BTW: Pod jednou střechou

Psi a kočky provázejí lidstvo od nepaměti – už proto, že mají spoustu schopností, které lidem chybí. Bystré uši, citlivé čenichy, rychlé nohy a instinkty šelem. Navíc dokáží své lidi milovat s nenapodobitelnou věrností a bez jakýchkoliv připomínek.

 

Jak šel čas, lidé dokázali pomocí všelijakých vynálezů a udělátek nahradit většinu psích a kočičích povinností. Jenže elektronický alarm, slzný plyn nebo pastička na myši vás prostě nedokáží srdečně oblíznout, zavrnět do ucha a ujišťovat, že jste ten nejlepší člověk na světě – obzvlášť, držíte-li v ruce plechovku se žrádlem.

Takže psi a kočky plynule následovali své páníčky z vesnických chalup nebo panských dvorů do městských domů a bytů. Cožpak o to, zvířata jsou pořád skvělými společníky, ale jak skloubit touhu po nablýskaném moderním bytě s jejich chlupy a drápy? Odpověď je snadná – pořiďte si předtím pár dětí a zvíře vás už nemůže vyvést z míry. Jen si to představte.

 

Berry, 4 týdny

 

Nachystáte sladký a čisťoučký dětský pokojíček, vše je chundelaté nebo omyvatelné a zaručeně zdravotně nezávadné. Potom do té krásy uložíte miminko. Už za rok polevíte v chundelatosti a přitvrdíte v omyvatelnosti.

Za další tři roky máte pocit, že by bylo nejlepší držet dítko ve zvukotěsné místnosti, pokud možno vystříkatelné hadicí, kde by existoval jeden velký kontejner na hračky a druhý na všechno ostatní. No a ve chvíli, kdy váš potomek projeví první náznaky chápání onoho záhadného slova pořádek, tak si pořídíte druhé sladké miminko a lítáte v tom dvojnásob.

 

Ari, 6 týdnů

 

Není divu, že když začnou dětičky žadonit o zvířecího společníka, má matka důvod k zamyšlení. Co když projeví trochu zodpovědnosti? Třeba se přestanou rvát jako koně, když dostanou zvířátko? Skeptický otec prohodí cosi o pořádku v bytě a nutnosti chodit se psem ven.

V tu chvíli se nemalé procento matek podívá do dětského pokoje, kam už pár let v rámci zachování duševního zdraví raději nevstupuje bez ohlášení, a řekne si – může to být horší? No může, ale to dotyčná matka, omámena představou láskyplného vztahu dětí a zvířete, ještě netuší. Otec zpravidla rezignuje snáz, protože on ten binec stejně uklízet nebude.

 

Berry 9 týdnů

 

Nyní se scénář začne lišit podle vybraného druhu mazlíka. Je-li to kotě, je to o něco snazší. Kotě totiž bývá obvykle čistotné a nemívá tendenci rozkousat a sežrat vše, na co přijde. Ale zato ho najdete všude. Na kuchyňské lince, na stole, ve skříni, v šuplíku, v posteli, v nákupní tašce, na záclonách, na okně, na topení, ve dřezu a v mnoha případech i v záchodě, jelikož kočky často z jakéhosi neznámého důvodu milují vodu zrovna z tohoto zdroje.

Ale kotě se také rádo vyskytuje u počítače. Znalci potvrdí, že kočky mají až nadpřirozenou schopnost mačkat katastrofické kombinace kláves a navíc nesnášejí, když se díváte na něco jiného než na ně, takže s chutí odpočívají na klávesnici a zaclánějí výhled na monitor. Už nikdy si bezstarostně nesednete na židli nebo na gauč. Neustále máte totiž na paměti to děsivé nervy drásající zavřísknutí, které vás málem skolilo ve chvíli, kdy jste si na tu kočku omylem sedli.

 

Ari (7 týdnů) s maminkou Natálkou

 

Štěně se stane veselou a pomilování hodnou hrozbou pro všechno, co přijde do cesty jeho zubům a celé to zkázonosné tažení obvykle lemují četné loužičky. Neutřený prach je líbeznou vzpomínkou, protože odteď to není jen prach, ale prach s nekonečnými chuchvalci chlupů, které se objevují s děsivou zřetelností převážně ve chvíli, kdy vás navštíví tchýně. Psisko chce spát s dětmi v posteli a ty mu to dovolí, takže pračka se už ani nevypíná.

Nicméně po čase se scénář všeobecné katastrofy polehoučku protrhává. Otec zjistí, že pséko nemá nic proti tomu, aby si cestou na vycházku dal jedno malé pivo v hospodě na růžku, takže každý podvečer spolu na hodinku zmizí. Matka s povděkem kvituje, že psí zvědavost podpořená jeho nenechavými zuby donutila děti neházet věci na zem, což ona sama za všechny ty roky výchovného působení nedokázala. Umí jí hledět oddaně do očí, i když ještě neumyla nádobí a má příšerné vlasy.

Rodina si po čase zvykne a vytvoří si pouta, na která se nezapomíná. Nebývá to vždy jednoduché, ale kdo to prožil, potvrdí, že to stálo za to.

 

Bertík

 

PS: Varování: nikdy nedávejte živý dárek nikomu, kdo to nečeká, nesouhlasí s tím a není poučený o tom, co soužití se zvířetem znamená. Zvlášť ne o Vánocích!

Roztomilost je ten nejhorší důvod k pořízení zvířete – nikdo není pořád roztomilý (dokonce ani vy ne:))! Navíc, zvíře má právo na domov dokonce i poté, kdy z té roztomilosti vyroste.

 

„Tak co, stálo to za to?“ ptám se dnes těch, kdo takové soužití prožili a prožívají  🙂

Aktualizováno: 8.12.2021 — 20:15

29 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hm, tak jsem tu zas pozdě, ale neodolám podotřknout. jak ráda bych měla nové psisko už od doby, kdy jsme mueswli Hokinkovi pomoci přeběhnout za duhu. děsí mne ale představa, že by náš milovaný nový pejsek skončil v nějakém útulku, jelikož by nebyl nikdo, kdo by si ho vzal k sobě. Starší dcera má v nájemní smlouvě vytpsáno velice jasně, co si v pidibytečkusmí dovolit. Pes, kočka, králík ani třeba morče jsou striktně zakázáni. Mladší dcera zas má partnera, který snesl pouze andulku a to vše jen kvůli úpěnlivě , neustále a vytrvale žadonícím ratolestem. Pes by k mladší dceři vůbec nesměl. Vzpomínám, jaký náš Hokinek zažíval ze strany Věřina partnera teror. Jsem si stopro jista, že kdyby měl jít k mladší dceři pes, skončil by bleskově v útulku. S kočkou je to totéž, takže nemám svědomí na to, abych ze svého milovaného zvířátka udělala bezdomovce a nešťastného obyvatele útulku.Ppamatuji si přesně, jak vypadal náš Hokinek, když jsme si ho přivedli k nám domů. Tohle žádnému zvířátku udělat nedokážu. Jsem opravdu hodně nemocná a nikdy si nebudu dost jista, dnem kdy si mne zubatá vezme. Proto raději žádné zvíře . Osud, který v roce a půl potkal našeho Hokinka, žádnému živáčkovi nepřeju. Ačkoli bych zvířátko hodně potřebovala, musím být k sobě tvrdá a chovat se zodpovědně. Je zcela jiná situace, když člověk bezpečně ví, že kdyby se stalo něco zlého, je rodina připravena a zvíře by přijala za svoje a bez jakýchkoli podmínek.

 2. Dede, krásné fotky, pamatuji na ně.

  A také odpovídám STÁLO a STOJÍ !!! Současné kočky oproti všem předešlým mi spí na peřině jen krátce, nebo vůbec. Teď jak je na noc otevřené okno leží raději před ním. Zato každé ráno díky nim vstávám z postele s úsměvem. Jakmile kočky zaslechnou můj pohyb, přijdou vítat k posteli. Nejprve slyším silné předení Ginger, s ocasem nahoru přiběhne Woody, vyskočí na peřinu a přijde mi ocasem pohladit obličej. A kus od postele na koberci leží rozvalená Rusty a pozoruje mě svými krásně zelenými kukadly. Všechny čekají, až vylezu a svorně přede mnou zamíří ke dveřím ven. Tenhle ranní pohled na kočičí trojici mě nepřestane hřát, jen mě píchne u srdce. Protože u vítání je doplňoval ještě čtvrtý kožíšek, miloučký Bobík, nás jediný kocourek co jsme měli. Stále ho tam vidím a chybí mi. Ale jsem tááák ráda, že tyhle tři mám, stejně jako jsem postupně milovala 7 koček a Trixie, před nimi a které už běhají za duhou !

  1. Maričko, já ty tvoje čičinky úplně vidím:)) Teď mě napadá, že jsi úplný opak JanyBa – ty jsi zase pokud jde o zvířata úplně holčičí! 🙂
   Já vím, Bobík. Ale jinak jo! 🙂

 3. Chlupy jsem už dávno přestala řešit, ty chlupatý zlatíčka mi to nahradí. I ty kvanta rozkousanejch pantoflí (Dagi), i totálně „vybydlená“ předsíň mimo jiné – Majk se nudil, jen Darek nic nezničil, ale to je tím, že je od štěněte pořád s námi a to téměř doslova a na fuj, nesmíš, slyšel. I tak se pokoušel ohryzat nohy od židlí :D. Nikdy bych je nedala, ani tu černou kočičí madam, která prostě přišla. Od rána tu padá sníh a Čerťa byla venku asi 2 minuty, ve sněhu kráčela jak kočárovej kůň 😀 a prý dokud bude to bílý fuj venku, ani tam nepáchne. A už asi týden spí s námi v posteli :-).

  1. Čerťa věděla, kam se nastěhovat:)) Já tak ráda čtu ty příběhy o štěstí, jak zvíře bez domova k teplému bydlíku přišlo! 🙂

 4. DEDE stojí to za to.
  Bez kočičího kožíšku by nebyla naše domácnost úplná.
  Je jedno, že jsou chlupy všude a písek z kočičího záchodu po celé předsíni.
  Bez těch vrnících kočičích kožíšku si to neumíme představit.
  Bylo by nám moc smutno.

  1. Míšo, jak tomu jednou propadneš… 🙂

   Jinak na FB teď nabízejí nalezené kotě – maličké, černé. Víš, jak moc si musím domlouvat? 🙂

 5. Stojí to za to! Jinak bych nemohla mít už čtvrtého zlaťáka (+ 2 psy mého dětství) s jejich a mojí láskou, radostmi, starostmi a bolestmi, které soužití se zvířaty přináší. Přináší hlavně radosti, kterých mi bude jednou zatěžko se vzdát.

  1. A to nemluvíš o kocourech, co? 🙂
   Teď mě napadlo, měla tys vůbec někdy holku? Myslím psa nebo kočku? Mám dojem, že u vás je to samej chlupatej testosteron! 😀

   1. Víš, že máš pravdu?! Čtyři psi, tři kocouři, jeden andulák a jeden manžel. Tss tss! Ale ano, jeden z těch dvou z dětství byla Terinka, moje malá, hladkosrstá terierka.
    Bože, jak já jsem se lámala vzlykama a vysilovala brekem v koutku na dvorku pražského činžáku, když byla uspaná! A bílou kabelčičku, kterou jsem dostala na bolest, jsem nenáviděla!

 6. stojí to za to..za tu bolest, když od nás odcházejí,za ty slzy ..za ten stesk..protože to,co s nimi člověk zažije, to je nade všechno….. (heart)

 7. Jó – vždycky to stálo a stojí za to!

  A opravdu apeluju (i když tady je to nošením dříví do lesa) – nedávejte zvířátka jako dárek! A nelajte těm, kteří veřejně prohlašují, že zvířata netouží mít v životě a v baráku a kteří to i dodrží! Protože mít doma živého tvora, kterého nemusím, tak je to neštěstí pro obě strany…

  1. Ygo, tohle mě už taky napadlo – lidi, kteří jasně říkají, že zvíře nechtějí, netřeba nálepkovat jako ukrutníky :p
   Ono je to v podstatě stejné jako s lidmi, kteří nechtějí mít děti.
   Záleží jen na tom, kdo s takovým člověkem žije – jestli to vidí stejně. Protože pokud ne… život bez zvířete, i když ho chci, se dá zvládnout (ona se dají když tak i půjčit, pohlídat a tak:)). U těch dětí je to horší, hlavně, pokud ten, kdo by je chtěl je žena – tam tikají ty biologické hodiny. Na zvířata naštěstí netiká nic, pokud tím zvířetem nemá být třeba kůň:)) Tam se jistá fyzička předpokládá 🙂

   1. Prostě někdo ke zvířátkům nemá vztah a proto ještě nemusí být zlý člověk. Třeba má nějaké trauma z dětství anebo prostě soužití zvířat a lidí nezažil.

    1. Mám takového švagra – vždycky byl proti psům a „Doma bych to nesnesl!“ Naštěstí ani Danka ani holky nějak ke zvířatům netíhly, takže pohoda. Až letos jsem se dozvěděla, že se psů jakékoli velikosti bojí, protože ho kdysi jeden pokousal…

     1. U psů je to dost častý problém – tedy ve vztahu lidí a psů.
      Rozhodně je ale lepší, pokud v takové domácnosti zvířata nejsou. S velmi vysokou pravděpodobností by trpěli lidi i to zvíře. Samozřejmě jsou četné důkazy, o otočení názorů poté, co se zvíře uvelebilo doma a vzápětí v srdci odmítače, ale asi bych neměla odvahu si na to vsadit:))

 8. Vždycky to stálo zato. I přes rozkousané nové kozačky, vykousané díry na nových džínách v době, kdy jsme jeli od výplaty k výplatě. I ty krušné poslední dny. I to stáří naší Mařenky stojí zato

  1. Inko, ano, stojí za to i s tím stářím… ale člověk se nastrachuje! No jo, daň za lásku se prostě zaplatit musí.

   1. To mi povídej, ještě dneska je mi do breku za Luxíčka. Ti předešlí se dožili alespoň zaslouženého stáří ale jemu bylo teprve 11 a půl.

    1. Maruško, když ono by to bolelo i později. S tím nic nenaděláš.
     Berry je jedenáct a tři čtvrtě a já trnu, kdykoliv zakolísá (nebo spadne), kdykoliv je něco jinak – jako teď s tou nemocí. Vím, že to mám brát, jak to je, tím strachem ničemu nepomůžu, nejméně sobě, ale nemůžu si pomoct 🙂

 9. Vždycky. I ty chlupy, okousaný roh skříně (naším domem prošla štěňata nejen naše, ale i našich dětí, byť jen občas), ale nevyměnila bych je. Ani ty škrábance na dvířkách od Adéliných zvědavých pacek.
  Ale jako dárek bych zvíře nechtěla, potřebujeme si sami vybrat, byť některé volby jsou… no, ne úplně prozřetelné 🙂 V Karamelině štěněcím věku můj muž zachmuřeně říkal, že nejčipernější štěně z vrhu už nechce- a přesto ji miluje a muchlí. I přes ty krádeže a všechno 🙂 Borůvka byla osobnost, Světluška byla introvertní zlatíčko a Vanilka je prostě Čerňoch a Čerťa, praštěná i roztomilá, taky se na naší domácnosti podepsala, ale žádný jiný pes nám nelezl na klín a nedával pak packy kolem krku, když má pocit, že je nedomazlená a my taky 🙂

  1. Matyldo, tohle je krásný!!! „žádný jiný pes nám nelezl na klín a nedával pak packy kolem krku, když má pocit, že je nedomazlená a my taky “
   K tomu nejčipernějšímu štěněti… JÁ si vybrala to nejmenší a nejhodnější a co mi z Ari vyrostlo? Suverénně největší pošuk z celého vrhu. Osudu neuhneš… 😀

   1. Já si nechala Šarika, protože byl volnomyšlenkář a všechno dělal ne proto,že musel,ale že chtěl… a když jsme se dívali jeden druhýmu do očí,viděli jsme si až na dno našich duší….

    1. Sharko, s touto zkušeností bys asi taky nikdy neřekla, že vlčák miluje dril, co? Nebo že ho dokonce potřebuje… Kdepak, jsou jako ostatní psi, potřebují jen těsný kontakt s člověkem (kterého se jim bohužel často nedostává, když jsem bráni jen jako živé alarmy v kotcích nebo ve firmách 🙁 ) a ten dril pak pro milovaného člověka s větší nebo menší radostí zvládnou:))

     1. Přesně – Terčin Fram je sice belgičan, ale je to ten největší ťutín na světě (vzhledem k jeho velikosti a nátuře 🙂 ). Taky se potkala s názory, že „Jaká škoda, že ho máš v bytě a ne venku v kotci!“ Ale když posílá fotky, kde se nutně potřebuje pochovat, tak si taky nemyslíme, že kotec je jeho vysněný život… Včera dostal krabici plyšáků „Musela jsem ji schovat, nebo by vůbec nešel spát a kramařil by v ní!“ JO! ostré služební plemeno… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN