BTW: Všechny tváře zimy

Jdu zasněženým lesem, tváře mě pálí mrazem a pod nohama křupe čerstvý sníh. Po vytrvalém nočním sněžení se objevilo bledé sluníčko a bílá peřina pokrývající les se najednou rozzářila tisíci droboučkých odlesků. Psi snadno běží čerstvým prašanem, kolem je nádherné ticho a moje duše zpívá radostí – tohle je ta nejkrásnější tvář zimy, jakou znám!

 

A že jich znám hodně. Ty krásné, i ty méně příjemné. Mít babičku a posléze chalupu v Krkonoších, v hlubokém osamělém údolí, kde nikdo cesty neprohrnuje, maximálně prošlapává, znamenalo zkušenosti. Od prvních podzimních mrazíků přes hluboké ticho ledna a února, až k oživlému březnu, kdy teplejší dny osvobodily aspoň prameny a ze sněhu se stal hrubý firn. Pokud v noci zmrzne, vrchní krusta umí odřít ruce i psí tlapky až do krve.

 

 

Znám dny a noci s vyjící vichřicí, měnící bílý svět málem k nepoznání. Znám vražedné ticho opravdu silných mrazů. Jestli v minus deseti se pořád ještě dá být s opatrností normálně venku, při nočních minus dvaceti jsme už jen přikládali do kamen. Doteď miluju slunečné dny začátku března, kdy jsem mohla sedět jen v kalhotách a ve svetru na dřevěné pavlači, zatímco pode mnou byla pořád ještě víc než půl metru silná sněhová peřina. A dobře vím, že nejvíc pádů a karambolů má na svědomí vedle ledu hlavně změklý a pomalu tající sníh.

Poslední dobou přemýšlím o tom, jestli moje vnoučata vůbec někdy získají tento zkušenostmi podložený cit pro zimu a sníh. Poslední roky je opravdová zima obvykle jen na horách, kam se děti z měst a nížin dostávají jen těžko – pokud tam nemají příbuzné. Víkendový nebo týdenní pobyt moc nepomůže. A tak opět zaklínám počasí: přijedou děti, prosím, ať mrzne a sněží! Ať jim ta zimní krása nezůstane cizí…

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2021

 

Tak co – jaká tvář zimy přijde nejkrásnější vám? Beru i odpověď „křeslo, dobrá kniha a hrnek kafe“ 😀

Obávám se, že to, co nám ukazuje zima letos je prostě otravné a pro přírodu nezdravé. Už jen ty vichřice! A pak, ať mi nikdo neříká, že pět stupňů nad nulou je „teplo“ 😛

Aktualizováno: 20.2.2022 — 16:56

29 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. I v Olomouci, kde jsem prožila mládí, bývaly zimy s množstvím sněhu, kdy jsme se vracely (se sestrou) ze sáňkování úplně promočené, a mráz, že se dalo bruslit na Moravě. O víkendech nás bral tatínek na lyže, jezdili jsme do Karlova v Jeseníkách nebo do Beskyd.
  O letošku bych řekla s Vančurou, že tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným. Nejhorší je ten vichr – v lese se necítím bezpečně a na loukách profukuje snad až do morku kostí, navíc jsou místy hodně podmáčené, takže se vracím s Denisem obaleným blátem.
  Ale na horách je sněhu dost, dokonce přírodního, naši byli s dětma předminulý týden v Orlických horách a sněhové mantinely kolem silnic a chat na fotkách byly mohutné!

  1. Sněhu na horách je dost – kdyby tady byl všechen únorový déšť sněhem, odklízíme ho ještě v dubnu:)) I když taje taky mohutně – ve Dvoře je Labe červené a vyplňuje prakticky celé hluboké (regulované) koryto. Což znamená, že mimo město se vesele rozlévá. Hartský potok byl dnes největší, jaký jsem ho kdy viděla a lidé v Podharti musejí být opět vděční za kaskádu nad městem (tak osm různě vysokých splavů), která ho krotí a trochu poutá 🙂

 2. Přidávám se k zimo- a sněhomilným. V dětství jsem si zimu užívala na chalupě v Jeseníkách a také každoročně týden na lyžích na Chopku. Mrzí mě, že už asi nezažiju ty spousty sněhu od prosince do března a mrazivé jiskřivé dny pod modrou oblohou. Není to ono, lyžovat na úzkém proužku uměle zasněžené sjezdovky a na běžky muset vyjíždět do hor.

  1. To je právě to – když není sníh i mimo hory, spoustě dětí ta zkušenost unikne. Pobyty na horách, vůbec s lyžováním, také každá rodina finančně neutáhne, takže ty spousty přirozeného sněhu bude hodně dětí znát jen z obrázků – takže se na něm či v něm nebude umět chovat…

 3. Tak já doufám, že zima už nebude, protože jedu do lázní. Tímto zvu zájemce o návštěvu mé osoby a lázní Poděbrady březen-duben. :))

  1. Blážo, ať ti to pomůže! A pak, Poděbrady jsou hezké a mají okolí jak stvořené k procházkám:))

 4. Letošní zima mne vzala na cestu kolem času i světa – zasněžená krajina mého dětství i ten spučasný ostrovní způsob, kdy je šedo a deštivo a ještě větrno spolu s předbíháním k jarním teplotám.
  Ach jo, já miluji sníh. Něžný, hebký i ten brousivý. Zvládám – 20 v pohodě (mé kouzelné omrzlinové plochy na mých kýtečkách z roku 1984 už nic neodškrábne a vždy spolehlivě svědí a rudnou) – jó byla jsem modelka a frajerka.
  Prostě v zimě si má příroda i zahradník na chvíli hodit dvacet a s toužením se s jarem vracet

  1. Mamutku, hezky jsi to napsala! 🙂 Prostě v zimě má být zima, i kdyby člověku lezla na nervy 😛

 5. Pamatuji jiskřivé zimy,je mi po nich smutno,bylo to fajn,zvláště když byly prázdniny. S boxerkami jsem později brouzdala po zamrzlé Bečvě až do okolních dědin, pak jsme někde vylezly na břeh a vrátily jsme se přes Žebračku zpátky do města.Užila jsem si zimní krásy hodně i tady na dědině,hned první zimu nás to zasypalo. Je mi taky líto,že děti dnes, to tak nemají.I když nevím,nevím,zda by se nechaly odtrhnout od tabletů a pecek. Ladovské zimy se už asi nevrátí,jsme ráda,že jsme je se synkem ještě zažili. Prolyžovala jsem a probruslila celý aktivní věk. Když si vzpomenu na ty vetché zimní oblečky mého dětství a raného mládí,je s podivem,že jsme to přežili. :-))

  1. Jenny, taky mi je líto dětí, které to nezažijou – i když všechno zdaleka nebylo příjemné. Jen ty věčně mokré boty a kalhoty! 😀 Ale té legrace zase…

 6. Protože už ledacos pamatuji, tak bývaly krásné zimy i u nás, u Brna, necelých 400 m n.m. To bývalo tak před třiceti lety. Přišli jsme z práce, u domu nasadili běžky a za svitu měsíce jeli do lesa. Většinou ještě s pár sousedy. Užívali jsme si námi vyšlapanou stopu, než zase zapadala sněhem a my prošlapávali znovu. Bývaly mrazy a dost velké. Pamatuji si, jak jsme museli s koňmi ven a odpoledne bylo -17. V kovových třmenech nám mrzly nohy a přimrzaly zadky ke kůži sedla. Oblečení, ani obutí nepomohlo. Další den jsme to se sedlem vzdali a jezdili bez. Koně nás zahřáli. Napaječky zamrzly a jediný zdroj vody byl hluboko, po mnoha schodech dolů, ve sklepě. Vytahat nahoru kýble s vodou pro dvacítku koní, byla pořádná fuška. Chápali jsme to jako normál, takové byly zimy.

  1. Alex, taky mám pocit, že nejvíc jsem zmrzla na koních – když on se člověk pohybuje s nimi, ale sám za sebe se nezahřeje:)) ty zmrzlé nohy a ruce! 😀

  2. Měli jsme na ježdění od babičky upletené speciální rukavice na držení otěže: palec a malíček zvlášť a prostřední tři prsty dohromady. A k tomu čelenky s klapkami na uši pod přilbu:) Stejně jsme mrznuli, ale jak to bylo krásné, cval po louce s prašanem po kolena.
   Ano, vodu do napáječek jsme také nosili. A na louce jsme měli hnojný kruh, když se nedalo do lesa kvůli ledu.

   1. Led je zlo i pro pejskaře, ale u koní může jít i o život. No a vítr… do lesa se nemůže, jinde fičí a trochu koně jsou z těch všech zvuků nervózní. A nejen zvuků – za silného větru se toho spousta divně hýbe a chudák kůň už pak neví, čeho se dřív leknout:))

 7. Musím říct, že v Brně ani tady o kus jižněji je zima poněkud nanicovatá a ve městě vysloveně nepříjemná. Když napadne sníh, tak jej silničáři rozsolí a zbytek shrnou k chodníku, kde vytvoří bariéru neprostupnou pro kočárky a staré lidi. Tady na dědině jsou silnice třetí až osmnácté kategorie, kudy sypač neprojede, po hlavní až kolem poledne, a odklízí traktor z místního statku. Takže běžně jezdíme po ledu 🙂

  1. Taky závisíme na místní traktoristovi, takže vím, o čem mluvíš.
   A ve městě je zima hezká tak první tři hodiny poté, co napadne sníh. Pak už to jde jen k horšímu…

 8. No, tak nevím! Zima mě nijak neoslňuje, možná proto, že tady je o měsíc delší a asi i náročnější. Také desítky let se psy, se kterými se do té zasněžené romantiky musí třikrát denně, mě nerozněžní. Několik měsíců prošlapávání sněhu, klouzání po ledu, mokrých bot, brzy překryje okouzlení bílou krásou. Pro moji duševní pohodu ale ty psy potřebuji, okouzlení si ponechám na pak 🙂 !
  Se omlouvám, ale už jsem tu jednou inzerovala, že nejsem romantická a dlouhá zima mě nebaví.

  1. Jo, zima umí lézt nejen na nervy – jen ty pády, jakmile si člověk nedá pozor!
   Jenže když se povede krásný den, vnímám ho vždycky. I večery a noci 🙂 Možná je to dar:))
   Jinak letos bych mohla být se zimou nezimou spokojená – moje otravné koleno je na klouzavém povrchu nebo při boření se do sněhu ještě o hodně otravnější.
   Leč – přírodě nedělá teplo v zimě dobře, kvůli nedostatku sněhu bude zase chybět voda. Takže s tím nemůžu být spokojená ani já. Přičemž vím, že oboje je počasí jedno 😛

 9. Pozoruju, že vstřícnost k zimě u mne kolísá s věkem. Jako malé dítko jsem zimu v podstatě nijak nevnímala, jako starší dítko až do hluboké dospělosti jsem ji naopak milovala – protože v zimě se co? v zimě se nepracuje na rodinných latifundiích a volný čas se může promarnit s knížkami a stolními hrami. Po opuštění rodné hlíny (a tím myslím hlavně vinohrad a pole s erteplami či řepou) jsem naopak nesnášela především sněhovou zimu – na hory nejprve jezdili Jeník a Terka sami, a když jsem začala i já jezdit, tak jsem se modlila, aby nastala hluboká obleva. No a včil tu zimu beru tak, jak je – konečně jsem pochopila, že už toho mám víc za sebou než před sebou, tak by bylo rozmařilé být jednu čtvrtinu z toho být naštvaná na něco, co stejně nemůžu ovlivnit 🙂

  Poznámka: vzpomínky na jiskřivou zimu zas až takové nemám – u nás sice za mého dětství sněžívalo, leč ne zas tak vydatně a dlouhodobě jako v podhorských a horských oblastech. Ovšem co mám hluboko zaryté v mysli, to jsou drastické holomrazy – těch u nás bývalo požehnaně, mínus třicet téměř každým rokem. Ty mrazy byly v pravdě třeskuté, protože stromy s třeskem pukaly a autobusům zamrzala nafta, takže nebylo možné se dostat do práce. Zvlášť výživné to bylo v okamžiku, kdy nás sice první autobus dovezl do přestupní vesnice, a druhý už nedojel… 🙂

  1. Ygo, tohle jsi řekla moc hezky (srdíčko:))
   „konečně jsem pochopila, že už toho mám víc za sebou než před sebou, tak by bylo rozmařilé být jednu čtvrtinu z toho být naštvaná na něco, co stejně nemůžu ovlivnit “
   Já si moc holomrazy nepamatuju. Většinou opravdu mrzlo když byl sníh.

 10. Mám přesně stejné zkušenosti – zlom nastává u Julisky! 🙂 Potvrzují léta dojíždění z Hanspaulky do „města“. Ale po změně místa zaměstnání na Petřiny nastal opak – tam je chladněji než na Hanspaulce …..

  1. Znám, zlom je z mého pohledu někde na Červeňáku, tam přestává pršet a začíná sněžit. Jezdím cca 40 let do kopce – buď suchdolského nebo ruzyňského.

  2. Jo, bydlení na Lužinách bylo taky na kopci a také je tam sníh v době, kdy „dole ve městě“ není 🙂
   Mimochodem na takovém teplotním prahu bydlíme teď taky – my jsme ten první opravdový schod na cestě z Polabí do hor 🙂

 11. Na zimu se ráda dívám z okna vyhřátého bytu :)Pokud nepočítám to, že děti jezdí lyžovat do Rakouska nebo do Itálie, tak jsme v zimě v Praze. V Praze letos v podstatě zima nebyla (doufám, že to nezakřiknu, ve městě není o co stát). Protože bydlíme na kopci a pracuji až u Vltavy, tedy v údolí, mohla jsem letos několikrát pozorovat, jak se s pár desítkami výškových metrů mění teplota. Vyjíždím z práce v Podbabě (190 m n.m.) – sněží, ale na zemi je mokro. Přibližně v úrovni Julisky (238 m n.m.) už začíná být bílo a na Hanspaulce (275 m n.m) leží sníh. Rozdíl mi hlásí i auto – v nížině plus jeden, na kopci minus 2. Vliv má samozřejmě nejen výška, ale je zajímavé to sledovat. V létě je to taky tak – u řeky 31, na kopci 28. Pro nepražáky – jsou to v podstatě okrajové části města s velkým podílem zeleně. Rozdíl mezi centrem s kompaktní zástavbou (Staroměstské náměstí, Karlovo náměstí) a naším kopcem může být v létě i pět stupňů.
  A přidám ještě nedělní zážitek z úplně jiného ranku. V Praze se otevírá zbrusu nová galerie Kunsthalle. Protože jsem si koupila členství, byla jsem na „předpremiéře“. Pokud vás umění zajímá, běžte se podívat! Naprosto precizně pojatý prostor Zengerovy transformační stanice na Klárově, galerie 21. století. Čekala jsem od toho hodně, ale skutečnost je ještě lepší. https://www.kunsthallepraha.org/

  1. Renato, bydlíš na jednom z hezkých pražských kopců 🙂 Lužiny a pak Stodůlky jsou ještě výš – tam je to 300 m plus (z Butovic do Stodůlek ještě kopec naroste:))
   Jo, ta galerie vypadá dobře – napiš nám občas o svých zážitcích:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN