MATYLDOVINY: Úklidový koučink

V podstatě si za to můžu sama. Před Vánoci na mě na facebooku párkrát vyběhl článek od různých autorů na téma předvánoční úklid. Zálibně jsem si je přečetla, uvážila a myšlenku zase opustila. Jenže ty články neopustily mě. Zřejmě jsem prokázala nepatřičnou zvědavost a zájem.

 

Po Vánocích byl chvilku klid až na občasné výkřiky o novoročních předsevzetích a úklidu. Ty jsem klidně ignorovala, to mě nezajímá. Po Novém roce nemám náladu na skopičiny podobného druhu.

Ovšem je konec února a teoreticky jaro za dveřmi (vzhledem k tomu, jak usilovně jsem dneska drhla námrazu z čelního skla, tak jen teoreticky). I vyběhly články na téma předjaří kontra úklid. Jelikož nechodící sádra je sundána a chůze už tolik nebolí, uvážila jsem možnost jistého úklidu a zvědavě nahlédla do článků.

Ehm, dobře napsaný článek mě dokáže inspirovat a snad i popostrčit. Ovšem koučka nabízela i kurz úklidu, kde bude lidi povzbuzovat a dávat jim každý týden úkoly, aby se vše zvládlo hladce. K tomu si dáme hodinu inspirativních rozhovorů, kde se ve skupince navzájem podpoříme.

Tak to by nešlo, taková domácenka šedá zas nejsem, abych trávila u počítače hodiny inspirativními rozhovory. Článek byl fajn a dostrkal mě k vytřídění utěrek a ubrusů, takže jistý účel splnil. Možná – ale jen možná!!!- se donutím i k dalšímu generálnímu úklidu.

Jiný kurz nabízel přetřídění šatníku, a to by teda nešlo. Sáhněte mi na moje pracně sehnané šatičky a já se neznám, byť by někomu mohlo připadat, že jich je hodně.

Hoďte sem inspiraci a přetřídím koupelnu! 😀

 

Dede: No vida, co dokáže na člověk vyskočit z reklam:)) Přiznám se, že na mě by asi nejvíc působilo, kdyby se někdo nabídl, že ten úklid udělá za mě! Jenže to bych si ho musela pustit domů… Otázky, samé otázky:))

A tak se ptám také – začíná vás stále jasnější a vše prozrazující šikmé předjarní sluníčko inspirovat k úklidu a vyvětrání zimy? Případně jste se do toho úklidu už v nějaké formě pustili? 🙂

 

Aktualizováno: 2.3.2022 — 18:07

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já už uklízení nezvládám. Uklízí synek. Jestli bude nějaký jarní úklid nevím. Teď právě douklizel v prvním pronajatém bytě a stěhoval se do druhého.
  Pufíka jsem neviděla už 14 dní. Bydlí momentálně s Jindrou, protože během stěhování potřeboval Jindra víc času a pracoval z domova. Snad se mi Pufík vrátí v neděli večer.

 2. Uf…
  Kurzy uklízení vidím jako živobytí postavené na cizím neštěstí 😛
  Já bych si klidně někoho do bytu pustila, aspoň jednou – dvakrát ročně na velký úklid, ale naráží to na Frantu. Takže zatím např. okna odolávají a já taky. Nakonec je na to ještě zima, že.

 3. Matyldo, máš recht, uklízecí návody jsou báječné čtení, jedna se začte, všecko si to představí, jak je to krásné, a co teprve, když je to na videu. Pak se dá klidně vstát a s pocitem uspokojení jít do toho bince dělat něco úúúplně jiného, než je uklízení.
  Renato, všechna čest stranou a držím palce, ať to v pohodě zvládnete, jste fakt dobří a logistiku máš úžasnou.

  1. To si občas přeju taky – aspoň na ty velké věci, jako jsou třeba všechna okna. Jenže pak se zaseknu, protože si uvědomím, že bych si ty lidi musela pustot domů, že jo. A to je něco, co dělám moc nerada, úplně stačí, když musí přijít řemeslník. Takže výsledkem je, že sice přesně vím, co by mělo být uděláno, zatímco to ještě uděláno není 😛

 4. Na Renátu nemám, ale taky jsem si už letos pořádně zauklízela – po dlouhých a dlouhých letech jsem si (za vlastní) pořádně uklidila a předělala kancelář. jenom papírů jsem vytřídila nebo skartovala cca 3 velké pytle, nakoupila si nové pořadače (správně se tomu prý říká zakladače), krabice na archivaci dokumentů, několik přihrádek na dokumenty, několik váz, přesadila a doplnila si kytky, pořídila pěkný plakát (tu VŠŽ od Pavla Fuksy) a kalendář (od a o Bauhausu), atd., atp. Teď to tu mám jako v pokojíčku a hned se mi líp pracuje, fakt se tu cítím dobře.

  1. P.S. Kdybyste některá potřebovala nebo chtěla pěkné kartonové zboží (např. ty zmíněné zakladače a archivační krabice), můžu vám dát tip na jednu českou, resp. moravskou, šikovnou a ne drahou firmu: venkart.eu
   Dokonce jsou tak solidní, že když mi omylem poslali část těch zakladačů v nesprávném rozměru, poslali mi ty správné zadarmo a ty nesprávné nechtěli vrátit.

   1. Tohle u nás nakupuje firma a ta se jako první zeptá, jestli poskytují náhradní plnění. Tak zas tolik si vybírat nemůžu…

    1. Tak já to myslela tak jako spíš domů, kdybyste to některá potřebovala. Já si od nich právě nejdřív kupovala ty zakladače/pořadače domů (cca 80 kousků) na různé ty časopisy, které léta schraňujeme a staré zakladače/pořadače už nebyly úplně v pořádku.
     V práci mi na to nedali ani korunu, koupila jsem si to všechno za svoje. Ale nelituju, fakt to tam teď mám jako v pokojíčku.

     1. Pokojíček se dvěma kolegy, kam pořád hamtá spousta lidí a ve dny líhnutí tam natahají na botách binec, je mimo mou fantazii 🙂

 5. Existují lidé,kteří jsou úklidem posedlí,mně se to tedy netýká,ono při dvou psicích a dvou kočkách,to taky není dost dobře možné.Ráda bych kdyby mi někdo uklidil neb některé věci fakt zmáhají ale nerada bych si pustila někoho do mého osobního prostoru,to už se nezmění,nejsem tak nastavená.Zatím mi musí stačit ,když moje skříně navštíví kočky,pokud nechám pootevřeno a pak buď vyčesávám bílé chlupy od Lidunky nebo dávám zpět dečky,prostírání,ubrusy,které vyskladní Damík. 🙂

  1. Ten úklidový fanatismus je psychická porucha, je to druh obscese. Tak touhle poruchou rozhodně netrpím!

 6. No dobrá. Úklid. Ale já teď musím dělat na zahradě – průklusty a výchovné řezy, vytřídit sklizenou vrbu, zadělat psí podlezy k spusedům…
  Víte co? Přijďte na kafe, zouvat se nemusíte a rozhlížet taky ne. Však do velikonoc je času dost

  1. Omlouvám se za tu hromadu překlepů. Musela bych najít brýle a ty moje prstíky. No, raději jdu na tu vrbu

   1. Mamutku,pamatuji jak jsem říkávala „babi,proč si ty brýle nedáváš pořád na stejné místo!“ a teď když je hledám volám MLP,nevíš kde mám brýle a sklízím tu oblíbenou větu“proč?….“ :-))

    1. No, to znám.
     A ještě hledám na dálku – do auta, a na čtení. Abych tady nepsala ty blbiny

  2. To je spousta radostných plánů, Mamutku:)) Já bych do Velikonoc ráda zvládla divadlo… taky zajímavější než úklid:))

 7. No nazdar – já se těmhle velmi inspirativním článkům o uklízení cíleně vyhýbám. Jsem ráda, když to zvládám, jak to zvládám. Takže momentálně na mne mrkají slepá okna, ty budou opravdu potřebovat kosmetický zásah. Jinak to tak nějak fackuju zleva doprava a naopak (:o))). Ještě že už máme byteček malinký (horní patro si obhospodařuje Terka, když přijede).

  Jinak jsem ráda, že jsme se stěhovali už do hotového (domek starý, leč hodně popravený – když si vzpomenu na ty snopy el. drátů, tak Renátu hodně, hodně lituju), protože po zkušenosti z let minulých vím, že co se neudělá, dokud se člověk nenastěhuje, to se pak dělá hodně těžko a dlouho (:o)). Například ještě pořád mne čekají všechny dveře (kromě jedněch nových), na kterých se musím vyřádit umělecky. Naštěstí futra jsem natřela už vloni.

  1. já mám těch natíracích restů hodně, dveře máme natřené, futra nikoliv, na bránu mi došla barva a když jsem ji dokoupila tak zase došla chuť. Tak je z pohledové strany natřená a ze spodních stran všechno ne a tak bych mohla pokračovat…..

 8. na sobotu mám z půjčovny objednaný čistič koberců..takže vyperu koberce, vypweru záclony a závěsy a přelíznu okna…kočkám připravím lodžii na venkovní pobyt…a to by mohlo za víkend stačit..(k tomu ty běžné práce)

   1. jiný výraz pro „blbku“ :-D, co místo aby si hodila nohy na trnož, bude pracovat…

  1. Sharko, já koberce nemám. Za svůj život jsem jich vyčistila až příliš mnoho….

   1. Já koberce taky nemám, jen malé bílé bavlněné koberečky tam kde je od noh chladno. Jsou ručně tkané,bílé, zakoupila ,jsem je kdysi v Rožnově ve skanzenu,vlezou se do pračky, jeden teda taktak ale nakonec se vleze. Po oprání jsou opět sněhobílé, mám je už tak 20 let a nedoznaly žádné změny.

 9. Jo, jak mě v temnotě a jisté beznaději listopadu nechává úklid chladnou, s častějším sluníčkem a rostoucími teplotami se objeví touha dát doupě do pořádku. Jasně, že normální úklid se dělá pořád, ale třeba ty šikmé veselé paprsky zřetelně ukazují, jak děsivě ušmudlaná jsou třeba všechna dolní dvířka u kuchyňské linky. Ovšem trable s očima, následované covidem znamenají, že větší úklid postupně bude, ale ne hned 😛

 10. Zvládám předvánoční úklid, který dělám už v listopadu.
  Umýt okna, vyleštit skleníky v obývací stěně, protřídit šuplíky. Naleštit obývací stěnu a uklidit zevnitř i zvenku kuchyňskou linku. Vím, že když se do toho nedokopu před Vánoci, jindy už ne.
  S jarním úklidem to nepřeháním.
  Na jaře totiž uklízím po zimě chatu a to dá jednomu zabrat.

  Teď na jaře nám budou předělávat koupelnu. Bourat se nebude nic, ale bude se odstraňovat vana.
  Pak sádrokartony a na ně dlaždičky a nakonec sprchový kout. Dělat se to bude 14 dní.
  Ale už to musíme udělat, z vany se nám vylézá, čím dál tím hůře.

 11. Je dobře, Matyldo, že sádra je dole a ty už máš roupy. 🙂 Úklid! Tak to vidím stejně, ne-li hůř. A ten kurz by se přece dál vést daleko efektivněji: 7:50 – sraz na zadané adrese, 7:55 – rozdání smetáků, prachovek atd., 7:59 – prohlášení: „Přesně v 9.00 se podává káva a koláč. Ale jen když se to tu bude do té doby blýskat.“ 😉

 12. Poté, co mi den před Silvestrem začaly z jedné elektrické krabice ve zdi sršet jiskry, jsem usoudila, že padesát let stará elektroinstalace v hliníku už je životu nebezpečná. Povolala jsem tedy elektrikáře a zadala rozpočet na celkovou rekonstrukci. Elektrikář se vytasil s rozpočtem, který jsem rozdýchávala týden. Na konci toho týdne opět z krabice vylétla jiskra a já jsem podepsala smlouvu.
  Znamená to ovšem, že se na tři týdny v podstatě musíme vystěhovat a před tím uvést byt do stavu, kdy bude možné veškerý nábytek neprodyšně zalepit do fólií. 33 obrazů zabalit do bublinek. Přechodně odstranit všechno, co se nedá zavřít do skříní, třeba cca 40 pokojových rostlin a jednu nezabalitelnou prostorovou plastiku.
  Takže abych odpověděla na otázku k článku – už tři týdny uklízíme jako vzteklí. Už jsme byli dvakrát ve sběrném dvoře a do charitativního obchůdku Sue Ryder jsem odvezla čtyři přepravky různých věcí na prodej. Pravidelně zásobujeme blízký kontejner na textil. Objevili jsme velkou knihobudku na nádraží, kam jsme odvezli asi 200 knih (1200 jich zůstává, ty nedám). Víla pilně fotí hromadu věcí do SWAP skupin, asi budeme mít tunu čokolády. Stěhovací firma zapůjčila předem krabice, do kterých všechny ty pitomosti naskládáme a stěhováci nám je odtahají do prádelny o tři patra níž. V průběhu rekonstrukce elektriky ještě naběhnou oknaři a vymění okna.
  Tomu, kdo trumfne náš jarní úklid, pošlu půlku té vyswapované čokolády 🙂

  1. Auuu… Renato, přeji pevné nervy! Pokud bude celá akce spojená i s frézováním drážek pro nové rozvody, tak i celému sousedstvu. To nepřebijene, ledaže bychom se do toho pustili taky – dobře vím, že by to rozvody potřebovaly, ale právě tyhle přípravné práce – navíc bez meziskladu – mě děsí. Držte se až do vítězného konce.

  2. Renato, pro tento hrůzný scénář mám pochopení. Mám podobných akcí za sebou víc – už jen „zaškrábnutí“ drátů k čidlům ve všech místnostech poté, co jsme pořídili tepelné čerpadlo. Ale nikdy to nebyla úplná „totálka“, v domě se přece jen dají věci lépe přesouvat a akci „okna“ jsme měli vlastně natřikrát – nejdřív všechna střešní při výměně střešní krytiny, potom na dvě etapy výměna ostatních. A vždy bylo třeba v tom bordelu bydlet 😛 To potom člověk uklízel opravdu rád! 🙂
   Takže ti jen přeju – vydržte, je to strašný, ale bude líp 🙂

  3. vydržte až do finiše! ani naše akce „kulový blesk“ čili dvě domácnosti do jednoho domečku před šesti lety ( jak to utíká ) tohle není sto trumfnout 🙂

  4. Buď šťastná, za to, co Tě čeká až bude hotovo,v pozdějším věku byste to pak už nedali. Mně stačilo loňské malování dostatečně,kdo to tady zdědí ať si pak dělá co chce,já končím s předělávkami. 🙂 Přeji pevné nervy. Hin sa ukáže!

   1. Já jsem hlavně ráda, že jsme nevyhořeli 🙂 A taky že si můžu dovolit zaplatit ty různé služby typu stěhováci, malíři, úklid.

    1. Držím pěsti a zároveň Tě i celou Tvou rodinu obdivuju. Ale zas to pak budete mít hezké a v rámci předělávky si třeba můžete pohrát s vypínačema (teď se dají koupit moc pěkné, ale to určitě víš; mně se docela líbí takové ty keramické od ABB apod.).
     No a ohledně toho úklidu, to Tě fakt nikdo netrumfne. Já to letos doma jen tak pošontám, trochu víc jsem uklízela před Vánoci a ještě se to nestačilo zabordelit (pardon my French).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN