HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Netopýři a voda

Další exkluzivní reportáž z netopýřího života!

 

 

 

 

Proč se tento netopýr koupe?

 

Jeden doušek

 

Je mu vedro?

Stala se mu malá nehoda?

Zatoužil po večerní sprše?

Kdepak.

 

Viděli jste někdy vrtulník nabírat vodu k hašení požáru?

Tak tohle letouny trapně okopírovaly od letounů a ještě u toho ani neumí vypadat elegantně.

 

Létající savci nejsou zrovna obratní v chození po všech čtyřech. Někteří ani nedokážou vzlétnout ze země. Musí vylézt na vysoké místo a odtamtud se zavěsit a vzlétnout. Pro letouny však není bezpečné pohybovat se po zemi. Je tam mnohem víc predátorů než ve vzduchu.

Nemůžou tedy přistát a sednout si k misce. Pít musí za letu.

Třeba jen nabrat malý doušek. A pak rychle pryč.

Nebo si loknout z květiny, bezpečně za letu.

Nebo si namočit bříško a vodu pak slízat ze srsti.

 

 

Pořádně si nabrat

 

Ovšem co když čeká hladový predátor těsně pod hladinou?

Takový letoun musí dávat pozor, i když pije.

 

Hendikepovaní netopýři se nemusí bát krokodýlů (jedině matlajících lidí), zato nemůžou k vodní hladině přiletět. První chvíle v lidské péči se však neznámí s vodou ze stříkačky a naučí se slízat vodu z ní.

K misce už to pak není daleko.

 

Věděli jste tyto podrobnosti ze života netopýrů, nebo je to pro vás novinka? 🙂

Aktualizováno: 18.7.2022 — 14:51

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju za další zajímavosti z života nočních letců. Náhodou, ale opravdu náhodou, o tom namočeném bříšku vím 🙂 z nějakého populárně naučného pořadu – myslím, že to byl Meteor.

 2. Ahoj, mávám z Vrchlabí 🙂 Kdybyste hledali velmi příjemnou nemocnici, mohu doporučit 😛 Dnes jsem si na chirurgii vyzkoušela i jejich operační sál – po loňské operaci kolena jsem začala mít problém s žílou, takže dnes snad byl vyřešený.
  Netopýry jsem tu neviděla, ale zpěvného ptactva tiu mají dostatek. A jsou ta sakra ranní ptáčata, začali už o půl čtvrté ráno:))

  1. Tý jo, ty se nezdáš, ale furt tě někdo řeže – tu do oka, tu do kolínka, včil do žíly… Že se o tobě bude říkat, že „tu ženu ořezali jak píšťalku“! 😉 . Držím palce, ať se ti žíly nekrátí, ba ať ti ani nic žíly neřeže (helemese, kolik je pořekadel o žilách), ať jsi brzo fit.

   1. No, hlavně, že mě jako píšťalku neotloukají 😛

    Jinak děkuju, už opravdu potřebuju být fit.

 3. Tak tohle jsem také nevěděla a jsem ráda, že teď už to vím !

  Video¨je velice názorné a zajímavé. Tedy představa, že mi nad hlavou letí hejno netoprů, kteří mají rozpětí křídel skoro metr…! Ovšem rozpětí silných blan je uřitě třeba na to, aby se netopýr s kožíškem nasáklým vodou dokázal rychle vznést a unikout nebezpečí, které se pod vodou skrývá (ale holt ne vždy). Fotky jsou také krásné

  1. To ano 🙂 a taky se nesmí namočit příliš, aby nenachladli.
   Zrovna nedávno mi pár lidí povídalo, jak byli v akváriu ve Vídni, a zrovna tam byli i pěkně oprsklí kaloni. Jedna dostala facku křídlem 😀

 4. Nevěděla a děkuji za další poznatek z netopýřího života. A taky za krásné fotky – výraz letouna na té poslední mi roztáhl pusu od ucha k uchu. 😀

 5. No vida, tak nad tím jsem se nikdy ani nezamyslela. Že chytají hmyz za letu jsem věděla (spíš tušila), ale jak pijí mě nikdy nenapadlo. Zase jsem o něco chytřejší a můžu Andulce rozdávat moudra 😀 , Matějovi je to v necelejch 3 letech zatím jedno 😀 . Moc děkuju za osvětu, fotky jsou nádherné.

  1. Taky mě nikdy nenapadlo nad tím přemýšlet, prostě jsem si myslela, že pijou jako každé jiné zvíře

 6. No vida,vida, opět nový poznatek! Díky ! A jak pijí u tebe doma,musíš je pomatlat vodou, či co ? 🙂

  1. Oni už se naštěstí naučili, že jsou tady v bezpečí a můžou jíst i pít z misky. Ale ti moji stále skáčou do misky po hlavě a loví 😀

 7. To nabírání vody za letu občas dělají u nás v jezírku- i když líp vidím za dne vlaštovky nebo jiřičky. Ale i netopýry máme. Pití skrz olizování bříška pro mě byla novinka.

 8. Nevěděla jsem nic a moc ráda se poučila 🙂 Navíc je to jako vždy míč pěkně napsané!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN