BTW: Když krtí krtci

„To snad není možné! Tohle už není hromádka, to je něco, co bych mohla zakreslit do mapy. Ať mi nikdo neříká, že něco takového vytvoří maličké černé zvířátko s lopatkovitýma packama. To vypadá nejmíň na krtkodlaka!“

 

Ráno jsem se podívala z okna ložnice na zahradu a bezmocně zírala na obrovskou hromadu hlíny, kterou ten zatracený úderník umístil rovnou před vchod na růžové zahrady. Jizvy po desítkách dalších hromad ještě nestačily zarůst a už je tu další velehora. Já se na to vykašlu!

 

 

Nevím, proč krtci naši zahradu tak milujou, ale jisté je, že nám byli věrní i v době, kdy se po ní proháněl pásový bagrůček s nakladačem. Neříkal někdo, že krtci nemají rádi hluk? Po celé roky dupající psi, pádící co chvíli odněkud někam, jim rovněž nevadí. Na ultrazvukové pískátko si zvykli snadno a rychle. Jak ráda bych přišla na něco, co jim vadí!

 

Pod javorem (tam to mají rádi)

 

Ne, nejsem zlá na zvířátka. Snažím se nezabíjet ani mouchy, pokud nejsou v mnohonásobné přesile. Dokázala jsem vyjít s našimi sršni dokonce i tehdy, když si udělali hnízdo nad garáží a mluvili tak do praktického chodu domácnosti. Jednou se mi povedlo bez násilí přesvědčit jejich královnu, že vyrobit sršní hnízdo v naší ložnici nepovažuju za dobrý nápad. Ale krtci mě už vážně štvou.

 

Pod sakurou – tady to taky mají rádi, asi že je to hezky na očích 😛

 

Nepoužívám jedy, nedloubám z trávníku dvouděložné rostliny a nezabíjím krtky, takže máme každoročně na zahradě místo trávníku krtky rozrytý botanicky pestrý chaos. S nepokrytou závistí zírám na zahradu za cestou. Je dokonalá. Trávník je z trávy a nikde ani jedna krtčí hromada. Přemýšlím, jestli v tom nebude kus černé magie. Černé, jako krtek sám…:))

 

A tak se ptám – máte krtící krtky? Našli jste nějakou účinnou metodu, jak jim vysvětlit, že jinde se jim bude krtit lépe? 😀

 

To není krtek! Ari krtkům rozhodně nevadí 🙂

 

Kosatce naštěstí krtky nezajímají 🙂

 

Ani pivoňky ne 🙂

 

Aktualizováno: 2.6.2022 — 15:19

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Maričko, Canivo, obě jste mě přesvědčily, že krtci jsou vlastně jen estetický problém:)) Jinak na FB Dedeníku je příspěvek o krtonožkách, proti kterým opět krtci vypadají jako ti miloučcí tvorové v modrých kalhotkách s kapsami:))
  Ne, už si nebudu stěžovat… radši 😛

  1. Dede, určitě bys dala přednost krtkům před krtonožkou (nevím, co je o ní na FB). My se s ní prvně setkali až tady hned první rok, co jsme dům koupili. Jedno ráno jsme se probudili a uprostřed krásně zeleného trávníku byl „hnědý kruh od jakéhosi mimoozemšťana“, neměli jsme tušení, kde se tam tak najednou vzal. V perfektním kruhu, asi 2m v prúměru dokonale mrtvá tráva ! Od sousedů jsme se dozvěděli, kdo to zavinil. Tahle potvora v kruhovitém postupu sežere velkou rychlostí kořínky trávy. Nejprve to není vidět, tráva chvilku žije bez kořínků, nebo jen povadne. A pak celý kruh najednou zhnědne ! Na radu souseda jsme kruh posypaly DDT (prý jediná účinná pomoc), dali přes to síť (měli jsme tenkrát Kotě), mohutně pokropili a nechali tak pár dnů. Tráva po čase zase narostla a s podobnou hrůzou už jsme (zatím) se nesetkali. Krtonožky tu stále jsou, takže občas najdeme malé suché kolečko, asi víc nestihnou. Kupodivu naše kočky – teď hlavně Ginger je jako lovecký pes (a stejně to dělala i Dixie) Umí krtonožku vyčmuchat v trávě či jinak najít a pak u ní sedí a „pozoruje“. Když to vidím, jdu najisto zabít krtonožku, nemám s ní nejmenší slitování. Jsou to odporně, prehistoricky vyhlížející a destruktivní brouci, či do jaké kategorie hnyzu patří !!!!

 2. To je opravdu k naštvaní, chápu to ranni rozhorceni pri pohledu na zahradu. Ale ty kosatce a pivonky jsou nádherné.
  Ve Vancouveru radi v travnicich chrousti a doluji je ze zeme vrany, které dokazi během chvíle totálně zničit velké travnaté plochy. Zlati krtci! :))

 3. Dede, to je opravdu ktčí hora! Ale zase kosatce a pivoňky máš naopak nádherné, takže se nedívej na ošilivé krtince, ale ty krásné přírodní barvy kolem. Já vím, mě se to radí¨, když krtky tu nemáme. Tedy přesněji ne tady u nás, jak jsem dodatečně zjistila, v AL žijí, nám tu na zahradě jeden čas „ryli“ hlavně chipmunkové . ne krtince, ale nadzvednuté tunýlky.

  Snažili jsme se vypudit pásovce, kteří žili pod dřevníkem sousedů, kterým to jasně bylo fuk. Pásovci jsou hlavně noční tvorové a Trixie je za ohradou cítila a v noci pak děsně štěkala. Někdo poradil hodit jim do doupěte kuličky hlóru, co se používají na bezény. No moc to nepomohlo – tedy ne hned, ale po čase byl přeci jen klid, tak možná chvíli trvalo, než kuličky zapůsobily. A také se doporučovaly naftalínové kuličky. S těmi zkušenosti nemám, ale jestli máš jedno, nebo druhé doma, možná by to stálo za vyzkoušení – tedy vtlačit pár kluičk do hlouby krtinců, třeba by vůně prostoupila až do jejich tunýlků 🙂

  Podobné množství „flekanců“ a kopečků jako ty máš od krtků, jsou tady velmi běžně vidět od „ohnivých mravenců“ (fire ants),jejich mravenišť. A to bych asi raději viděla ty krtince !!!

 4. krtek hostoval na pronajaté zahrádce pod Zámkem, kde jsme hospodařili, dokud jsme bydleli v bytě. k mému vzteku hrabal zásadně v jahodách nebo pod hortenzií. jednou jsem ho načapala, zrovna když tvořil a vynadala jsem mu, že nemá vůbec žádný vkus, ničit zahradu, kde stejně není co ulovit k jídlu! a ať se pakuje, než mu proleju díry hadicí. sousedi asi měli divadlo – mluví s krtkem 😀 pak se najednou odstěhoval a byl pokoj. netvrdím, že za to mohla moje tiráda, ale kdo ví… třeba to byl zakletý komunální politik a tváří v tvář oponentovi raději vyklidil pole?
  u domečku krtky nemáme – asi nemají rádi metal 🙂 zato máme ježka, který se vynořuje se železnou pravidelností po setmění, když zaženeme kočky domů. poté chodí po zahradě a hledá, kde by co sežral. nebojí se, jednou nás okukoval, když jsme poslouchali Rockovou Pípu a pekli si u toho nad ohněm klobásy 🙂
  takže jak na krtka asi neporadím 🙁

  1. Evo, teď jsi mě fakt rozesmála! 😀 jednak mluvíš na krtka – pro to mám ale pochopení, tuhle jsem seřvala myš 😛 Ale „třeba to byl zakletý komunální politik a tváří v tvář oponentovi raději vyklidil pole“ mě fakt dostalo:))))

 5. U nás za čtyřicet let je zahrada krtkůprostá. Špatné, jílové podloží s tu a tam drolivými skalními žílami, neskutečné sucho a sluneční výpal činí naši zahradu pro krtky i hryzce neobyvatelnou. Však pěstování stromů a kytek byla sysifovská práce…..

  1. To je důvod, proč v podstatě nejsou krtci u nás na horách. Půdy je slabounká vrstva, jinak samé kamení.

 6. U nás na hřišti byli krtci téměř světoznámí, psali o nich noviny, zničili nám hřiště, vypadalo to,jako by pod zemí hráli fotbal. Místní muži, zkusili naprosto všechno a NIC je zničilo. Pak přišla menší povodeň, potok zalil hřiště a byl pokoj, konečně se odstěhovali.

   1. Ono bylo zatopeno jen to hřiště akorát po bránu sousedů, dál nic, většinou je zatopen ale jen tenisový kurt. Naštěstí ! My , jak máme ta protipovodňová opatření splněna, rybník, poldr, nadimenzovaný potok, tak se to vylívá právě jen tam,jak jsem psala. 🙂

  1. No, zrovna bych povodeň na krtky nepřivolávala, asi bychom to odnesli víc my. Ale nějaké zaklínadlo na hryzce a krtky bych potřebovala. Můj chromý kotník mají na svědomí.

 7. Krtky nemáme, máme za zahradou fotbalové hřiště, ehm, dvě hřiště. Vyber si, co je horší. Byť každé jinak.

  1. V takovém případě bych brala krtky 😀 I když s tvým kočičincem bys je asi neměla tak jako tak 🙂

 8. Nám na chatě občas krtci také občas zapracujou.
  Ale není často, tak se to dá vydržet.

    1. … jedině,že by si anonymně zavolala na Policii,že tam máš,teda mají… zakopané zbraně, třeba přijedou a překopou. 🙂

 9. Tyjo, tak to mě Dede mrzí!
  Myslela jsem, že krtci opravdu nemají rádi běhání psů. Ty hromady vypadají děsivě. Do děr se dávného času strkalo smradlavé kamení Karbid. My máme do země zapuštěné bzíkadlo z plastu na baterky Deramax. Mělo by odpuzovat krtky i hryzce, u nás tedy docela funguje už léta.
  https://bit.ly/3tf9OuB

  1. Pípadlo fungovalo – asi 4-5 měsíců. Pak už ne, takže jsme usoudili, že se nám tu narodila generaci krtků, která to bere jako normální 😛
   To, co je na fotkách, je už v podstatě pěkný jarně-letní stav. Katastrofu, jsou jsou krtci v březnu, už ani nefotím. Naštěstí jsme se poučili, že v březnu se prostě nesmíme dívat a ono se to s teplem a trávou vylepší. To vždycky, ale asi do toho vyfoceného stavu (a to už Martin po zimě odvezl tolik koleček hlíny z krticů, že tím vyrovnal propad nad zakopanou nádrží na vodu. Takže celkově vzato je to takový koloběh 🙂

  2. bzíkadlem na baterky jim akorát dělám diskotéku, ryjí o kus dál. Asi nejlepší by byla ochočená kuna.

 10. Náš soused nad Dalmatimovem používá na svůj trávník anglického střihu jakési protikrtčí hnojivo. Trávník prospívá a krtci ho obcházejí přesně po hranici aplikace hnojiva.
  Já krtky neřeším. Ale můj exchoť svého času vysedával na židličce uprostřed trávníku a krtky úspěšně odstřeloval vzduchovou pistolí

  1. Hm, nějak nechci vědět, co takové „hnojivo“ obsahuje. Navíc, my nemáme trávník – jsem ráda, když sekáním ubojujeme takových 70 % trávy na zelených plochách a to nepočítám kouty, kde se rve rozrazil se svízelí 😛 A ne, neaplikuju postřik proti dvouděložným rostlinám. Zahrada je velká, přírodní a hodně hodně ptačí, tak se nám to líbí. Jenže pak je asi i krtčí, no…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN