Měli jste někdy nějaké cestovatelské přání? Někdo chce vidět pyramidy, jiný Himaláj. Já se chtěl octnout v bambusovém lese. Nic jsem o bambusech nevěděl, jen to, že patří mezi trávy. Náhodou jsem viděl bujný bambusový porost a chtěj jsem ho vidět na vlastní oči. V Laosu se mi to povedlo. Ovšem mezitím jsem pojal k bambusům hluboký obdiv.
Odborníci popsali více než 1400 druhů bambusů rostoucích od úrovně hladiny moří až po výšku téměř 4000 metrů. Největším producentem bambusu je Čína, ostatně na existenci potravního bambusového specialisty – pandy velké, má založenou malou část své vyjednávací politiky. Funguje to tak: budete se k nám chovat slušně, nebudete se kamarádit s Tchaj-wanem a my vám do zoo půjčíme pandu. Naštěstí se Česko i přes prezidentovo úsilí chová tak, že medvěda bambusového, jak zněl kdysi její český název, mít nebude, zato patří do společnosti slušných států. Bambusů ale mají v pražské zoo dost.
V roce 919 a 1114 masivně rozkvetl čínský bambus Phyllostachys bambusoides. Znáte nějakou jinou rostlinu, která má periodu mezi kvetením 195 let?
Bambus v boji proti plastům
V boji proti plastům se nezačaly rušit továrny na plastové výlisky, ale plastová brčka (je to hloupost, ale je to tak, neb je to mnohem jednodušší). Hipsteři a jim podobní nezaváhali a začali ke stejnému účelu používat bambusová stébla. Obratem je následovala výroba bambusových brček, ovšem cenově nastřelená. A prodávaná v plastovém obalu. Vyrábí se bambusový nábytek, takže místo hnusných (uznávám, že jde o subjektivní hodnocení), leč celosvětově rozšířených plastových zahradních židliček, by na světě bylo o kus pěkných věcí víc. Viděl jsem šikovného převozníka na Mekongu, který z bambusových lístků dělal půvabné origami.
Bambus jako zbraň
Jaké zbraně mohou být z bambusu? Možná, že vás jako první napadly foukačky. Bambusy jsou duté a skutečně se tak dají použít. Milovníci japonských bojových umění znají shinai, bambusový meč pro trénink boje s mečem zvaný kendo. Bořiči mýtů v jednom ze svých pokusů dokázali, že rychle rostoucí výhonek bambusu skutečně dokáže prorůst balistickým gelem simulujícím lidskou tkáň. Odporná představa.
Své o tom ví američtí vojáci ve Vietnamu, kteří se prošlápli do jam s naostřenými bambusovými bodci, často potřenými výkaly, ale se urychlila možná nákaza. Ještě horší byly 2 osy s proti sobě se otáčejícími bodci, které se z rány špatně vyndávaly. Bambus je pružný, ale pevný. Ideální materiál na oštěpy i šípy.
Papír všeho užití
Od psacího papíru po toaleťák. V tom druhém případě, co co ztrácí bambusový toaleťák na měkkosti, to dožene na ceně. I tak obyčejnou záležitost, jako je utírání si zadnice, můžete udělat stylově. O ekologii bych nemluvil, protože kdyby šlo o ni, dáte přednost recyklovanému papíru, který by nebyl měkčený a bělený chlorem, event do růžova či modra barvený. Bambusový papír najdete ve formě kuchyňských či toaletních utěrek i luxusnějšího podkladu pro uměleckou kresbu.
Z bambusu se dělá lešení, trička, ponožky, bambusové výhonky se jedí, z obilek se mele mouka a existuje i bambusová pálenka. Na Papui Nové Guinei se bambusová stébla používají jako přirozené pečící nádoby na obrovské netopýry – kaloně. Vyvrženého jedince nacpete do stébla, na jedné straně utěsníte (na druhé je přirozené kolínko) a zahrabete do žhavého popela. Jakmile začne dřevnaté stéblo prohořívat, je kaloň hotov. Skrz bambus skvěle proudí voda, použije-li se jako vodovodní potrubí. Málokterá rostlina má tak široké využití jako tahle podivuhodná tráva.
Dede: Děkuju Topimu za vyčerpávající bambusovou reportáž! 🙂 Počítám, že každý z vás máte s bambusem nějaké zkušenosti, od bambusových tyček ke kytkám až k ponožkám či prádlu. Takže dnes mám hned dvě otázky:)) Ta první je jednoduchá – vyskytuje se bambus v některé ze svých četných podob ve vaší domácnosti? Ta druhá je záludnější – zkuste navrhnout jinou plodinu s takto širokým využitím! 🙂
Jo, ještě konopí má hodně využití. =D
S bambusem se asi nic moc srovnávat nedá co do pestrosti využití. Mě napadlo hedvábí a koňské žíně.
Kromě už zmíněných věcí máme ještě bambusové pochodně 🙂
Moc se mi líbí nejrůznější bambusové košíčky a jiné nádobky a fascinuje mě lešení.
Nejraději mám bambusové špejle na špízy, protože prostě na grilu neshoří.
Mám i pár bambusových osušek, ale obávám se, že ta výroba musí být extrémně neekologická, aby se z tak pevného nesavého materiálu stalo měkoučké savé vlákno.
Velmi zajímavé čtení. Já mám (čí spíše jsem měla) z bambusu akorát ty tyčky ke kytkám, nic dalšího mě honem nenapadá. O existenci bambusového prádla (ponožkách, kalhotkách) pouze vím, v ruce jsem ji nikdy neměla.
Tady v podmáčené, bažinaté divočině rostě něco mezi orobincem a bambusem.Tedy od vzdálenějšího pohledu, síly stonků. Co to ale přesně je nevím, nikdy jsem se k blížšímuu prozkoumání nesnažila (spíše neodvážila) prodrat.
Zajímavá rostlina! Mně fascinuje to bambusové lešení!
Bambusu se asi nevyrovná, ale navrhla bych len. Na výrobu látek, jako výplň v čalounictví, to všichni známe, ale připomínám ještě – a to znají ti, co byli na setkání v Losince a na exkurzi v papírně 🙂 – že slouží i jako surovina pro výrobu ručního papíru. A před lety jsem vybrala kancelářský nábytek, při jehož výrobě byly také použity lněné stonky.
Hančo, len mě taky napadl. A konopí 🙂 Leč na bambus to fakt nemá:))
Bambusy a české zahrady – to jsem si užila dosti, když si je ledé nasázeli kolem bazénů (jak krásně ševelí)… a pak!
Ano, je to báječná užitková tráva – někdy větší než kráva.
Bambusový les jsem bohužel neviděla a ambice nemám neboť umím papat jen zdejší stravu.
Tak si koupím bambu-triko a bambu-ponožky a užasle si přečtu poutavý článek a pohviznu nad obrázky.
Moc děkuji za výlet a poučení
Sousedé odnaproti měli obrovský problém s bambusem u domu. Kdysi zadadili trs, ten se ujal, vyrostl do třímetrů a nádherně zdobil. Jenže najednou prorostl základy, ano výhony pod zemí, tlusté jako mužský palec prorazily suteréní zdi a začaly působit stavbu. Náprava byla drahá investice.
Na zahradě mám bambus, krásně zdobí i když je to menší odrůda.A je daleko od stavby 🙂 . Koneckonců nám zničily kořeny mohutného tisu kanalizaci. Tis, i když jsem mu slibovala pokácení, stále prosperuje a kanalizace zatím funguje.
Ujíždím na bambusových froté ručnících.
jsem ho chtěla vysadit ke slípkám… teda ještě pořád chci..
ke slípkám na Beaveru? to bude zajímavé prolínání kultur 🙂
Dutej jak bambus ! I v úslovích je 😀
mám z bambusu : ponožky, trika,prostěradla..mívali jsme z něj v předsíni běhoun..od Bedy jsem dostala bambusové píšťalky,kartáček na zuby a takové ty ve větru hrací „zvonkohry“.. měla jsem i košík a koš na prádlo…
zahradní lehátko ( ulovené cca před 10 lety v bazaru) je naprosto skvělé a veškerému času i nečasu odolné. ponožky, prádlo,tyčky ke kytkám 🙂 bambusové výhonky v míchané zelenině od našeho oblíbeného Vietnamce jsou též vynikající. Pandu ať si v Číně nechají a dobře se o ni starají 🙂
Vida, jak užitečný je bambus. Já teda akorát ty ponožky a párátka, ale moc se mi líbí bambusový nábytek na zahradu, tak možná někdy na něj dojde. Bambusové výhonky mne nelákají 🙂 .
Na tu druhou otázku nemám odpověď – určitě se ještě něco najde, ale momentálně mne nic nenapadá.
Jo, a podobně rozsáhle použitelná rostlina mě zatím nenapadla. Je plno hodně užitečných, ale mám dojem, že bambus bude rekordman. Možná nějaké palmy?
Prádlo a tyčky ke kytkám:))
Jo a takové to „zvonění“, dostala jsem ho kdysi od maminky a má moc pěkný zvuk, když kousek naleštěného dřeva „zvoní“ o bambusové tyčky 🙂
A na Taiwanu jsem divoce rostoucí bambus viděla (a zažila – on je to fakt zážitek:)) a viděla i plno výrobků, které jsem si samozřejmě letadlem domů neodvezla 🙂
No a sedmiletý Andy po bambusu nadšeně šplhal 😛
No ty ponožky a kalhotky 🙂 tyčky ke kytkám a špejle na ražniči. Jinak asi nic. Zkusila jsem naložené bambusové výhonky, ale nějak mě nenadchly.
Já měl výhonky v jinak skvělé polívce a byly hnusné. V Barmě.
ono to j ejak s okurkama, některé křupou a některé jsou jak bačkory, někdo víc solí…znáš to… podobně je to s výhonkama..zatím mám štěstí, chutnají mi..k hnusným jsem se ještě nedostala…