BTW: Na bruslích

Sviš, svuš, křup, křup odrážejí se brusle od ledu. Je určitě patnáct stupňů pod nulou, naoranžovělé slunce visí nízko nad obzorem, kolem je ticho a tajemno. Jsme daleko od pobřeží, od veselého pokřiku bruslařů a hučení agregátu, díky kterému si vymrzlí lidé mohou na ledu koupit na zahřátí čaj a čerstvé vafle. Krátký den nad pobřežními částmi Oslofjordu pomalu končí, přestože ještě nejsou ani tři hodiny odpoledne.

 

Kolem nás je jen ticho a mráz. Led není úplně hladký, občas jím vedou zamrzlé praskliny. U břehů je to horší – pás nažloutlého polámaného ledu dokazuje, že příliv a odliv se nějakým mrazem zastavit nedají. Už zamrzlá jezera mají své kouzlo, což teprve norský fjord!

 

 

Na tohle všechno jsem si vzpomněla, když mi můj muž oznámil: „Na Vřešťovském rybníku je pevný led – co kdybych vzal děti bruslit?“ Patrick s Kačenkou zajásali a okamžitě vzali dědu za slovo. V Praze občas chodí na kluziště, ale rybník? To je něco úplně jiného, to je skoro… dobrodružství! Je to ohromný prostor, na který obvykle koukají jen ze silnice. Proti nacpaným kluzištím je tu vždy jen pár lidí a považte, pod ledem jsou určitě doopravdové ryby! Navíc děda skvěle bruslí, takže pomůže a pak… stačí chvilku počkat a určitě budou jezdit jako on:))

 

 

Jo, pro dobrodružství mám pochopení – i pro romantiku. Těch pár let života mezi fjordem a horskými jezery, a ještě se psy po boku, mi splnilo hned několik snů, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám. Jako například přechod přes zamrzlé moře:))

Ovšem když tehdy oba naši synové místo nočního venčení vyrazili se psy přes zamrzlý fjord k blízkému ostrovu, aniž by pochopitelně někomu něco řekli, vypěnila jsem. Dokážu pochopit touhu po zážitcích, ale tohle byl čirý hazard! Snažili se tvářit kajícně, ale neoklamali mě. Až na moje láteření dopadlo z jejich pohledu všechno naprosto skvěle – bylo to dobrodružství, na jaké se nezapomíná! 😀

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2022

 

Tak co – jak jste na tom s bruslením? Bruslili jste, bruslíte stále? Kde nejradši? Troufnete si na přírodní led?

 

Aktualizováno: 16.1.2022 — 19:52

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Deede , žádný číslo. Za ten úraz mohl ten kluk, co mne tak šikovně umístil na led. A bohužel ode mne nedostal an i namleto.kdybys tušila jen trochu, jak já nenáviděla zkoušení u tabule, pochopila bys.raději jsem se trápila učením se psát levou rukouz. I když tžo šlo pomalinku, nakonec jsešm levoruké psaní dokázala využít při své učitelské profesi.Ale dnes taky doktoři doporučují lidem mého věku, aby se učili dělat různé věci druhou, méně šikovnou levou rukou. Prý je to dobrá prevence ALZHEIMERA. tUHLE DOVEDNOST JSEM SI ZACHOVALA AŽ DODNES, KDY UŽ DÁVNO NEUČÍM. uŽ JSEM SICE MÉNĚ ZRUČNÁ, ALE PSÁT ČITELNĚJI NEŽ TOU PRAVOU, MI ZATÍM JEŠTĚ JDE,

  2. OT – všimli jste si úplňku? Vlčího? Byla jsem venku, když měsíc vycházel a ten byl!
    U nás je už jasno a pořádně mrzne, takže asi bude vlčí úplněk velice tradiční.
    Jak je u vás?

    1. U nás též – celý den bylo bylo pošmourno, větrno a sem tam zapršelo, ale večer úplněk a též nějaké ty hvězdy. A ten úplněk stál na poštorenským kostelem – moc hezké to bylo!

  3. Bruslení jsem milovala od dětství a jako Verenka bílé krasobrusle je pro mne nezapomenutelný vánoční dárek – velká změna od šlajfek které se kličkou připevňovaly na zimní boty. Později už s manželem jsme chodili bruslit jvšude, kde nám to zimní příroda umožnila. Umělá kluziště jsme nikdy neměli v dosahu a i kdyby byla asi bychom je nevyužili i když já v dětství a mládí bruslila především na těch zalitá hřiště venku, pražská Štvanice uvnitř. Při návštěvách manželových rodičů na předměstí Bostonu jsme v zimě rádi chodili bruslit na všemi oblíbenou zamrzlou zátoku řeky. Byla na okraji parku, takže tam byly dlouhé lavice na přezutí a posezení, záchody a možnost koupit si teplou kávu nebo čaj. Bruslení jsme si užili i v Německu na hladce zamrzlém jezeře, v Illinois na mělkém rameni Mississippi a v několika dalších „studených“ státech, kde jsme vždy několik let žili. Ovšem užívat jsme si to mohli jen pokud vodní plocha zamrzla jako zrcadlo, tedy rychle, hladce, silně a bez sněhu. Pokud byl napadaný sníh prašan a dal se lehce odhrnout, nebo si projet lopatou „dráhu“ stále jsme tam chodili. Když příprava ledové plochy byla příliš namáhavá a časově náročná – napadlo moc těžkého sněhu a bruslení ztratilo svůj půvab, šli jsme raději chodit na sněžnicích, nebo sáňkovat. Takže naposledy jsem bruslila někdy na začátku devadesátých právě v Německu. Co jsme se vrátili sem, burslení už je jen krásná vzpomínka. Slyšela jsem, že tu v zimě někde snad jsou i umělá krytá kluziště, ale ta nás nelákají. V dětství určitý nával na kluzištích patřil k zimním radovánkáml. Teď už mi už stačí ty krásné vzpomínky nejen na bruslení v dětství, ale i zážitky na neomezeném zamrzlém prostoru.
    Bruslit na fjordech musela být nádhera. No já bych se asi ještě dnes nechala zlákat na bruslení v odkaze. Dnes už známá bruslící žena na jezeře Bajkal (možná jste o ní také už slyšeli)

    https://www.youtube.com/watch?v=bjXDSPUE7dg

    1. Maričko, rozhodně jste si svoje toulavé živobytí uměli užít 🙂 Jsi bruslařka!
      Jo a díky za to video… je k zamyšlení. A pak, právě takový hladký černý led byl na jezerech v Norsku dokud nenapadl první sníh…

  4. Jó bruslení, kde je mu konec! Ač vůbec nejsem sportovní typ, bruslení mě bavilo a na olomouckém zimáku jsem trávila každý možný víkend. To byla nádhera – po obvodu stadionu bruslili ti pomalejší a opatrnější, uprostřed ti rychlejší, mezi nimi se proplítali ti, co hráli na honičku, občas nějaký kluk na důkaz sympatií se snažil holce podrazit nohy anebo zabrzdit smykem, až sníh lítal, těsně u mantinelu a do toho se z amplionu linuly dobové hity…
    Po letech, už jako dospělou maminu s dětma, mě přemluvila k bruslení velmi sportovně založená kolegyně. Námitky, že nemám brusle ni boty, nebrala v úvahu a okamžitě mi zapůjčila od své dcery oboje. Jednu sezónu jsme tak chodily na večerní bruslení a moc jsme si to užily! 🙂

  5. Napadlo vás někdy, že by holky třeba nechtěly krasobluslařské brusle a kluci nechtěli hokejové kanady? Co by si v takovém případě koupili?
    My jsme na tohle narazili právě v Norsku, kde se dá bruslit opravdu dálkově, ale na to jsou hokejové brusle naprosto nevhodné. A ty rychlobruslařské jsou zase nehorázně drahé – na těch pár dní v roce, kdy je led bez sněhu…

  6. Jsme zpět online a zabezpečení na naší stránce funguje! Pokud vám stránka nejde načíst, je to kvůli nevymazané mezipaměti ve vašem prohlížeči, která počítá s tou původní, nezabezpečenou verzí. Tady je návod na to, jak to v prohlížeči Chrome vymazat – poté Vám už Dedeník půjde.
    Děkujeme za trpělivost, vypadá to, že jsme tenhle útok zdárně přečkali.
    https://support.google.com/accounts/answer/32050

  7. Už nekorčulujem.Ale darček od Ježiška krasokorčuliarske korčule si pamätám dodnes.Predtým som mala len kvinťáky./poznáte to:na baganče sa prikrútili takou skrutkou a stále padali.Korčuľovali sme na klziskách,ktoré nám pripravovali rodičia medzi činžiakmi,na školskom ihrisku,výborné boli na jazerách.Vôbec sme sa nebáli,že by to mohlo pod nami rupnúť.Raz som bola na štrbskom plese v zime,videla som vysľapanú cestičku krížom cez jazero,pustila som sa po nej,v strede mi došlo,že som tam sama,podomnou voda,na tú hrôzu nezabudnem.Ale nič sa nestalo

    1. Verenko, tenhle pocit (hloubka pode mnou a břeh daleko) mě právě lechtal v Norsku každou chvíli – na fjordu i na jezerech… teprve když na led napadlo půl metru sněhu a na jezerech se běžkovalo, se mi ten podivný pocit ztratil. Aby se objevil s prvním táním… (led vydržel hodně dlouho poté)

  8. Bruslila jsem nejvíc na polévaném plécku mezi paneláky, ale občas i na přehradě (ze Starého brna je to moc daleko). Ale pamatuju, že zamrzly i řeky a byla jsem bruslit na Svratce u školy a na Svitavě u babičky. Co jsem neměla ráda, bylo venkovní kluziště u Zimního stadionu. Tam jsme chodili bruslit se školou a mimo školu občas taky, ale byly tam protivní haranti, co vráželi schválně do jiných a nikdo si toho nevšímal.

    1. Jak jsou někde lidé na těsno, nejsem tam já.
      Věřím, že tě to nebavilo – na rozdíl od těch harantů 😛

  9. Hm, tak na bruslích jsem stála naposledy někdy v roce 1975 nebo 76, kdy jsme na vš měli povinné bruslení i se zápočtem. Jako malá holka jsem začínala bruslit jen na šlajfkách. teprve cca v 10 letech jsem díky náhodě podědila brusle se zoubky a s béžovými botami, jak už tady někdo psal. nemohla jsem si na zoubky stále zvyknout, takže držkopády byly skoro na denním pořádku. V současnosti se sotva ploužím o dvou fr.holích a bojím se jakékoli zamrzlé louže, kterou jsem jako malá vždy využila k pořádnému sklouznutí. když se vám však rozjedou na ledu do stran hole, není oč stát.Na letošní mírnou zimu budu dlouho vděčně vzpomínat. Mám docela strach z toho, co má brzy přijít. Podle rosniček se má pořádná zima dostavit ze nějakou chvíli. Má být spousta sněhu a mrazu, takže budu mít s pohybem venku smůlu. Mám sic na své hole nástavce do sněhu a ledu, ale strach z pádu udělá hodně zlou službu. Ono mi k pořádnému pádu doma, na podlaze s linem stačilo jen pár kapek vylitého čaje. Nevšimla jsem si té mokroty a držkopád byl fakt hodně bolestivý. Kdysi jsem sice prodělala stručný výcvik v pádech, ale tělo už není tak pružné a pohotově nezareaguje.Stačilo mi v červnu sjet po hlavě pět schodů, abych měla v obličeji zlámaných několik kůstek, nalomený nos a pořádný problém s pohmožděným ramenem. O další pády fakt nestojím. Rameno stále fest bolí a jen díky svému šikovnému Jiřímu mohu používat hole bez bolestí. Jiří totiž hole vylepšil koncovými držadly na řidítka kola. Tyhle měkké koncovky mi na podpěry holí navlékl, abych neskučela bolestí, kdykoli jsem se o hole opírala. No, zkusili jste si někdy sejít 40 schodů z bytu na ulici a zase zpátky je vyšplhat, aniž byste přitom oporu holí využili? Vždy jsem se jen tiše smála, když mi kardiologové i jiní dři radili, abych chodila po schodech. Výtah v bytovce z roku 1963 stavitelé jaksi zapomněli naprojektovat.Na to, abych si pořídila do druhého patra schodolez, na to nemám dost financí. Avšak hlavně mi tenhle dům ani byt nepatří, takže tuto pomůcku využít nejde. Na to, abych se odtud stěhovala jinam, nemám dost sil a hlavně odvahu. Pokud se stěhování uskuteční, musí to být už definitivní. Snad brzy seženeme v Plzni a v okolí nějaký menší byt s výtahem.Sháním usilovně a už skoro tři roky. Zatím se nepoštěstilo.

    1. Ach ach! Zima je pro lidi pohybově omezené obtížné roční období. Ale i jinak – ať už se zadaří najít pro tebe jednodušší bydlení. Čtyřicet schodů je opravdu moc! Držím palce.

    2. Milá Lenko – opravdu držím palce, ať se vám podaří sehnat příhodnější bydlení! A hlavně žádné pády! A jsem ráda, že jsi sem nakoukla.

    3. Milá Lenko, držím palce na ten byt! Pamatuju si, jak byla babička vězněm ve svém byte v druhém patře (patra byla vysoká, navíc – starý dům). I proto mám u domu zápraží a ne schody, umím se poučit.
      Jiří je šikula, měkko na berlích je hodně znát – mohu potvrdit, i když jsem na berlích strávila ve dvou epizodách jen asi měsíc. A taky mi to uklouzlo na mokrém!
      Tak se drž, ať nepadáš – a díky za nahlédnutí 🙂

    4. Lenko, také držím palce, aby se přeči jen podařilo najít nějaký šikovný byteček s minimem schodů.

  10. Já se jako malá naučila bruslit na Ohři, ale nebyla jsem kdovíjakej talent 😀 . Pak vím, že jsem jako starší bruslila se sestřenkou v Litvínově na stadionu, opět mě to nijak nenadchlo. Pak mě jednou moje neteře ( já byla o 10 a 11 let starší než ony) donutily jít s nimi bruslit, brusle jsem měla jejich mamky a vím, že mě potom strašně bolely nohy a to byl můj poslední pokus. Prostě nejsem sportovní talent 😀

    1. Alimo, člověk nemusí mít všechno – a počítám, že si dokážeš užívat života i bez bruslení:))
      Mimochodem bolavé nohy z bruslí jsou něco jako evergreen, zkusil si to podle všeho skoro každý. není snadné najít pevné boty, které opravdu sedí – na délku i na šířku nohy. A pak, většina lidí jezdí jen občas, takže se nepouští do složitého a nelevného hledání těch správných bot…

  11. Jo jo, už nebruslím, ale to se ví, že bruslit „jakž takž“ jsem se v dětství naučila (to patří mezi základní dětsk= umy – zavázat tkaničku, ukrojit krajíc, naučit se jezdit na kole a bruslit!). Vzpomínám na bruslení na Luži (otevřené hasičské nádrži). Byla malá, ale pro naše dětské oči velkáááánská. Prostředek si kluci zabrali na hokej a kolem dokola se motala droboť. Kluci už vesměs měli kanady, mnohé holčičky krasobrusle, jen děvčata Michnovy klasické komisňáky (kotníkové kožené botky s přaskou přes nárt), na které šikovný taťka našrouboval bruslé – holky měly aspoň ty se zoubky (spodní se vždy upiloval, páč se o něj packovalo), na mne zbyly zas jenom ty kačenky…

    Na krasobrusle jsem se zmotala až v dospělosti a parkrát jsem vyrazili s Jeníkem na šutrák v Lanžhotě, posléze i na rybník Apollo. Bohužel to bylo jen sem tam, protože Jeník si kdysi koupil kanady stylem „osmičky mi budou, to si nemusím zkoušet“ a jasně, že mu byly malé 🙂 . A nakonec je půjčil bráchovi a dopadly tak, jako všechny věcí mu zapůjčené – rozlomil je! A tak se stalo, že Terezka se bruslit nenaučila – stejně tak, jako se nenaučila klouzat! Prostě nepochopila tu techniku. Zajímavé, že na kolečkových bruslích to zvládla…

    P.s. copak jízda po rybníku, ale bruslení po zamrznuté silnici, to bývalo něco – několikrát do roka byla u nás taková poledovica, že jsme prostě bruslily okolo baráku. To bylo bezva – led jako na stadionu 🙂

    1. Ale taková jízda na bruslích na zamrzlé silnici, ale s kopce !! To už bylo pro odvážné 🙂

      1. Cheche – ty víš, že bydlím sice na lautr rovině, ale na kopečku?! Ti odvážnější si hodili boty přes rameno a jeli až k jednotě (střed dědiny) – dál to nešlo, protože tam už to bylo posolené. Tam se přezuli a vyšlapali to zase nahoru. Já jezdila jen k horizontu – nechtělo se mi šlapat nahoru pěcha.

        1. Ygo, to musela být zabijácká zábava, sjíždět celý ten kopec! 🙂
          Jinak bruslit na cestě by šlo u nás včera večer. Bylo kolem -3 stupňů a pršelo…

  12. Jako dítě předškolního věku jsem bruslila s maminkou na borské přehradě. Měla jsem takové ty dětské brusličky s dvěma noži na každé brusli. Připínali se na botičky koženými řemínky.
    Jako dítě školou povinné jsem jezdila na zamrzlém hřišti.
    Za mého dětství nám ochotní tatínci za mrazu kropili hřiště, až se na nich udělala ledová plocha.
    To už jsem měla bílé brusle.
    No a v dospělosti jsem už nebruslila a nebruslím.
    S mými revmatickými koleny by už ani nešlo.

    1. Bruslit jsem se naučila na Zimním stadionu na Štvanici v Praze. Už nevím, jestli moje první brusle byly šlajfky, asi jo, nebo hned krasoboty a ty jsem měla tělové barvy. Já blbec jsem z nich byla zklamaná, nebyly bílé, jako měly ostatní holčičky. Přitom hezky splývaly s punčochou, ale nebyly holt bíílééé! Také jsme s kamarádkou bruslily na rybníku u tety na chatě. Ona bruslila líp než já, tak byla Ája Vrzáňová, mně jsme přidělily Dášu Lerchovou. (To sem blázen, já si ta jména ještě pamatuju)! Byly pády, ale byly také kostrbaté holubičky, kroužky a nevím proč, nejradši jsem jezdila pozpátku. Asi mi to připadalo velice prof, ten skluz krásně svištěl 🙂 .
      Tomu už je dávno, teď jsem ráda, že v době ledové, která teď řádí v Norsku, mám na botách hroty a na ledě se udržím alespoň vzpřímená.

      1. Co bych tenkrát dala za krasoboty tělové barvy! Hnědé komisňáky nesplynuly nikdy s ničím!! 🙂 🙂 🙂

      2. Jano, když holčičky obvykle chtějí mít to, co mají ostatní holčičky, no 🙂 Ale za mě… ty bílé by se mi taky líbily víc! 😀

  13. Vyrostla jsem v Praze Podolí, hned u řeky. Zamrzlou Vltavu jsem zažila pouze jedenkrát a „ozkoušela“ na ní první „šlajfky“. Další roky už jen přístavu, který stále pravidelně zamrzal. Úžasné bruslení, na které s láskou vzpomínám. Stadion jsem prakticky nikdy nevyzkoušela. A na stará kolena jsem bruslila na zamrzlé nádrži Džbán, také bezva. I pes s námi mohl:-)

    1. Bruslení se psem je adrenalin – sice se všichni přítomné obvykle baví, ale pokud se rozdováděné psisko rozhodně bruslaře ulovit, dokáže to být opravdu zajímavé 😀 Ale je fakt, že stačí dávat pozor, on led obvykle zpomalí i nadšence, jako byl náš Kazan 😀

      1. Jasně, také mne choďák ulovil – k pobavení všech okolostojících…. nenápadně přiběhl zezadu a neštěstí bylo hotovo

        1. Tebe, maxíková ulovil pes, ale mne jeden spolužák. Podsekl mi nohy tak rázně, že jsem si při dopadu na led ulovila dvojitou otevřenou frakturu zápěstí. Sádru jsem nosila skoro celý rok.Nebyla to stále jedna a táž sádra, ale po každé kontrole mi dali sádru novou. Zkrátka ty kdysi zlámané kosti nesrostly úplně nejlépe, takže dneska to pravé zápěstí bolí při jakékoli změně počasí. A le ten úraz měl i jedno pozitivum. jelikož jsem tehdy chodila na vyšší stupeň základky, psaly se dost prověrky. Já nenáviděla zkoušení u tabule, takže jsem si předsevzala, že se naučím psát levou rukou. Byla to sice fuška, ale povedlo se. psaní levou se mi pak velice hodilo, Když jsem sama začala učit prvňáčky, byla veliká výhoda pro ,leváky, kterým jsem dokázala levoruké psaní hodně usnadnit.Tehdy jsem dostala zrovna třídu, v níž bylo sice jen 16 žáků, ale z toho 8 výhradně levorukých.

          1. Tedy Lenko, ty jsi ale číslo! Takhle špatný úraz (celý rok!!!) obrátit ve výhodu… klobouk dolů. Jsi dobrá! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN