BTW: Polopolomy

Znepokojeně sleduju sílící vítr. Jestli ještě trochu přidá na intenzitě, už zase nemám kam jít se psy na procházku. A to navzdory tomu, že žiju uprostřed nejkrásnějších lesů, jaké znám. Důvod je prostý – není to bezpečné.

 

Stále častější vichřice doprovázející několikaleté sucho znamenají polomy. Ach ano, není to nic nového, vítr a padající stromy tu byly vždy. Jenže loni začátkem července se tady přehnala vichřice, jaké naštěstí u nás zatím běžné nejsou. Nechala za sebou pás zpustošených lesů, vyvrátila desítky vzrostlých stromů kolem silnic a urvala několik kompletních střech.

 

Po vichřici (zdaleka na nejhorší pohled)

 

Ne, nikdo z hlavních médií se nad tou spouští nepozastavil, protože tornádo na Moravě řádilo jen pár dní předtím a v Německu zrovna zabíjely mohutné záplavy. Ale nám, místním, to změnilo život. Lesy kolem se staly takřka neprostupnými, vedle plošných polomů popadaly ještě desítky dalších jednotlivých stromů.

 

Takových bylo podél silnici moc (oblast mezi Řečicí, Zábřezím a Dolním i Horním Dehtovem)

 

Teprve v září se začalo pracovat na likvidaci katastrofy – ale jen na těch nejhorších místech. Cesty jsou i půl roku po vichřici na mnoha místech blokované spadlými stromy. A nejen to – v lese jsou i četné… polopolomy. Tak totiž říkám stromům, které jsou vyvráceny jen části, protože jim v pádu zabránili jejich sousedé. Tím vzniká hodně nestabilní stav – nikdo neví, jak dlouho takový status quo vydrží. A s tím už lesáci nedělají vůbec nic.

 

Lesy jsou plné plošných polomů

 

Naprosto chápu, že taková katastrofa zacvičí s plány a s hospodářským výsledkem. Že je toho moc. Jenže třeba kůrovec z toho musí být nadšený – taková hostina! V polopolomech totiž neskomírá jen ten polovyvrácený strom, ale bývají pořádně poškozené i ty, do kterých se zaklesl.

 

Buky mají tendenci se rozlamovat

 

A v nás, kdo zdejší lesy milujeme a žijeme v jejich pohostinném tichu, sílí strach. Nejen z toho, co kde zase spadne. Ale jestli se vůbec povede lesy zachovat vlídné a průchozí, jak jsme si na ně zvykli. Musíme jen doufat, že to lesní hospodáři nakonec zvládnou.

Mírumilovné jezírko nebo tady bývala cesta?

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2021

 

Dnes je má otázka jednoduchá – jak to vypadá u vás? Taky u vás loni vítr pustošil lesy? (A následně lesáci?:))

Aktualizováno: 8.2.2022 — 16:20

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN