BTW: Příslib

Noříme se do jednoho z nejhezčích měsíců roku, tedy pokud nejste zrovna alergici. Všechno kvete a člověk jen tají dech na tou krásou. Ale nejde jen o tu krásu – květy přece znamenají i příslib plodů, tedy úrody.

 

Chodím po zahradě a chválím stromy. „Podívej se, jak ti to sluší! Krásné květy máš a kolik jich je!“ A pak si pro sebe dodávám – to jsem zvědavá, co z toho nakonec bude.

Třeba loni nám kvetla zahrada taky moc hezky, ale rok byl jak začarovaný. Nakonec se ukázalo, že opravdu úspěšná byla jen mladá třešinka, mladá aronie (černý jeřáb) a rybízy. Ty jsou ovšem stálice, nepamatuju si, že by nebyl rybíz. Hezky plodily dokonce i mladé angrešty zasazené rok předtím – to bylo milé překvapení. Mladé višničky plody měly – ale tak na ochutnání a dvě bublaniny.

 

 

Zbytek se prostě nekonal. Hrušek byla jedna bedýnka, nebyla tedy hruškovice – na tu je potřeba těch bedýnek sedm. Jablka se urodila v množství sem tam něco. Asi abych nezapomněla na obvyklý jablečný repertoár, ale rozhodně se s tím nevyplatilo jet do moštárny – a to mě mrzelo víc než vynechané pálení hruškovice.

Dokonce ani obvykle superplodná letní jabloň neshodila svůj obvyklý metrák takřka nejedlých jablek (čas jejich zralé jedlosti se patrně měří na minuty – buď jsou kyselá nebo shnilá), což bylo sice příjemné, pokud šlo o úklid, ale jinak kapku znepokojující.

 

 

No a nakonec švestky – nikdy jsem nezažila takovou neúrodu. Nasbírala jsem s bídou na dvoje švestkové knedlíky a to máme tři stromy – většina plodů popadala ještě před dozráním a ty zralé byly buď napadené nějakou chorobou nebo tak napíchané od hmyzu, že byly nejedlé. Jak jsem byla ráda, že na svojí sklizni existenčně nezávisím! Vím, že staré stromy rodí obvykle jen každý druhý rok, ale nikdy v tom zatím nebyly všechny naráz a takhle důkladně.

Letos se tedy jako obvykle těším z květů, ale ty přísliby beru radši s rezervou. Možná bych zahradě pomohla intenzivnějšími postřiky, ale popravdě, i kdybych náhodou chtěla, tak dost našich stromů jsou staré velké vysokokmeny, které člověk normálním způsobem stejně nepostříká. Takže jim mohu vypomoct jen hnojivem nebo přidanou vodou.

 

 

Musím jen doufat, že jsou letos stromy dostatečně silné, aby si cestu k úrodě vybojovaly. Budu je tedy i nadále chválit a povzbuzovat, aby se jim dobře vedlo – a na podzim uvidím, jestli jsem chválila dostatečně:))

Eh… dnes ta otázka bude znít divně, ale nakonec proč ne:)) Hovoříte ke svým stromům a kytkám? 🙂

 

Aktualizováno: 6.5.2022 — 05:50

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jsem alergik..těch barev okolo a já je přes slzy z rýmy nevidím, těch vůní, které se v mém nose měmí v puch a po opuchnutí necítím, jen dutiny jsou plné a chemická laboratoř ve mně,chrlí hustý zelený hrůzy, co se je snažím odsmrkávat,aby je do vteřiny nahradily nové,hutnější a hlava od nich bolela a oči tlačily .. bolí každej nádech a tak se za mnou lidi otáčejí,protože jsem nasadila roušku,aby mne to nádherný,voňavý,barevný jaro nezabilo!

 2. Bohužel tu nemám ovocné stromy, kterým bych mohla domlouvat, aby rodily. Tak chodím mluvit každé ráno alespoň na můj záhon. Dojdu k němu a zahlaholím „tak co, ukažte jak jste přes noc povyrostly“. Pak ho celý obejdu (většinou s kočkami za patami) a když zjistím, že se mu daří, je hlasitě pochválen, jaký je pašák a jen tak dál. Zrovna včera mě překvapil, protože po tom silném dešti co tu byl, všechny keříky rajčat povyrostly snad o půl metru a zvýšil se i počet zelených plodů. Také papriky se rozkošatily a povytáhly a kvetou. Mám z toho radost.

 3. Asi budu vypadat jako blázen, ale mluvím se vším možným. Mluvím se stromy, kytkami, ptáky. Na procházce třeba s lesem, přírodou. Ale není to normální mluvení, je to mluvení takové vnitřní. Nevím jak to mám popsat. Ale jinak jsem úplně normálně tecnicky a matematicky založený člověk .

  1. Mluvíš k nim v duchu – to je taky mluvení:)) A je to věc srdce a duše, technický a matematický talent se s tím nijak neruší 🙂
   A vítám tě tady u nás 🙂

  2. Taky jsem potrefená a mluvím taky se vším. Ne v duchu, ale šeptem, nebo potichu. Tady mohu, ještě tu není přelidněno. Ráno jsem měla výchovný rozhovor se čmelákem, který se mátožil po zácloně. Dostal nejdřív vynadáno a pak jsem ho vyčerpaného posadila na pampelišku. Nakonec byl veleben, protože začal snídat a po čase se odbatolil. Měla jsem radost, snad si můj proslov k němu bude pamatovat a nebude lézt lidem do baráku! 🙂 .

   1. Jano, chvilku než jsem četla tvůj komentář jsem totéž dělala se včelou v předsíni. Dveře dokořán a ona na okně. Pravda po chvilce jsem už nemluvila trpělivě ani moc slušně, ale nakonec jsem ji dostala ven! Uf. 🙂

 4. Když na zahradě kvetou stromy, to je opravdová krása! U nás je už tak trochu za zenitem, ale stále plná květů převislá sakura, dokvétají třešně a úplně obsypaná je malá hrušnička. Ty třešně daly minulý rok obrovskou úrodu, poprvé, za dobu, co je máme, tak jsem zvědavá, jesti se potvrdí to, co píšeš, a letošní rok bude plodů málo. S rostlinami ani stromy si nepovídám nahlas, spíš jen v duchu, když je zalívám nebo jinak opečovávám. A ráda se jich lehce dotýkám. 🙂

  1. Hančo, to kolísání plodnosti ob rok u nás platí u starých stromů, mladé buď rodí pořád, nebo je něco napadne (škůdce) a nerodí. Takhle nám krásně rodila mladá jabloň Šampion. Pak přišel suchý rok a měla jen maličká jablíčka. Přidali jsme jí vodu a doufali, že to pomůže, ale od toho roku je ten strom takový nemocný – pořád něco, ani moc neroste.

 5. Pěkné zkušenosti, milé předpisatelky.
  Uvědomila jsem si, že s rostlinami si povídám mnohem méně než se zvířátky, zato je ráda jemně pohladím (to zas u cizích živočichů ne).

 6. Jo, k těm květům – není to jen krása, je to i zatracený opruz! Tedy pokud takovým stromem parkujete 😛
  Já stojím pod naší velekrásnou hruškou (předposlední obrázek) a věřte mi, že ty kvítky jsou úplně všude. jakmile jen maličko zvlhnou, je ukrutný problém se jich zbavit – ze skle i plechů. A což když se dostanou na sedadlo… tam se oddaně přilepí a při snaze je odmést mají tendenci se rozpadnout a vcucnout do látky. To budiž řečeno k odvrácené tváři kvetoucí krásy 😀

 7. Když jsme měli zahradu, tak náš tatínek mluvil úplně ke všemu i k čerstvě vysetému záhonu
  Říkal, že je to potřeba

  1. Já nevím, jestli je to potřeba pro ty rostliny – i když vyloučit to nemůžu. (srdíčko) Rozhodně tu potřebu k nim mluvit mám já 🙂

 8. Nehovořím k nim, ale hovořím nahlas o nich, jak jsou krásné. Máme v zahradě pár okrasných keřů, které mohutně kvetou. Synek mi vysvětlil, že je to proto, že neprší a oni tak předčasně neshazují kvetoucí krásu. Jinak sucho je opravdu velké, nevzešla nám kvůli tomu vysetá mochyně peruánská – jedlá. Včera tu v Praze dvakrát zabouřilo a to byl konec, pak asi 3 kapky. A to předpovídali konečně déšť.

  1. U nás se nám celý týden déšť vyhýbal, až včera v podvečer, když jsem se chystala zalévat najednou spadla jedna těžká kapka, pak druhá… a pak jsme měli moc pěknou bouřku s deštěm, který nebyl úplně liják (nezničil květy), ale hezky zalil. Konečně! 🙂

 9. No, asi mi přijde divný mluvit na rostliny. Mám dost zvířat na to, abych s nima mluvila. O roslinstvo se snažím pečovat. Ovšem letos asi bude prd…

  1. Zase ty mrazy?
   Já si před odjezdem do nemocnice koupila pro radost tři sazenice rajčat (těch malých do květináče) a po návratu (resp. včera) jsem je vyhodila, protože je něco žralo až dožralo. A to byly v květináčích na terase, žádná velká tráva kolem.

 10. A OTéčko – už dlouho jsem tady neotravovala s fotkami, tož tady jsou ty květnové. A spešl pro Dede – najdeš tam i koníky.

  https://yga.rajce.idnes.cz/2022_Kveten_1/

  Jinak, kdo má dlouhou chvíli, jsou tam další dvě květnová alba – to druhé je vodní (ten den bylo děsné horko a myslím, že jsem trošku uvařila Brooke) a na třetím jsou fotky motáka (na které jsem pyšná, i když jsem se k němu nedostala až „na dostřel“ 😉 ) a můj večerní pohled z oken… 🙂

  1. Díky, milá Ygo, zaběhnu a potěším se. Jen doufám, že ti avizovaní koníci mají jen čtyři nohy 😛 U tebe jeden nikdy neví:))

 11. Já ke stromům moc nemluvím, za to se jich ráda dotýkám (ale neobjímám, na to jsou jiní kafábři 🙂 ) – kůry i listů, kór včil těch mlaďoučkých.

  Jinak hlásám, že letos se marhulovica pálit nebude, na naší staré meruňce se dají plody spočítat na prstech obou ruk a to nevím, co z toho uzraje. Zatím to vypadá, že opravdu dodržuje plození ob rok. I když mám pocit, že letos za to mohou mrazy, které ji překvapily v plném květu. A tak byla krásná!

  1. Ach jo, bez moravských meruněk to není ono ani u nás, a to mi jde jen o knedlíky, koláče a marmeládu… No, co už. Snad se něco urodí v Maďarsku a já neprošvihnu ty maličké, načervenalé a strašně dobré, které odtud občas doveze náš zelinář 🙂

 12. No jistěže! Chválím jablůňku, jak krásně začíná kvést a domlouvám jí, aby nepospíchala, že je ještě po ránu zima, chválím mladinkou švestičku, že rozkvetla. A roky jsem ukecávala pivoňku, aby konečně rozkvetla, až se vloni zadařilo. Letos doufám také. Rybízu i angreštu bude letos pomálu, protože jsme na podzim vysadili skoro všechny nové, ty staré už měli odslouženo. Ale na zobání bude, doufám 🙂

  1. Rybízy jsou pilňuchy, věřím, že bude co zobat 🙂 To angrešty se nechají víc přemlouvat, tedy aspoň tady pod horama.

 13. Jasně!
  Vlastní stromy nevedu, ale občas nějakého krasavce potkám a to ho musím pochválit jak mu to sluší. S kytkami domácími taktéž občas hovořím.

  1. Jo jo, taky venku někdy neodolám – u těch neochočených. A že mám oblíbených hodně:))

 14. Na květiny a stromy hovořím DEDE.
  Chválím je jak krásně rostou a kvetou.
  Máme na chatě opravdu starou třešeň, jejíž úroda se nedá sklidit, protože na ní už není bezpečno lézt. Letos je obalená květy a je krásná. Alespoň ptáci budou mít co zobat.

  1. Velké stromy – třešně – bývají většinou hlavně pro ptáky. Snad má některou z větví dostatečně nízko, abyste si mohli aspoň mlsnout 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN