HOST DEDENÍKU – 814151: Jak se z cestujících stávají řidiči? (2) – Nabídka spojů

Už jsem to nakousl v předchozích tématech, ale obecně nemůžete řešit kvalitu něčeho, co není. Když cesta do práce trvá o hodinu déle, tak to asi nebude kvalitní spojení. Když vlak jede jednou za 2 hodiny, tak to při výletě moc nevadí, ale pro běžné použití je to dost problém. Život každého člověka je prostě jedinečný. Má nějaká místa (obvykle domov a práci) kam se pohybuje pravidelně, a pak hromadu míst, kde se pohybuje nepravidelně.

 

 

Cesta začíná ve dveřích, ne na zastávce nebo nádraží a stejně tak tam i končí. Cesta nezačíná odjezdem spoje, cesta začíná rozhodnutím, že se někam chci vydat. Moje tolerance k jízdnímu řádu se odvíjí od délky mé cesty. Po městě se každý chce rozhodnout a jít, tady není příliš o čem přemýšlet. Naučit se před rozhodnutím podívat na jízdní řád a podrobit své rozhodnutí kritice je spíš vhodné, ale nemělo by to být nutné. Viz tangenciální spojení po městě.

U cest “za město” nebo do nejbližšího města, je konzultace s jízdním řádem obvykle nutná, pokud není v hlavě, ale stále se bavíme o vzdálenosti vhodné pro denní bázi, takže “rozhodnu se” a pak “vyjdu za hodinu z domu” opravdu není ideální stav.  Cesta “do města nebo z města” obvykle znamená kombinaci s MHD a tady už se opět dostáváme do toho “kam”. Pokud se jedná o práci, tak bohužel pro MHD, řada pracovních míst vznikla mimo centra měst nebo hustě obydlené lokality. Často jde o nové office parky nebo logistická centra blízko dálnice. Dostat se do takových místa MHD bývá opravdu náročné nebo skoro nemožné. Při kombinaci s příměstskou dopravou už se délka cesty stává téměř násobkem cesty auta.

U dálkových tras už cestující bude k nabídce spojů tolerantnější a dvouhodinový interval je ochoten zkousnout. K časové náročnosti bude cestující tak tolerantní, jak komfortní jeho cesta bude. Jídelní vozy JLV i nabídka pokrmů v Regiojet a Leo Express tomuto rozhodně dělají dobrou službu. Akorát zatím si pod dálkovou trasou představujeme pouze cestu mezi většími městy, ale dálková trasa může vést mezi libovolnými body.

 

 

 

Pokud se velmi rychle dostanu do Prahy, nemohu totéž říct třeba o Zákolanech. Jakožto někdo, kdo jezdí do Jablonce nad Nisou mohu prohlásit, že posledních 20 kilometrů může zničit parametry celé cesty. Počet přestupů na takové trase začne také brzy odrazovat od plánování a zde se začne zvyšovat i citlivost na interval. Pokud můj vlak jede každé dvě hodiny, ale pouze jeden z těch spojů má slušnou návaznost na lokálku či lokální autobus do mého cíle, a na trase mám ještě výluku, nervozita z cesty stoupá. Pokud vím, že když mi něco ujede, tak mám problém, tak to dost odradí. A tím se dostáváme k:

 

Okrajovým spojům! Ono to totiž většinou přes den jde. Nejhorší to ale je velmi brzy ráno, kdy se musíme někam (třeba i do Prahy) dostavit brzy ráno a především pozdě v noci. Těžko můžu jet tam, když nemůžu jet zpět! A tohle si plánovači dopravy neuvědomují. Mnohde v regionech se setkáváme s posledními spoji klidně v sedm večer. I meziměstská spojení jsou v tomto mnohdy tristní.

Neočekávám hustý interval, ale často večer a v noci nejede vůbec nic nebo se musíte rozhodnout, zda pojede už v sedm večer nebo až v jedenáct večer. Netřeba nejrychlejší spojení (ale pokud možno s ne moc velkou oklikou), netřeba ani nejlepší vozy, ale nabídka spojení by v pracovní dny alespoň do 22. hodiny mohla být ve stabilním intervalu a k tomu jeden bonusový flamendr a další už ne nutně každodenní.

To není jen o flamendrech, ale také o lidech z různě směnných provozů, o návštěvě kultury nebo delších jednáních typu firemní večeře apod. Mobilita i aktivity lidí se zvyšují, veřejná doprava by měla reagovat. A žijeme v Česku, možnost dá si alkohol a neřídit je v tomto regionu jedna z nejvyšších hodnot veřejné dopravy, kterou dopravci a objednavatelé vůbec neumí využít. Není nutné mít noční spojení všude, to asi ani nelze, ale definovat páteře, po kterých budou jezdit noční spoje a na uzlech už si cestující rozeberou buď návazné lokální bus linky nebo taxi služby či MHD.  Tím se totiž dostáváme k dalšímu problému

 

Noční návraty do velkých měst. Určitě to zná spousta lidí. Přijedete po dlouhé cestě pozdě v noci na hlavní nádraží vašeho města. Nyní se ale musíte dostat MHD domů. Návaznost MHD na poslední dálkové vlaky se navíc v dopravních podnicích moc neřeší. Je noc, intervaly už jsou špatné, ne všechno jede tam, kam normálně, někdy musíte dojít víc. Čekáte na nádraží s nepříliš příjemnými lidmi a většinu roku i v zimě. Někdy vám i zavřou čekárnu nebo halu, pokud je opravdu pozdě. S prodlouženými intervaly dokáže být poslední míle pořádně dlouhá.

Tohle má totiž ještě jeden společný základ a tím je poloha zastávek a stanic. U lokálek se často stává, že vlak projede vesnicí a zastaví na jejím okraji u již neexistujícího cukrovaru. U měst se vám stane, že z rychlíku vidíte svůj dům, ale zastavíte až na druhém konci města a pak se drkotáte MHD zpět. Svět se vyvíjí, zástavba se mění, ale polohy stanic a zastávek se příliš nemění.

Typicky pro Prahu a Brno by terminály dálkových vlaků na okrajích byly přínosem i za cenu trochu delší cesty skrz město do centra. U těchto terminálů může pak být P+R. Je docela nesmysl jet autem na vlak do centra velkého města. U lokálek už to je o komplet přesouvání zastávek, což by nejednu lokálku zachránilo. Nicméně SŽ tyto úkony oceňuje na dost milionů, tak to asi jen tak nepůjde.

 

Lidé a prostředí

Nejošemetnější téma, s kterým často dopravci sami moc nezmůžou, ani objednatelé, ale musí zde vzniknout souhra úplně všech elementů státu a lidí samotných. Dobře to je vidět v USA, kde na veřejné dopravě nikomu nesejde. Špína, nebezpečné existence a naprostá apatie všech okolo. Tak my jsme na tom líp, ale máme hodně co dohánět.

Už jsem zmínil, že nádraží není obvykle cílem ani začátkem cesty. Když půjdu ještě dál, tak dodávám, že je to velká škoda. Vzpomeňte si, co je na vašem nádraží nebo dopravním uzlu? Šli byste tam za nějakým nedopravním cílem? Káva, jídlo, kultura, kancelář? Spíš ne, spíš je to místo “buď tam radši opatrná/ý”, “sam/a tam v noci nechoď”. Místo, kde si pořádně nemáte kde sednout, kde zažijete cokoliv, jen ne pohodlí. Chcete tam strávit co nejkratší čas.

Je to tedy i místo, které rozhodne, zda se z člověka s cílem dostat se z místa A do místa B stane cestující nebo řidič. Města mnohdy mají nádraží na okrajích a nesnaží se okolo vybudovat slušnou čtvrť, plnou zajímavých příležitostí k práci i zábavě, s ideální polohou i pro přespolní. Takové je snad jen Brno, byť jeho nádraží bohužel patří k tomu výše popsanému. Nádraží je často obrovská budova, jejíž prostory nejsou plně využity. Škoda.

Já se pohybuji po Olomouci, Brně, Praze, Pardubicích a Hradci Králové. Nejčastěji jsem v Olomouci u hlavního nádraží (prakticky denně). Pominu-li každotýdenní přednášku Jehovistů v pondělí v 16 h, je to přehlídka nepěkných vůní, a ještě horších existencí, které se mezi sebou i perou, někdy i napadají ostatní. Zažil jsem útok jednoho z nich na celou tramvaj, zažil jsem, jak spali ve vchodu blízkého domu, policii a záchranku vídám pravidelně. V noci už mají i početní převahu a interval 15 minut zde znamená věčnost. Tady v noci vždy přehodnocuji svůj záměr, zda pojedu znovu veřejnou dopravou.

Pak se dostáváme k samotným dopravním prostředkům. MHD na toto trpí více. Ve špičkách přecpaná, často ležící smradlaví opilci a jiné existence, co spí na sedačce. Když si k vám jeden takový sedne na dvojsedadlo…škoda mluvit. I stání v MHD je použitelné jen po určitou dobu, zvlášť pokud ještě něco nesete. A to se v mnohé MHD nesmíte ani najíst a napít, to se vám opravdu v autě nestane, že byste museli stát, a ještě se nesměli napít.

Ve vlacích a autobusech je stání ještě více nepříjemné (byť se napít už můžete). Obvykle jedete na delší vzdálenost. Problémových lidí může být méně než v MHD, ale o to intenzivněji jejich přítomnost cítíte, protože se před nimi těžko utíká. V dálkové dopravě už cestujícího zajímá víc než jen doprava z A do B (naštěstí už nemusí řešit respirátory). Přecpaný vlak, hlučné skupinky, všechno tohle odrazuje.

U autobusů (hlavně) je navíc dost nepříjemné, když autobus pořád zastavuje a rozjíždí se, když často zatáčí, třeba pořád zabočuje do nějakých uliček, zajíždí do autobusových nádraží, aby se tam otočil a zas vyjel na dálnici apod. Všechno to může být nepříjemné nejen pro lidi co trpí nevolnostmi.

Pohodlné sezení je základ, stoleček a zásuvky pro delší cesty jsou něco, co leckoho přesvědčí auto nechat doma. Jídelní vůz či jiné občerstvení jsou skvělou funkcí vlaku a doufám, že se bude dále rozvíjet i do méně prioritních linek (vždyť vozík s občerstvením chodil i v rychlících Praha-Turnov!). Občerstvení je něco, co také často chybí i na malých přestupních uzlech.

 

 

 

Zahraničí

Jízda veřejnou dopravou do zahraničí a v zahraničí je úplně jiná disciplína. Pro laika je výběr velmi omezený:
– Nabídky Regiojetu a Flixbusu

– Nabídky Českých drah především do velkých měst

– ti vnímavější si všimnou regionálních nabídek ve svém pohraničním regionu

Cokoliv mimo tyto množiny se stává totálním peklem. Kam koupit jízdenku, kde rozdělit jízdenku, kde hledat spojení a kde nakupovat jízdenky a jak se na místě pohybovat? Do tohoto nebudu zatím zabrušovat, třeba časem napíšu něco o rozdílu mezi dovolenou autem a veřejnou dopravou. Snad jen je evidentní rozdíl, že směrem na západ se ceny za jízdenky dostávají do naprosto neskutečných výšin zatímco směrem na východ se dá velmi výrazně šetřit, ale také dosti klesá kvalita i nabídka spojení.

 

Suma sumárum

Je hodně důvodů proč jet autem místo veřejnou dopravou. Bylo by docela fajn, kdyby se uměli i provozovatelé veřejné dopravy a objednavatelé na to co nabízí podívat kriticky. Stejně tak by různí aktivisté mohli nejdřív přemýšlet proč daná osoba jede autem a ne MHD, asi bude chyba v MHD, když zákazníka neumí přesvědčit, tak to u služeb a produktů bývá, ne?

Bohužel není dost prostředků, aby se vyhovělo všem. Nelze mít všude pětiminutový interval ke každému domu. A tohle by mohli přijmout všichni. Přijmout, že pro řadu domácností to auto potřeba bude. Prostě nelze obsloužit jejich relaci dostatečně (pokud ta relace je uvnitř města, je to smutné).

Nicméně je hromada relací, kde o řidiče bojovat lze, udělat z nich páteřní relace, hustý interval a dokázat, že jet veřejnou dopravou může být i fajn, spolehlivé a nemusí to být boj. To je totiž hlavní problém cesty veřejnou dopravou. Tu bojuje cestující s nákupem, tu s nepříjemnými, otravnými či smradlavými lidmi, tu o prostor ve voze, tu se zpožděním, ujetým přípojem, nejistotou. Když budou linky, kde boj takový nebude, budou ji lidé rádi používat.

A kde nejde vytvořit dokonalou nabídku spojení, tak se snažte zjednodušit co jde. Jednoduché placení jízdenky, zajímavé nabídky pro častější cestování, a hlavně realistický jízdní řád nebo dát cestujícímu dostatek validních informací, že linka měla taková a taková zpoždění a jaké má možnosti a alternativy. Pak je šance, že to lidé nevzdají po prvním pokusu.

V relacích, kde to nejde vůbec zajistit by mohly lokální správy podpořit mikromobilitu, malé taxi služby a vystavět chráněné parkování pro bicykly nebo elektrická vozítka. Pozn. Elektrická kola a koloběžky jsou mimochodem úžasná věc, dávají mobilitu i těm co nemohou mít řidičský průkaz. Jen si této výhody zatím nikdo z vyšších pater nevšiml

Nemluvě o podpoře P+R, tím se dá provoz aut určitým způsobem usměrňovat. Je skvělé si dojet na páteřní linku (čímkoliv) a po té se pohybovat, a vědět, že mi to “jede vždycky”.

Proto je oblíbené metro a dosud byly oblíbené i železniční koridory, než důvěru začaly cupovat na kusy výluky a zpoždění a škrtání nočních spojů. Snad se to vše bude obracet k lepšímu.

Tolik k důvodům, proč cestující přestupují z veřejné dopravy do aut. Příště to zkusíme obráceně, najít důvody proč veřejnou dopravu použít.

 

První díl najdete zde  a třetí tady 🙂

Aktualizováno: 19.5.2022 — 10:05

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kdysi jsem jezdila denně do školy: Újezd u Brna/Brno/Rajhrad a zpět. V pohodě – spoje, měsíčník, vše šlapalo (1986).
  Pak jsem se na čas stala rozmazlenou městskou ženou s MHD pod nosem v Ostravě.
  Ale nakonec jsme se přestěhovali na vesnici za Bohumínem.
  První tři roky jsem odhodlaně klusala ráno 1,5 km na nádražíčko a odpoledne zpátky domů. Byly spoje, byly přípoje, Odis fungoval na všechny.
  Pak nám prošrtali přípoje, na Odis zakázali jezdit rychlíkem a z rukávu vysypali uzavírky a přeložky (nenadále nečekaně čekaně).
  Takže 17 let už jezdím do práce a z práce autem. Přínos? Minimálně 2 hodiny času pro mě navíc.

  1. Na ODIS jde jezdit rychlíkem. Bohumín-Ostrava rychlíky Regiojetu (R8, tedy Bohumín-Brno každou hodinu) a sem tam nějaký rychlík do Olomouce. Nejde jezdit expresy a EC, ale nabídka spojení tam je slušná i tak. Ale i tak se spojeními na vesnici je to problém, jak často, kam, jak to udělat, aby spoje nevozily jen vzduch. Tady nezbývá než auto, kolo, elektrovozítka apod. případně lokální taxislužba. Jen kdyby byla snaha na páteřní trase mít kde parkovat auto nebo uložit kolo

 2. Celý život žiji v bezprostřední blízkosti hlavních koridorů Trasy Přerov -PHA, Hranice na Mor.- PHA, Hranice-Brno, tak tady jsem jako ryba ve vodě. Když jedu z PHY do Hranic,nedělám si vůbec starosti,mrknu dole na Hl.nádr.,co mi jede nejdřív a koupím jízdenku a jedu.S Olomoucí taky jasně bez problému. Autobusy dále na různé dědiny už problém jsou. V Přerově i Ol, je hodně MHD k dispozici, v noci nejezdím, jen když jedeme na otočku do Prahy do divadla, auto nutné ,uložené ve výchozí stanici, páč v noci jak píšete, nejede NIC. Dopravní obslužnost bývala zásadou pro spojení z dědin do dědin střediskových a měst, priority byly do zaměstnání, ze zaměstnání, do školy ze školy a pak k lékaři od lékaře (to už ale byl problém). Nějak se mi zdá, že obce už vůbec jízdní řády nepřipomínkují,tam by šlo ještě něco pořešit ale vzhledem k nátuře různých poskytovatelů to bývá problém. Do hospodaření soukromých dopravců se nemá nikdo šanci dostat a tak zisky jsou jasnou prioritou. Výše dotované dopravy z rozpočtu krajů je tak postavena na zvláštních odhadech. Ráda bych využívala přepravu vlakem, či autobusem , ale nějak se v tom už neorientuji,jen dle platných JŘ. Díky, za vydatné informace, čtu je ráda.

  1. Já bázuji v Olomouci, takže snad kromě směru Bruntál jezdím všude. Ale pokud není cílem Praha, tak to není jednoduché, a i když je cílem Praha tak nikdy nevím jak to dopadne, se stavbami na koridoru to je tak, že jednou přijedu včas a jindy k 40 minut později. V Olomouci zas návaznost MHD je občas problém (jak popsáno) v nočních hodinách. A z Brna musím občas přes Přerov, jenže i tam jsou výluky. Posledně jsem musel osobákem z Přerova přes Prosenice do Olomouce

  1. Gratuluji!!!!
   Vnučka jela na zkoušku z psychologie, udělala zkoušky dvě, ještě z angličtiny. Mám z ní radost!
   Synátor jako senior se kvalifikoval s manšaftem na ME v Barceloně, odlétají ve čtvrtek.

  2. Šikovná Víla!
   A jak ten čas letí – poznala jsem ji jako předškolačku! Tak si tu radost pořádně užijte! 🙂

 3. Čerstvý zážitek. Vysazují kamaráda na bus do Hradce Králové. Z Brna Zvonařky v 10:10. V 10:11 se ozve hlášení, že autobus v 10:10 nejede…super co?

  A ten bus má po cestě několik zastávek které jsou jen označníky u silnice, jak tam se to lidi dozvědí nevím…

  1. Nijak. Budou čekat, čekat a čekat. A budou nas… Naštvaní. A možná i zoufalí, podle toho proč a kam jedou.

 4. Po zkušenostech z MHD v zahraničí musím říct, že minimálně ta pražská je docela dost vpředu. Pochopitelně, nemáme žádné průvodčí, kteří by vyhazovali opilce bez jízdenek (nebo i s jízdenkami), jak je zvykem ve vlacích. Řidiči je obvykle vyhazují na konečné a vezmou si k tomu pár kolegů, protože nikdy nevíte. Bohužel to není problém dopravy, to je obecně český problém vysoké tolerance k alkoholismu.

  Co mě ale dost překvapilo, bylo zrušení jedné zastávky u kolejí, kde žije několik tisíc lidí a ti i několikrát denně jezdí MHD. Zůstala jen ta v protisměru, kterou posunuli o pár desítek metrů blíž ke kolejím, zato na ní už nestaví pravidelný zoobus, ale speciální spoj koleje-nejbližší metro s naprosto nepoužitelnými intervaly. O kus dál je sice další zastávka, ale taky velký komplex fakulty, kde taky pracuje velké množství lidí. Když jednou nejmenovaná skupina zaměstnanců a doktorandů chtěla dojet na oběd MHD, byl problém dostat se do autobusu (lidé div nevypadávali z oken) a čekání na bus trvalo několikrát déle než samotná cesta busem.
  Pěšky to na nejbližší metro trvá asi patnáct minut, ovšem můžeme jít buď po mostu s čtyřproudovkou nebo… mostu s čtyřproudovkou.
  Takže na vrátnici jsou asi čtyři věčně plné stojany na kola (jako že zvládnete i bourat při parkování) a komu se tam nechce nebo nestihne ukořistit místo, má kolo v kanceláři.

  Bohužel, na kole to Prahou je fakt jen pro lidi s dobrou kondičkou nebo elektrokolem, trpělivostí a odvahou, protože infrastruktura je různě rozdělaná. To je dost škoda, protože v zahraničí ve velkých městech vídám provoz na kolech všeho druhu i stáří a značně to šetří místo a vzduch a vlastně i uši přítomných. Co je ještě smutnější, je obecný postoj lidí, kteří hledají neexistující konflikt mezi auty a udržitelnou dopravou.

  Osobně jsem se autem po Praze potřebuji pohybovat jen několikrát ročně, takže volím taxislužby. Nechci se zařadit k lidem, kteří dojíždí autem, ačkoliv bydlí na Kobylisích u metra a pracují na Roztylách u metra, a u toho nadávají na zácpy po cestě (bohužel, takový člověk neexistuje jen v hlavě svého oponenta, tohle je skutečný příklad), protože přece nepojedou „se sockami“.

  1. Důvod proč tohle všechno píšu (a zažívám) je ten, že bych moc rád to auto občas nahradil veřejnou dopravou, ale pak přijdou ty strasti

  2. Kolo v Praze je z mého pohledu jen pro sebevrahy. Navíc kopcovitý terén nahrává spíše elektrokolům, která ale zase často není kde mít, aniž by se o ně nepostarali zloději. Cyklopásy vedle pásů pro auta jsou podle mě vyloženě nebezpečné a možností cyklostezek ODDĚLENÝCH od provozu aut je minimum. Kromě toho kolikrát ještě cyklopás nelogicky končí na další křižovatce a cyklisto poraď si. K tomu jsou udělané z pruhů pro auta, která se pak do svých kolikrát ani nevejdou. Jsou často tak úzké, že mám potíže se vejít i s úzkou Fábinkou, natož ostatní se širokými auty, kterých je tu hromada. Pak auta jezdí i v cyklopásu, protože prostě mají problém se vejít. Mimochodem, pro náklaďáky to nyní na Evropské vymysleli geniálně. Pro ty tam namalovali na silnici náklaďáček s přesahem do cyklopruhu, jako že tam můžou. Pak tam má cyklista být v bezpečí. Přitom cyklista legálně nesmí na chodník, i když jsou chodníky leckde liduprázdné. Kdyby na magistrátu trochu uvažovali, kde to jde a je reálné, nechala bych lidi jezdit na kole po chodníku a vyznačila a výškově oddělila pruh pro těch několik chodců, kteří se tam vzácně vyskytnou. Samozřejmě, kde je plno chodců, nedalo by se to použít, ale to se týká hlavně centra města a starších čtvrtí. Ale to chce trochu myslet a město také trochu znát. No, jenže myšlení bolí.

 5. a presne jak uz zminuje matylda, pokud cestou do a z prace musim jeste vysadit a vyzvednout deti (3 ruzne instituce), eventuelne se pokusit neco nakoupit nebo zaridit, je pak uz logisitka presunu hotova kvadratura kruhu 😀
  a ohledne letani, velmi vtipne, ze cesta z centra na letiste obvykle zabere stejne jako let po evrope, a pokud se leti z ‚levneho‘ low-cost letiste polozeneho dal, tak o hodne vice nez let samotny =8-O

  1. Levné lety jsou velmi zrádná vábnička. Už jsem se párkrát chytil. Fakt to chce počítat co vás to bude stát. Peněz i energie

 6. Aneb jeden z důvodů, proč jsou levné letenky tak levné? Letíte v neznabnožskou hodinu, kdy je letiště levnější a vy se tam musíte nějak dostat. A to stojí i něco navíc, než nevyspání – pokud nemáte dobrého kamaráda, který vám za dovoz na letiště nepočítá benzín 😛
  Díky za další skvělou analýzu – zažila jsem skoro všechno.
  Myslím, že moje úplně nejhorší dojíždění do práce bylo z Lužin (metro tehdy vedlo jen do Butovic, první úsek se musel jet autobusem) do území nikoho na Spořilově. Tedy z Lužin na Karlák, odtud tramvají (jely dva spoje) na Náměstí bratří Synků (Synkáč:)), přesednout na tramvaj č. 11 s proslule dlouhým nespolehlivým intervalem a dojet do cíle. Nebo jet z Karláku jednou z mnoha tramvají na Tylák (Tylovo náměstí) a na prokletou jedenáctku počkat tam. Mluvím o devadesátých letech 😛
  Cesta za naprosto ideálních podmínek (přebíhání a chytání spojů) trvala 45 minut, obvykle hodinu, při smůle až hodinu a půl. Bylo to fakt peklo…

  1. Dojíždění v Madridu do školy. Metrem interval 6-9 minut na vlak s intervalem 5-15 minut na Atocha, odtud zas vlak s intervalem 5-10 minut a pak bus s intervalem 30 minut. Jízdní řád obsahoval jen intervaly. Od 50 minut po 2 hodiny

 7. Když jsem se stěhovala na dědinu, jezdily odsud vlaky do Brna každé půl hodiny, mimo špičku kaýdou hodinu. Pak si Židlochovice postavily nádražíčko a opravily staré koleje. Většinou tedy k nám jezdí vlak už jen jednou za hodinu, protože půlku jich sebrala odbočka do Židel a odsud ne vždy jede autobus k nám. Námitka, že můžu ty tři kilometry dojít, odpadá ve chvíli, kdy jsem nemocná, vezu něco těžšího nebo mám malé dítě. Nebo leje jak z konve, případně je mlha jak mlíko. Cyklostezka to obchází obloukem a jít po silnici znamená cestu po rozbité okresce, kde vynáší každá zatáčka (smrtelné autonehody už tu známe). Prostě to zas někdo nedomyslel. Takže jezdím autem všude. Mimo jiné proto, že si vážím svého volného času a čekat půl hodiny na jakýkoliv spoj mě obtěžuje.

  1. Protože objednávatel neumí objednat rozpojovací soupravy. Ať část jede do Židel, Část do Hustopečí a zbytek do Břeclavi

  2. Ještě, že mě máma donutila řídit. Sice se v Praze po Covidu pomalu vracím do MHD, tedy spíše do vlaku (jede sice jen 1 x za hodinu, ale nádraží mám doslova za rohem), ale pokud něco vezu nebo se opozdím, raději si do práce beru auto. Také do Jižních Čech na chalupu je lepší si vzít auto. Člověk více uveze, nemusí se 45 minut přibližovat k nádraží a být tam včas, čekat na vlak s přestupem, dále absolvovat výluku autobusem, tedy vystoupení a opětné nastoupení do vlaku (to tu koneckonců bylo popsáno) a je flexibilní při odjezdu i příjezdu. A pokud se nedostane do stojící kolony, je to i časově výrazně výhodnější.
   Na druhou stranu to samozřejmě stojí výrazně více peněz na benzínu a údržbě a je otrava s autem při parkování v Praze, za což se ještě platí výpalné v podobě tzv. ročního parkovného, přičemž oprávněních je vydáno více než je reálných parkovacích míst.
   Nechtěla bych ale být v kůži své kolegyně bez řidičáku, která to do domu k otci měla po cca 4 hodinách vlakem s přestupy 7 km od vlaku pěšky a nyní do hospicu opět asi 4 hodiny jízdy vlakem opět s několika přestupy.

 8. Milé číslo, co se Brna týká, souhlasím s tím, že zastavování větších spojů na okrajových nádražích by se hodilo (i když zrovna nám jede dobře MHD i z hlavního). Jinak ale musím napsat, že systém návaznosti nočních linek v brněnské MHD je vymyšlen navýsost dobře. Pro ty, co nevědí – noční autobusy se sjedou všechny 5-10 minut před celou u hlavního nádraží. Tam člověk přejde do jiného autobusu (zůstane ve svém) a v celou (někdy kratičce po) se všechny autobusy zase rozjíždějí na trasy. Výsledek je možnost dostat se ve městě odkudkoliv kamkoliv, když si na nástupním místě nenechám ujet autobus. Frekvence této akce je hodinová, o víkendu půlhodinová. (A hezky to vypadá na zrychleném videu 😀 https://cs-cz.facebook.com/DopravniPodnikMestaBrna/videos/rozjezdy/3402335593163010/)

  1. Máte pravdu. Brno je v tomto velmi vyspělé. Noční rozjezdy fungují dokonale a jedou opravdu daleko. Tam spíš člověk řeší na koho v nich narazí.

  2. Jo, jo, noční rozjezdy v celou hodinu pamatuji ještě i já, před čtyřiceti lety . Je to taková dobrá brněnská tradice!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN