UKRAJINA: O co tam vlastně Rusku doopravdy jde?

Ukrajinci bojují proti genocidní válce velmi statečně. Důvod? Už z Moskvy jednu snahu o likvidaci jejich národa zažili a vědí dobře, co je čeká, když se neubrání. Buča, Irpiň, Boroďanka, Makariv, Trosťanec, o Mariupolu nemluvě, mohly překvapit Západ, ale Ukrajince docela určitě ne.

 

Oni věděli od začátku, že kam Rus přijde, stane se právě tohle. Naštěstí dokázali ruské armádě pořádně pustit žilou; je velmi slušná šance, že 9. května, dokdy chce Putin vyhlásit nějaké své „vítězství“, budou z konvenčních ozbrojených sil Ruské federace víceméně jenom trosky, které nebudou schopni deset až dvacet let obnovit, a zejména ne tehdy, budeme-li proti nim držet sankce.

 

Už teď jim chybí lidi i technika, proto na Ukrajině bojují na ruské straně džihádisté ze Sýrie, Asadovi vojáci, vojáci libyjského vzbouřence Haftára, Putinova mládež, aspoň trochu bojeschopní veteráni i deset let po ukončení služby a vojáci základní vojenské služby – kteří by tam samozřejmě také neměli podle ruského zákona být. Ale na co jsou v Rusku zákony, že.

Rusko zastavilo výrobu tanků T-90 a T-14, protože kvůli sankcím nemá a nemůže mít díly. Samo není schopné vyrábět čipy a když jim je nedodává Západ, a když na protiruské sankce přistoupila i firma Huawei, kterou považovali za alternativu, mají zkrátka smůlu. Takže ano, ruské schopnosti útočit byly, a ještě budou, velmi výrazně omezeny, ale za strašlivou cenu v podobě zavražděných, znásilněných a utýraných ukrajinských občanů včetně dětí.

Předpokládejme ale, že by Rusko svou kapacitu na útočení neztratilo a jeho armáda by byla tak silná, jak si sám ruský Führer myslí, že je – jak by vypadaly jejich další kroky?

Dmitrij Medvěděv, bývalý ruský prezident a premiér, který je ve funkci místopředsedy ruské Bezpečnostní rady státu, se nechal slyšet, zcela v souladu s doktrínou, kterou formuloval ruský fašista Alexandr Dugin, že prostor, v němž chce Rusko operovat a kterému chce dominovat, sahá od Lisabonu po Vladivostok.

Rozděluje svět na „atlantisty“ a „kontinentalisty“, takže Velká Británie a Spojené státy jsou v Rusku chápány jako hlavní nepřítel, nicméně takový nepřítel, u kterého není motivace ho zničit. A pak je tady Evropa, kterou chce Rusko „duchovně obrodit“, protože podlehla „dekadenci“; a spolu s Evropou, pod ruským vedením, samozřejmě, chce „sjednotit eurasijský kontinent“.

Přesně v souladu s tím, co Rusko samo publikovalo skrze svou státní tiskovou agenturu RIA Novosti a tím, co dlouhodobě říkají jeho propagandisté jako Vladimir Solovjov, pro národy, které v „eurasijském prostoru“ jsou, a které ještě nepochopily svou dějinnou roli, pro ně – a tedy i pro nás – má doslova heydrichovský plán: ti, kteří se dají poruštit nebo naklonit pro ruskou věc, budou ušetřeni a budou sloužit ruské věci a ostatní se prostě povraždí nebo nuceně nasadí v Říši. Tohle také není jenom rétorický obrat navazující na nacistické Německo, Rusko o sobě mluví jako o „třetí Římské říši, která, na rozdíl od prvních dvou, nikdy nepadne“.

O jejich motivaci a odhodlání ten plán provést nesmíme pochybovat ani na vteřinu. Dokud budou mít prostředky, jak se k tomuhle cíli posouvat, budou to dělat a nebudou brát ohledy vůbec na nic, včetně svých vlastních lidí. Jediné, co je může zastavit, je neschopnost to provést, protože na to nebudou mít ani materiál, ani peníze, ani sílu.

Nenechme se mýlit; to, co dělá Rusko na Ukrajině, chce dělat výhledově i tady. Naše maximální podpora Ukrajiny v tenhle moment znamená, že, budeme-li mít štěstí, nás díky ukrajinské statečnosti podobný osud čekat nebude.

Aktualizováno: 20.4.2022 — 21:09

16 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ty plány jsem četla a v duchu blahořečila všem těm, kteří v podstatě rozkradli peníze, co Putin uvolňoval na zbrojení. Nebýt toho (a asi i toho, že Putinovi byly sdělovány jen zprávy, které chtěl slyšet), by to asi Ukrajina nezvládla a za rok dva by to tu bylo znovu, jen jinde. A svět by nic neudělal, tipla bych. A pak mě fascinují Putinovi přívrženci tady u nás. Dělat Rusům pucfleka by se jim myslím brzo přestalo líbit.

  1. Taky ty neskutečné prachy mohli využít na normální kvalitní život lidí v Rusku – pořádné platy, důchody, zlepšování infrastruktury, budování normální civilizace a vůbec kvality života, aby nemuseli koukat za hranice, kde to (i se všemi chybami) vedou přece jen lépe.
   Ale to oni neeeee. V tom případě je rozhodně lepší, že ty prachy rozkradli než, aby to všechno skončilo na hlavách napadených Ukrajinců. Mimochodem, ukrajinským tajným službám se povedl majstrštyk, když peníze z FSB určené na podplácení prorusských Ukrajinců skončily právě u Té ukrajinské tajné služby, která je použila na obranu Ukrajiny.

   1. V Rusku nikomu o zlepšení života běžných lidí nešlo, nejde a myslím ani nepůjde. To je moc slabošské.

  2. Ruská korupce a nekompetence tady opravdu hodně pomohla. A taky to, že nevěří vlastním vojákům – proto tam taky padlo tolik vysokých důstojníků. Rusové totiž nedůvěřují svým poddůstojníkům, a ti tak nejsou schopni samostatně rozhodovat. Zatímco ukrajinská armáda funguje komplet na principech NATO, a na poddůstojnících a jejich autonomii a investování do lidí stojí. U nás se to málo ví, ale Ukrajina po roce 2014 zrušila staré ozbrojené složky (tajné služby, policii a armádu) a postavila úplně nové zgruntu podle západního vzoru.

 2. Díky za stručný a jasný vhled do russácké mysli. Je mi z toho úzko, ale v podstatě pro mne žádná novinka, tohle nám vštěpovali už naši stařeček… a to se s Rusy potkali jenom při osvobozování. Byla, jest a bude (obávám se) to svoloč.

 3. Už jsem toho o nich napsala tolik,že kdyby k nám vnikli,tak jsem jistě dcerou smrti. Co po nich zůstane? NIC, jen hnus. A jestli si myslí, že Čína a ten spolek jsou s nimi, tak nejsou,protože ti jsou chytří pro sebe. Jak chtějí rusáci srovnávat myšlení Číňanů,národa Konfucia a starobylých tradic, se svými scestnými idejemi. Ten jejich ruský sen se stejně zvrtne,je neslučitelný s čímkoliv. A k těm našim anti,anti jen toliko, že se musíme asi smířit s tím, že v každém národě je 25 až 30 % dementů,nejen u nás. Když se podívám na FB mého rodného města,kde ty lidi skoro poznávám,tak je mi jasné,co jsou to zač.

 4. Když přišly první záběry raketových útoků na obytné domy, ještě jsem si zpočátku opravdu myslela, že se spletli, že blbě zamířili. Ale ne, oni tu válku nejen začali, ale rozhodli se po vzoru Sýrie rozmlátit úplně všechno, a co nerozmlátí, to ukradnout a pokud možno zabít a zmrzačit co nejvíce lidí. Tohle prostě nedělají nějaké jednotlivé skupinky, to je celému russáckému vojsku povoleno a je podporováno z nejvyšších míst. Je to naprosto hnusná taktika. Oni ani neuvažují, že by se Ukrajincům nějak chtěli zalíbit, a takzvaně je osvobodit, což pár odvedencům nakecali. Oni je opravdu chtějí buď vyhladit nebo vyhnat, prostě vyčistit prostor. Takže ano, z mého pohledu se jedná o genocidu a ne o nějaké jednotlivé excesy. Pak se doveze pár lidí, zbytek „přesvědčí“ samopaly a tanky a udělá „referendum“, kde 99,9 % bude pro odtržení tzv. separatistické republiky nebo rovnou pro vstup do Russka.
  Ty články, které tu strategii, kterou vidíme, pojmenovávají včetně jednotlivých kroků, mě úplně vyděsily. Nemyslela jsem si, že v dnešní době ještě někdo bude mluvit úplně stejně jako Hitler, Heydrich nebo Goebbels. O Russku a Putlerovi jsem si sice už dlouho nedělala žádné iluze, ale že by nejraději ovládli nejen celou Ukrajinu (což doufám, že fakt nedají), ale pokud možno by nejraději ovládli celý prostor od Lisabonu po Vladivostok to jsem jen tušila. Samozřejmě, že jsem vnímala tlak všech těch dezinformačních webů a blbnutí společnosti, někteří tomu opravdu rádi naslouchají. Nebýt druhé fronty v roce 1944, možná by tenkrát bývali k tomu Atlantiku došli. Bohužel výsledky Jalty určily náš osud na spoustu let. Ta nevypočitatelná země na Východě už způsobila tolik utrpení a způsobuje další.
  Cizincům i přátelům z jiných zemí vždy říkám, že jsme v EU a v NATO, a tedy součástí této kultury, že s Russy nechci mít nic společného.

  Ach jo, víří se ve mně tolik myšlenek a nejsou moc veselé.

  Mimochodem, na Neviditelném psu je od Mashy Gessen celá série o Putinovi a bude ještě pokračovat. Je to hnusné, ale zajímavé čtení. V podstatě to vysvětluje hodně o jeho zvráceném uvažování.

 5. Úplně chápu, proč se Ukrajina tak snaží, na ten hladomor ještě nezapomněli a vědí, že z Ruska pro ně nic dobrého nepřijde.
  Mě strašně urazilo vyznamenávání těch vojáků, co vraždili v Buči. To jsem nepobrala.

  1. Co chceš od Putina? Jeho vojáci se mají chovat jako hnusní skřeti, tak se tak chovají.
   Ostatně zajímavý názor na to má Olena Zelenská, manželka prezidenta Zelenského. Řekla na to tohle: „Moje verze je, že jde především o odraz toho, jak ruská vláda zachází se svými vojáky a lidmi obecně. Je to směs ponižování podřízených a beztrestnosti mocných. A když takový ponížený náhle dostane moc – stane se z něj maniak, mstí se celému světu. Tu totální dehumanizaci ze strany své vlády pak násilně přenášejí na náš lid: vražděním, rabováním, znásilňováním.“

   1. Včera jsem náhodou narazila na článek o poměrech v ruské armádě – o tom, jaké šikaně, ponižování, fyzickému týrání jsou nováčci vystavováni, o tom, jak v důsledku toho dochází k úmrtím a sebevraždám. Ti, kteří tím procesem projdou, mají pak naprosto odlidštěný vztah k fyzickému násilí – a tak se pak zejména ve válce chovají jak odporní ne-lidi. Jo a příslušné orgány s tím nic nedělají, protože mocným v Rusku to v podstatě vyhovuje.

 6. Fascinuje mě naivita nebo záměrná slepota lidí, kteří vyčítají naší vládě, že pomocí Ukrajině nás (jako ČR) zatahují do války. Jako bychom v ní už nebyli! Ne, není to hezká představa, ale jsme cíl a nemá cenu si něco nalhávat. Nikdy jsem nebyla vděčnější za naše členství v NATO a v EU, ať už se obě společenství čas od času chovají jakkoliv. Být tzv. neutrální, patříme rusákům – tak je to jednoduché. Žádné Švýcarsko! Bez jejich bank (a tvrdohlavé výzbroje civilního obyvatelstva) totiž udržitelná neutralita neexistuje.
  Další věc, kterou nechápu u popíračů událostí – rusáci svoje plány na genocidu Ukrajiny a ovládnutí Evropy vyvěsili na svoje oficiální stránky a stále je opakují. Jsou ti lidé slepí nebo blbí? To si snad myslí, že Putin dává tyhle proklamace jen tak jako vtip? Nebo mají pocit, že oni by byli výjimka?
  Možná přemýšlejí jako ten kolaborant v Buče (či tam někde, správné místo je jedno), který vojáky pozval do svého domu a pohostil je… když se najedli, samozřejmě ho zastřelili – byl to jen Ukrajinec, ne? Tohle by si měli pamatovat všichni, kdo mají pocit, že je zachrání, když vlezou Putinovi do… zadele. Mezi takové patří i leckteří západoevropští politici… což mě, na rozdíl od našich méně myslících občanů, opravdu děsí.

  1. Jo a ještě něco – z myšlenky, že jsme ve válce mi je zle, pochopitelně. Bojím se.
   Ovšem popírat to a zavírat oči ničemu nejen nepomůže, ale v konečném důsledku nás to může dostat přesně tam, kam nikdo soudný nechce – tedy do ruského područí.
   A přesto to čtu zas a znovu – nepomáhejme Ukrajině, nebo se na nás báťuška Putin naštve. Svatá prostoto!

   1. ano, bez příkras jsme ve válce… držíme bezpečné zázemí, zatím dost daleko od nepřítele. s vědomím, že tu má pátou kolonu, která může kdykoliv začít škodit. s vědomím, že pokud EU a NATO a nezávislé státy Ukrajině vydatně nepomohou, bude Russko a jeho armády na našich hranicích 🙁 kdo tohle nechápe, je buď příliš mladý ( a nevzdělaný) nebo absolutní magor.

   2. Jsme ve válce, i když naštěstí zatím bez střílení a bombardování. Russku nejde o nic jiného než kromě Ukrajiny rozvrátit i Evropu a pokud možno i USA a jeho spojence. Už jen to, že vyštvou lidi z jejich domovů a zatíží systémy dalších zemí, tak rozvracejí. Do toho pustí tu pátou kolonu, aby říkala za co všechno ti Ukrajinci můžou. Také ceny ropy a plynu, to je také jejich taktika jak rozvrátit hospodářství, jak to jen jde a vyvolat co největší krizi. Když lidi budou mít vysoko do žlabu, budou lépe naslouchat zzarovi Putlerovi, který jim bude laskavě říkat, že jeho plyn je vynikající. Já v tom vidím celý docela promyšlený systém a Evropa se musí vzpamatovat a začít tomu čelit. Ale bude to opravdu bolet, bohužel.
    Na druhou stranu si bohužel myslím, že Russko může ještě docela dlouho vydržet válčit. Lidi jsou tam podle mě buď tak zblbnutí nebo někteří zastrašení, že klidně budou chroustat trávu, jen aby měli ten pocit impéria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN