AKTUALITA: Jak se drží Ukrajina

Po další těžké noci se Ukrajina probudila do nadějného rána, stále se drží. Díky obrovskému odhodlání obránců, konečně znatelné pomoci okolního světa a jak se zdá, obrovskému podcenění situace ze strany Putina.

 

Předpokládám, že spousta z vás stejně jako já pořád sleduje zprávy, takže mě napadlo vám sem překopírovat dnešní ranní souhrn situace, jaký sdílel na FB Václav Novák, autor ve společnosti Tapír a Týdeník Forum. Proč? Ano není to oficiální kanál, ale podle mého velmi dobře shrnuje stav z dnešního rána – posuďte sami (zkopírováno, neupraveno, kurzívou komentář):

Václav Novák

m8hlth0S85li45o hgc2eatmd  ·

27.02.2022

– Anonymous zrušili stránky Čečenské republiky. Weby ruských ministerstev nefungují, Hlavní televizní kanál RT1 mimo provoz. Potrál státní správy zkolaboval.

– V noci masivní útok na Kyjev a Charkov. Rusové byli odraženi.

– V Kyjevě utichla střelba. Je úplný ticho.

– Vzdušný prostor EU je pro ruský dopravce uzavřen.

– Výsostné vody států EU jsou pro ruské lodě uzavřen.

– Na Ukrajinu proudí munice a peníze z 28 států.

– Eurovize bez rusů.

– Poláci odmítli nastoupit proti rusku v kvalifikaci na MS ve fotbale.

– Sportovci odmítají startovat v rusku a na akcích, kde jsou ruští reprezentanti.

– Ruští oligarchové se po celém světě obtížně dostávají k nějaké hotovosti.

– Demonstrace proti Putinovi po celým světě.

– Ruští umělci jsou bez možnosti vystupovat v EU. Nikdo je nechce.

– V rusku přestaly fungovat platební karty největších finančních skupin.

– Facebook odstavil rusko od možnosti placených příspěvků a reklamy .

– Demonstrace v ruských velkých městech. Novináři, spisovatelé, herci, ilustrátoři ( to je super) odmítají podílet se na státní propagandě.

– Velitel Čečenského kontingentu zabit.

– Velitel výsadkářů zajat.

– UK zřídila linku, na které mohou rodiny z ruska volat a ptát se jestli jejich příbuzný byl zabit nebo zajat. Dnes skoro 2000 volání.

– Kazachstán dodává zdarma léky a palivo pro sanitky.

– Rusá armáda nechává své padlé ležet v poli. Nestará se o své raněné.

– Rusová mají problémy s logistikou. Nepočítali s tím, že jejich útok se zastaví. UK ničí zásobovací trasy. Schází jídlo a pohonné hmoty.

– Objevila se nepotvrzená (!!!) zpráva o vzpouře 5000 vojáků, kteří odmítli bojovat.

– Vojenské uskupení ruské druhé vlny je ale pořád 100% bojeschopné a velmi silné.

– Granáty dopadly na centrum likvidace radioaktivního odpadu. Radioaktivita v Kyjevě mírně mírně stoupla (doplnění podle zdroje z SÚJB: žádné zvýšení radioaktivity nebylo naměřeno)

– Na jihovýchodě těžké boje u Mariupolu. UK Armáda tvrdí, že nad strategickým mpřístavem neztratila kontrolu.

Získávat informace z ruska je pro mne stále obtížnější. Mnoho webů je nedostupných. Píšu s mnoha překlapy, Vykouřil jsem strašný množství cigaret a vypilů rabník kafe. Po třech dnech se musím pořádně vyspat.

Bůh ochraňuj Ukrajinu.

Je 05:48

Myslím, že před deseti lety by ještě Ukrajina šanci neměla. Jenže Putin nejspíš překročil hranice jisté… příčetnosti, možná trestá posly špatných zpráv (čti jakýchkoliv, které se mu nelíbí), možná nechal své pohrdání Ukrajinci ovlivnit svůj úsudek… těžko říct, co platí. Každopádně tahle válka je zdá se vedená strašně diletantsky (což u něj překvapí), poslal tam v tancích mladé nezkušené kluky, kteří v podstatě netuší, co dělat, jsou bez podpory. Ano, poslal tam zabijáky z Čečenska, ale ti už jsou také mrtví.

Putin obrovsky podcenil fakt, že na Ukrajině už vyrostla jedna svobodná generace, že skoro každá zdejší rodina má své mrtvé z minulých genocid způsobených Ruskem. Ti lidé vědí, že s Rusáky nad hlavou je to pro ně konečná, pokud jde o naději na normální život. Jejich motivace je ohromná – a mají štěstí na prezidenta.

No a svět snad pochopil, že Ukrajinci bojují i jeho boj, protože šílený Putin ovládající Rusko znamená nebezpečí pro celý svět. Snad proto konečně opravdu pomáhají. Možná to dá Rusům šanci zbavit se Rusáků… konečně zvednout hlavu. Protože po celém Rusku lidé protestují proti válce, i když vědí, že jim velmi reálně hrozí vězení.

Nezbývá, než se modlit a pomáhat, jak dá.

Mezi námi – jsem hrdá na naše lidi a na solidaritu, jaká se tu objevila. My, z morového doupěte, jsme jen poslali peníze na různé účely, ale mnoho lidí se osobně angažuje, vozí pomoc a pomáhají uprchlíkům. Díky všem!

 

 

Aktualizováno: 27.2.2022 — 10:51

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Možná se budete divit, co teď napíšu. Ale je třeba myslet i na normální Rusy, kteří s Putinovou politikou nechtějí mít nic společného, ale jsou hozeni do jednoho pytle s ostatními.

  Konkrétně, mám kolegyni z Ruska. Žije tady, má trvalý pobyt, mluví česky (no dobře, s přízvukem) a již několik měsíců má zažádáno o české občanství. Porodila tu dvě děti. S manželem sice už byly problémy předtím, ale nyní ji vyhazuje z domu, ať si jde zpátky do Ruska, chce jí odebrat děti, že je vychová jako správné Češky (nepřipomíná to čirou náhodou něco?). Postavil proti ní i své rodiče.
  Za mě takhle také NE!!! Tudíž v této šílené situaci kolegyně bude mít mou podporu, a pokud bude něco, s čím jí budu moci pomoci, tak to udělám.
  Což samozřejmě naprosto neznamená, že bych jakkoli podporovala nebo akceptovala tu naprosto nepřijatelnou, šílenou a hloupou agresi Ruska proti Ukrajině!!!!

  1. Apino, obává se, že tohle nemá s politikou nic společného, ten chlap jen sprostě využil situace, aby udělal to, na co už dlouho myslel, ale neměl na to koule. Ano, paralel je mnoho. Kolegyně si podporu zaslouží, po všech stránkách.

   Perlička – jeli jsme v neděli kolem velvyslanectví. Kluci obhlédli všechny ty žlutomodré vlajky, nápisy s voláním slávy a provoláváním hanby a zeptali se: „Mami, to je ukrajinské velvyslanectví, že jo?“ „Ne, děti. Ruské.“

   1. To určitě ne. EU nabízí stíhačky a norské fondy zastavují investice v Rusku. Fakt žasnu!

    1. A Němci uvažují o tom, že prodlouží životnost svých stávajících jaderných elektráren, aby nebyli závislí na Rusku. Ten Putin to fakt rozpohyboval!

     1. Měli by ještě obnovit ty staré, i když samozřejmě nepředpokládám, že je to o zmáčknutí čudlíku z OFF na ON. Ale k tomu budou muset dojít, to pro ně nebude lehké politické rozhodnutí.

 2. Jo, ještě něco – na FB se už objevilo reptání nad tím, jací budeme chudáci poté, co se zavedou sankce proti Rusku.
  Ráda bych tady jasně řekla:
  Válku si začal Putin. Sankce na Rusko uvalené zbídačí spoustu lidí, snad částečně i ty, na které míří. Byla bych ráda, kdyby bylo jasné, že za dopady sankcí může jen a jen Putin – kdyby si nechal zajít chuť na Ukrajinu, nebyly by sankce. Takže koho to naštve – štěkejte na správný strom.
  Za další – pokud to Ukrajina zvládne za nás, bude dražší plyn a další věci jen malou platbou za to, že se nás tu nikdo nesnaží rozstřílet na kusy a nemusíme spát v krytech.
  Tohle by si měli uvědomit dokonce i ti, kdo nesnášejí EU a USA.
  Já jsem třeba zatraceně vděčná za to, že patříme do EU a NATO.

  1. No – já věřím, že právě Ptakopysk je pouze ďáblův advokát…

   Jo, život bude dražší, ale bude to život svobodný. Doufám!!!

   1. Já si myslím, že prostě rád jede v antinarativu proti mainstreamu – akorát si někdy neuvědomí, jak potom jeho reptání vypadá.

  2. Já myslím, že snad nikdo normální to hájit nemůže. Člověk by tak nějak ještě pochopil, že jsou u toho Doněcku, ale co proboha má s Donbasem společného Kyjev, Žitomir, Lvov nebo Užhorod (kde prý taky jsou)?

  3. Zrovna dnes jsem slyšela kolegyni, co se do toho všeho motáme, že máme svých starostí dost a že na to jen dojedeme. Proč utrácíme a podporujeme Ukrajinu, že si to mají vyřešit tam, a tak podobně.
   Ona ani nepodporovala očkování, nechala si píchnout Johnsona jen proto, aby byla úředně uznána jako člověk. Přitom na podzim 2020 se nakazila od mé druhé kolegyně a naopak nakazila našeho stávajícího šéfa, který měl dost pitomý průběh nemoci, a také svou rodinu. Ale s jejími názory to nehlo.

   Tyhle lidi jsou totiž jedna sorta, na to bychom neměli zapomínat. Ale nemá cenu je přesvědčovat. Co si jednou vezmou do hlavy, to se z ní jen tak nevymlátí. Ono jim to bude muset nějak dojít samo.

   Mimochodem mi kdysi dávno, ale opravdu dávno, říkala, že by bývala po škole vstoupila do KSČ, aby měla kariéru. Já nejsem hrdinka, ale takový přístup pro mě osobně byl přes čáru, tak jsem dělala vše pro to, aby to nikoho ani nenapadlo. Koneckonců jako pionýrka jsem se kdysi poučila. Kolegyně měla kliku, že tím, že dostudovala až po převratu, tak tohle nemusela nikdy řešit.

   Sama ale doufám, že jí nebude dáno za pravdu palbou raket na Prahu.

 3. Viktor Janiš přeložil velmi zajímavé poznámky k válce sepsané Stanimirem Dobrevem, který, jak se zdá, ví, jak to ruské armádě chodí – tuhle analýzu zveřejnil na FB a Twitteru.
  https://twitter.com/delfoo
  1/ Pokusím se vysvětlit iracionální přístup ruských ozbrojených sil vůči strategii a jejich způsob uvažování.
  2/ Tohle je moje východisko. Ruská armáda se o nic takového nikdy nepokusila. Tady nejde o to, jakou válku vedete, ale o to, jaké síly jste s to shromáždit a vystrojit.
  3/ Za druhé se zdá, že ruské velení má obecně nízké mínění o ukrajinské armádě a její bojeschopnosti a jakousi utkvělou představu, že Ukrajinci se ochotně podřídí, pokud se dostanou součástí Ruska. Tento čirý rasismus ovlivňuje jejich rozhodování.
  4/ Za třetí, praporní taktická uskupení (PTU) se strašně těžko podporují. Jsou přetížená, velitelům chybí podpora a někdy ani nejsou správně integrovaná s letectvem, anebo nedělají adekvátní průzkum, protože chybí spojaři a průzkumníci, stejně jako styční důstojníci.
  5/ I kdyby části ukrajinské národní gardy, policie, pohraničníků, domobrany byly poraženy, ukrajinská regionální velitelství mohou ještě několik dní fungovat autonomně. Jde o rozsáhlé struktury, jejichž odstranění je pro ruské ministerstvo obrany příliš nákladné (pokud neuposlechnou rozkaz k demobilizaci).
  6/ A navíc je v ruské armádě spousta skryté korupce a špatného vykazování, které se odrazí ve výpočtech. Ale tak jako ve firmě, čím výš jdete v řetězci velení, tím víc si vedení myslí, že to vlastně není problém. Tedy Putin ani vzdáleně nechápe, jak je situace špatná.
  7/ Na základě těchto pěti bodů se nyní pokusím vysvětlit situaci. Ruské jednotky neomezují využití kalibrů [střel s plochou dráhou letu] a neodkládají údery. Víc jich na jihu prostě nemají. Kalibry jsou omezeny odpalovacími zařízeními a Rusové jich měli připraveno jen něco přes sto.
  8/ Viděli jsme, jak vlaky na shromaždiště ustavičně přesouvají výstroj a spoustu letadel a nakonec i lidi. Tou dobou už fungovalo zásobování na hranici svých možností, čistě aby mužstvo udrželo v teple a nakrmilo. Na vlastní kůži dost nepříjemným způsobem zjistili, že to je jejich logistický limit.
  9/ Vojáci s sebou nevezli náhradní tanky. Naopak si vezli na korbě zásoby paliva. Těch pár vozů pro doplňování paliva nepředstavuje skutečnou rezervu. Měli posádku v plném stavu, nějaké náhradní díly na jednom náklaďáku, nic víc.
  10/ To se lidem v Kremlu nezdálo nijak zvlášť šílené, protože ve vyšších kruzích, v Putinově okolí a v FSB převládalo myšlení, které se vůči Ukrajině stavělo velmi pohrdavě, a to kvůli zveličenému propagandistickému zpravodajství ruské armády. Uniklo jim, že zbaštili vlastní kecy.
  11/ Zveřejnění informací [o datu chystané invaze] Rusy v rozhodování ochromilo. Ale na inherentním zkreslení se nic nezměnilo a ukrajinská armáda odložila mobilizaci, takže to Rusy neodradilo. Sedm dní projídali zásoby, nesnažili se je aktivně navýšit a čekali na rozkaz vyrazit.
  12/ Omezené zásoby si vynutily šílené tempo útoku. PTU byla rozdělena na menší dílčí jednotky, které jely po více silnicích, aby se předešlo zácpám. Když na něco narazily, počkaly si, až se spojí, nebo se pustily do boje. Kdyby byla ukrajinská armáda překvapena, fungovalo by to.
  13/ Kdyby byly ruské jednotky kvalitní, měly by lepší výsledky čistě jen díky momentu překvapení. Jenže vojáci bylo většinou špatně vycvičeni, protože plné jednotky nebyly nikdy předtím povolány do boje. Brigáda obvykle vysílala jen rotu a mohla si vybírat.
  14/ Teď šlo o to, zda přiznat lži o připravenosti, nebo k tomu přistoupit kreativně. A protože je systém prorostlý korupcí, velitelé brigád zvolili „kreativní“ (kriminální) přístup a do sestavy přibrali brance. Mrtvé duše na soupisce byly ukryty. To znamenalo, že PTU byly daleko nezkušenější.
  15/ Když se Rusové dostali k městu nebo navázali kontakt s nepřítelem, rozvinuli se v neideálních formacích o velikosti čety až roty. Nebyla to až tak jejich vina, nic jiného neumí. Pokud pak ukrajinská armádní jednotka věděla předem, kde jsou, a byla opatrná, dokázala odštěpenou jednotku PTU zničit.
  16/ Protože bylo třeba dodržet harmonogram a zásob se už nedostávaly, ruští vojáci šli o krok dál. Nechali vždy jednu dílčí jednotku, aby zablokovala silnici a nasměrovala následující jednotky, zbytek pak pokračoval po paralelních cestách. Vzhledem k harmonogramu to znamenalo obvykle jezdit po velkých silnicích.
  17/ Po několika silničních zátarasech se PTU rozředila, přišla o dost jednotek a zasekla se v boji. Očekávali byste pro ni leteckou nebo dělostřelecká podporu. Ale PTU se k tomu nehodí – když se pohybuje po skupinách souběžně, dělostřelečtí pozorovatelé klidně můžou zrovna být v jiné skupině.
  18/ Jak jsme už uvedli, byl tu problém se zásobováním, ale přesto by přímá letecká podpora asi neměla být tak omezená, ne? Ano, jenže ruské jednotky zvláštního určení, které ji obvykle řídí, byly pověřeny jinými úkoly a Rusko nemá platformu jako americké průzkumné letouny a drony, které mohou operovat ve vzdušném prostoru, o nějž se ještě bojuje.
  19/ A vzdušný prostor se bojovalo kvůli omezeným počátečním úderům v důsledku malé přípravy jednotek + omezeného průzkumu, kde se zrovna nachází ukrajinské letectvo a ukrajinská protivzdušná obrana. Družice pořizují fotky ve známých časech a přesun techniky může často od úderů odradit, protože není jisté, že na místě vůbec něco bude.
  20/ Údery pak směřovaly proti nejdůležitějšími stacionárním objektům, skladům v hlavních oblastech, radarům, velitelským bunkrům, ale počet úderů byl opět omezený. Takže pak ruské ministerstvo obrany dalo rozkaz, ať se rozjedou kolony s masivní podporou vrtulníků a letadel.
  21/ Tohle funguje první den, kdy víte, odkud vaši lidé vyrážejí a můžete snadno sledovat, kde jsou, a víte, že za tímto bodem se nacházejí jen nepřátelé. Jakmile se vylodíte a doplníte palivo, už to tak snadné není, zejména proto, že jednotka odštěpená od PTU nemá spojaře, jen pár důstojníků.
  22/ Poté přichází útok ze vzduchu. V té rychlosti musíte i riskovat. Problém je samozřejmě v tom, že vaše vrtulníky jsou zaparkované v polích, připravené na jeden náklad s několika náklaďáky a jednou sadou munice, můžete to udělat s každou skupinou jednou denně.
  23/ Proto také čekáte až do konce pokusu o útok, jestli to funguje. Pokud musíte doplnit palivo a připravit se na druhý nálet, musí vaše náklaďáky zajet do skladu a doplnit zásoby a pak se vrátit. A teprve pak to můžete zkusit znovu.
  24/ Stále se musíte snažit rychle obsadit letiště a dostat tam chlapy, protože pokud operace trvá příliš dlouho a vy jste ukrajinské vojáky nevyšachovali, vaše nezkušené jednotky se stále pohybují kousek po kousku po silnicích, nemají toho moc s sebou moc a každá malá vesnice může znamenat jejich konec.
  25/ Takže letecký útok selhal, obchvat se zčásti nepovedl, většinu ukrajinských jednotek nedokážete obrátit na útěk, tak co uděláte? Jdete na doraz, doufáte, že vyhrajete závod v Kyjevě, než se všichni zakopají. Prostě do toho vrhnete všechno, co máte, a doufáte, že když setnete velení ukrajinské armády, regionální velení to zcela demoralizuje.
  26/ Jinak totiž – protože zbytek vašich sil je rozdělený do malých skupin pohybujících se po hlavních silnicích – se ukrajinská armáda může přesunout po vedlejších silnicích a prostě dobýt zpátky většinu měst, protože vy máte málo vojáků na skutečné nepřetržitou strážní službu. Vlastně ani na to, abyste Ukrajince vůbec zaznamenali, když se přesouvají zpátky do města.
  27/ Může Rusové vyhrát? Nevím. Je to dobrý plán? Ani náhodou. Mohli by provést něco jiného, aniž by se přišlo na to, že celá struktura je prožraná korupcí? (Jasně, šéf to čekal, ale je to ta korupce je tak příšerná, že by ho to mohlo stát trůn – tak ne, když je v téhle náladě, tak mu to říkat nebudem.)
  28/ Proto se tahle bezpáteřní banda rozhodla poslat tam 18-19leté brance a veterány a modlit se, aby se zadařilo. Pokud si Putin nevšiml šílenství takového podniku, pak je jasné, že buď trpí bludy, nebo je naprosto neschopný, co se vojenských záležitostí týče.

  1. Sami posuďte, jak vám to přijde věrohodné.
   Každopádně Ukrajina vyhráno nemá – Kyjev je obklíčený.

 4. Ruský prezident má nesporné rysy duševní poruchy. Navíc mu jde o život. Pokud prohraje a pokud se za nej nepostaví jeo armáda v Rysku, hrozí mu soud v Haagu a doživotí. Podle mě bude velmi záležet, co udělají ruští oligarchové a jak příčetné je vedení armády. O tom není vůbec slyšet, Putin se radí s oligarchy (zpráva ČRo), místo aby seděl v generálním štábu. I to,jak zesměšňoval např. velitele rozvědky (opět zdroj ČRo) nebylo chytré. Takže uvidíme. I když se chová jako car, nemusí mu to projít. Potěšilo mě, že i Kazaši pomáhají Ukrajině. Tentokrát se nemusíme stydět za naši vládu a dokonce ani za projev našeho prezidenta.
  Hluboký obdiv Ukrajině (i když jim jde o domov a svobodu, už maji Rusů dost, to přece jen zvedá morálku) a prazidentovi Zelenskému, který zvolil nejistou budoucnost mezi svými před pohodlným exilem, který mu nabízeli. Aspoň jsme přispěli na humanitární účely, když nejsme schopni pomoci jinak.

  1. Putin prý teď vyhodil svého náčelníka generálního štábu Gerasimova. Můžeme přemýšlet, proč.
   A že je Putin za hranou co do duševního zdraví, o tom nepochybuju.

   1. Měl by spolknout kapsli. A té kobylí hlavě Lavrovovi by měli postříkat židli Novičokem.

  2. Kazaši mě mile překvapili. Před několika lety jsem byla na konferenci v Almaty (a viděla mimo jiné tu dnes vyhořelou budovu radnice, kdysi kazašského sovětu). Co jsem viděla, bylo, že mají s Ruskem velmi úzké a přátelské vazby, pokud tam byly nějaké jiné názory, tak jsem na ně za těch pár dní nenarazila. Dokonce naše mladá průvodkyně městem (tak okolo 25 let) s nadšením bájila o Nurzabajevovi (tenkrát už jako prezident končil nebo měl skončit, už nevím přesně), jaký je to skvělý člověk a jak ho tam všichni milují. Když jsem se na ni jen tak podívala, tak mi říkala, že opravdu, že i ona ho podporuje a má ráda. Proto mě i docela překvapily ty nedávné protesty, které byly zlikvidovány samozřejmě s Putinovou pomocí. A o to více oceňuji, že i režim takto přátelský Putinovi říká, že ne, že mu nepomůže. Prostě je vidět,že co je moc, to je moc.

 5. Děkuji ti, Dede, za aktuální souhrn. Ukrajina se drží nesmírně statečně. Velmi mě dojalo, že mnoho „našich“ Ukrajinců se vrací pomáhat své napadené zemi. Vypadá to, že sankce a tlak na Rusko by mohl být konečně účinný – otázkou je, jak s tím naloží šílenec v čele Ruska.

  1. No, oni si západní politici uvědomili, že mají voliče a když lidi vyrazili do ulic, tak se pochlapili. Nic jiného jim nezbylo. Co udělá šílenec nelze předvídat. Důležitější bude, jestli bude mít jeho okolí pud sebezáchovy.

   1. Přesně. A já doufám, že ho má. Navíc, on teď není zrovna obraz lídra zajišťujícího svým věrným zářnou budoucnost.

 6. Putin nařídil uvést jaderné zbraně do vysokého stupně pohotovosti. Ty parchanti jsou toho snad opravdu schopni. Osobně předpokládám, že i americké ponorky jsou na svých místech, ale co nám to bude platné, když někdo opravdu vystřelí?

  Na Ukrajinu prý chce použít Otce všech bomb. Obávám se,že mu proto vyhovuje, když v Kyjevě momentálně nejsou žádní ruští vojáci.

  A Zelensky by prý souhlasil s jednáním na ukrajinsko-běloruské hranici. Po pravdě, bála bych se i toho, že tu delegaci, kde, doufám, Zelenského nenapadne z bezpečnostních důvodů jet, by dokázali zajmout a odvézt do Moskvy, jako se jim to povedlo v roce 1968 s našimi představiteli.

  Ale jinak mi přijde, že to opravdu nejde podle jejich plánu. Že nepočítali s takovou reakcí Světa, že si asi mysleli, že Ukrajinou projedou bez odporu a ukrajinské vládní představitele odvezou do Moskvy, kde je donutí podepsat nějaký souhlas s „dočasným“ pobytem ruských vojsk, tedy pokud je tam rovnou nepostaví ke zdi.

  1. Zelenský to hraje na hraně a vabank – jenže jemu nic jiného nezbývá. Naštěstí se zdá, že k tomu má odvahu a že mu to i myslí. To u prezidentů nebývá až tak časté. 😛

   1. Po pravdě jsem si zpočátku nemyslela, že bude až takto statečný. Určitě ho při zvolení ani nenapadlo, že bude čelit válce s Ruskem. Ale předpokládám, že alespoň jeho rodinu odvezli do bezpečí, protože jejím zajetím by ho mohli dobře vydírat.
    Opravdová poklona. Teď jen musíme doufat, že ho nezabijí nebo, svým způsobem, ještě hůře, nezajmou.

 7. Tenhle souhrn dává naději. Chtěla bych věřit, že přání není otcem myšlenky. Teď začíná být jasné, že ten miniskřet ukrajinskou neústupnost podcenil, ale zatím je ve hvězdách, jak a jestli to unese!

   1. to nás je víc…..doufám, že se lidi v Moskvě a jiných městech naštvou tak, že si to vyřeší doma sami – jich se nikdo neptal, jestli chtějí válku…snad ta masáž přes media nebyla tak účinná a dokáží myslet…

   2. Tohle nebude vůbec jednoduché. On i takový Stauffenberg než došel nejdříve k názoru, že je třeba něco udělat a než atentát zorganizoval, tak to trvalo celé roky. Navíc to bylo v době, kdy už Hitler začal jednoznačně prohrávat. Nemyslím, že je to teď v takovém stadiu. Navíc Putin je podle mě chráněn ještě mnohem lépe než Hitler.
    Myslím, že by bylo dobré ho dostat do Haagu, aby slyšel, jaký je odsudek skoro celého světa. Bohužel pro normální ruské lidi to bude prostě strašně těžké. Až jednou pochopí, kam je jejich vrchnost zavlekla a proč….

    1. A bude to hodně dlouho trvat, než to pochopí, jestli vůbec…
     I ti obyčejní Rusové mají s prominutím vymydlené mozky tou jejich doktrínou. Je mi jich líto, nepoznali nic jiného.

     1. Jo, když si vezmu, jak dlouho trvalo mně než jsem si po roce 1989 srovnala myšlenky, přitom jsem tak nějak věděla že je něco shnilého ve státě československém… když jeden ty informace nemá, tak je to fakt těžké a blbě se z toho pak sbírá.

 8. Dede, přečetla jsem si ten souhrn, co jsi ho sdílela už na fb, hned po ránu a náramně mi zvedl náladu. Hlavně zpráva, že Kyjev se stále drží. Obdivuji statečnost Ukrajinců a ano, bojují za nás.
  Shodou okolností jsme se včera na Netflixu dívali na Mnichov, ty paralely jsou varovné, snad jsme se tedy poučili.

  1. Podstatné bylo, že Ukrajinci vydrželi ten první nápor a dostali masovou podporu od lidí – voličů evropských politiků. Takže jim nezbylo nic jiného, než se zachovat slušně. Konec konců Ukrajinci tam skutečně nebojují jen za sebe, ale i za nás ostatní. Podporu si zaslouží až kam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN