BTW: Ari, okamžitě si vrať kosti!

Sedím na židli, levou rukou objímám Ari kolem krku, čímž eliminuju možná chňapnutí, druhou držím její pravou přední packu v žádoucí poloze, zatímco pravou nohu mám zasunutou za jejím zadkem. Fixace psa při veterinárním zákroku funguje – zatím.  Protože vzápětí Ari použije mazaný trik pasivní rezistence a… ztratí kosti:))

 

Je to tak. Ari je devět a půl, a už čtvrt roku musí čelit životu bez Berryiny podpory. Není to pro ni snadné, ale vede si velmi dobře. Mentálně konečně dospěla a prakticky se zbavila té své občas se vyskytující nejistoty. Je poslušnější, mazlivější, ale bez konkurence už nedává do her ani případných lumpáren srdce. Na jednu stranu mě to mrzí, ale co nadělám, že jo. Na druhou stranu si ve mně něco trochu oddechlo, protože věčně tryskající Ari byla pořád na pokraji nějakého průšvihu – není pěkné, že se už o ni nemusím tak často bát?

 

Vždy pookřeju, když vidím Ari v divokém pohybu. A pak se mi uleví, že to už není pořád…

 

Jenže potom, co Berry umřela, jsme si všimli, že se Ari nechce naskakovat do auta, hlavně doma, když na vycházku teprve jedeme (rampu teď nepoužíváme). Když se vracíme, skáče bez váhání. Nebo po návratu z delší a namáhavější vycházky se stávalo, že večer se z pelechu zdvihala tak trochu ztuha… A někdy ta ztuhlost vydržela i do dalšího dne. Došlo mi, že tohle nemá žádnou spojitost se samotou po Berryině smrti, prostě ji něco trochu bolí. Nikdy však nešlo o nějaké zřetelné kulhání, je to mnohem subtilnější. Kdo ji nevidí pořád, nic nepozná.

Rozhodnutí bylo nasnadě. Jediné, co kdy Berry s pokročilou spondylózou pomohlo a nebylo to jen tlumení bolesti, byla série injekcí kyseliny hyaluronové do žíly. Takže teď přišla řada na Ari. Zavolala jsem na veterinu a objednala nás. Bude to sedmkrát za sebou, ideálně přesně po týdnu. Když jsem s Ari přišla do čekárny a sledovala, jak se jí postupně zmocňuje nervozita, došlo mi, že je to vlastně poprvé, co tam jde bez Berryiny podpory. A to se jí v životě nestalo nic horšího, než že dostala injekci!

 

S Patrickem si hraje vytrvale a venku ho prakticky neopouští (aby o něco nepřišla:))

 

Mladý doktor, syn našeho dvorního veterináře, nás znal, takže si nedělal starosti. Dokonce mi vyhověl a Ari tlapku neholil – na rozdíl od Berry, které za těch sedm týdnů museli holit tlapku dvakrát, jak rychle zarůstala, Ari je pravý opak a srst jí dorůstá velmi pomalu. Všechno si nachystal na stůl, aby ze země dobře dosáhl – stejně jako jeho otec se snaží velké psy ošetřovat na podlaze, aby jim ušetřil stres z pobytu na vyšetřovacím stole; pokud je to tedy jen trochu možné.

Takže já jsem chytila Ari a on začal. Nejdřív kanylu, potom pomaloučku aplikovat KH, potom propláchnutí, vyndat kanylu, přitisknout tampon a tlapku převázat tím rychloobvazem. Plán byl skvělý, Ari vyjukaná, ale nesnažila se s námi bojovat. Žádný aktivní odpor, vyceněné tuby, vrčení, nebo snaha chňapnout. Jen ve chvíli, kdy doktor měnil injekční stříkačky, ztratila kosti. Prostě se nám začala pod rukama rozplývat, asi jako chlupatý polštář naplněný teplou vodou.

 

Na poslední injekci s námi byl Patrick – velice Ari povzbuzoval (a po výkonu uplácel:))

 

Nevěřili byste, jak je to účinné! Moje noha za jejím zadkem přestala stačit, Ari se dál roztékala na podlahu. Doktor držel aspoň tu tlapu s kanylou, zatímco já si levou rukou musela přehmátnout pod její hrudník (přestala jsem tedy jistit ten zubatej konec:)) a pravou jsem ji musela drapnout za kožich na zadku, vytáhnout ji zpět do aspoň trochu neplacaté polohy a opět zajistit nohou. Než jsme s doktorem skončili, tekl z nás obou pot, zatímco Ari vypadala se sebou náramně spokojená. Jasně nám dala najevo, co si myslí o naší snaze do ní něco pumpovat!

Podívali jsme se s veterinářem na sebe s jedinou myšlenkou – a tohle musíme zvládnout ještě šestkrát! Ari už tou dobou jazyk vesele plandal z tlamy a loudila mlsky. Snažila jsem se najít optimističtější úhel pohledu, takže jsem společensky poznamenala: „Ale všiml jste si, že se ani jednou nesnažila ohnat? Byla vlastně moc hodná!“ Mládenec se ušklíbl a pravil: „Vsadil jsem na to, že jste to vy – to ucho, co měla Ari hned u tlamy, mi už jednou kvůli psímu rafnutí šili!“ 🙂

 

Ari v Beskydech – teď jen se mnou, s pánečkem šla později 🙂

 

Ale dnes vám mohu prozradit, že Ari byla každou návštěvu lepší. Minulý čtvrtek to byla čtvrtá injekce a držela úplně vzorně – klidně mohla být dřevěná. Ne, samozřejmě se do ordinace netěší, a na váhu se pořád ještě dívá jako na nástroj práva útrpného (fakt nechápu proč:)), ale pomalu si osvojuje postoj, který byl vlastní Kazanovi a Berry: „Věřím ti, paničko, že to tak má být. Vydržím to. Ale moc se s tím necourej!“

Ale nejlepší je, že po té čtvrté injekci už mohu potvrdit, že do auta rozhodně skáče ochotněji než před měsícem. A po poněkud šílené beskydské procházce z minulého týdnu, kdy bylo horko, a s pánečkem zkusili jakousi neznámou zkratku, takže ušli spoustu kilometrů cestou necestou, neměla žádné potíže s pohybem. Pravda, vrátila se polomáčená – tedy bílý pes s černýma nohama, a to bahno vůbec nešlo dolů. Ale to je už zase jiný příběh:))

 

V kopcích nad Rožnovem (směrem na Dolní Bečvu)

 

A tak se dnes ptám – jak snášejí vaše zvířata návštěvy na veterině? Jak řešíte jejich případný odpor? Ostatně, u koček to bývá jejich mistrovská disciplína:))

 

Aktualizováno: 22.6.2022 — 08:12

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. zážitky z veteriny jsou jiné psí a úplně jiné kočičí..taky s křečkem jsem si zažila svoje. (Ano, ďábel OSKY)..
  Fren se bál váhy, Bára když jí zastřihl vet zatrženej dráp,ho bez varování hryzla do ruky s kleštičkama, Šarik přesvědčil k demolici čekárny přítomné psy a později vyvraždil vetovi morčata v proutěném koši..nebožka kačenka udělal z ordinace kůlničku a její znehybnění smetákem si vet pamatuje dodnes..a vyčítá,jako svoje púrofesionální selhání. Pitina s vetem diskutuje, ale je rozumná. noriska se ho bojí a to jí nikdy nic nedělal,Želvy ho berou jako zpestření a jsou přátelské..hlavně Bezulka, když ho svými 13 kily zalehne a zakoousne se do něj..Majolenka na něj vříská a je hodně sprostá, Miňák se bojí a strašně se zmenší,je to nebohej a nešťastnej a trpící kocourek v ordinaci…doma z přepravky vystupuje jako největší frajer…Če-čen ještě veta neviděla, Cecilka je následovnice Kačenky – drápy,zuby,sykot,řev a boj.vet povidal – jak přes kopírák..jsou si čím dál víc podobné…a když se pohledem ujistil,že smeták je na svém místě,ulevilo se mu…

  1. Sharko, tohle by se dalo rozvést do humoristické povídky, při které by každého, kdo kdy měl kočku v ordinaci, mrazilo 😀 Ten smeták! 😀
   Ad Šarik a morčata. Kazan s Daníkem byli neuvěřitelně hodní, až laskaví psi. Ale cokoliv myšovitého nebo hlodavého před nimi muselo fest utíkat. Viděla jsem Kazanovy pohledy, když se jednou dostal sousedovi do kůlny, kde měl velkou králíkárnu… v tom pohledu byla lačnost dravce:)) Měl i jednoho zajíce na svědomí – ale to byl nejspíš nemocný zajíc. Jednak si zalehl (v zimě, ve sněhu) prakticky v centru vesnice, a jednak vyplašený běhal v kruzích – jinak Nazgúlové na zajíce ani na jinou zvěř rychlostí nikdy nestačili. Kazan mu jediným pohybem zlomil vaz, nikde nebyla ani kapka krve. Samozřejmě jsem za to byla na Kazana hnusná (nejdřív dostal vynadáno, pak jsem si ho nevšímala – velkej trest), ale fakticky jsem s tím těžko mohla něco udělat. Ten druhý zajíc snadno utekl, tomu nic nebylo.

 2. Naše kočka to má stejně jako většina ostatních – u veterináře nechce z přepravky, seká a syčí. Naštěstí veterinář má v ordinaci tři páry svářečských rukavic. Domů jsme si je také pořídili, když potřebujeme dávat odčervovací pastu. Tablety už jsme vzdali.
  Zajímavé to bylo s velikým venkovním nekastrovaným kocourem, který k nám chodil před lety od sousedů. Miloval mě hlubokou láskou a k veterináři jsem ho vezla dvakrát. V té době jsme ještě neměli přepravku ani zkušenosti. V autě jel vedle mě na sedadle (při poslední jízdě mu otrnulo a chtěl jezdit na palubní desce), k veterináři jsem ho donesla v náručí a on mi v čekárně se psy i kočkami způsobně seděl na klíně. Dnes už bych si nic takového netroufla. Na ošetřovacím stole si nechal čistit absces, zůstala po něm jen hromada chlupů a otisky zpocených tlapek. Byl to miláček.

  1. Tedy, nejspíš byl rozhodnutý, že je váš miláček… (srdíčko)
   Bez přepravky se mnou kdysi jezdila Čita – ta uměla mít svět na háku 🙂

 3. Náš veterinář má podle Denise jednu velkou přednost, a tou je zásobník s piškoty. Mrzuté je na tom jen to, že se vydávají až po ošetření. A stejně to Denis pokaždé zkouší – proběhne kolem vyšetřovacího stolu a posadí se pod piškoty. 🙂 Na stole se neklepe ani nesulcovatí, ale celou vahou se opírá o doprovod – výsledkem toho je, že po ošetření je silná vrstva chlupů nejen na stole, ale i na oděvu toho, kdo psa podpírá. Už jsme zvyklí a nosíme s sebou do ordinace odchlupovací váleček! 🙂

  1. Denis je šikulka – proč to nezkusit? Jednou to vyjít musí! 😀
   O chlupech radši nemluvím, akorát ty dlouhé se dostávají z šatů o něco líp, než ty zapichovací 🙂

 4. Netopýří komentář: Julián je na veterině stejně nevrlý k lidem jako jindy. Zato Mariella loni na kontrole chtěla utéct veterinářce z ruky a přeskočit na mě, ale veterinářka je zkušená a udržela ji ve své ruce 🙂

  1. Musím říct, že už obdivuju péči o maličká zvířata – léčení je pak ještě další velký stupeň obtížnosti. Naštěstí existují i léčitelé těch mrňavých:))

   1. Nemůžeš jít ke kterémukoli veterináři (ono to ani se psem, když jsi někde na vesnici a místní veterinář se specializuje na dobytek), je třeba holt najít specialistu. Jsem na to docela zvyklá, i pro potkany bylo specialistů po Praze jen několik.

 5. Mívala jsem roky potkany – prošlo mi jich rukama mnoho desítek. Většina s neznámou nebo ne zrovna hezkou minulostí. Jedna z nich – adoptovaná z veterinární školy, kde sloužila jako figurant na praktikách – dost neměla ráda kontakt s lidmi. Pár týdnů po stěhování ke mě začala vydávat zvuky, které potkan vydávat nemá. Na veterině dostala antibiotika, která jí dávali injekčně jednou za několik dnů.
  Na příští návštěvě mi zalezla pod rolák, jakmile uslyšela slova „to je ten potkan na přepich antibiotik?“

  1. Už jsem slyšela, že potkani jsou opravdu chytrá zvířata, ale nikdy jsem je neměla, ani jsem jim nebyla blíž… Máš opravdu plno zajímavých zkušeností, milá Netopýrko! 🙂

 6. Zkušenosti mm jen s kočkami. Amálka je doma kočka s jasným názorem na to, co s ní můžu a nemůžu dělat. U veterináře je balvan, prostě balvan. Nebrání se, ale ani nespolupracuje. Z přepravky je nutné ji vytáhnout doslova jako dědek řepu. Má to jen trochu jiný scénář. Na jedné straně veterinář drží přepravku, já vytahuji kočku, která ve formě balvanu trčí na úplném konci přepravky. Pak útrpně vydrží nějakou tu injekci, do přepravky zaleze sama. Doma se z přepravky okamžitě rve ven… No, naštěstí ji většinou vozím jen na očkování. Zánět jejího močového měchýře mi stačil jednou. Mimochodem, představa, že tahle kočička papá nějaké prášky je zcela iluzorní. Naštěstí existují depotní antibiotika.

  1. Amálka je velekoč s názorem… buď ráda, že se vás při ošetření nesnaží sežrat. Mohlo by se jí to aspoň částečně povést! 😛

  1. Díky! Já jsem tedy našla netopýra jen jednou a ani v tom jsem si nebyla úplně jistá 🙂

 7. Naši kluci kocouří se báli, ale pak u veterinářky byli hodní. Ona je výborná a s kočičákama to umí.

  Zato Hepinka byla jiná třída. Veterinářku nenáviděla, že měla vztekem zkroucené fousky. Ale na druhou stranu se bála. Takže syčela a vrčela. Zasloužila si tak od paní veterinářky přezdívku “ nespolupracující kočička “ .

  1. Veterinářka byla jemná nebo zdvořilá žena 😀
   „měla vztekem zkroucené fousky.“ je dokonalý popis, ten se ti, Míšo, povedl 😀

 8. Zatím mám relativně mladé psice 7 a 6 let a tak jen běžné návštěvy. Akorát Cony měla pyometru, proběhlo vše v pořádku ale těžko se uspávala, vet ji musel přispat a ono furt ne a ne. Nakonec se podařilo, pak jsem to konzultovala s Pájou a bylo mi sděleno, že Nastěnka to má taky tak,jen mi to zapomněla říct.
  Dede, přeji Aryšce aby mohla opět krásně hopkat nahoru a dolů, s tím rozplynutím se u veta jsi to popsala výborně. 🙂

  1. Pyometra je hnusná a nebezpečná věc, je moc dobře, že jste to takhle zvládli – i s douspáváním 🙂 Já ti mám dojem, že Ari na tom byla podobně, když byla na kastraci. Ale u bílých ovčáků se podobně jako u kolií dají čekat některé zvláštní reakce na léky, tak jsem to připisovala tomu…

 9. Karamel na veta hledí relativně vlídně, ale pokud možno mu to nemá moc trvat. Nejlepší je náš oblíbený vet, ten umí dostat osinu z ucha na první dobrou. Vanil je zbabělec, nacpe mi hlavu pod paži a tváří se, že tam není. Pokud mu musí ukázat hlavu, nervózně mlaská a hledí jak trdlo. Nicméně se obě u veta chovají mravně. Oriáš nechá na stole metrák chlupů a prchá do transportky, do které jsem ho doma nemohla dostat. Peripetie poslední doby mě přesvědčily o tom, že kočka je jiná než pes, pokud jde o veterinární péči. Když jsem léčbu konečně vzdala, uzdravil se.

  1. Matyldo, chování tvých psic jsem předpokládala, ale totálně jsi mě dostala s tím Oriášem 😀 „Když jsem léčbu konečně vzdala, uzdravil se.“

 10. „Dedy“ Archibald ( basset) miloval naši paní doktorku vetku, vždycky se na ni těšil a radostně se s ní vítal :-)a bylo to oboustranné 🙂 současná kočičí sestava jede v modu “ kámoš doktor vet, co má dobrého?“ poslední návštěva byla před měsícem se Snížkem II., který po zvážení z váhy prchl a jal se šmejdit po ordinaci jako velký chlupatý mop. Vet se smál, jen ať se proběhne, že pavučin mají dost 😀 zato Snížek I. ještě ve svých 15 letech dokázal doktora sesyčet, semňoukat, podrápat a pošpinit. chtěl ho i kousnout za urážku majestátu, ale trefil do palce mě. Luisa vždycky ječela celou cestu k vetovi, aby na vyšetřovacím stole nyvě hleděla a dělala nejhodnější plyšovou kočičku…( Sharka pamatuje). Mia má veta ráda, ale považuje za zábavné lítat po ordinaci a zapasovat se za skříň s léky ( my s vetem teda zrovna ne, takže Miuška k vetovi jen v postroji s vodítkem ). náš vet je statečný a kočičí a když nestačí kočičku udržet panička, vet ji umí zavinout do ručníku jako starý Herriot 🙂

  1. Evo, máš úžasnou smečku – pro o ní nevíme víc? 🙂 (Chápeš ten náznak, že jo?:))
   A ano, kočku syčící a zapasovanou za skříní si umím živě představit. Ovšem kočičí mop je prostě okouzlující:))

 11. Za prvé držím Arišce palce, ať je zase plně pohyblivá a bezbolestná!

  Všichni naši psi se chovají u veterináře stejně – jak jsou to normálně vrahouni (Brooke) nebo řvouni (Ernest), tak již v předsálí čekárny jsou menší a menší, až jsou nejmenší na celém světě. Do ordinace vchází na vodítku majitatá želvičenka, avšak na stůl zvedám mrtvého hrocha. A ani hysterka Brooke se nesnaží ohnat, ovšem stane se z ní průtokáč – narozdíl od Erníka, která ztuhne tak, že vyčistit anální žlázky (na které trpí) je velké umění 😉 .

  Zikmund pro jistotu nechá na stole chlupy na dalšího Zikmunda…

  1. Ad Zikmund – Ari také ovládá stresové línání 🙂
   Průtokáč! Co proboha dělá? Ty asociace jsou… silné 😛

   1. No počurá se – ona ten svěrač má takový slabší a jak se trochu vystresuje, začne učurávat.

 12. tak Ari hyaluronovou inijekci jo a svejm kolenům ne..ach Dede…a přitom vidíš,jak jí to dělá dobře…

  1. Sharko, já bych ji brala, ale nikdo mi ji nenabídl 😛 Ale jsem objednaná na červenec do Vrchlabí, tak uvidím. A zkusím si říct.
   Zajímalo by mě, za jak dlouho po psech přijdou s kyselinou hyaluronovou do žíly i pro lidi. Obvykle jsou psi několik let napřed 🙂 Je možné, že i veterináři k tomu dělají nějaké dotazníky, protože dostávám stejně otázky (ano, první účinky jsou znát po měsíci, podle Berry pak plný účinek nastupuje asi po dvou od začátku kúry – a Berry byla expert :))

   1. tak do žíly nevim, ale mezi chrupavky do kolene by stačilo…to si musíš říct, nečekáš snad, že ti to doktor nabídne sám, že ne? Budete pak s Ari běhat společně 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN