MATYLDOVINY: I kácet je potřeba

Mnohokrát jsme četli články o tom, jak se necitlivě kácí lesy. To rozhodně nezpochybňuji, lesy rozryté harvestory jsou něco strašného. Druhá stránka věci je kácení tam, kde by to bylo potřeba a neděje se to. Je to kácení zejména v obydlených oblastech, kde to jde špatně, a tudíž se k tomu často přistupuje, až je problém obrovský.

 

Měli jsme u dědiny větrolam z topolů. Ne těch štíhlých, ale z těch rozvětvených. Před asi šesti lety propukl na poli nedaleko větrolamu požár stohu. Asi tři stromy to popálilo tak, že uschly během dvou let. Ostatní prosychaly a bez zájmu majitele byla zem po každém větru a bouřce plná větví. Někdo je vždycky odtahal stranou, a to bylo všechno.

Cesta pod větrolamem jen sice jen polní, ale frekventovaná – chodí tudy pejskaři i maminky s kočárky, protože najít uprostřed dědiny klidnou cestu bez aut je obtížné. Bohužel jsme párkrát zvedla hlavu a zadívala se do korun, kde visely silné suché větve zaklesnuté do jiných. Podle mě to byla objednávka na průšvih.

 

 

Poslední roky fouká až moc. Situace zřejmě dospěla tak daleko, že se musel majitel postarat (je to státní organizace). Pod vedením odborníka pokáceli všechno. Část stromů byla proschlých a část úplně suchých, topol schnutím navíc křehne.

Při procházce jsem odchytila muže, který to řídil, a ten mi řekl, že tehdejší požár poškodil skoro všechny stromy kousek nad zemí a ukázal mi pařezy. Většina byla vykotlaná uprostřed, jakžtakž zdravý byl jen zhruba každý třetí. Opravdu to hrozilo průšvihem.

 

 

Kácení proběhlo v únoru. Dneska už máme na tom místě zasazené nové stromky, takže se lidé přece jen starají. Není to s námi tak špatné 🙂

 

Dede: Děkuju Matyldě za pohled na kácení zase z jiného úhlu a hned se ptám na vaše zkušenosti – Jak pěčují o stromy ve vaší obci? Eh… jako řádní hospodáři nebo barbaři? 🙂

 

Aktualizováno: 13.4.2022 — 19:10

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U vás kácení mělo dobrý konec – nebo pokračování 🙂 , když byly obratem vysazeny stromky nové. To potěší. Přeji jim, aby se všechny ujaly a dobře prospívaly.

 2. U nás se o stromy pečuje,je to tak zavedeno. Všichni vysazují , zejména nové švestky za staré. 🙂

   1. U trnek je problém, že pokud mají pořádně rodit, musí se stříkat. Naštěstí my na jihu radši pálíme marhule, ty se šplíchat nemusijú 🙂 🙂 …

 3. Jo, ještě k tomu kácení – u taťky v ulici pokáceli dvě řady vzrostlých stromů, aby rozšířili možnost parkování. (dobrá, ti lidé někde parkovat potřebují, navíc se tam snaží parkovat i mimopražští, protože je to blízko metra). Dokonce tam po skončení úprav vysadili nové stromy. Akorát místo javorů to jsou duby – a těm se tam nedaří. A nedaří. A nedaří. Ovšem jak jeden uschne, tvrdohlavě tam vysadí další – a spousta z nich zase uschne, navzdory vodním vakům.
  Člověka napadá – navrhoval tu výsadbu odborník nebo někdo, kdo prodává mladé doubky? Tady vidíte, jak ošklivé mám někdy myšlenky 😛

  1. Jen poznámku k parkování na dědině. Dům,vedle garáž nebo po domem,vpředu vydlážděná plocha, vzadu zahrada s brankou na polňačku. A kde stojí auto? U krajníku v silnici.

  2. Duby asi do ulice nepatří. Ty chtějí trochu vlhko a nejen zalévat jsou náročnější na prostředí. Mě na břehu, proti baráku vyseli doubek ptáci nebo veverky. Krásně roste.

  3. To nejsou ošklivé myšlenky, to je pragmatismus. U nás na vsi se zase sází javory babyky i místo pokácených zdravých lip. Spřátelený majitel místního úřadu jich má dost na skladě.

 4. Nechat stromy být tak dlouho, až se pokácet musejí, je docela zvykem, řekla bych.
  Před pár lety vykáceli ve Dvoře starou lipovou alej u jedné z příjezdových cest. Měla jsem vztek, protože mě přišlo, že stačilo se o ty stromy aspoň trochu starat. Potom mi někdo z místních řekl, že jejich kořeny narušují základy vedle stojících domů – jenže ty domy rozhodně nebyly hned vedle stojící, od stromů byly vzdálené určitě deset metrů, některé možná i víc. Jenže pak jsem si vyslechla Alexinu příhodu s prorostlou kanalizací a pochopila jsem, že možná nelhali 😛 Jenže u nás se ve prospěch kácení lže tak často, že se to těžko rozeznává.

  1. Já si myslím, že v zástavbě se naopak spíš nekácí než kácí. Dokud ten shnilý atrom na někoho nespadne. Nikdo se nechce hádat se zelenými nebo tak.

 5. U nás naštěstí souvratě zůstávají zachovány. Záleží moc na tom, kdo traktor s radlicí řídí, ten může za ukrajování místa.
  Kácení stromů je nutné, některé stromy jsou po posouzení opravdu nebezpečné. Ale musí následovat rozumná výsadba.

  1. A ještě přidám – na prázdném pozemku (tehdy bez majitele) pod naší zahradou uschl kvůli kůrovci vysoký smrk. Opravdu velký – ať by si při větru lehl na kteroukoliv stranu, nadělal by plno škody. Nebylo snadné zajistit jeho pokácení, ale nakonec se to povedlo, protože půlku toho domu vlastnil stát a paní na úřadě byla rozumná a aktivní.

 6. Taky jsme v rovině, v polích a chráněni topolovými větrolamy. Kdyby tam ty větrolamy nebyly, mohlo by hospodařící zemědělské družstvo orat lány mnohem komplexněji. Bez zatáček a výkrut, od obzoru k obzoru. Dnešní zemědělské stroje si bez potíží poradí i s asfaltovou silnicí, nějaká polňačka z uježděných kamenů je nezastaví. Jenže jsou tu ty topoly. Pozoruji rok po roce, jak se pole přibližuje ke kmenům, jak ty stromy slábnou. Tu dostanou zásah herbicidem, tu je ofoukne jiný postřik… Až padnou, vítr nás odnese i se zbytkem vesnice a družstevníci budou plakat, kam se ztratila voda z polí. A nejsou to jen topoly. Schválně se koukněte, jak daleko je okraj pole od stromů kolem silnic.

  1. Máš pravdu, Ri. Loni jsem po hluboké orbě jen koukala, jak zmizela mez mezi polem a cestou na kraji lesa. Byly tam i mladé stromky… Jsem zvědavá, kdy si ukousnou i z té cesty. I kdy, tudy jezdí autem lesáci, tak se hoši asi nakonec nějak domluví – nebo pobijou 😛

   1. Dotuje se, dotuje. Z jedné strany výsadba stromků a obnova polních cest, z druhé strany od výměry. Možná i ze stejného ministerstva, jen vedlejší kancelář. Prachy tečou a stromky nevydrží ani dva roky. Jen ten plast, který měl chránit kmínky, trčí z brázd, a sem tam kousek kůlu.
    No, třeba to teď bude jinak.

  2. Ten větrolam nám bude chybět, kde se u nás vítr rozběhne, tam se hned tak nezastaví. Pole tu taky orají až kam, zastaví se až těsně u cesty- Se sečením je to stejné. Kdyby tak nechali travnatý pás kolem cest…jenže to by traktorista nesměl čumět do mobilu, jak jsem viděla x-krát. Herbicidy tu jedou ve velkém. Asi to bez nich neumějí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN