GLOSA: Kdyby vládly ženy…

Zastupitelka za Zelené z Mníšku pod Brdy, paní Magdalena Davis, na Twitteru napsala něco v duchu, že kdyby Hitler a Putin byli ženy, že by se nestalo to zlé, co se stalo. Dostala za to na Twitteru po právu argumentační výprask, takže tweet smazala, ale diskuse šla dál.

 

Když to paní Davis tak nakousla, dovolte mi malé genderové a teologické zamyšlení. Stereotyp, kterého se dopustila („kdyby vládly ženy, nebyly by války“) je nejen hloupý, ale hlavně vůči ženám ve svém důsledku patronizující.

Kdykoliv se vyskytne něco jako Buča nebo Mariupol, ptají se lidé po Hospodinovi – kde je, když něco takového dopustí? Člověk byl právě proto stvořen se svobodnou vůlí, zní odpověď, aby mohl sám dokázat, že je dobrý tím, že dokáže sám odmítnout se stát zlým. Kdyby do toho přišel zásah vyšší moci, jak by mohl ten člověk prokázat dobro, kdyby k němu byl proti své vůli přinucen?

Tenhle předpoklad, že ženy jsou předurčené k harmonii a míru, zatímco muži ke konfliktu a násilí, je nespravedlivý k oběma pohlavím, když už rovnou pomineme fakt, že je to předpoklad mylný. Například v samotném Rusku vládly v 18. století většinou carevny a dobyvačných válek Rusko vedlo na své poměry nadstandardně mnoho.

Ten předpoklad totiž bere mužům motivaci k tomu, snažit se být dobří („boys will be boys“, čili „no jo, kluci jsou takoví“ jako univerzální omluva prasáctví), protože to z nich dělá už předem monstra. A takové monstrum si pak snadno řekne „už jsem takový, tak co ode mě čekáte“, a okolí si řekne totéž – „udělal to, protože je to jeho osud, už je holt takový“. Tím mu upírá zodpovědnost za své chování.

Nejinak je tomu u žen. Když automaticky postulujeme, že je žena z titulu svého pohlaví automaticky ctnostná, je to přesně jako hypotetický Hospodinův zásah, kterým by přinutil člověka se chovat dobře: sebralo by jí to právo na to, projít zkouškou, v níž buď obstojí nebo selže. Tedy ve které buď dokáže, že je dobrá a že její svobodná vůle způsobila, že je natolik silná, aby dobrá byla, nebo že se nechá ovládnout zlem a půjde lehčí cestou.

Člověk, který si vybral cestu dobra, navzdory tomu, že byla kolikrát těžší, dobrovolně, požívá právem větší úcty než někdo, kdo té zkoušce vystaven nebyl. Protože kdo se reálně neocitne v situaci, v níž by mezi dobrem a zlem jako ekvivalentními volbami volil, nemůže říct: „jsem dobrý“ – protože to neví. A čím extrémnější zkouška, tím je její úspěšné složení úctyhodnější, protože tím víc o charakteru daného člověka vypovídá.

Představa, že žena, která má pod palcem pět tisíc jaderných zbraní a vraždící hordu konající na její příkaz, téhle možnosti nevyužije jen proto, že se narodila s chromozomy XX, ji zbavuje volby vůbec ukázat, že je dobrá, a jako každá predestinace by to znamenalo, že je ve svém jednání a projevech své vůle těžce nesvobodná.

Jako někdo, kdo upřímně a hluboce věří na to, že svobodnou vůli mají lidé bez ohledu na pohlaví, považuji tvrzení paní Davis za urážlivé. Pro ženy i muže.

 

Aktualizováno: 10.5.2022 — 16:04

15 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Lídé používají „všeobecné pravdy“ a klišé ve vyjadřování a nepřemýšlí nad jejich obsahem. Je to pohodlnější.

  1. Žena pro přežití své a potomků potřebovala úplně jiné dovednosti. Prosazování silou to není.
   Kromě zakladatelky hnutí Fokolare a matky Terezy neznám osamělou ženu, která ovlivňovala davy.

   1. V podstatě všechny naše národní patronky: Ludmila, Anežka, Zdislava. Z moderních dob třeba Alice Masaryková, Františka Plamínková…a to jsme jen ve vlasti.

 2. Výborně napsáno.
  Ráda bych zdůraznila třetí odstavec – ten o svobodné vůli.
  Ach, jak těžké je nenechat se strhnout – ať už stereotypy, svým okolím, jak těžké je nevymlouvat se na okolnosti, ostatní lidi atd.
  Už biblický Adam svaloval vinu za svůj hřích na všechny, i na samého Hospodina: žena, kterou jsi mi dal…

 3. Andy, četla jsem už na FB – dobře jsi to napsal.

  Myslím, že tady je většině lidí jasné, že každý muž není dobyvatel a ničitel a každá žena mírumilovný tvor, jemuž se byť jen pomyšlení na hrubost hnusí… pravda je, že lidstvo jako celek osciluje mezi bojechtivostí a mírumilovností.

  Jinak bych chtěla ještě upozornit na maličkost – totiž že mnohé ženy vedou své války skrzevá svých mužů, ať už jsou to manželé, synové, otcové, milenci, přátele či přívrženci… a stejně tak to dělají i mnozí muži.

  Jo, bylo by fajn, kdyby ženy byly mírumilovné sladké holubičky (další mýlka), hned bychom věděli, na čem jsme…

  P.s.: a co amazonky z Dahomey?! Panečku, od těch bych vískání ve vlasech nechtěla.

 4. ale Bože, to je tak stará hláška, že ani pamětníci nevědí, kdy vznikla. míněno tím skutečně, že ženy by jednaly a neválčily. bohužel se neznámý autor mýlí… lidé jsou dobří nebo zlí bez ohledu na to, zda jsou to ženy nebo muži. Bylo snad málo členek NSDAP a aktivních vojaček za 2. WW? dozorkyň ve vězeních a lágrech? Dostane-li se k moci šílenec, nezáleží na pohlaví 🙁 Bylo by obecně dobré, aby ve světě zvítězil zdravý rozum a pokud boj – či spíše vyjednávání, pak jedině diplomaticky nebo ekonomicky. Jestli tuto generaci někdo pozoruje z vesmíru, musí si říkat, že jsme se z minulosti vůbec nepoučili…Na druhou stranu nesouhlasím s tím, že paní zastupitelka smazala svůj tweet, jakkoliv byl naivní. Jestliže mám názor, stojím si za ním a dokládám ho argumenty. A když mi je diskutující vyvrátí, uznám, že jsem se mýlila. Takto to vypadá “ tak jsem to plácla do éteru a pak jsem to zase smazala“ 🙁

 5. Kdo si přečetl ten přepis telefonického rozhovoru ruského vojáka, kde se chlubí mamince, jak hezky a vynalézavě mučí ukrajinské zajatce, a maminka má z chlapečka radost, jak se jí povedl, by s takovým nápadem nikdy nepřišel. (I když uznávám, že Rusko je dost specifický region :P) Ostatně nevěřím, že by byla krutost žen, pokud už se rozhodnou být kruté, menší, než u mužů – možná je i vynalézavější. Však to dosvědčuje spousta odhalených zločinů.
  Fakt je ten, že lidi jsou prostě lidi, bez ohledu na pohlaví. Dobří i zlí a všechno mezi tím.
  Navíc – pokud se k moci (velení něčeho) dopracuje žena, obvykle to není ten jemný pečující typ, protože ženy takto založené obvykle po velení netouží. A pokud ho tak jako tak dostanou (zdědí ho, situace je tam dožene), obvykle tu jemnost ztratí taky, protože na dobrého velitele jsou prostě jiné požadavky (ne hrubost a agresivita, samozřejmě, ale bez rozhodnosti a pevnosti to nejde:))

 6. Rozhodně není jedno, jestli je někdo muž nebo žena. Vojsko bylo mužské, vedli je generálové – muži. Evropa měla více panovníků než panovnic. Výskyt dam na trůnu ruského impéria v 18.století byla zvláštnost. Po úmrtí Kateřiny Veliké vládli sto dvace let muži. Její vláda se považuje za Zlatý věk.
  Žen ředitelek gymnázií, ředitelek nemocnic, domovů důchodců, generálních ředitelek pošt je ověřitelně méně než odpovídá procentnímu zastoupení v populaci.
  (Náměstkyň, poslankyň) Jediná dáma oslovovaná pro své znalosti je v současnosti ing. Dana Drábová Ph.D. dr.h.c.multi..

  1. Ženy byly nebo i jsou ve vedoucích funkcích v menšině, to ale neimplikuje:
   – že teď nemají tu možnost
   – že mezi nimi nejsou další Hitlerové, Putinové, Babišové…

   Navíc je dost příkladů žen v politice, které odstrašující jsou: u nás třeba Schillerová, Benešová, Maláčová, Majerová, Bobošíková…

   V cizině třeba Orbánova rohožka je prezidentkou, Putin svou rohožku má ve Francii neustále kandidující a v Německu byla dokonce kancléřkou

   Není to prostě záruka ničeho

   1. Mnohé z žen by možná ten jaderný čudlík stisklo, jen aby potěšilo,či získalo své mužské idoly,což je taky alarmující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN