HOST DEDENÍKU – 814151: Ferraty a já – Postalmklamm klettersteig

V posledních letech jsem se rozhodl turistiku obohatit o Via Ferrata. Via Ferrata nebo německy Klettersteig má původ v Dolomitech (tedy jestli bylo dřív Via Ferrata nebo Klettersteig bude navždy předmětem lokálních hádek), kdy bylo nutné dostávat vojáky i s vybavením do bojů první světové války.

 

 

Dnes je to taková menší úroveň horolezectví, kdy stačí jen úvazek s brzdou, což brzdí případný pád, helma a rukavice a můžete jít. Ferrata je vedena ocelovým lanem a doplněna o různé pomocné stupínky a úchyty podle terénu.

Ferraty mohou mít čistě sportovní zaměření, tedy stěny různých obtížností a různého množství úchytů, nicméně obvyklejší je účel, abychom se dostali z jednoho místa na druhé jako např. vylezli velmi skalnatou horu, případně prošli nějakým fakt složitým terénem. Což rozhodně neznamená, že není nouze o adrenalin, ferraty jsou obvykle doplněny o zábavné prvky jako lanové a visuté mosty, žebříky, sítě, převisy apod. Ferraty se také klasifikují podle obtížnosti:

A: Velmi jednoduchá, mírný sklon, obvykle jde o chůzi po nějakém úzkém hřebeni, občasné přelézání kamenů

B: Mírné lezení, nějaký ten žebřík, hodně zajištěné.

Ferraty A a B často slouží buď jako spojnice těžších úseků nebo jako doplněk turistické cesty, mnoho lidí na ně chodí bez vybavení

C: velmi dobře zajištěné lezecké pasáže, už je pod vámi slušná hloubka, žebříky, madla, visuté mosty a podobné atrakce

D: silový úsek, často dost strmý, technický, někdy musíte udělat velký krok, přehoupnout se, použít čistě skálu, stěna je mnohdy kolmá a železných madel je jen nutné množství

E: velmi silová ferrata, obvyklou vlastností E jsou časté pasáže přímo v převisu nebo úplně kolmé. Madla buď nejsou nebo jich je velmi málo na odpočinek

F: nejvyšší obtížnost, kdy jste velmi často v převisu, na chycení máte jen ocelové lano a skálu, často potřebujete i odsedku na zavěšení se pro odpočinek, tato už bývá spíš ve sportovních ferratách

 

Ferrata, kterou jsem v tomto příspěvku popsal je v Rakousku, slouží k průchodu a prohlídce kaňonu a zároveň k troše adrenalinu. Je to kombinace turistické a sportovní ferraty. Obvyklá obtížnost je B/C

 

 

Postalmklamm klettersteig

Tak tohle byl pořádný fičák! Ferrata co nevede „nahoru“, ale „skrz“. Procházíte po stěnách hluboké kamenné soutěsky, přecházíte a přelézáte lanové mosty a většinu času jste přilepení na zdi a máte pro sebe jednu tyčku zabodnutou ve skále na které stojíte. Do toho podle ročního období na vás ze stěn stéká více či méně vody. Skoro se dá říct, že se nekocháte výhledy, ale ferratou samotnou. Na druhou stranu pravověrní lezci to mohou považovat za „prolejzačku“, protože je to prostě „hromada železa“ ve skále.  Je to „prolejzačka“, ale proklatě zábavná.

 

 

Postalm, ve kterém je soutěska Postalmklamm se nachází jižně od Wolfgangsee, potří ještě pod městečko Strobl na břehu jezera. Postalm je skupina hor, horských luk a chat, je to takové alpské chráněné území. Lze tam přespávat, chodit na turistiku a v zimě tam jsou i upravované běžecké trasy. Postalmem vede síť horských silnic, není tedy přístupný jen ze severu od Stroblu, byť je to nejlogičtější směr příjezdu. Každopádně to všechno znamená, že se platí vjezd 16 EUR za auto.

 

 

Parkování už dále zpoplatněné není, ferrata má vlastní vyhrazené parkoviště.

Přístup od parkoviště je dolů po pěšině do soutěsky. Je jednoduchý, relativně krátký, ale netvrdil bych, že úplně bezpečný, vyzkoušíte si minimálně jak to klouže. Na ferratě to bude mnohem horší. Hned na začátku důrazná varování, že máme mít kompletní vybavení a pak i pomníček někoho, kdo tam zahynul nejištěný.

Začátek je přes lanový most. Pěkně vás to zmate, říkáte si „haha, takže budeme chodit po pěšině a občas bude nějaká srandička“. Lanový most je jeden z těch nejprověšenějších, jaké jsem zažil, houpe to s vámi jak na horské dráze. Je to ale dokonalá předzvěst zbytku Ferraty.

 

 

Za mostem po krátkém uchlácholení pěšinou najednou nastupujete na stěnu, a soutěska se začne uzavírat do dvou kolmých stěn mezi kterými teče říčka. Kvalita stupů se mění, sem tam nějaký chybí, ale obecně se na ně dá spolehnout. Trochu se dostanete do převisu a celkem často bude lano prověšené a vy se za něj musíte víc zavěsit a věřit (přijde mi to jako trochu zbytečné přidávání obtížnosti). Co se rozhodně v průběhu mění je „kluzkost“ jednotlivých pasáží. To se bude měnit i v závislosti na počasí a roční době. V květnu jsme občas museli lézt s tím, že na nás teklo ze skály v několika místech.

 

 

Mezi další atrakce, při přelézání ze strany na stranu patří typická opičí dráha pro ferraty jedno lano dole na nohy, druhé nahoře na držení a „provazochodectví“ na druhou stranu. Tady je to okořeněno i visícími lany ve stylu liján pro zájemce o „tarzanův způsob“.

Pak ale přichází největší překvapení, a to je lano, které je jen v úrovni vaší hlavy a žádné jiné. Pod vámi propast a dostat se na druhou stranu. Tady jsem teda chvilku zaváhal s myšlenkami, zda mi ruce uklouznou. Ono to z dálky vypadá jako „porucha“, že se utrhlo to spodní lano, ale je to tak schválně. Někdo to prý řeší i ručkováním s nohama nahoře jak „eliminátor“ v Simpsnovské vojenské akademii.

 

 

Pak tam je ještě jeden mostek, který ani není moc prověšený a rozdvojka. My na ferratu vyšli pozdě, navíc po Attersee, a nevěděli jsme jak dlouhé to ještě bude, krom toho, že jsme tušili, že „někde tu je efko“, tak jsme raději odbočili ven. Nakonec z TOPO je známo, že odbočka vede oklikou kolem vodopádu, kde je ještě jeden mostek a pak stupačky nahoru z kaňonu.

My vylezli ze soutěsky rovnou, stoupali nahoru po špatně značené lesní cestě, jednou i zabloudili a až pak objevili stěnu, kde je „pokračování“ této Ferraty. Varianty D nebo F, vzhledem k celému dni, jsme tento úsek obešli. Češi co jsme se tam s nimi potkali, to vylezli, a to D prý nebylo nijak hrozné, šíleně vypadal jen začátek. F je dál a celé v převisu „Überhang“.

 

 

Od vrcholu této stěny, kam buď vylezete nebo vystoupáte po pěšině, buď pokračujete turistickou cestou dál do pohoří k horským chatám nahoru nebo se napojíte na silnici a po ní sejdete zpět k autu.

Oficiální čas jsou 3 hodiny, na mapě to vypadá neuvěřitelně, protože ta soutěska nemá víc než kilometr a půl. Ale skutečně nám to něco málo přes tři hodiny trvalo, a to jsme tu soutěsku šli celou sami, Češi nás došli až nahoře v lese. Při větší koncentraci lidí bude ten čas mnohem delší.

 

 

Obtížnost soutěsky se pohybuje od A do C, ale nelze to Ferratově příliš posoudit, protože je to úplně individuální záležitost. Nějak to klouže, něco je pod vámi, někdy visíte trochu v převisu, ale nešplháte někam nahoru po skále, tak to bude mít každý jinak. Ta skála na začátku vypadala dost drsně „D/E“, ale dle ostatních, i dle topo se to pak vyrovná.

 

 

Dede: Děkuju Číslu za skok z našich obvyklých cest přímo do dobrodružství! 🙂 Takže se ptám – znáte ferraty? Byli jste na nějaké? Případně… zaujalo by vás to, kdyby vám bylo znovu dvacet? 🙂

Přiznám se, že já bych váhala. Bavilo by mě to moc, ale můj vztah k hloubkám není nejlepší, i když s jištěním by se to asi překonat dalo. Mám dojem, že za ty výhledy by to stálo 🙂

Aktualizováno: 7.6.2022 — 20:18

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Škoda, že jsem se nemohla zapojit do diskuse včera, ale třeba si, číslíčko, komentáře ještě všimneš.
  Díky za připomenutí této krásné ferraty, byla jsem na ní tak před 5 roky. A pak na té nad Gossausee, která je taková, ehm, vzdušná.
  Když jsem na své první ferratě svou hlavu přesvědčila, že mě těch pár stehů na sedáku fakt udrží, tak pak už jsem si to vždycky jen užívala, nevadí mi viset nad hloubkou a mávat oběma rukama do objektivu.
  Bohužel jsem jezdila s horolezci, kteří se zase vrátili zpět k lezení, tak teď nemám s kým. Musím znovu zkusit přesvědčit synka, párkrát se mnou byl, je skvělý parťák, jenže i ty ferraty jsou prý zase jenom převlečený výlet

  1. No super, mě výška nezpůsobuje vůbec nic, takže už musím hodně hledat abych trochu adrenalinu našel a Postalm docela fungoval 😀

   Gosausee jsem lezl 2x, vzdušná, ale rozhodně není jednoduchá, spoedek bych klidně hodnotil C/D, bez úchytů, čistá skála. Celek dost silový a ten most taky není nejkratší. My ji dali a po ní Intersport, s ikonickým žebříkem do nebe. Ten žebřík je super, ale Intersport je celkem nudné tupé stoupání. Po žebříku je pár stěn D, jinak nuda.

   A ano, horolezci ferraty berou jako cyklisti elektrokola. Masovka, prolézačka, jsou jiný level no

   1. Musela jsem si to trochu osvěžit 🙂 My jsme lezli ten Intersport, to jsem považovala za vzdušné, výhledy dolů na jezero byly úchvatné. Ale most tam asi ještě nebyl! Aspoň si ho teda nepamatuju.

    1. Most je od roku 2017 do té doby se lehko jen na Kleiner Donnerkogel a to je ano…vzdušná, spíš bych řekl úroveň řetězů v Tatrách, Ferratově nic velkého

 2. Po ferratě touží moje děti. Strejda je vzal na cvičnou ferátku v táboře a teď nás přemlouvají, ať něco takového podnikneme i o prázdninách v Alpách.

  Moc děkuji za skvělý článek, zrovna Postalmklamm mě zaujala už dřív. Adrenalin mi nevadí, se zajištěním se cítím bezpečně, spíš mě odrazuje, že prý v sezóně tam člověk jde ve frontě.

  Mám ale důležitý dotaz: zvládlo by tuhle cestu i dvanáctileté dítě (cca 155 cm)? Má za sebou několik lanových center, ale ferátu jen tu krátkou (B) v Táboře.

  1. Já si myslím, že ano. A to zmiňované zhoupnuti z jedné strany na druhou prostě přeručkuje.
   A před tím můžete cvičně přelézt Laserer alpin Klettersteig na Gossausee, to je taková kratičká prolízačka na odpoledne, tam uvidíte, jak to půjde.

   1. Půjde, ale je to silovka, rozhodně to je dobrý test, protože pokud projde tohle tak se udrží i na větší ferrate. Já bych doporučil Drachenwand, ten je ideální i pro děti.

  2. 155cm je asi dostatečné, ale tahle ferrata je velmi specifická v tom, že je kluzká, umí být mokrá, některé provisy jsou nepříjemné. Tu prelezacku, ruckovaci, lze v nejhorším vyřešit odsedkou. Jinak je to celkem jednoduchá ferrata technický, ale chce to hlavně ten rozum

  3. Nejlepší trik jak se zbavit davů je se ubytovat. Pak být na ferrate buď brzy nebo pozdě. Prostě brát na vědomí, že většina těch co tam jsou tam přijela z větší dálky, tedy musí dojet, a musí mít i čas odjet. To je strategická výhoda

   1. Moc děkuju za všechny skvělé a ověřené tipy! Něco už jsem prozkoumala, něco ještě prozkoumám a myslím, že něco z toho by mohlo i díky vám vyjít. Fakt díky!

    Omlouvám se, že reaguji pozdě, o víkendu bývám bez připojení.

 3. S chutí jsem si početla i když nic pro mne. Jo, dříve, to ano ale jen cvičné skály v okolí a Slovenský ráj bez vrcholů. Díky za zajímavé Ferraty Sledovala jsem jak jednu vylezla Evka naše snowboardistka, v rámci cestovatelských dokumentů, myslím, že to bylo v Itálii.

 4. V mládí jsem milovala lézt po strome, jejich špičky mě přímo přítahovaly, ale tak nějak jsem stále pod sebou měla jistotu (větve, pevný kmen stromu. Zato po skalách (s prázdnotou pod sebou) jsem nelezla nikdy, na to mi asi chyběla odvaha (co jsou feraty jsem prvně zjistila jen před pár roky). Ovšem z toho provazového mostu „nad propastí“ mi naskočila husí kůže i teď při čtení :). Ale jinak čtení je to zajímavé.

  1. Maričko, to je zajímavej postřeh – taky jsem lezla po stromech a přitom jsem hloubky nikdy nemusela. Asi fakt pomáhal ten pocit, že je člověk tak nějak „ve stromě“ a nevisí rovnou nad propastí 🙂

 5. Číslíčko, to by bylo něco pro mě!!! Ale před pár lety, dnes už nevyšplhám ani po cestičce od zvěře, do strmého kopečka. Ach jo. Tahle cesta je pěkná a vypadá, že souzní s přírodou.
  Ferraty znám, bohužel i z té odvrácené strany. V jeskyni, pod zříceninou hradu Holštejn v Moravském krasu (CHKO), v Hladomorně, zřídil ferratu jeden místní zbohatlík, majitel hotýlku, aby nalákal zákazníky. Bylo z toho pozdvižení, Hladomorna skutečně působila za života hradu jak říká její název, byly od tam vyvezeny ostatky mnoha lidí, navíc je to CHKO (ale co udělají s lidmi peníze to víme všichni a ještě navíc nedaleko je obrovská zábavní atrakce Velká dohoda, takový ten lanový cirkus, ferrata a bůhví co ještě. Koukala jsem na to shora, z okraje, já tyhle moderní cirkusy v přírodě nemusím. Jak to dopadlo s jeskynní feratou, nevím. Budu muset jet zase na vejlet a sondovat. Když jsem tam byla naposledy, bylo to pozastavené, ale skoby a kramle byly natlučené ve skále.

  1. To je blbý, pokud to vysloveně ničí přírodu nebo ohrožuje nějaké druhy (v té jeskyni asi mohlo něco žít)

  2. Uff, Hladomornu jsme stihli v roce 2015, působivá „ďoura“ a zrovna tam mi ferrata naprosto nedává smysl. Nechápu proč to povolili. A znovu nechápu, že když už to povolili a nechali vybudovat, tak to nepovolí provozovat – poněkud padlé na hlavu, ne?
   Podle mne pěkná ukázka ferrat je třeba Pastýřská stěna v Děčíně – několik cest různých obtížností, lezeš na skálu k vyhlídce (kam se dá dojít i dojet). Skále to neublíží a lidi se vyblbnou 😉

   1. A je v hladomorně ferrata nebo lezecká cesta? Já vím, že Adam Ondra v tom kraji vyznačil dost cest, ale o ferrate jsem neslyšel. Pastýřská je nej! A Vídni brána Semily, dobrý je i Vír

 6. Ferraty znám jen z doslechu a když vidím ty fotky, tak tam fakt nevlezu. Ono by mi to ani mé nemocné koleno nedovolilo, prostě prudká bolest při zátěži v nevhodném okamžiku by mohla zapříčinit ledacos.

  K tomu mám z „lezení“ jeden jediný zážitek, a to v Šárce u nás v Praze. To jsem ještě s kamarádkou někdy na základce vyrazila do Šárky a napadlo nás vlézt na jednu skálu. Vypadalo to jako chodníček, ale tak jen cca 30-40 cm široký. Jinak to byla kolmá skála. Prostě jsme chtěly rychleji vylézt z toho údolí nahoru. Chodníček se vinul pěkně nahoru a my jsme po něm docela rychle šly a lezly. Jenže v jednom okamžiku tam byla průrva tak půl metru široká. Už jsme byly skoro nahoře, takže díra dolů byla opravdu velká. Kamarádka to překročila, já se zasekla. Prostě docela hysterický záchvat, že nemůžu ani nahoru ani dolů. Nakonec mě kamarádka nějak přesvědčila a já tu díru překročila, ale na skálu už mě nikdo nedostal. No, nezapomněla jsem.

  Takže, kdo chcete, užijte si to a ve zdraví se vraťte. Ze mě už horolezec ani zdatný turista na ty ferraty nebude.

  1. Každý ty limity objeví jindy, to vnímání výšek a hloubek je zajímavé jak je hrozně individuální

 7. Ne – ani v dětství, dospívání, ranné i pokročilé dospělosti mne nic takového nelákalo a neláká. Jako děcko jsem s velkým sebezapřením vylezla na hůru po opřeném žebříku (na samotnou půdu jsem z toho žebřu musela přeskočit) a tím moje nadšení z vysokohorského stoupání bylo naplněno. Pravda – parkrát jsem sestoupila Bílou Opavou z Pradědu do Karlovy Studánky a jednou vylezla „bez jištění“ na Chopok (a modlila se, aby ta zpropadená lanovka jela aspoň zpátky, nebo tam zůstanu na věky, protože obrátit se ksichtem do prostoru prostě nezvládnu), ale to bylo v partě a podstatě z donucení 🙂 .

  Dá se říct, že ferraty A a B, svým způsobem možná ještě C mi dávají smysl – jde o to, dostat se odněkud někam a pokračovat dál, ale namlátit skoby do krápníkové jeskyně (víme o takových, že Alex), aby si někdo dokázal, že vyleze navrch a zase dolů, tak to je podle mne barbarství. Naopak využití třeba lomů s ukončenou činností (i ten mi Alex ukázala) na takovouto zábavu – proč ne, tam už je to lidmi stejnak narušené.

  1. V té krápníkové jeskyni, to už budou přímo skalní lezci. Ti si prostě „vytyčují“ trasu, kde jim to zrovna přijde zajímavé na překonání. Nevím kdo a jak to hlídá. Ti skoby mají fakt jen na jištění, drží se skály

  2. Jéééé Yvetko, zmiňuji se v komentáři nahoře. Těší mě, že si pamatuješ na náš vejletík s pejsky na Holštejn, k propadání Bílé vody atd. A ten vichr na vysílači Kojál….To bylo před covidem.

 8. Nejdřív mě napadlo – to bych nedala!
  Jistě, teď s vadným kolenem a rozhašenými zády už fakt těžko. A pak, bojím se hloubek. Jenže tady je jištění… a když vidím ty fotky, tak lituju, že to nebylo, když jsem byla mladá – určitě bych to zkusila! 🙂
  Koneckonců jsem na žebřících ve Slovenském ráji nosila i jezevčíka:))
  Jinak fotky jsou parádní!

  1. Není žebřík jako žebřík. Jednoho mrazivého dne jsme vyjeli na Brtnické ledopády. Ještě i se Spratečkem. Namrzlo, ušlapáno a uklouzáno bylo parádně, bez nesmeků bychom to nedali. Ledopády nádhera, Jeskyně víl, no a když už jsme tady, tak Kyjovský hrádek, ne? Kdo ví jak to tam vypadá, ať si laskavě přimyslí ušlapanou sněhovou krustu, na všech těch schodech zmrzlou uklouzanou sněhovou špičku, prostě masakr. K tomu dva psi. Ten jediný krátký žebřík mi tam úplně stačil – vynést Vaška, vynést Spratka, který to neznal a bál se, přitom hlídat aby ani jeden z nich neudělal nějakou pitomost a někam nespadnul, vše v nesmecích. Jak jsem je pak dostala po těch schodech si už ani nepamatuji, ale zvládli jsme to všichni.

   1. Jo a ještě jeden masakr – vloni jsme strávili pár dní v Adršpachu, prolezli jsme všechno co se dalo, Vašek zvládnul i ty stovky schodů tam. To všechno bylo namáhavé, ale úplně v pohodě. Ovšem na měděný důl jen tak nezapomenu. „Na konci je asi 16m nahoru po dvoumetrových žebřících, takže kdo si netroufá, může se pak vrátit.“ Dvoumetrový žebřík, to jde, to zvládnu i s Vaškem, přece se nebudu vracet. No tak dva metry měl ten nejkratší, ten nejdelší měl dost přes tři, byly úplně kolmé a ve volném prostoru věže, takže se nebylo o co jiného opřít a pomoct si tak. Vašek má 15 kg a naštěstí spolupracoval úplně špičkově, i tak to bylo značně na hraně, protože kolmej žebřík jednou rukou nevylezeš a nejméně jednou rukou musíš držet psa. Hóóódně o držku to bylo. Takže nějaká jištěná ferrata, kde odpovídám jen sama za sebe, je vlastně pohoda 😉

    1. Ona jištěná ferrata umí pěkně zapotit, že máte problém sama se sebou, ale nést psa po kolmém žebříku je opravdu specifická disciplína 😀

  2. U žebříků ve Slovenském ráji mi prostě chybí ten vrchol, Slovenský ráj je hrozně zarostlý a ta soutěska není zas takové „wow“ aby stačila sama o sobě

 9. Tohle je v plánu až nebude pes. Vím, že čím jsem starší, tím hůř se mi z takových věcí kouká a nesouhlasím s tím. Jediné co na to pomáhá je – lozit tam! Se psy to samozřejmě nelze, takže zatím jen mlsně koukám 😉

  1. Petro, líbí se mi tvůj nesouhlas! 🙂
   taky nesouhlasím se svým chromým já a pořád věřím, že to nakonec zase půjde:))

  2. To mohu doporučit nedaleko od této Ferraty u Mondsee ferratu Drachenwand. Úžasné výhledy, jen pár horších pasáží, jinak je to takové obyčejné šplhání a téměř nahoře visutý most pod kterým vidíte to jezero a celé údolí. A proč tuto? Protože tu si tam místní starší vesničané (jeden pán tam měl možná i blíž k 70ú dávají „k večeři“ a často i bez jištění (a pravděpodobně tam lezli po skále ještě v době, kdy tam žádné jištění neexistovalo)

 10. Dobré ráno všem přeju !
  Nevlezla bych tam NIKDY ani za zlatý prasátko, můj strach z výšek je pověstný. Už když jsme jako malé holčičky plánovaly čím budeme, já sice nevěděla, čím bych chtěla být, to až později jsem měla nekompromisně jasno, ale věděla jsem čím nebudu. Pokrývač a učitelka. Pokrývač protože jsem se bála výšek a učitelka proto, že už tenkrát (a to mi bylo tak 10 ?) jsem na to neměla nervy 😀
  Dneska už mě limitují kolena a spol. 😀 , ale jako školačka jsem byla donucena vylézt -po vnitřních dřevěných a strašných (pro mne) schodech na ochoz žatecké radnice. Zatím, co ostatní se kochali výhledy, já stála přilepená na zdi a klepala se strachy, jak zase slezu :D. Kdepak výhledy ! 😀

 11. \ve dvaceti bych na to šla, dneska už ne. Moje kondice je momentálně nevalná, tu předcovidovou jsem ještě nenahonila zpátky a ani nevím, jestli se mi to povede. Nicméně hezké výhledy bych si ráda užila, byť bez ferraty.

  1. Matyldo, moc prosím, nebyl by odkaz na vzor háčkovaného šátku z duhové vlny? Nějak se mi nedaří to najít. Děkuji předem ! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN