HOST DEDENÍKU Alex: Údolí Bílého potoka a jeho mlýny

Letošní březen je již skoro třetím měsícem na jihu Moravy, kdy neprší, nepadá sníh a svítí slunce. Je sucho, v noci mrzne. Poslední dny, třetí dekáda měsíce, je ve dne na slunci hodně teplo, a to nás vylákalo na výletík do údolí Bílého potoka.

 

Toto údolí bylo v roce 1992 vyhlášeno přírodním parkem. Měří asi 15 km a i s okolními zalesněnými svahy zabírá plochu 40,46 km². Osou údolí je Bílý potok, vyvěrající pod Svatou horou nedaleko Kadolce u Křižanova. Je významným pravobřežním přítokem řeky Svratky ve Veverské Bítýšce a celý tok měří asi 45 km.

 

 

Údolí Bílého potoka je nádhernou přírodní scenérií. My jsme s Evi a ještě i s Waiki navštívili osadu Šmelcovna na Bílém potoce, v listopadu 2020. Je blíže k Brnu a je hojně navštěvovaná turisty, cyklisty a koňáky. Byla založena již ve 13. století, kdy se zde začaly těžit stříbrné rudy. Na Bílém potoce stávaly mlýny a hamry, které patřily k nejbližším vesnicím na vrcholových planinách. My jsme se 24. března vydaly s Evi a Meggie ke vzdálenějším mlýnům na Bílém potoce.

 

Výlet ještě s Waiki – za Šmelcovnou

 

Naše putování začalo u Spáleného mlýna, který je v soukromém vlastnictví, kde jsme nechaly auto. Proti proudu potoka po jeho levém břehu jsme se daly nádhernou nivní loukou, lemovanou svahy porostlými zdravými zelenými smrky!  Podzemní voda potoka dělá pravé divy. Holky běhaly po mokré louce, sluníčko svítilo a nefoukal vítr! Nádhera.

Po avizovaném mostku jsme měly přejít na pravý břeh, ale ouha, můstek byl spadlý a vody teklo poměrně dost, přece je Vysočina nedaleko a na ní ležel ještě nedávno sníh. Tak jsme šly dál, jenomže stezka najednou končila skalami, a protože my se zásadně nevracíme, tak jsme si zuly boty, ponožky, já vyhrnula nohavice a poprvé jsem letos brodila přírodní vodu. Ledovou vodu!

 

Zásadně se nevracíme… takže chybí-li můstek, brodíme se 🙂

 

Přežily jsme ve zdraví, ani jedna jsme neupadly, psice měly vodu do půlky hrudníků, takže také pohoda. Když nám nožky uschly, znovu obout a putovat dál. Za zatáčkou a hučícím jezem nás čekal další mlýn, Pánovský. Přes most jsme pokračovaly ke krásně opravenému soukromému mlýnu Rýglovskému.

 

Pánovský mlýn

 

Tam jsme údolí potoka opustily a podle Stopaře na Mapách.cz jsme cestami přešly zalesněný kopec. Kopec byl, ale lesy žádné, tu a tam solitérní vysoký strom, který sfouknou vichřice, jinak holiny, planiny a hromady klád a nepořádek po těžbě. Po krátkém odpočinku jsme šly dál cestou, která náhle končila. Rozježděná těžkou technikou se ztratila v zarostlé holině.

 

Jez na Bílém potoce

 

Stopař přestal fungovat, v hlubokých údolích je špatný signál, tak jsme se vydaly intuitivně dolů. Už i auto jsme na dně údolí pod námi viděly, jako maličký angličák. Jenomže dál se jít skutečně nedalo. Když jsme prošly kus vytěžených ploch, které už byly alespoň trochu upravené, tak Ajvi s Meggie konečně objevily v hluboké strži cestu vedoucí dolů ke Spálenému mlýnu.

 

Rýglovský mlýn

 

Konečně jsme byly na místě a jely jsme na zasloužené kafe. Nádherný výlet, nepotkaly jsme ani živáčka a už plánujeme další část údolí Bílého potoka, zase takový nějaký malý okruh. Mlýnů je v těchto končinách dost, některé jsou krásně opravené, některé přestavěné do socialistické architektury, některé pobořené. Ale Údolí Bílého potoka a jeho okolí je krásný kus krajiny.

 

Pejsky našly cestu

 

Další fotky najdete zde:

https://dig.rajce.idnes.cz/Bily_potok%2C_brezen_2022/

 

Dede: Děkuju Alex za bezvadný výlet – já jsem doteď znala jen Bílý potok v Jizerkách 🙂 Jste holky dobrodružky, lhostejno kolik máte nohou a vousů:))

Miluju putování kolem vody, a tak se dnes ptám: Zná někdo z vás Alexin Bílý potok? A kolem jaké vody rádi putujete vy? Třeba bychom si mohli udělat takový malý přehled návrhů pěkných podélvodních vycházek – jaro je definitivně tady, inspirace se hodí! 🙂

Aktualizováno: 13.4.2022 — 21:23

19 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak dnes jsem se kolem vody nachodila! Pravda stojaté a napěněné, ale mám dost! Všechna důležitá okna umytá (na ty v chodbě jsem se vykvákla – zaprvé vedou k sousedům a za druhé proto mají na sobě folii, takže jsem umyla jen parapety), lusty jsem též přešoustla, dveře už včera a nakonec jsem setřela i tu zem (i když původně jsem to v úmyslu neměla, ale když už jsem bylo v tom ajfru).

  Jinak já ráda chodím kolem vody bystře běžící, ale tu u nás nenajdu. Tak su ráda i za tu stojatou v rybnících a slepých ramenech, i tu línou v Dyji a bahnitých potocích. Zajímavé – co by kamenem dohodil a zbytek doběhl máme i Moravu, ale k té nechodíme, měla bych to napravit.

  Takže za mne podélvodní vycházka je okolo a skrz místní mělké rybníky (dají se obejít kolem dokola všechny tři), další krásná je okolo Dyje k Soutoku pralesem. Ale nejkrásnější a nejdobrodružnější je cesta Bílou Opavou z Karlovy studánky na Praděd a zpět (no, pro ty méně zdatné buď nahoru nebo dolů a pak se svézt autobusem).

  P.s. Alex a spol. jsou dobrodružky. pro které není žádná cesta obtížnou. 🙂

  1. Jejda Bílou Opavu bych už nedala, to by mne museli vyzvednou (doslova a do písmene) vrtulníkem.

 2. Alex! Paráda! Občas hodím cestu kolem Bečvy,pak mám ještě další dobrou prochajdu kolem vody na Chvalčově kolem Bystřičky,samý splávek a mezi splávky málo vody,takže bezva pro psy. Moc ráda chodím kolem vody,pak je s psicemi vystaráno. 🙂

 3. Procházky podle vody mám moc ráda. Tahle trasa má navíc ty zajímavé mlýny.
  V našem okolí je nejznámější cesta Peklem, t.j. údolím mezi pískovcovými skalami podél Robečského potoka, známým též mohutným výskytem bledulí. Pokud se zvolí trasa od obce Zahrádky, dá se pak pokračovat podél rybníků a napojit se na Ploučnici, podél níž se přejde na druhý konec města (místy vede cesta kolem zadních traktů průmyslových objektů, tam je lepší kochat se jen pohledem na řeku vlevo). A na druhém konci se dá napojit na cyklostezku, ze které jsou občas vidět meandry Ploučnice.

  1. Takto máš velice zajímavé vodní prochajdy. Já z těmi svými musím dojet autem. U nás nic. Potoky co byly, tak už nejsou. Vyschly.

  2. Tak u vás už jsme dvakrát šlapali, naposledy letos právě mrknout na bledule (a schody a hrádky a tak) 😉

 4. Tahle procházka vypadá dobře. Tady kolem vody jde hodit tak kolem rybářského jezírka a jinak tu široko daleko nic není.

 5. Dede má pravdu, v Norsku je vody dost. Jak jsem už jednou zmiňovala, bydlíme mezi dvěma potoky. Podél jednoho můžu jít furt a pořád, to hlavně při ranním venčení, na druhém je kousek od nás vybudovaný přepad, který na jaře krásně burácí, o kus dál zahučí pod zástavbu a po chvíli se zase rozběhne mezi stromy. Myslím, že jsem privilegovaná, ale tou živoucí vodou i rozmazlená. Beru ji jako samozřejmost a někdy její překotné bublání ani nevnímám. I když první dny po zamrznutí mě překvapí nezvyklé ticho, kdy je jenom semtam slyšet nesmělé žblunknutí. Mám vodu ráda. A doporučuji návštěvu 🙂 !
  Alex, udělaly jste si hezký výlet hezkou krajinou. A ty mlýny! Ty tady teda nemám!

 6. Jo, ještě díky, Alex, za bezvadnou vycházku po starých mlýnech. Mlýny bývají fascinující stavení! No dobrá, možná ne fascinující, ale zajímavé určitě 🙂 To samozřejmě říkám i jako děvče ze mlýna:))

 7. Podél vody chodím moc ráda – ať teče (potoky, řeky), válí se (jezera:)) nebo se vlní (moře:)) Jen mám pocit, že jsem si takového chození užila hlavně v Norsku. Tady u nás je to dost bída. Kolem Labe nahoru od nás to jde jen u přehrady Les Království, směrem od nás dolů pak až ze Stanovic a to je cyklostezka. Pro cyklisty dobrý, pro psí lidi k ničemu.
  Kolem Hartského potoka to jde, to je fakt. Ale měla bych ráda změnu:))

  1. Cyklostezky jede! I když jsem též cyklista na cyklostezku ani nepáchne. A na silnici také ne. To se raději vláčím pomaličku po lesních stezkách.

 8. Zrovna tam jsme ještě nešli a vypadá to dobře!
  Podél tekoucí vody chodím moc ráda, namátkou doporučuji třeba PR Údolí Doubravy nebo PR Pavlínino údolí. Svatojánské proudy, Posázavská stezka, Střela nad Rabštejnem… Ale máme prochozeno i kolem Labe či Vltavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN