BTW: Tohle není jaro!

Dívám se na předpověď počasí pohybující se nejen v teplých červených číslech, ale dokonce vysoko nad nulou. U nás pod horama má být v příštím týdnu od tří do devíti stupňů! Na začátku února!

 

Hromnice jsou báječné datum – nejen je už viditelně delší den (o hodinu více), ale pokud v tuto dobu zasvítí sluníčko, začíná už hřát. Nesměle, ale člověk to pocítí. Ale ať se dle pranostik snaží skřivánek o cokoliv, měla by být ještě hluboká zima. Možná ta největší – kdy už jindy by mělo mrznout než na přelomu ledna a února?

 

Východ slunce před naším domem (předevčírem:))

 

Jistě, sem tam mohou teploty vyskočit nad nulu, zvlášť když se povede jasný den, ale aby týdenní předpověď vypadala jako v druhé půlce března, to už dobré není. Už slyším, jak budou lidé jásat, že je jaro tady, a s chutí si rozepnou kabáty a bundy. Jenže… jaké jaro? Jak moc se letos těším na teplo a slunce, nemůžu se nad tímto nezvyklým teplem opravdu radovat.

 

Pejsci a zvláštní obloha

 

Za týden teplého počasí se už mohou vzbudit stromy, vyrazí rostliny, které ještě mají čas. Kdo ví, jestli se neprobudí i včely – předpokládaných osm devět stupňů (místy až 10) u nás znamená ještě větší teplo dole v nížinách. Jak všichni tihle předprobuzenci dopadnou, až zase začnou mrazy? A tak si místo těšení dělám starosti. A to navzdory tomu, že počasí je úplně jedno, jestli si je dělám nebo ne. Věci půjdou podle něj a já bych si je tak klidně mohla odpustit:))

 

Na Zvičině (ve středu, byla vichřice)

 

Letos mám pocit, že se zima prostě posunula – loňský prosinec vypadal jako obvyklý leden, leden byl teplý a málosněžný na leden a patrně i na únor. Tady u nás sice každou chvíli nasněžilo (aby vzápětí poroztálo), ale za celý leden tu nebylo víc než deset centimetrů sněhu (najednou). Jo závěje, ty jsme měli už několikrát! Jinými slovy vichřic je dost na to, aby dělaly neplechu i s nevelkými srážkovými úhrny. Jo a taky nám za mrazu prší – letos už aspoň třikrát.

 

Na Zvičině… vítr hnal sníh vodorovně, silnice byla na větrných místech skoro zavátá

 

A tak jsme se rozhodla ptát: Jak vypadá zima u vás (na horách, pahorkatinách i v nížinách:))? Normální nebo nezvyklá? Taky vám občas do mrazu prší? Budí se vám zahrady? Znáte nějaké povzbudivé pranostiky? Většina těch, co znám já, není z tepla uprostřed zimy vůbec nadšená.  

 

Pře vichrem jsme utekli do lesa 🙂 Ještě to nebyl ten, co láme stromy, ten byl v neděli:))

Aktualizováno: 4.2.2022 — 08:30

29 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak dnes tu fakt teplo nebylo – vichr hnal po nebi mraky, střídalo se sluníčko a mraky, ze kterých padaly drobné sněhové krupky. Pocitově zima jak v psírně, ve skutečnosti asi 2 stupně. Půda byla ráno zmrzlá, přes den rozměklá, tání pokračuje.
  Jak je u vás? 🙂

 2. Dnes jsem byla skoro celý den v autě. Sice zamračeno, ale stěrače jsem pustila jenom jednou a to na 1 minutu. Jako to bylo přede dvěma roky – deště se na Jižní Moravě zase nekonají.

  1. Tady tak padlo jen pár kapek. Uvidíme, co udělá víkend – my jsme obvykle na tom teplotním rozmezí, kde déšť mění ve sníh. Takže předpověď je taková… vágní. Bude prostě vlhko:))

 3. U nás bylo poslední dva dny zase fakt jarně. Ptáci se ozývali hlasitěji a na verandě se probudila naše malá želvička – celá vylezla z pod hlíny, ale o jídlo nestála. Na noc byla okna dokořán. Včera kolem 2 ráno se ale spousil avizovaný liják, asi hodinu byl pořádná bouřka a blesky. A teď se venku začíná ochlazovat, docela nepříjemná změna, je to tu jak na houpačce. Když jsme se sem v r. 96 vrátili z Německa, roky jsme se 1. ledna jezdili projít k moři, jaro už bylo jasně ve vzduchu, u moře teplo na tričko, manžel v kraťasech a otužilci se i koupali. A já začátkem února už plánovala zahradu, zasela jsem kopr. Teď to nerisknu, protože často začátkem března kolikrát přijdou ještě noční mrazíky. V létě jsou výkyvy teplot dost běžné, ale rozdíl třeba mezi +26 a +32 není až tak poznat, vzduch je stále horký, vlhkost vysoká. Samozřejmě skok o deset stupňů či více nahoru už poznat je. ALE nepamatuji se, že by se tu kdy stalo, že by se nečekaně v létě ochladilo natolik, abychom si museli přitopit, jak se může stát v Evropě (pamatuji se na to jednou v červnu). Zato v zimě je tu pár stupňů nahoru či dolu hned mnohem víc poznat „na kůži“. A předskokanem ochlazení je skoro vždy déšť, jako právě teď a má být chladno celý příští týden. Ano bláznivé počasí !

  1. To víš, Maričko, vy jste od nás vzdálený kout světa, tam to funguje jinak 🙂 A je fajn, že díky tobě o tom máme představu 🙂

 4. Venku jsem už týden nebyla, přehled mám o vichřicích- naposled předevčírem. To nám drnčí i zábradlí 🙂 Sníh nic, spíš bude pršet, šedá deka všude kolem…

  1. Chudinko zasádrovaná – o moc nepřicházíš. Mně se podařilo skoro ubránit bránu před nedělní vichřicí, aby ji ten středeční vichr zákeřně z jiného směru udolal. Nikdy bych nevěřila, že brána s dřevěnými latěmi klade větru takový odpor… Tím že má automatické ovládání holt nemá tu středovou zajišťovací tyč.

 5. Kdyby bylo takhle o měsíc později, radovala bych se. Nyní jsem taková rozpolcená… mám ráda teplo, ale je mi jasné, že se zase ozimí.

  Vzpomínám na loňský rok, kdy třicátého první března jsme chodili v tričku a kraťasích a na apríla v teplé bundě, kdy jsme ji skoro celý duben nesundali.

  Jinak na jihu je bezsněžno a bezmrazno, dnes to vypadá na déšť.

  1. U nás to znamená hlavně bláto, protože roztaje všechen sníh a půda pod ním, takže u nás v lese to bude (kvůli lesákům a jejich technice) zase neschůdně.
   Ale musím uznat, že se mi zase nehromadí hromady sněhu kolem domu. Loni ty hromady odtály až začátkem května a pod jednou byly tulipány… moc jich nevzešlo.

 6. To bude zas mrzení až bude ještě na přelomu března a dubna sníh. Je to řekl bych pořád dokola. Zima se nějak divně posouvá. Každopádně v Jablonci je zima hodně slušná

  1. Tady u nás je opticky zima docela slušná, proti Praze máme dost mrazivých dní a pořád je aspoň trochu sněhu. Na Zvičině je ho dost. Jen ta předpověď… No, doufám, že se pletou:))

 7. OT – začali jsme jednat s novým poskytovatelem hostingu. Vypadá to, že bychom ten převod mohli udělat někdy příští týden. To bych vás zase upozornila. Prý by byly stránky dostupné, ale nešly by dávat nové příspěvky. Uvidíme. Jinak děkuju za trpělivost.

 8. Oteplení na přelomu ledna a února nebývalo výjimečné – moje maminka (ročník 1920) připomínala pranostiku „Na Hromnice kalužky, budou jabka i hrušky“.

  1. Fakt? Vánoční oblevu znám, bývá pravidelně, i když se letos posunula směrem k novému roku 🙂 Tak dobrý, snad se předci nepletli 🙂

 9. bohuzel to teplo nam vzbudilo vcely, ty litaj a kvetouci lisky na nakrmeni nestacej, a nic jinyho zatim neni, takze narychlo musime dokoupit med a delat testicko a dokrmovat. jeste vetsi potiz bude, jestli zacnou klast 🙁

  (dnes poprve primym kliken na web (thumb) )

   1. uz loni to byl spatny rok, chladne, destive leto, nic jsme nemohli vytocit, aby vcelky mely dost zasob na zimu 🙁

    1. Vůbec jsem nevěděla, že máte včely! 🙂 Nechceš nám o nich napsat? Minimálně mě to opravdu zajímá a věřím, že nejsem sama…

     1. 🙂 ke vcelam jsme prisli trosku jako slepy k houslim 🙂
      mela jsem v hlave, ze si je jedou poridime, a tak kdyz kolega hledal misto pro sve uly, nabidla jsem mu nasi velkou zahradu. s tim ze to od nej trochu okoukame a rozhodneme se. jeho vcely ale do nasi zahrady pritahly nekolik roju, ktere on uz nechtel, tak jsme koupili par ulu z druhe ruky a kolega zaucoval manzela rovnou na nich. potom kolegovi nekolik roju vymrelo a jeho prestalo bavit sem dojizdet, tak posledni roj prevzal manzel a pozadali jsme o povoleni na postaveni vcelina. mezitim posbiral jeste po okoli nekolik roju na zahradach sousedu; tem se to ale casem prestalo libit, podali stiznost a my museli uly premistit nejdriv do jine casti zahrady a pote uplne jinam, na farmu asi 10 km daleko. vcelam je tam urcite taky dobre, bohuzel nad nimi uz nemame takovy prehled jako doma.
      manzel je vicemene samouk, v dobe, kdyz se chtel na nejaky kurz zapsat, zacala corona a tak vse co vi nasel online nebo z knizek pana linharta (ty jsou opravdu uzasne) 🙂

      1. Klobouk dolů před tvým mužem. Je to strašně potřebná práce a každý se na ni nehodí (třeba já, já bych před včelami spíš couvala:))
       Článek by mě fakt potěšil!

      2. Formičko, také se přimlouvám za článek o včelách. Netušila jsem, že je třeba povolení mít „včelín“- proč? Aby nekonkuroval okolín včelařům, nebo včely neohrožovaly lidi, dobytek ??? A proč si stěžovali sousedi, že jim tvůj manžel odebral „divoký roj“ včel, pokud ho sami nechtěli.

 10. MLP se ráno podíval z okna a pravil, že zase přes noc ubylo sněhu – není už skoro žádný. Na zahradě jsem strategicky vytvořila cibulový květinový záhon v místě, kde bývá největší závěj, takže cibulky pod sněhem, který je chrání i před teplem, snad zatím spí. V Hartě je nejmíň vody za poslední desetiletí, spíš se asi upouštělo z důvodu potřeby pitné vody, než kvůli očekávané velké vodě na jaře – pohled z okna sice ukazuje zasněžené hřebeny Jeseníků, ale nahoře je opravdu málo sněhu.
  Zkrátka, zásadní změny v počasí tady vidíme každoročně a je otázka, jak to příroda zvládne – snad dobře…

  1. Hm, třeba to upustili při tom minulém velikém tání – u nás bylo Labe veliké, červené a rozlil se i Hartský potok. Bez přehrady bychom tu asi měli vody ještě víc.

 11. Přírodo přestaň blbnout…vzpomeň si – DUBEN,JEŠTĚ TAM BUDEM… za kamnama, rozumíš!!!!

  1. Sharko, naprosto chápu tvůj výkřik:)) Zrovna tak vím, že je to všechno zbytečné, že musíme přijmout, co je. Možná mi spíš vadí ta nekritická radost neuvažujících lidí, že je „konečně teplo“. Protože to znamená, že spousta lidé prostě uvažuje jen ve smyslu hodí se mi to/ nehodí se mi to. Tedy milovníci tepla jásají při vyšších teplotách v zimě, milovníci lyžování naříkají, přičemž ani jeden z nich neuvažuje skutečně nad přírodou. Což může být jejich věc, dokud to neznamená, že se stejně bezmyšlenkovitě staví k otázkám rozvoje krajiny, péči o ni. Protože to se bez vnímání přírody na trošku vyšší úrovni neobejde. 🙂 Takže cítím potřebu to připomenout:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN