BTW: O děsivé tíze rozhodování

Sedím před domem na terase a prsty poklepávám na lehkou zahradní stoličku. Proti mně stojí Ari, napjatá a zmítaná v pochybnostech. Má nebo nemá? To je strašně těžká otázka, když chce v jednom okamžiku mít a zároveň dát, protože miluje ty následky! 🙂

 

Někdo by tomu řekl, že je to nevhodná anarchie. Další by se divil, jak mohu strpět neposlušnost. Jiný by se mohl obávat, že si zakládám na průšvih – co když mi bude ten pes chtít jednou velet a skončím pokousaná? No, a pravověrné výcvikáře by ze mě asi kleplo.

Co to tedy vlastně dělám?

 

Paničko, tady je!

 

Inu… házím Ari míček, pokud mi ho tedy dá. Zvláštní na tom je, že jí v podstatě vůbec nevelím, jen jí ukazuju příležitost. Poklepání na stoličku má jasný obsah: Dej mi míček a já ti ho hodím, ty pro něj poběžíš a budeš mít radost! Ari mi samozřejmě dobře rozumí a ví, co by měla dělat.

Jenže je tu zásadní problém. Abych jí mohla míček hodit, musí mi ho dát. Ale to nechce! Je to její míček! A psisko se doslova svíjí ve vnitřním boji – dát a užít si běh za míčkem, nebo radši nedat, mít jistotu, že o něj nepřijde, ale oželet velmi žádoucí legraci?

 

Chystám se pro míček sáhnout a hlava se přiblíží…

Chápete, že povel by takovou hru úplně zrušil. Protože když řeknu pusť, ona pustí – tím jí vyřeším problém, protože musí poslechnout. A poslouchat je snazší, než se sama rozhodnout! Zvlášť, když musí nejdřív připustit ztrátu, aby něco získala. A protože naše Aryška je velice velmi kořistnický pes, rozhodně ztrácet nechce. Ale nosit míček touží…

Občas jsem natolik zlomyslná, že když konečně míček na stoličku pustí, sahám po něm… kradmým pohybem. Jako po kořisti! To Ari duševně zvládne jen málokdy – obvykle v takovém případě chňapne po míčku dřív, než se k němu moje ruka šátralka dostane. A kdo pak vyhrál? Inu… Ari ne, míček není hozen a ona má smůlu.

 

Naznačím ruku šátralku a Ari ztrácí nervy a bere si míček zpátky

 

Uznávám, že asi není dobrý nápad si takhle hrát s nevychovaným psem – mohl by opravdu dostat nevhodné nápady. Jako třeba, že je to on, kdo řídí hru. Ač opravdu nemám ráda dril, samozřejmě je součástí výchovy plnění základních povelů, jako je třeba naprosto zásadní „ke mně“, dále tam patří „sedni, lehni, vstaň, stůj, bác (známé také jako play dead, neboli plácni s sebou na bok a polož hlavu – hodí se u veterináře:)), podej, nech, pusť, tudy jdeme“ a univerzální povel zastavující nevhodnou činnost – tedy hlasité a striktní „ne“. Tohle podle mě není výcvik, ale výchova a dá se zvládnout a pilovat i doma.

 

Dát nebo nedat, to je TA otázka!

 

To, co dělám s Ari (a dělala se všemi ostatními psy, kromě jezevčíka, kterého míčky nezajímaly) tedy není „aport“. Tento termín svým psům tajím, protože… co kdybych ho po nich někdy doopravdy chtěla, že jo. Pak bych je to musela učit pořádně. Tohle je prostě hra posilující sebeovládání. Psí. Právě proto při ní nevelím. Je na Ari, jestli mi dá míček nebo ne. A podle toho se jí dostane hodu, po kterém touží… nebo taky ne.

 

Tak jo, dát

 

Je to pro ni svým způsobem vysilující, ale sama o tu hru opakovaně žádá. A já jí někdy vyhovím, a někdy ne. Dobře ví, co znamená, když řeknu „to stačí“. Pak s sebou jde uraženě plácnout někam mírně stranou a dělá, že je jí to jedno.

Aby se po chvilce zvedla, zatvářila se nonšalantně, bleskla po mně vítězným pohledem a šla vyplivnout míček na klín pánečkovi. Na něj totiž je – na rozdíl ode mě – házecí spolehnutí! 😀

 

A já se ptám – jaké jsou oblíbené hry vašich mazlíčků? 🙂

 

Když už ho máš, tak házej!

 

A můžeme začít další kolo… 🙂

 

Aktualizováno: 7.6.2022 — 08:59

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Několik našich koček jako koťata aportovaly malé míčky (a čekaly házení), nejvíc a nejdéle asi Bobík. Když povyrostly přestalo je to bavit. Teď se občas Woody, nebo Gigner rozeběhnou za hozeným míčkem, či něčím jiným, aby tam do toho pinkly, zpět to rozhodně nepřinesou (to spíše já pro to dojdu a znovu hodím).

  Ani Trixie nebyla aportovací a když už, tak to fungovalo jen krátce. Nejdéle jí bavilo nosit nerozvité bobulky bavlny, házené do bavlníkového pole, kde je nadšeně čmuchala. Bývala patřičně pochválená a „za odměnu“ si bobulku mohla rozcupovat a pak s vrtícím ocasem čekala na další. Jedna zdejší česká kamarádka má krásnou fenku vlčáka (Heidi), která, jakmile někoho vidí venku, přinese svůj „granát“ pevné gumy, pustí ho ochotnému házeči přimo k nohám a pohledem žadoní „tak a házej“. Pak skvěle aportuje a hra jí vydrží mnohem déle než házeči.

  Dede, krásné foty Ari !!!!

  1. Maričko, nemůžu si pomoct, ale házení bobulek bavlníku mi přijde ukrutně exotické:)) Jinak Ari hozené klacky taky nakonec s nadšením štěpkuje, takže má i v devíti letech krásné zuby bez zubního kamene. Denně zuby rozdrcený klacek je nad všechny kartáčky:))

   1. Tady právě tobolku donesla a je pochválená 🙂

    https://marickac.rajce.idnes.cz/pole_s_bavlnou/563869111

    Jinak Trixie také měla až do smrti krásně bílé zuby bez kamene, u ní asi od záliby choustání různé zeleniny. Bílé Ari jistě bílé zoubky velice sluší a věřím, že klacek je nejlepší kartáček ! Já se často divila, kolik poměrně mladých psů už mělo různě „špinavé“ zuby, buď zubní kámen, nebo jinak špatné.

 2. Denis není aportér, on je provokatér. Když má náladu, přináší plyšáka – na milimetr přesně tak, aby na něj nešlo dosáhnout. Pokud nereaguji, významně plyšáka upustí, případně jej nadhazuje s výrazem „tak pojď, tohle přece chytíš, ne?“ Ale nechce dát svou kůži ani plyšáka lacino a v poslední vteřině, než ho uchopím, prchá. Aby vzápětí přiběhl a hru opakoval, nejlépe pořád dokola. 🙂

  1. 😀 Tak Denis to má fakt propracované 😀
   Z mého hlediska vidím jako plus, že oslintanou příšeru moc často do ruky brát nemusíš – stačí na Denise chtivě koukat 😀

 3. Můj „prvorozený“ Darek byl házecí maniak. Velmi si užíval házeníčko tak, že měl dva objekty, nejčastěji vhodné klacíky, které střídavě přinášel a nadšeně skládal k nohám. Nejmilovanější však byl prokousnutý úděsně oslintaný a oválený balonek, který jsem mu kopala. Nejvíc jsme se vyřádili tehdy, když jsem hod (kop) jen naznačila a pak balon mrskla jinam. Při prvních dvou pokusech vždy radostně vyrazil naznačeným směrem, pak ale důkladně sledoval házeče (kopače), asi aby se neztrácel čas.
  Bela II. Švagrová byla ochotná popoběhnout za míčkem, pokud letěl asi tak metr od ní, jinak si viditelně pomyslela něco nelichotivého o inteligenci házeče a nechala jej, at si dohledá míček sám.
  A Čumpelíci? Ti se řídili heslem: Když jsi to zahodila, asi to nepotřebuješ. To už jsem neškádlila tolik já je, jako oni mě: Chyť si nás, jestli to dokážeš. Papulu rozesmátou, zadek zdvižený, ale sotva jsem natáhla ruku, už byli o kus dál.

  1. Krásně, MaRi, vzpomínáš!
   Jo, kopání milovali Nazgúlové, hlavně Kazan. Ten k tomu měl vymyšlená dokonce sví vlastní pravidla:)) Vzhledem k tomu, že do pár minut prokousl každý míč, měl dlouho ke svému potěšení svůj fujtajbl, tedy zbytek koženého fotbalového míče (původně Markova:))

 4. Znám dobře z dob her s Ájou I. boxerkou. Ta bez balonku nedala krok,nosila do úmoru,z vody taky,spala s balonkem před čumákem a když se někdo přiblížil, chlamst balonek. Vyndávala jsem jí ho z mordy, taky nevěděla jestli ho má pustit , či co… 🙂 Pak už žádný pes nic takového nedělal. Až teď Jenka, opět do úmoru ale jak má malou tu čuňku,tak upřednostňujeme provazový suk,malý balonek raději ne. Suk je v kurzu, házený,tahací ohlodávací, oslintávací. 🙂

  1. Nedivím se, že nechceš pro malou papulku míček, vůbec když máš i většího psa. Malé míčky mohou být nebezpečné (hlavně tomu většímu psovi), suk je praktičtější.
   Líbí se mi akční malí pejsci… mimochodem v neděli ráno měla Ari opět na zahradě ctitele – z domu utekl a pod vraty podlezl maltézáček Filip, který se ještě stále domnívá, že by jim to s Ari mohlo klapnout – když jsou oba bílí! 😀
   Vedla jsem ho domů na vodítku a musím říct, že je to pes suverén 😀

 5. Naše kočka také nosí myši, každé ráno se přijde pochlubit myškou. Má ji schovanou a ráno když Jiří vyjde z baráku a jde odemykat branku tak se předvede. Odeběhne do kůlny a přinese myš.

  1. Líbí se mi ta příprava – proč lovit jen tak, když lze s úlovkem obmyslet domácí? 🙂 Šikovná kočička!

 6. Dede! Jako kdybys popisovala to, co se děje u nás doma s Indy. Je to jako přes kopírák. Dokonce i s tím pánečkem, co se nechá přemluvit snáz. 😉

 7. Parádní fotky, Dede!
  Já bych velet neuměla, i koně spíš přemlouvám, což mi teda má občas někdo za zlé Ale mně to funguje. Jediný používaný povel je rázně „Ne!“, což uznává kočka i koně. Vlastně velkému bílému slonbidlu ještě velím „Ke žlabu!“, aby mě ve svém nadšení, že nesu plný kbelík, nezašlápl.
  Hru hrajeme s kobylkou: mám v ruce pamlsek, dám ruku za záda, ona mi dá pusu, dostane pamlsek. Opakujte stokrát. Protože když neopakuji, začne mě pusinkovat naléhavěji a naléhavěji
  Kočka miluje pobíhat po větvi někde nad hlavou a lovit nějaký proutek s lístkem nebo uschlou kytku na dlouhém stonku, která „se“ jí vynořuje tu z jedné, tu z druhé strany. Opakujte do roztrhání (proutku). Je zajímavé, že proutek tahaný po zemi ji ke hře nevyprovokuje.

  1. Milá Klokanice, tvůj způsob nevelení mi je blízký 🙂
   Psi potřebují velení, aspoň v těch prvních letech, než se spokojeně zahnízdí na svém místě v hierarchii domácí smečky. Já jsem nikdy nepotřebovala být drsný velitel – vzteklé zařvání je maximum. Existuje spousta velmi jemných cest, jak potvrzovat svoji dominanci… např. když dám psy do auta a navleču jim postroje, důkladně jim omazlím hlavy (jsou mimo jiné ve vhodné výšce:)), potom jim dám zlehka pusu shora na čenich, přitom jim hlavu jemně držím v dlaních. Něco takového může dělat psovi mimo hru jen šéf 😛 Nebo čekají na povel k jídlu – beru to jako legraci, mám x různých způsobů „odpočítávání“, psi se těší a baví… a zase, je to jednání vyhrazené šéfovi.
   Psi jsou spokojení, když smečka funguje, a k tomu ono „vocaď pocaď“ prostě patří. Rozhodně ne násilí, natož surovost (v té si často libují lidé, kteří se v hloubi duše psů bojí a tímto si pojišťují velení, či spíš nadvládu – tak vnikají psí bestie). To je vedle rozmazlování druhý extrém, jakým se psům škodí.

 8. Je vidět, že Darek je už starší pán a bolej ho nohy, tak se mi na nějaký házení čehokoliv vykašle, on ostatně byl vždycky retrívr (přinašeč) jak vyšitej, nikdy nenosil nic 😀 .
  Jo a hlásání o Růženě: Včera bylo docela hezky a tak jsme bohatě užívali pergolu. Já a MLP jsme seděli na houpačce, mezi nás se doslova vecpala Růža a ducala a vrněla a chtěla hladit. Čerťa seděla vedle na židli a téměř jsem viděla, jak vrtí hlavou a říká – co blbneš, oni nikam neutečou. A Darek se povaloval u našich nohou a obě kočky mu byly ukradený 😀 . Obědvat na pergole je pustá teorie, protože v tu chvíli má Řůžena hlavu v talíři. Sbírat jahody na zahrádce je bojovka, protože Růža se mi plete pod nohama a ducá a ducá – do ruky, do misky… 🙂 Už byla i v kuchyni, celou si ji pečlivě prohlídla, ale pak přišel pes a i když se jí nevšímal, přece jen to asi bylo moc, chtěla ven, tak šla. Čerťa dělá, že Růža není, jen občas virtuálně zavrtí hlavou 😀

  1. Alimo, musím se smát, jakému ducání jste všude venku vystaveni! (srdíčko:)) A předpokládám, že nebude trvat dlouho (do konce léta?:)) než se Růženka definitivně přesune dovnitř. Darek je hodnej a Čerťa velkorysá. No a vy jste vy… kočky se nikdy nesnaží nastěhovat ke zlým lidem 🙂

 9. My máme házecí hračky po dvou. Dva míčky, dva talíře, dva provázky. Lara letí pro hračku, je pro ni otázkou cti, chytit ji ve vzduchu, přinese a nedá…je tu totiž ještě pořád možnost, že se s ní někdo bude přetahovat, a to je úplně nejlepší hra na světě.
  Už jste se někdy přetahovali o totálně poslintané cokoli, navíc vyválené v prachu?
  Ukážu druhý míček a nastavím ruku. Lara svůj míček vyplivne, obvykle do ruky a já hodím druhý … Ten co mám já je vždycky lepší 🙂
  Akorát házecí kruh máme jenom jeden. Lara ho přinese a očekává, že ji dál na tom kruhu povlečeme.
  Kupodivu se nepřetahuje s jinými pejsky. To jsou totiž JEJÍ hračky a ty se nepůjčují 😀

  1. A ano, hra zvaná tady máš plyšáka a teď mi ho zkus sebrat, se taky u nás hraje. Nejlíp večer před televizí 😀

   1. Přesně to samé u nás, doprovázené širokou škálou zvuků, když se hned nezapojíme.

  2. Přetahovaná – jak říká Marek – s dynamickou zátěží je u nás též velmi oblíbeným sportem. Aspoň pokud jde o psa. Moje nadšení je o dost menší, leda by šlo o nový ještě neoslintaný a neokousaný klacek. Navíc ta bestie má v těch záškubech fakt sílu 😛
   Vím, že Marek rád posiloval tak, že mu na jednom silném klacku visely a tahaly obě psiny – kam se na to hrabe nářadí v posilovně! (To u toho nevrčí:))

 10. Karamel přede mě položí významně míček a zírá. Když ji ignoruju, kvíkne, když dál, nadskočí a položí mi packu na koleno. Vanilka obvykle sedí vedle ní a zírá stereo, pokud míček přinese sama, tak zopakuje Karamelí postup.
  Myslím, že Ari baví i tahle hra, protože potřebuje prostě někoho ke hře.

  1. A ty házíš i u vaření! 😀 Dobře si tě ti tvoji gaučáci vycvičili:))) Jestlipak někdy, když jste doma, i gaučují? 🙂

 11. ty jsi zlobíš 😀 s Šarikem jsme to měli stejný..kočky jsou jiný,donesou peříčko nebo špagát,polštářek s šantou (maličkej) a položej ho přede mne..a sednou si..čekají..Pidikočka není trpělivá,ta po chvíli vstane a jde mne praštit packou, má v ní sílu..Noriska ne, ta pohladí a nechá pacinku na mojí kůži a vyvalí kukadla, Pitina mi oslintanej polštářek hodí do klína, kocour ze zásady nic nenosí,želva taky ne, druhá želva tahá plastovou upínací rychlosvorku a kvílí u toho…Cecilka není nosící typ, malá Čečen je čutálistka, Majolenka si hraje sama…

  1. Musím říct, že s těmi kočkami máš lekce s etologie každý den, co?
   Stejně jsou aportující kočky zajímavé – člověk si říká, že je to tak nekočičí, ale stejně jsou jedinci, kteří si to umějí užít 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN