HOST DEDENÍKU: O fotkách s Topim Pigulou: Vitráže

(Ne)pravidelná rubrika o tom jak a kde za lepšími fotkami.

 

 

Dede: S fotografem, redaktorem, cestovatelem a lektorem fotografických kursů (to proto, odkud snímky jsou) jsme se domluvili, že zkusíme nabídnout jednoduché rady jak na pěkné fotky a tipy na místa, kde a jak je získat. Topi na svých kursech tvrdí, že „nejsou blbé dotazy, jsou jen blbé odpovědi“ a proto rovnou vyzývá, že pokud něco v jednotlivých kapitolách nebude jasné, ptejme se. Odpovídat si můžeme vzájemně pod článkem nebo individuálně na topi.pigula@seznam.cz

 

Jak vyfotit vitráže? 

Udělat krásné fotky vitráží je extrémně jednoduché. Platí pouhopouhá dvě pravidla. Musíte fotit zevnitř (kostela, zámku) ven, tedy ze tmy do světla a mít co nejméně jiného prostoru (zdi). Pokud budete mít jenom vitráž, klidně i u okrajů oříznutou, máte vyhráno.

V tom případě stačí mít foťák na automat a žádné další triky nepotřebujete. Neřešíte clonu, neb hloubka ostrosti jej jen tloušťka skla, a protože fotíte přímo do světla, tak ani s časem by neměl být problém. Pokud byste ale přece jen chtěli mít snímek víc pod kontrolou, tak tady je pár rad.

 

Foťte na prioritu clony

Značka „A“ v případě Nikonu, „Av“ v případě Canonu (další značky používají stejné zkratky) a nastavte si clonu v rozmezí 9 -11. Zajistíte si tím slušnou prokreslenost.

 

– Podívejte se, co na vitráži je
Často jsou tam znázorněné příběhy. Bylo by škoda v případě výřezu (velkého přizoomování/přiblížení) přijít o důležitý detail.

 

– Foťte ty vitráže, které svítí
Mnohem více parády uděláte s vitrážemi, do kterých svítí přímé sluneční světlo. Stačí si uvědomit, že kostely mají oltáře nejčastěji orientované na východ a z toho odhadnout, do kterých oken kdy bude svítit světlo. Výhoda kostelů je, že jsou vyšší než okolní budovy, které je tudíž nestíní.

 

Geniální zpracování Poslední večeře Páně v katedrále v Durhamu

 

Proč by na vitráži v katedrále nemohl být parašutista? K andělům má v nebesích blíž než běžný smrtelník. Katedrála Durham.

 

Podle berly a pokrývky hlavy by se mohlo jednat o sv. Mikuláše. Nebo taky někoho jiného. Katedrála Durham.

 

Olomoucká katedrála sv. Václava má nádherné vitráže a na jedné z nich je v pozadí za postavami.

 

Sv. Johan a jehňátko, jedná se o klasickou křesťanskou symboliku. Olomouc, katedrála svatého Václava

 

Postavy jsou vděčné mimo jiné proto, že je u nich často napsané, o koho vlastně jde. Takže si fotograf navíc rozšiřuje i znalosti historie. Olomouc, katedrála svatého Václava

 

Dede: Takže se ptejte (nemusíte zůstat jen u vitráží:)), zajímejte a pochlubte se svými úlovky focenými ze tmy do světla… 🙂

Jo a prozradím, že příští díl je o tom, jak fotit psy 🙂

Aktualizováno: 21.2.2022 — 20:55

17 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Četla jsem až dnes. Díky za dobré rady. Musím se probrat mými fotkami,zda tam mám nějaké vitráže,vím určitě,že něco najdu. Osobně se těším na další pokračování, zejména jak fotit psy. Potřebuji hodně dobrou radu,mám dva černé a na mých fotkách ty černé fleky nevypadají zrovna nejlíp.

 2. Sice trochu OT, ale když je řeč o vitrážích, vzpomněla jsem si na tuto zajímavou stavbu:
  https://czwiki.cz/Lexikon/Vzorkovna_vitr%C3%A1%C5%BE%C3%AD_v_Okrouhl%C3%A9
  Kdysi tam sídlila prosperující firma na výrobu vitráží a ve věži byla jejich vzorkovna. Já už stavbu pamatuji jen jako opuštěnou (po roce 1945) a chátrající, až tak před dvěma lety konečně se do opravy pustil místní nový majitel. Snad jej nadšení neopustí – a jednou tam opravdu bude muzeum vitráží!

 3. Krásné fotky! V kostele většinou fotím z kůru, takže na vitráže dojde málokdy. Ale informace se hodí, díky za článek.

 4. Naposledy jsem fotila nějaké vitráže z kaple v zámku v Lomnici. Jsou klasické, s křesťanskou tématikou a hodně staré. Napřed se snažím příběh odhadnou sama a potom se pídím (většinou), po nápovědě. Potom fotím a potom obdivuji rukodělnou práci sklářů. Tak nějak v tomhle pořadí 🙂 . Ten parašutista mne dojal. Podle oblečení mi to přijde, že je to válečný paraglán a ti opravdu měli ke všem svatým velmi blízko 🙁 .

 5. Super nápad s tímhle fotoseriálem, to je něco pro mne.

  Takže na vitráže se clonou 9-11. Jenom doufám, že si to zapamatuju, než na nějakou dojde. Třebas v kostele sv. Václava v Břeclavi jsou moc hezké, moderní (kostel postaven až po převratu) a navíc celý kostel je bílý, takže tam jsou i zajímavé odrazy. Tak teď jenom vystihnout ten správný slunečný okamžik (momentálně je u nás šero).

  1. Tahle clona má nejlepší kresbu, ale pokud by vám to házelo krátký, neudržitelný čas, klidně ji zmenšete. Clona ovlivňuje hloubku ostrosti, ale ta v tomto případě nehraje roli. Fotíte jen ploché sklo.

 6. Často se snažím fotit v kostelích – interiér. Bez blesku a teď vlastně jen mobilem. někdy to vyjde, někdy ne – a myslím, že nezáleží jen na celkovém množství světla, ale patrně i na velikosti a rozmístění oken.
  S těmi vitrážemi… jo, je to velmi logické 🙂 Já jsem je s mobilem prostě přestala fotit. 🙂
  Minule se mi podařilo zachytit duhový odlesk z vitráže na obraze, ale protože to byl mobil, nestála fotka za moc. Napadá mě, jak hezký by ten moment byl, kdybych ho dokázala vyfotit pořádně 🙂

  1. Právě, že ne. Často je zakázané focení s bleskem, ale ten u vitráží nepotřebujete. Třeba na Vyšehradě, v bazilice svatého Petra a Pavla je to úplně super. Brno či olomouc to samé.

 7. Při focení mobilem, když bych nechtěl nebo nemohl použít „Pro“ režim bych volil styl klepnutí na vitráž na displeji a snížení expozice (jas, ikona sluníčko) co nejniž co bude koukatelné.

  A přemýšlím jak to bude v kostele sv. Mořice v Olomouci, kde mu komunisti postavili do sousedství obchoďák… Musím mrknout.

  1. V Ústí nad Labem jsme na tom stejně, ne-li hůř. Kolem kostela bylo vietnamské tržiště. Zbourali ho s tím, že cloní kostel a ze tří stran ho obestavěli několikaposchoďovým obchoďákem. Výhled tím nevylepšili, ale zrušili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN