BTW: Kde domov můj

Lidé mohou být rozběhaní po celém širém světě, ale pokud mají někde to místečko, kde je doma jejich srdce, nemohou být nikdy opravdu ztracení. Dokonce i tuláci a bezdomovci mívají oblíbená místa, kde jim je lépe než jinde.

 

Zkusme se tedy zamyslet, co je ten domov vlastně zač. Co si vybavíte, když se řekne domov? Hlasy rodičů, vůni jídla nebo leštěnky na nábytek, čistě povlečenou postel, družné hlasy u jídelního stolu? Babiččiny koláče, hebkou kočičí srst a štěkot přátelského psa? Zahradu se stromem, který vám býval pirátskou lodí i vesmírným korábem, louku s bublajícím potokem, horkem ztichlou ulici svého města?

Poklidnou úrodnou nížinu se zákrutami lenivě tekoucí řeky, romantickou vysočinu sešívanou z temné zeleně lesů a jasných barev polí a luk, či drsné hory, jejichž ledový dech vám umožní opravdu se nadechnout? Je to země, kde vám lidé rozumějí a všichni stejně jako vy v dětství koukali na Večerníčka?

Každý asi chápeme pojem domova jinak a s jinou intenzitou. Jedna věc je ale podle mě společná – ke každému domovu patří lidé. Mohu sebevíc milovat svůj dům, ale pokud můj muž a moje děti budou žít jinde, přestává být opravdovým domovem. To však neznamená, že by místo nebylo důležité. I velmi pevně semknutá rodina může bolestně postrádat domov, pokud jí osud posílá z místa na místo bez možnosti zakotvit a sžít se s novým prostředím. Ano, už se nám do toho plete i prostředí. Domy, města, krajina… a opět lidé.

 

 

Jen málokdo dokáže žít bez vztahu ke svému okolí. I opravdoví samotáři si rádi vyjdou ven a pokývnou známým lidem na pozdrav. Většina lidí se ráda zastaví se známými a prohodí pár slov, i kdyby tématem mělo být zcela obligátně počasí. Proč vlastně? Pro pocit pospolitosti? Pro podporu vnímání vlastní identity? Či je to jednoduše důkaz toho, že člověk někam patří?

Bezpečí. Jistota. Láska. Důvěra. Dávání i přijímání. To vše jsou podstatné součásti toho nejužšího domova. Podobné starosti a radosti, stejné ukotvení v historii, zvědavost, klevety, ale i vzájemná pomoc potom tvoří součásti domova širšího, zahrnujícího obec a z větší perspektivy i stát, kde jsme se narodili či kde žijeme.

Domov je místo, kde můžeme žít se svými blízkými, kde se cítíme volně, v bezpečí a kde můžeme být sami sebou. Pro duši je dobré, když je to místo hezké, teplé a přívětivé. Součástí širšího pocitu domova jsou přátelé, sousedé a známí, kteří žijí v našem dosahu.

Stejně jako lásku a přátelství, i domov je třeba budovat a pečovat o něj, nebo se nám ten vřelý pocit vytratí a zůstane jenom dům nebo byt a v něm lhostejní lidé. Říkalo se, že péče o rodinný krb je záležitostí žen, ale já se nemohu zbavit pocitu, že jak moc tomu charakter té ženy a její ochota pečovat mohou napomoct, jeden člověk nikdy nestačí – snažit se musejí vždy všichni, kdo chtějí do onoho domova náležet. Když už ničím jiným, tak péčí o pečující ženu:))

 

 

A tak se vás dnes ptám – jste spíš usedlí nebo toulaví? 🙂 A pak otázka navazující – co je základní součástí vašeho domova, či třeba postupně budovaných domovů?

Aktualizováno: 22.2.2022 — 17:50

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Manžel mi zemřel už v roce 1991, syn bydlí kus ode mne. Ze začátku jsme se stěhovali po celém Švédsku. Göteborg, Småland, blízko Stockholmu a nakonec Göteborg. Jsme tu už od roku 1976. Kořeny jsem zapustit nestačila. Lidé mě nikdy neakceptovali, zůstala jsem sama v nevlídném prostředí.
  Domov prý si nosíme v sobě a sebou. Můj domov je něco v mé hlavě a definitivně je to něco co bylo. Dětství a mládí v Chrudimi, nově založená rodina v Praze. To byli lidé kolem mne. Tady jsme byli jen ta malá rodinka a nikdo nikde. A od toho roku 1991 úplně sama. Letos to bude od smrti manžela už 31 let.
  Jsem bez domova, visím ve vzduchoprázdnu. Je to podivné.

 2. Bývala jsem toulavá kočka, ale tak jemně – objevně. Chtěla jsem nakouknout za roh a za humna.
  Ale vždy jsem věděla, kde mám své kotviště.
  Táta ani máma už tady nejsou, kluci se odpoutali ku Praze, tak teď jsme s manželem přístav my.
  Když se sejdou všichni naši – děti, kamarádi, přátele, rodina…
  Jsme tady a máme otevřené dveře i náruč. K tomu bábovku nebo něco na zub. To tam taky patří.

  1. Jemně toulavá kočka 🙂 To je moc hezky napsané:))
   A jo, máš pravdu, i to jídlo k domovu patří – viz můj minulý článek Řekni to pečení 🙂

 3. Pro mne je rozdíl mezi „domovinou“ a „domovem“. Podle české hymny mojí domovinou bude navždy ČR (Praha), místo, kde jsem se narodila. Když jsem se vystěhovala, podmínkou bylo odjet legálně, právě proto, abych se mohla domů vracet. Sice k tomu i pak bylo dlouhé roky třeba vizum (i pro manžela)a komplikace s ním spojené, ale mohla jsem „domů za maminkou“ Pak začal náš „kočovný“ život, stěhovali jsme se celkem 13x a mezi každým přesunem byl někdy i 2-3 měsíční dočasný pobyt (hotel, motel, byt), než jsme našli nové bydlení a než dorazil nábytek či auto. Takže domovy to byly dočasné, bylo tam vždy hezky (krajina, lidé atd), ale žádný z nich mi nepřirostl dostatečně k srdci. Pocit domova se tak scvrkával na „čtyři stěny“ kde jsme právě bydleli. Uvnitř nich byl náš domov. Hodně jsme cestovali a mockrát se nám stalo, že jsme při návratu, chtěli ještě někde přespat a nejet celou noc. Nebo se vrátit z různých důvodů o den, dva dřív. Před námi byla ještě
  dlouhá jízda, ale když manžel usoudil, že to odřídí, jeli jsme. Ten báječný pocit, když jsme utrmácení, ale v pořádku dojeli. Po otevření dveří se přihnala velice vítací kočka Kotě, mohli jsme se vykoupat ve vlastní vaně, uložit do vlastní postele – to byly ty blažené pocity „jsme zase doma“. Teprve tady je pro nás oba skutečný trvalý domov. Sice jsme tu poprvé bydleli jen rok, ale i za tu krátkou dobu jsem věděla, že se sem chci vrátit. Jsme zpátky už 26 let a už se nehodlám nikam stěhovat – máme tu domov.

  1. Maričko, že jste si ale užili toulání a domovů! Jsem moc ráda, že jste nakonec skončili tam, kam vás srdce táhlo. A my si to vlastně tvým prostřednictvím užíváme taky – od rorýsů v komíně, přes želvy a ptáky až k vašim milovaným kočkám. Tvýma očima je v Alabamě moc hezky 🙂

 4. Při dlouhoodbých pbytech v Itálii jsem každých několik měsíců pocítila, že potřebuji domů Ale . ne do Prahy, ale do našeho domečku v Jižních Ćechách. Jenže se z toho pro mě stalo momentálně dost bolavé místo. Domeček je celkem v pořádku, o tom to není, ale ty rodinné vztahy… Praha před 16 lety jsme se museli přestěhovat. Dost těžce jsem to nesla, musela jsem urvat tu druhou kotvu (první je v domečku, tak nějak hodně viklavá). No, tam, kde bydlím, je to fajn, říkám, že jdu domů, ale v principu je to jen kvartýr, abych nemrzla někde venku. Dodnes to není ten pravý domov a možná ani nikdy nebude. Chybí tam taková pospolitost, která byla ve starém bydlišti. Neměli jsme se všichni rádi, ale tak nějak jsme věděli, co od sebe čekat a komunikovali jsme spolu. Tady je velká anonymita, docela hodně nájemníků (a to nejsme panelák), kteří dům, někdy dost neomaleně, používají k bydlení, ale je jim tam všechno jedno. Jo, asi dva, tři trochu bližší lidi tam mám, ale není to ono.

  A myslím hodně na lidi na Ukrajině, aby pokud možno ve zdraví přežili mocenské choutky jejich nenasytného souseda a zůstala jim střecha nad hlavou a nechtěla bych, aby se ještě někdy ruský kůň napil z Vltavy.

  1. Apino, mrzí mě, že máš problémy s domečkem – pamatuju si, jak si popisovala, když jste tam ještě jezdili s původní kočičí sestavou, pak s Amálkou…Snad se i toto vyřeší. Rozhodně tě chápu, viz já a moje kořeny vně Prahy 🙂
   A ten poslední odstavec ti plně podepíšu. Videla jsem videa a fotky ruských tanků a tankistů a je to jako doslovné opakování zlého snu z našeho roku 68.

   1. S tím posledním odstavcem to mám stejně. S jídlem roste chuť a sankce?,to je mu jedno,Rusů je jak kvítí a země veliká,zelí všude dost. Co přijde na řadu pak? Slovensko,Česko, jako jejich nárazníky? Jistě je to v plánu a soudruzi se radují.

    1. A sleduj přitom, kolik lidí u nás Rusku fandí a jeho činy obhajuje. Počínaje prezidentem – asi jim bylo těch let s Rusákama málo.
     Pozn: Rusák je ruský establishment v Kremlu a lidé, kteří ho podporují. Ti ostatní jsou Rusové.

   2. Ty provokace, vyhrožování, zesměšňování, nároky na zem i s tím vítáním domácích a máváním ruskýma vlajkama – všechno mi to připomíná Sudety v roce 1938 a jednoho strašného pána s knírkem. Tady ten má zase žraločí oči. Stejná kategorie. Nemám z toho ani trochu dobrý pocit.

     1. Co znamená zabrání další části Ukrajiny Ruskem pro Česko? Nemylme se, že se nás vývoj v podstatě netýká a že ho můžeme sledovat jen jako drama odehrávající se dva tisíce kilometrů daleko, přičemž důsledky mohou být maximálně ekonomické. Rusko nás považuje za součást svého zájmového prostoru, požaduje návrat před rok 1997, kdy jsme ještě nebyli v NATO. Chce nám přikazovat, co máme a nemáme dělat. Tady je pět základních poučení ze současné situace.

      1. Poděkování Havlovi. Můžeme děkovat politické reprezentaci 90. let, že Česko vstoupilo do NATO. Jmenovitě patří dík Václavu Havlovi, který předvídal, že se Rusko nespokojí s omezenou rolí po rozpadu SSSR a bude se snažit opět rozpínat. Vstup do Severoatlantické aliance považoval za prioritu číslo jedna – na rozdíl od Václava Klause, který byl ke členství v alianci poměrně chladný. Havel svou autoritou dokázal přesvědčit váhajícího Billa Clintona, že středoevropské země do NATO patří. Clintonova návštěva v Praze roce 1994, kdy tehdejší americký prezident nejenže v Redutě zahrál na saxofon, ale i dospěl k názoru, že projekt Partnerství pro mír musí být předstupněm rozšíření NATO na východ, byla pro bezpečnost Česka naprosto klíčová. Bez Havlova tehdejšího úsilí bychom byli nyní z pohledu Ruska v pozici další Ukrajiny, země, kterou je možné zabrat. Nyní si naštěstí můžeme užívat bezpečí kolektivní obrany podle pověstného článku pět Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na člena aliance je útokem na všechny. Zvýšení obranných výdajů na slíbená dvě procenta HDP je teď snad už samozřejmostí.

      2. Pozor, koho si volíme za prezidenta. Chování prezidenta Miloše Zemana v krizi je opět ostudné. Zatímco všichni relevantní západní politici ruské uznání separatistických „republik“ na východě Ukrajiny ostře odsoudili jako akt agrese, český prezident se omezil na prohlášení, že „vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení“. Všimněme si, že jde o pouhé konstatování zjevného stavu, nikoliv odsouzení agresora, který de facto zabírá sedm procent území suverénního státu. Zeman tím kopíruje svůj postoj z doby ruské anexe ukrajinského Krymu, již označil za „fait accompli“, něco nezvratného, s čím už se nedá nic dělat, a de facto tak legitimizoval ruskou územní expanzi.

      Miloš Zeman znovu, podobně jako v kauzách novičok, Vrbětice a tak dále, de facto hraje roli agenta ruských zájmů ve strukturách západního světa. V souvislosti s tím, že jde o vrchního velitele našich ozbrojených sil, z toho musí každému, komu záleží na budoucnosti Česka, naskakovat husí kůže. Prezident reprezentuje stát navenek a v nadcházejících volbách by měl být pro všechny racionálně uvažující voliče jedním ze základních kritérií postoj prezidentských kandidátů k ruské expanzivnosti. Nepotřebujeme ani pokračování Zemanovy politiky, ale ani geopolitické bezvědomí, reprezentované Andrejem Babišem.

      3. Rychle pryč od energetické závislosti na Rusku. Když si vzpomeneme, že ještě před několika měsíci, za vlády Andreje Babiše nacházející se pod setrvalým tlakem Miloše Zemana, bylo reálné, že dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany svěříme kremelskému Rosatomu, nemůže nám být dvakrát dobře. Doufejme, že tato varianta jednou provždy padla. Nyní je nutné pokročit dál. A pracovat na tom, abychom byli co nejméně závislí na dodávkách ropy a plynu z Ruska. Je to přesně tak, jak to formuloval vicepremiér Marian Jurečka: „Putin posílá na Západ tanky, my mu posíláme miliardy eur za zemní plyn týdně. Toto je dost nezdravá závislost. Ideální čas pro vyhlášení programu energetické nezávislosti, toto musí být jednou z priorit vlády, zateplení a soláry na každou střechu či podpora bioplynu a podobně.“ Ne, to není nějaká varianta „zeleného šílenství“, což je termín, se kterým mimochodem operují často lidé navázaní na Rusko, například Václav Klaus senior. To je záležitost národní bezpečnosti.

      4. Pozor na zdejší advokáty ruských zájmů. V Česku existují politické síly, které kopou za Putinův expanzivní režim. Dlouhodobě to byla KSČM, ale poté, co komunisté vypadli z Poslanecké sněmovny, tuto roli převzala SPD Tomia Okamury. Svědčí o tom její prohlášení k obsazení části ukrajinského území ruskou armádou, jež eufemisticky nazvala „invazí na pozvání“. Poslanci SPD tak připomínají pověstné pragováky, kteří pozvali sovětské jednotky k invazi do Československa v roce 1968. Rozdíl je snad jen v tom, že pragováků bylo 99 a poslanců SPD 20. Je nutné si konečně uvědomit, že strany, jako je SPD, fungují s aktivní podporou Ruska. Je jedno, jestli zrovna brojí proti vládním opatřením proti covidu, nebo vyslovují pochopení pro ruskou agresi na Ukrajině jako nyní. Jejich cílem je co nejvíce rozkolísat západní společnosti, což odpovídá zájmům Kremlu. V demokracii samozřejmě mají právo prezentovat své názory. Ale mělo by být zřejmé, kým jsou (minimálně ideově, ale v případě některých formací i finančně) sponzorované. A zdůrazňovat to při každém jejich vystoupení.

      5. Změňme přístup k informační válce. Po ruské faktické invazi na Ukrajinu je snad jasné, že bychom měli opustit výraz „dezinformace“. Vyprázdnil se. Nejrůznější proruské skupiny se přizpůsobily a postupně ho začaly otáčet proti nám. Stačí jedna nepodstatná nepřesnost a je jimi zarámována jako „dezinfo“. Cíl tohoto postupu je jasný – postavit na jednu úroveň jejich vlastní lži a pouhé neobratnosti či nepřesnosti. A to tak, aby všechno splynulo v jeden nerozlišitelný, neverifikovatelný, mlžný, relativní šum. Proti tomu je nutné se bránit. Lži jsou kvalitativně jinde než omyly. Jejich účelem je zmást, v krajním případě, jehož jsme nyní svědky, nahrát agresi, kterou lze pak sémanticky vydávat za „osvobození“. Vraťme se proto raději ke starým dobrým výrazům „lež“ a „propaganda“. Vystihují podstatu toho, co dělá Rusko a jeho zdejší agenti a užiteční idioti, daleko lépe než výraz „dezinformace“. A nenechávají prostor pro otáčení sémantiky proti nám.

      Závěrem: Uvedených pět bodů platí hlavně pro Česko. Ale naše země může nyní přispět, na základě vlastní historické zkušenosti, celému světu. A to informací, že se Putin faktickou anexí části Ukrajiny jen těžko zastaví. Nacistické Německo také nejprve zabralo české pohraničí (mimochodem pod naprosto stejnými záminkami, jako Putin zabral Doněckou a Luhanskou oblast), načež, vzdor prohlášením, že to je všechno, následoval další agresivní postup. Tím nemá být řečeno, že do devíti měsíců budou ruské tanky v Kyjevě. Mohou být, nemusí. V každém případě ale tlak na Ukrajinu bude eskalovat. A nejen na ni, ale na celou Evropu. Čím dříve si vlastní historickou zkušenost zpřítomníme, tím lépe pro nás. A čím dříve naši historickou zkušenost pochopí celý demokratický Západ, tím lépe pro něj.

      1. díky… já si pamatuji rok 1968 jako malá holčička a moji rodiče a prarodiče zažili Mnichov a okupaci…to se NESMÍ opakovat!

 5. Ano, domov mám tam, kde bydlím s MLP a kam občas zavítají i moji rodiče, děti a vnoučata. Párkrát jsme ho měnili, dřív se tomu říkalo „následování manžela“; možná proto jsem k žádnému z těch míst moc nepřilnula, prostě to bylo jen prostředí, ve kterém jsme žili.
  A pak mám jedno místo – na konci vesnice přejedete železniční přejezd, před vámi je dlouhá rovinka lemovaná poli, která končí zatáčkami kolem parku, ze kterého vykukuje jen vršek zámecké věže. v pozadí se zvedají hřebeny Jeseníků a o samotě tam stojí dům, který byl dlouho mým domovem. Už patří někomu cizímu, ale to sevřené srdce jsem při pohledu na tuto scenérii měla stejně ve dvaceti jako dnes a vím, že to tak budu cítit pořád, bez ohledu na to, kolikrát se tam ještě dostanu.

  1. Milá Alčo, tvůj rodný dům sice patří jiným lidem, ale tvoje vzpomínky jsou jen tvé – a tvé rodiny. A krajina tvá zůstane taky – když ji miluješ. 🙂
   Mimochodem následování manžela jsem si vyzkoušela mockrát:)) Naštěstí jsme většinou bydleli slušně až hezky – snad s výjimkou těch prvních let v Košicích, kdy jsme měli v podnájmu nepěkný byt v úplném přízemí – studený, tmavý (před okny rostla hustá zeleň) a ještě tam obvykle páchl odpad, brr. Naštěstí jsme tam nebyli moc dlouho 🙂

 6. Nelpím na domech, ale lpím na krajině a lidech kolem mne. Proto mi nebylo zatěžko se rozloučit s rodným domem (kór když už v něm nikdo blízký nebydlel), protože jsem se stěhovala na dohled vrbecké kostelní věže 🙂 . Dokud to tak bude, budu doma.

  Jsem neskutečně vděčná našímu stařečkovi, že náš rod vrátil zpátky z Rakous na Vrbicu, a neméně vděčná jsem svojí mamce, že nešla do toho kláštera pod vídeňským, jak ju tam lákala její teta 🙂 🙂 (ona totiž byla jeptiška).

  Je mi líto všech, pro které už není domov bezpečným přístavem – a ano, teď hlavně myslím na Ukrajinu…

  1. Na dohled od Vrbecké věže… Ygo, ty jsi v duši básník a pábitel a nevíš o tom! (Jinak bys psala víc:))
   Víš, kolik lidí už díky tobě zná Vrbici a má pocit, že jim je to místo blízké? Píšeš o ní s takovou láskou, že se to prostě přenáší i na tvé čtenáře… 🙂

 7. Asi nejvíc doma se teď cítím v dědině mezi vinohrady a to jsem v Brně prožila 40 let. Ale panelák se do mé duše nezapsal a přísahala jsem si, že v paneláku už nikdy bydlet nechci. Byteček v pavlačáku byl fajn, ale opouštěla jsem ho s lehkým srdcem. Velký byt z první republiky jsem opouštěla nerada, ale stejně je mi nejlíp tady, kde je doprava mnohem problematičtější, nákupy taky, ale můžu být hodně venku a koukat, jak mi raší kytky a stromy. Doma jsem tam, kde je můj muž, moje zvířata a občas se vyskytnou i děti. Tam je to fajn. Ten venkov je bezva bonus…

  1. Matyldo, ty mi k těm vinohradům sedíš tak dokonale, že mám problém si tě představit, jak žiješ bez psů ve městě:))

 8. Narodila jsem se v Plzni a žiji zde dosud.
  Od narození do 1. třídy jsem bydlela na Borech.
  Pak jsme se s maminkou přestěhovaly do nového sídliště Skvrňany. Tak jsem bydlela do svých 22 let.
  Pak jsme se s prvním manželem a prvním synem nastěhovali na sídliště Košutka.
  Tam s druhým manželem Petrem bydlíme dodnes.
  Ty Skvrňany se mi do duše zapsaly asi nejvíce.
  Strávila jsem tu skoro celé dětství, dospívání a první rok života mého syna Petra. Moje maminka tam bydlí dodnes.
  Plánuji, že se tam jednou na hodně stará kolena vrátím.
  A DEDE, abychom docenili přísloví: “ že všude dobře, doma nejlépe „, tak musíme někam vycestovat a pak se vrátit. Dnes už to zaplaťbůh jde.

  1. Míšo, máš velkou pravdu. Tohle… „A DEDE, abychom docenili přísloví: “všude dobře, doma nejlépe, tak musíme někam vycestovat a pak se vrátit.“ ti podepíšu 🙂

 9. Domov byli a jsou pro mne moji blízcí, dvou i čtyřnozí. Křeslo, obraz, ubrus, mohu vzít pod paždí a postavit jinam. Pokud sebou nepřenesu svoje milé, bude to jen křeslo, obraz… Ano, vzpomínky, ale ty se časem překryjí.
  Při naší nedobrovolné emigraci jsme na 22 let ztratili s našimi blízkými osobní kontakt. V té neskutečnosti jsme měli štěstí a z pár lidí, stejného přesvědčení, kteří se ocitli ve stejné situaci na stejném místě, se výtvořila náhradní, Norové říkají, bonus rodina. Nahradili jsme si rodiče, prarodiče, jsme strýčky, tetami, kmotry, fungujeme jako velká rodina. Asi jsme kdysi novou situaci vzali za ten lepší konec. Nikdo z naší rodinné komunity se do Česka nevrátil. Zdejší vazby už znovu nechce nikomu přerušit. A proto si myslím, že domov je o lidech.

  1. Vaše náhradní rodina se formovala za těžkých časů, takže když vydržela, pochopili jste všichni, co takové společenství potřebuje, co je to, co drží lidi v rodině pohromadě, i když jsme byli určitě lidé velmi různí. Ostatně… širší rodinu si taky nevybíráš a pokud má fungovat, musejí se všichni snažit, pokrevní pouto naprosto nestačí 🙂

 10. Zkusila jsem na vlastní kůži a dětskou duši,co to je ztratit domov a být přesunuta jinam aniž by se mne někdo na něco ptal. Do dnes se mi zdávají sny o mém domově,kde jsem vyrůstala a pamatuji si každou kachličku chodby,každou jinou maličkost v našem domě,každou plaňku plotu. Nechtěla bych to ještě někdy zažít.
  K Renatě :
  Jinak je mi znám případ z rodného města,kde chytrý právník JUDr.Dutko ( kdysi též starosta po r.89) našel způsob jak vystěhovat pronajimatelé pronajatého bytu,přičemž to bylo hodně složité neb to byli lidé z jistého etnika avšak poměrně bohatí(ale bez práce),nakonec se mu to podařilo ve slušné době.

  1. Jenny, naprosto ti věřím, že to bolelo – a přitom dospělí to vůbec nemuseli pochopit. Já jsem to měla zvláštní – pražské byty mě nikdy moc nebraly, moje duše totiž byla zakotvená jinde. U nás na horách, na osamělé chalupě. Celá desetiletí jsem měla oční můry o tom, jak se k chalupě blíží civilizace a pohltí ji. Nikdy ji neničilo nic zásadního, jako oheň, vítr nebo voda, katastrofu vždy představovali cizí lidé, auta, domy. Přešlo mě to až poté, co jsem zapustila kořeny taky u nás na vsi. Skoro bych řekla, že jsme vybudovali „rodný dům“ pro celou naši rodinu 🙂

  2. toto se dětem nedělá! my jsme se stěhovali třikrát a nějak jsem si vždycky zvykla…a proto jsem se zařekla, že nic takového svému synkovi nepřipravím. stěhovali jsme se sice taky třikrát, ale vždycky do lepšího a zůstala mu stejná škola a stejní kamarádi (některé má dodnes)a stejně blízko k dědovi a babi 🙂

 11. Já měla v životě domovy celkem čtyři. První byl u našich, vzpomínky spojené s dětstvím, zahrada s krásnou třešní, spousta dětských dobrodružství… dneska to tam vypadá už úplně jinak, zahrada není, místo toho jsou tam domy, viděla jsem to jednou nebo dvakrát a stačilo, úplně to bolí…
  Pak jsem se vdala a přestěhovala do města, které jsem znala dost důvěrně, protože jsem tam měla babičku a jiné příbuzné. A to už byl domov spojený s MLP a posléze se synem. Mládí, čas budování hnízda, spousta známých a kamarádů, fajn práce.
  Pak jsme se všichni stěhovali o cca 20 km dál, do většího města, většího bytu, práce úplně jiná, kterou jsem si po čase oblíbila, byť obecně moc oblíbená nebyla. Noví přátelé, ale základ – moje rodina, byl stěžejní.
  A teď mám další domov, kde je opět moje rodina, i když část té rodiny už jen hostuje 🙂 , krásné prostředí, příroda (jen ta zima by mohla trvat tak týden). V domě znám každý kámen (téměř doslova) a jsem tu ráda, i když občas s nostalgií vzpomínám na minulé domovy. A hlavně – součástí všech mých dospělých domovů a rodin byli psi, teď přibyla dokonce i kočka 🙂
  Prostředí, sousedé a přátelé jsou důležití, ale se svojí rodinou (včetně zvířat) bych byla doma i na Severním pólu -kdyby tam teda ta zima byla týden 😀

  1. Alimo, teď jsi mě fakt dostala! 😀
   „ale se svojí rodinou (včetně zvířat) bych byla doma i na Severním pólu -kdyby tam teda ta zima byla týden “ 😀
   Jinak máš naprostou pravdu, rodina a zvířata jsou základ. Na FB se už rozvinula pěkná diskuze a zaznělo tam i „rodina, zvířata, zahrada a hezké věci“ 🙂
   I na tom něco je… Vzpomínám si, jak jsme bydleli na Taiwanu. Malý byt v kampusu univerzity, zařízený… no… jednoduše až nehezky. Samozřejmě jsme přežili, byli jsme tam všichni, ale ta dočasnost a vzdálenost způsobily, že jsme ten prostor v podstatě nijak nekultivovali – a bylo to znát.
   V Norsku i v Anglii to bylo jiné, i když tři roky v domku, kde bylo absolutně všechno z Ikei mi dalo zabrat – i když jsem to ucítila hlavně poté, co jsme u Ikei vypadli:)) Hodně zajímavý poznatek – vědomě bych neřekla, že to tak může působit.

 12. Po včerejšku jsem si opět uvědomila, že domov je především bezpečí. Od rána jsem musela znovu řešit agresivního nájemce vedlejšího bytu – řev, slovní napadení osmdesátiletých sousedů na ulici, výhrůžky, dveře bytů popsané vulgaritami, policie… Sousedé se bojí vycházet z bytu a ani já se necítím dobře, pokud zrovna nemám za zády dvoumetrového Hřívnatce.
  Pokud na chalupě nad Dalmatinovem slyším za dveřmi divné zvuky, s jistotou vím, že to je maximálně tak divoké prase, které si přišlo zrýt kousek zahrady.
  Divné zvuky ve třetím patře domu na Hanspaulce znamenají nebezpečí.

  1. Renato, tak to vás teda fakt lituju. Špatnej soused dokáže být opravdu katastrofa. A tenhle vypadá echt blbě :/
   Řešení asi v dohledu není, co? Že by ho třeba zavřeli… aspoň na čas!
   A s tím bezpečím máš naprostou pravdu. A ano, napadla mě i Ukrajina.

  2. na takovéto existence by měla PČR být podstatně tvrdší a mít k tomu podporu zákonů! co na to pronajímatel?

   1. Bojím se, že dokud někomu ten člověk vážněji fyzicky neublíží, policie neudělá nic. Napomínat takové individuum – což asi dělají – je však jen ztráta času.

    1. pronajímatel by ho mohl z bytu vypovědět pro porušování podmínek nájemní smlouvy. pokud je dům města, ať se bytový odbor městské části stará !

     1. Něco podobného jsme měli předloni v domě. Pokud je to MČ, je bezradná a bezmocná, Dokud platí činži, tak se s nimi nehne. Nějaký ten pravidelný noční binec, mlácení do topení přehazování kdoví čeho v bytě a stálý lomoz? Máme si shánět důkazy… Myslím, že s Renatou patřím pod stejnou MČ, tak trochu vím, o čem mluvím. Stížnosti na bytovém odboru MČ – jedna velká nula – bezmocní. Policisté – domluví, pak to vypukne nanovo. Sepíše se protokol, dostanou pokutu, nic se nezmění. Naopak ti druzí jsou ještě sprostší a agresivnější – sousedce vyhrožovali, že ji podřežou! A já jsem rasiiistka. Dovolila jsem si totiž zavolat policii, když se rvačka z bytu přenesla na chodbu. Oni se totiž veřejně hlásili k nejmenovanému etniku. Naše klika byla, že přestali platit činži.

    1. díky Bohu a bytovému odboru ! držím palce, ať element po skončení výpovědi vypadne a už se nikdy neukáže.

       1. Hele, není vyhráno. Pokud neodejdou dobrovolně, bude ještě soud. Tedy, pokud vlastník půjde normální právní cestou. Takže šance tak za rok, dva s exekučním vystěhováním. Další možnost je nějaká silná parta, která je vystěhuje na chodník rovnou, ale bohužel je to protiprávní.

        1. protiprávní dejme tomu, leč účinné. majitel v doprovodu bodyguarda přijde dotyčnému sdělit, že nájem skončil a za týden vymění zámek. potřebuje-li nájemník pomoc s vystěhováním, že mu pošle pomoc. setrvávat v bytě po skončení nájmu bez souhlasu pronajímatele je taktéž protiprávní 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN