HOST DEDENÍKU – Alex: Nemocný Dareček

Kocour Dareček, neošetřovatelný kočičí pacholek, onemocněl. Zvracel, ne denně, ale ob den, vysadila jsem granule. Situace se zklidnila, ale i po kapsičkách začal za pár dní nanovo. To, čeho jsem se obávala celou dobu, co spolu žijeme, nastalo. Tušila jsem, že se rozvine celá škála nepříjemností, ale nedalo se nic dělat a já musela pro kocoura vyhledat lékařskou pomoc.

 

Nejenom že situace byla nepříjemná, po domě jsme se museli pohybovat jako v minovém poli, ostražitě koukat pod nohy, Darek si nevolnosti ze zásady nosil domů. Alespoň jsem měla přehled, všechny blívajzy jsem s pečlivostí forenzního technika prohlížela. Ale také se mi v hlavě začaly honit všechny možné příšerné scénáře. Játra, slinivka, ledviny, nádor (-y), v noci jsem se z těchto představ budila. Nic nepomohlo, že kocour se cpal a já musela objednávat kapsičky navíc, protože vybíravost mu zůstala.

 

Darek nás, mne a Ajvi, jistí na procházce

 

A tak jsem se vyzbrojila koženými svářečskými rukavicemi, odklopila víko přepravky. Totiž teprve při posledním preventivním očkování jsem přišla na to, že se dá přepravka „rozpůlit“ a nemusím cpát kocoura otvorem na mřížku. On už si za ta léta vypracoval techniku – rozpažit přední i zadní nohy, vytáhnout všechny drápy – a ha, ha zkuste mě tam vecpat. Poskládat mrskající se drápaté končetiny do úhledného balíčku dalo vždy fušku a zásadně se muselo konat ve dvou osobách. Jeden skládal, druhý cpal vzteklé zvířátko dovnitř.

 

Po procházce si vypůjčí moje boty obuje se do nich a… usne

 

U doktora mi pomohla technička, nechaly jsme Darečka sedět v přepravce, pan doktor zavelel raději pozavírat dveře, obě jsme ho držely, kocour temně a hluboce vrčel, ale panu doktorovi se ho podařilo vyšetřit, alespoň pohmatem. Břicho volné a prázdné (uff, kus kamene mi spadl ze srdce), oči i sliznice v pořádku (buch další kus nerostu odpadl). Bleskurychle dostal injekci proti zvracení a už bylo načase přiklopit víko, temné vrčení se začalo měnit v jekot, a to naše miloučké kočičí stvoření se proměnilo v zuřícího ďábla.

 

Nahoře na borovici, v břečťanu, mají hnízdo kosi. Ještě neulovil žádného

 

Pár dní se nic nedělo, kocour chodil ven po svých oblíbených kočičích stezkách a baštil za tři, v noci se povaloval v našich postelích. Jednou ráno, ještě za tmy mě probudilo z podesty známé … bléééé. Hned jsem byla na nohách, uklidila a ráno začaly manévry s přepravkou. V tom u mě nastala ta jasnozřivá chvíle, kdy mne osvítilo světlo moudra, do přepravky jsem hodila do záhybů deky pár granulek-laskominek, kocour za nimi vystřelil a hledal je jako služební pes na stopě. Manžel se na mě vyčítavě podíval, že mě to nenapadlo dřív. No, nenapadlo a jeho také ne! Ještě v autě se Darek zabýval hledáním granulek, než si uvědomil, že by měl začít protestovat, tedy ječet.

 

Někdy je i křeslo malé

 

A tak jsme začali jezdit na injekce depotních antibiotik. Už po první dávce se zažívání uklidnilo, zřejmě zánět žaludeční sliznice, ale museli jsme dobrat alespoň tři. S pomocí kočičích mňamek už šel transport i injekce jako po másle, po injekci mu v přepravce zase přistály dobroty. Ne, že by si to užíval, ale alespoň tak neškrábal a nekousal. Jenom vrčel. Posun k normálnímu Darečkovu chování zaznamenal i pan doktor a při poslední injekci poznamenal, že Darek je už mazák a že by si při dalších injekcích přišel na ně sám.

 

Pověsila jsem prádlo, umyvadélko je hned obsazené

 

A potom že zvířata nejsou uplatitelná… Ale nesmím chválit den před večerem, ještě nás čeká preventivní očkování.

 

„A nikam nepojedeš!“

 

Dede: Děkuju Alex za bezvadný článek a perfektní fotky – nasupený Darek na kapotě auta u mě vede:)) A zrovna se ptám – jak jste vy řešili případnou neochotu vašich miláčků nechat se ošetřit? 🙂

Aktualizováno: 23.3.2022 — 15:34

21 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás byla na přepravu k vetovi nejhorší Hepinka. To si člověk musel nasadit rukavice a silou jí do přepravky nacpat. Bránila se seč mohla.

  Kocouří kluci byli a Daník je celkem v pohodě. Ovšem jak zahlédne přepravku zmizí a musíme ho hledat.

 2. Tak mě se líbí Dareček v umyvadle. Klidný majestát.
  Sem se kdysi dočetla, že do přepravky pozpátku. Přepravku na štorc a kočku do ní spustit zadkem dovnitř. U nás to funguje. Všichni přišedší kocouři, živící se u nás na náš účet, do přepravky ne a ne. Tenhle způsob zabral. Než se stačili zorientovat, byli uvnitř.
  Poslední kocour nemá rád auto, kušní celou cestu a vyluzuje bojím, jauvaj a ahóój. Je mu to houby platné, veterináŕ čeká!

  1. Darek také v autě huláká jako na lesy. Jen co nastartuje. Jakmile motor vypnu je klidnější. Asi má něco proti mému stylu jízdy.

 3. Milá Alex, posílám pohlazení Darečkovi a moc ráda čtu, že se snad už konečně podařilo jeho neduhy vyléčit a je konečně v pořádku (jak ho dostat do přepravky „za úplatek“ byl geniální nápad !).

  Krásné fotky na doplnění a nějak jsem zapomněla z dřívějších fetek, že klučina má opravdu dokonalý terč na zádech – dokonce dvojitý. A krásná fotka kocoura v botách 🙂 .

 4. Jé, kocour v botách je božskej! 🙂
  Zatím jsem nebyla přítomna při umisťování kočky do přepravky, ale stačilo mi vidět, jak se proměnila sladká malá kočička našich mladých při spatření Denise! Ve vteřině z ní byla lítá šelma – a to si ji Denis šel jen prohlédnout! 🙂

 5. Alex,jsem moc ráda,že je Dareček v pořádku. Obdivuji, jak Vás jistí na procházkách a vůbec je to fakt pan kocour. Hlavně,že to dobře dopadlo. U nás je Damík takový trdýlko dá se nacpat téměř kamkoliv. 🙂 Lidunka, ta zase vypadá tááák mírumilovně ale běda Vám,když se hlásí o své místo,seřeže psice a uvelebí se tam,kde se jí zachce.Mám kočky nevenkovní,takže zatím je to jednodušší,vždyť ani nevím kolik mají roků, znám jen přineseniny akorát vím, že Damík byl odrostlé kotě.

 6. 😀 😀 😀
  Jako bych viděla ty mým životem prošlé i stále procházející milující micinky.
  Až ta nejnovější, Nebulla, teprve skáče do přepravky sama. Pro ni to totiž bylo místo záchrany a útočiště. Přepravka totiž měla sloužit k transportu z bodu A – kde se vyskytla, do bodu B – útulku. Ale já ji prostě dovezla domů. A tam, v přepravce položené na jídelním stole v kuchyni (však každý chodí na jídlo kdy může), měla své útočiště první týden. Pak se osmělila a už ji patřil celý barák.
  Takže, na rozdíl od všech ostatních, ji bere jako jistotu, že zase bude doma. I kastraci a následnou kontrolu tak zvládla bez problému.
  No a Kurečka a Uhurku, naše kočičí seniory, ty už musím těžce uplácet, to máš naprostou pravdu 😀

 7. Jsem ráda, že se Darek uzdravil. Ovšem povídání o to je náramně veselé, vidím v živých barvách. A ty fotky – pro mne nejlepší s těmi boty – jakoby si Dareček říkal „Když hlídám boty, nikam mi neutečou, tak si můžu v klidu dáchnout!“

 8. Onehdy jem potřebovala dostat kocoura k vetovi, protože potíže s močákem přetrvávaly, a Mušketýr byl samozřejmě do večera pryč. Otevřenou transportku jsem opřela v rohu L-kové linky a snažila se do ní kocoura nasypat po hlavě. Oriáš roztáhl přední jako chobotnice a vzdoroval. Věděla jsem, že musím být rychlá, jinak vytáhne ty šavle, co má místo drápů. Jednou rukou jsem ho držela kolem břicha a druhou se snažila sklapnout ty hnáty k sobě. Byla jsem hodně odhodlaná, vyšlo to. Pak už jen ječel celou cestu k vetovi….

  1. Podkreslené dramatickou hudbou by z toho mohl být pěkný videoklip – stejně jako u Alex 🙂

 9. Já jsem měla zatím se svými zvířaty kliku – jediný velmi drobný potížista je Ari, která – jak pravil včera vet, když jí poslouchal srdce a plíce než ji naočkoval – se dokáže bát tak, že zapomene dýchat 😛 Je fakt, že dokud měla s sebou Berry, bylo to pro ni snazší (proto jsem obvykle se vším chodila do ordinace s oběma psy – můj vet byl zvyklý:))
  Ovšem poslušný a důvěřivý pes je prostě něco úplně jiného než kocour s názorem 🙂

  1. Jo, Kocour s názorem, zvláště ve dvě ráno, kdy se musí na mě jít podívat do postele jestli spím. „Ne, už nespím!“ „Tak bezva, můžeš mě drbat, jo?“

 10. Alex, tohle je veselý a velmi dobře napsaný článek o událostech, které pro tebe nebyly vůbec snadné – strach o kocoura a ještě problémy s léčením není nic, co by si člověk přál. Přesto jsem to četla s úsměvem a ty fotky jsou skvělé!
  Hlavně, že už je Darek v pořádku a kdo ví, třeba s pomocí úplatků zjistí, že i ta návštěva veterináře se dá přežít bez většího vyvádění:))

 11. Neochota zvířete se dá vždycky nějak pořešit, ale sežeň veterináře pro Vaška zamlada! Podotýkám že měl vždycky náhubek a použil-li veterinář mozek, zvládlo se všechno. Problém byl v tom, že to zvíře vypadalo malé a nevinné – do okamžiku než usoudilo, že tohle je moc (nejen na veterině). Nevrčel, nevaroval, během zlomku vteřiny tvrdej start. Jištěný mnou i náhubkem, s předchozím upozorněním co asi bude, ale stejně se příště nejeden vet rozklepal a psa obcházel obloukem.
  A i tam kde pochopili to nebylo úplně jednoduché – nechej jim v hospitalizaci zvíře o kterým víš, že na něj v bdělém stavu nesáhnou. Takže „víte, já bych vám psa v takovém stavu v žádném případě neměl vydat, ale…“ a dávali jsme kapačky doma.
  Úsměvné už pak bylo duo se Spratkem na dožití – jeden se bál veterinářů, druhého se báli veterináři.

 12. Loni měl něco podobného Monča, ale díky Bohu je kocourek klidný a svých cca 8 kg nechává v klidu. Ale pamatuji si potíže mojí sestry s jejich prvním kocourem a přepravkou. A ten by měl být na přepravu zvyklý, pravidelně jezdil na víkend na chalupu. Ale tak z deseti metrů nám připadalo, že švára navléká na přepravku chlupatý povlak. Kocour držel všema čtyřma vstupní otvor

 13. To bělounké klubíčko na křesle a vrčení? Jekot? Změť drápatých končetin? Nevěřím!
  😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN