HOST DEDENÍKU – O fotkách s Topim Pigulou: Je jaro

Jaro bezpečně poznám na facebooku podle toho, že můj feed, tedy tom, co mi FB nabídne k prohlížení, zaplaví fotky jarních rostlin. Na podzim to jsou houby (na jejich fotky taky jednou dojde). Hříchu kýče, tedy udělání prvoplánové pěkné fotky, u které všichni řeknou ááách, jsme se dopustili všichni, a u jarních kytek se to nabízí obzvláště.

 

Když po pošmourných zimních týdnech začnou v lese nebo na zahrádce vykukovat barevné květy, potěší i to toho největšího skeptika. Já jsem antiromantický typ, takže se rok znova učím české a latinské názvy, místo toho abych se kochal. Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že mě pohled na jarní květenu netěší. Ale pojďme k focení.

 

Bledule jarní

Čemeřice s vodní hladinou v pozadí

 

 

Vlastně je to velmi jednoduché. Pokud máte zrcadlovku, stačí si z automatu přepnout na prioritu clony a nastavit nejmenší clonu, pokud telefon (a většina telefonů to umí), tak na režim makro. Malou clonou dosáhnete rozmazaného pozadí a čím máte „delší sklo“, tedy větší ohniskovou vzdálenost objektivu a čím blíže jste ke kytce, tím více je pozadí rozmazané. Vypadá to moc pěkně.

 

Dřípatka rakouská ve Slovenském ráji

Dvojice bledulí

 

Pokud to jen trochu jde, tak u světlých květů si najděte takový úhel pohledu, který vám umožní mít v záběru tmavé pozadí. Květ o to víc vynikne. Na snímku bledulí je v pozadí staré hnědé listí. Pokud se můžete natočit tak, aby květ mířil zleva doprava, tedy ve směru, jakým čteme (viz např. foto dřípatky rakouské nebo čemeřice) bude to víc oku lahodící. Schválně jsem vybral běžné květy, na které si můžete v právě propukajícím jaru narazit.

 

Jaterník podléška – běžná jarní lesní kytka

Jaterník podléška za sídlištěm Skalka v Ústí nad Labem

 

Pokud se fotky povedou, co takhle se na FB Dedeníku pochlubit? Nebo dejte odkazy na své fotky sem do komentářů 🙂

 

Konvalinka vonna v prudkém světle a hlubokém stínu

Lýkovec jedovatý má dříve květy než listy

Netřesk je elegán

Netřesk výběžkatý na Křivoklátsku roste v hodně nehostinných místech na skalkách

Orsej jarní je jedna z prvních jarních kytek

Aktualizováno: 15.3.2022 — 09:41

11 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem dnes byla na cestách a musím říct, děvčata jihomoravská, že jste tam měla minimálně dnes dopoledne svinskou zimu! 🙂

   1. Jo, to je jasné, že dnes vám tam rozkvete nejhezčí jihomoravské počasí, když já jsem už zase zpátky na severu:))

 2. Jo – a mám námět na některý další článek – jak fotit vodu a ryby (či jiné vodní živočichy).

 3. Ó – nádherné fotky. Já se přiznám, moje jarní fotky jsou jeden kýč za druhým, prostě nejsem s to se nabažit těch kytiček. Ale snažím se používat zrcadlovku dle tvého návodu, ale pokaždé to nevyjde, jak bych si představovala 🙂 . Letos jsem zatím nenarazila na orseje (i když jsem se po nich předevčírem dívala), ale dnes ráno při venčení jsem zahlédla, že například kdoulovce jsou už už před rozpukem.

  Jinak je zajímavé, že mně se třeba víc líbí, když jdou kytky (ale i zvířata) zprava doleva – že bych byla utajený Arab?! 🙂 .

  Jo – a tady je můj letošní první podběl
  https://yga.rajce.idnes.cz/2022_Brezen_1_-_Ptactvo_nebeske/1526816508

  A moje první podléšky
  https://yga.rajce.idnes.cz/2022_Unor_11_-_Jaro_za_dvermi/1526226325

  1. Ygo, ta modrá kytka je naprosto úžasná (i když si myslím, že je to nějaká ladoňka, jaterník podléška má listy kulaté).
   Jinak fotím ráda. 🙂

   1. Aha – hlavně, že to pod fotkama mám dobře 🙂 🙂 – už jsem to někde psala, že jak mi něco vleze do hlavy, tak to opakuju jak debil (kde je smajlík, který mlátí hlavou do zdi?). Jinak na podléšky jsem zatím nenarazila.

 4. Díky Topi, máš opravdu moc hezké fotky! Poslední týdny fotím hlavně tulipány – viz můj páteční článek 🙂 Jinak problém mám hlavně s focením kytek na parapetu okna, když vím, že bych s nimi neměla moc hýbat, viz můj nádherný leč přecitlivělý vánoční kaktus (jo, pořád mi nadšeně kvete, ale květy schovává k okennímu sklu:)) Když nechci fotit proti světlu, zkouším to večer, ale pak okno funguje jako zrcadlo… 🙂

  1. Díky za pochvalu. Situaci s kaktusem chápu, ale jediné možné řešení je ho sundat. Navečer bych ho postavil na židli, přes opěradlo dal nějaké černé nebo hodně tmavé pozadí (deku, kabát, svetr…) a nasvítil lampičkou jen kaktus nebo baterkou detail květu. Mělo by to vyjít, ale chápu, že je nutno s ním pohnout. Mě právě nakvétá, takže přesně tohle v nejbližších dnech udělám. Mimochodem pod pojmem vánoční/velikonoční kaktus se schovávají nejméně 3 snadno zaměnitelné druhy. Já mám Schlumbergera truncata. Více o tom, jak poznat který je který zde: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/jak-poznat-vanocni-velikonocni-kaktus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN