.
  Šíření názorů, které ubližují, rasistických, dehumanizujících, ohrožujících společnost (obvykle, ale ne vždy, založených na cíleně šířených dezinformacích) jsou něco jiného – tam má nastoupit cenzura.
  A cancel culture, tedy společenské zničení oponenta za pouhý názor, se kterými daná woke skupina aktuálně nesouhlasí (nemusí být ani hloupý, ani rasistický či dehumanizující, jen jiný), je zvěrstvo, které sem k nám snad nedoputuje. Snad. Woke úderka tu už klíčí také.

  1. Mnoho lidí zaměňuje i pluralitu názorů a faktických skutečností, bohužel. Jedna mi ten proces i popisovala, prakticky je to jako kdyby si lidé vybírali fakta v supermarketu. Podle atraktivity balení, zda se jim to hodí a je to levné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN