ZPRÁVA – Topi Pigula: Zemřel Miroslav Zikmund – muž vysoké kvality života i práce

Včera se médii rozběhly nekrology a články shrnující „život a dílo“ právě zesnulého Miroslava Zikmunda. Co prozrazují o nás a zamlčují o něm?

 

Povzdech nad ztrátou

Když se řekne Miroslav Zikmund, asi každému vzdělanějšímu našinci naskočí slavná cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka. Část lidí četla alespoň některou jejich knihu (dnes mají v antikvariátech často cenu tří čepovaných piv – ověřeno osobně). Vyšly knihy nejen od nich, ale i o nich, nicméně část právě vyšlých vzpomínkových článků jako by nerespektovala hlavní zásadu jejich práce. Poctivost. Není těžké v nich najít věty okopírované z wikipedie. Není nic špatného na tom čerpat z encyklopedie, byť internetové. Smutné ovšem je, že se tak děje systémem „zkopíruj a vlož“.

 

„Narodil se do rodiny strojvůdce Antonína Zikmunda a jeho manželky Magdaleny, rozené Voráčkové, v domě č. 31 v Úslavské ulici v Plzni, kde žili do roku 1927 “ píše wikipedie, a v nepodepsaném článku kopíruje Echo 24.

 

Miroslav Zikmund

 

Miroslav Zikmund byl muž extrémně pečlivý, vzdělaný, poctivý a seriózní. Co napsal, za tím si stál, což jeho, i druhou polovinu cestovatelské dvojice přibrzdilo v rozletu. Jejich Tajná zpráva č. 4 pojednávající o tom, jak to skutečně vypadá v Sovětském svazu nebyla k Sovětům a priori kritická. Byla jen objektivní, což v praxi následně znamenalo zákaz publikování i cestování. „Na řešení hlavních otázek působí příliš mnoho autoritativních a subjektivistických vlivů, jež často převažují nad znalostí a vědeckostí. Je to v podstatě problém stalinského období. Autorita ne vždycky podložená znalostí a znalost ne vždycky podložená autoritou,“ napsali o svém pobytu v Sovětském svazu. Proč píšu o obou, když by měl být článek věnován jen jednomu? Miroslav Zikmund i po smrti svého parťáka Jiřího Hanzelky důsledně dodržoval fakt, že šlo o jejich společné dílo.

 

Základem jimi předkládaných faktů bylo důsledné ověřování, což dnes už zdaleka není standardem. Jednou ze zásad vědecké práce je publish or perish, tedy publikuj nebo zhyň. Zásadou dnešní zpravodajské práce, a přiznejme, že smrt 102letého velikána je zpravodajská událost, ale není publikuj správně, ale publikuj jako první. Ke slovu tak přichází české pořekadlo o chvatné, málo platné práci. Co by se stalo, kdyby se veřejnost o smrti dozvěděla o několik hodin později? Nic. Ale je tu jisté riziko, že o ní napíše někdo dříve. Nehraje se na kvalitu informací, a už vůbec ne o kontext, souvislosti, něco, co dá prosté informaci „zemřel“ další rozměr. Hraje se o čas. I to prozrazují články o smrti pana Zikmunda o nás samotných.

 

Pánové Zikmund a Hanzelka neměli internet, ale měli vlastní archív. Neměli mobilní připojení, a tak museli mluvit s lidmi tváří v tvář. Jejich informace vycházely tiskem, takže oprava nebyla možná. V printu co je psáno, to je dáno. Nemohli si říct, „když, tak to doladíme, hlavně ať je to venku,“. Ani by to tak nechtěli. Až do své smrti využíval Miroslav Zikmund svou rozsáhlou knihovnu i archív věda, že informace na internetu (a to včetně wikipedie) mohou být kdykoli upraveny či smazány.

 

Legendární Tatra

 

Miroslav Zikmund patřil ke generaci poctivých psavců a dříčů, což není v dnešní rychloobrátkové době zrovna žádané zboží. Jeho jméno byla značka a jeho přehled, podobně jako například E. E. Kische, byl fenomenální. Jeho přirovnání byla přesná, informace nezavádějící a kdokoli, kdo dnes čerpá z jeho knih musí zůstat stát v údivu nad rozsahem vědomostí získaných v době předinternetové.

 

Kvalita žurnalistické práce je v porovnání s většinou současné masové produkce (čest výjimkám) tak vysoká, že vlastně ani nemá smysl ji porovnávat. Je to jako postavit vedle sebe festovní truhlu z masivního dřeva a krásným kováním, a dřevotřískový výlisek s plastovou ozdobou. Za „masivem“ jsou v tomto případě schovány obrovské znalosti, a za elegantním kováním vybroušený sloh a stylistika.  Co se skrývá za dřevotřískou a plastem? To nechám na vás.

 

Osobní vzpomínka

Před řadou let, poté, co jsem strávil měsíc v Sýrii jsem o této zemi povídal na cestovatelském setkání v Prosiměřicích. Po přednášce ke mně pan Zikmund přišel a řekl. „Moc pěkná přednáška, opravdu se mi líbila. Ale stejně, vy jste do Palmyry dojel po kvalitní cestě autobusem, my tam přijeli přes poušť za úplně jiných podmínek.“ V tu chvíli jsem nevěděl, jestli se mám dmout pýchou, že mi povídání pochválil, nebo se stydět za to, že si hraji na cestovatele před lidmi, jimž nedosahuji ani k podrážkám bot. Bylo to britsky decentní, neurážlivé a nezahambující upozornění, že se mám ještě hodně co učit. Dodnes si tuto lekci pamatuji. Nikdy se nepovyšuj a pořád se uč!

 

Miroslav Zikmund s Václavem Havlem

 

Ve své knize Tisíc a dvě noci píší o poušti okolo Palmyry, pod kterou vede ropovod, o němž jsem neměl ani tušení. A nenapadlo mě se zamyslet, odkud bralo vodu vzkvétající město v 1. století našeho letopočtu. I tady mi odpověděli „Palmyrští přiváděli další vodu ze stokilometrové dálky, od římské přehrady nedaleko Kars el Hejru.“ Jen znovu připomínám, oni, na rozdíl ode mě si to nevygooglili.

 

Na lekci udělenou s gracií a velkorysostí anglického gentlemana si občas vzpomenu. Asi by to chtělo častěji.

 

Dede: Děkuju Topimu za rychlou a skvělou práci. Miroslav Zikmund patřil spolu s Jiřím Hanzelkou mezi mé oblíbené literární hrdiny. Jejich knihy jsme měli doma a postrčili mě k nim rodiče, kteří je také s nadšením četli. Odešel člověk, který se mohl smrti s klidem podívat do tváře – svůj život rozhodně nepromarnil…

Aktualizováno: 3.12.2021 — 07:45

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pamatuji si přesně ten moment, kdy mi rodiče dovolili otevřít knihy H+Z. Četla jsem s otevřenou pusou a hltala obrázky a moc jsem si do budoucnosti přála abych mohla zažít cestování. Jenže režim mínil jinak a jejich knihy se mi staly téměř modlou a snem. Dokonce jsem byla do jednoho z nich platonicky zamilovaná. Fenomén Zikmund mne překvapoval svou pečlivostí,archivem a osobní celoživotní vitalitou. Jsem moc ráda, že se dožil svobody a jeho objektivní popis problémů v Rusku, už není předmětem zákazů činnosti a pod. Teď jsem dočetla Cestu na Tajmyr(Hrabal Krondak) a nebylo mi z toho vůbec dobře. Díky za krásný objektivní článek!

 2. Moc pěkné povídání a ocenění smysluplného života obou přátel, včetně zamyšlení pisatele o svých pocitech a myšlenkách. Děkuji

 3. Děkuji za krásný článek o panu Zikmundovi.

  Někteří lidé jsou velmi vzácní a je moc smutné, že nás dříve či později musí opustit. Přeji panu Zikmundovi, ať je mu na té poslední dlouhé cestě hezky, ať si s panem Hanzelkou společně dojedou jejich Tatrou až ke hvězdám. Mohli by nám z toho výletu napsat jednou prima cestopis…

 4. Zajímavé a s tím hodnocením kvality informací v médiích souhlasím. Bezhlavé kopírování nepříliš dobrých překladů… no jo.
  Pánů Zikmunda a Hanzelky jsem si vždycky vážila.

  1. Ty překlady, to je katastrofa. Občas vidím něco, co bych si ráda přečetla, ale jen co to otevřu, vidím, že vzali anglický text, vrazili to do Google Translate a jak to vypadlo, tak to vrazí rovnou na net….ach jo. To se nedá číst.

 5. Měla jsem štěstí.
  Měla jsem štěstí, že mne táta naučil číst knihy s vůní dálek a poznávání.
  Měla jsem štěstí, že táta miloval knihy pánů Zikmunda a Hanzelky a že mi je přenechal. V knihovně je mám hrdě vystavené a ráda se k nim vracím.
  Děkuji oběma pánům, že nám ve svých vyprávěních uchovali svět, jak jej objevovali a jaký už nikdy nebude.
  A také děkuji za tohle milé vzpomínání na oba dva pány.
  S bohem pane Zikmunde. Přeji Vám další úchvatná dobrodružství s panem Hanzelkou tam za nebezskou branou.

 6. Moc jsem se na dnešní článek těšila a děkuju za něj.

  102 let – jistě je to krásný věk, kór, když se ho člověk dožije v tak skvělé duševní kondici jako pan Zikmund. Na druhou stranu je mi smutno z toho, co všechno by pánové dokázali, kdyby mohli cestovat po celý svůj život.

  Jinak jeho poznámka k tobě byla sice fakticky správná, ale… copak Z + H, ti dojeli do Palmyry autem, ale co ti dávní cestovatelé, kteří se tam trmáceli velbloudí karavanou! To teprve byli jiné podmínky 😉

 7. Skvělý článek! I to přirovnání truhly.
  Jen: mě by asi mrzelo, kdyby mi pan Zikmund naznačil, že oni museli překonat větší překážku na cestě, než já. Není přeci na závadu, když cestovatel použije tu cestu, která se lépe nabízí. Důležitý je výsledek kvalitní práce. Tohle připomínání starších, jak to měli složitější, mě trochu vadí. Jakoby všechno ostatní nemělo takovou cenu. 🙂

  1. v Tomhle s tebou, Blážo, naprosto souzním.
   A ani si nemyslím, že to p. Zikmund myslel tak, jak bylo pochopeno – že on je lepší cestovatel. O tom pochybuji.
   Ono hlavně doba i svět se mění, a těžko cestovat dneska tak, jako za dob H+Z. Kdyby tam ta silnice tehdy byla, tak by ji nevyužili? Holt brali to, co bylo a měli to těžší, o tom žádná.
   Jinak klobouk dolů, 102 let je úžasný věk a pan Zikmund má mou velkou úctu, jeho cestopisy jsem milovala a hltala, jako všichni – nebo téměř všichni – v tehdejší době. Dokument Tajná zpráva č. 4 jsem také četla a autor má pravdu, byl kritický, ale ne dehonestující. Popisoval prostě skutečnost, tak, jak to Z+H měli ve zvyku.
   Čest jeho památce.

   1. To jestli to měli těžší bych taky váhal. Svět byl před železnou oponou mnohem propustnější a bezpečnější. I v těch 50. letech existovala řada kolonií, které prostě nějak fungovaly, projíždět jimi bylo vcelku jednoduché administrativně. Takže možná nebylo tolik infrastruktury, ale většina Afriky i takový Afghanistán byli prostě dostupnější

    1. Sám pan Zikmund říkal, že celá řada cest, které s Jiřím Hanzelkou společně podnikli, by se dnes i kvůli bezpečnosti opakovat nedala.

     1. A v tom to je! Jestli je tam poušť nebo silnice je v dnešní době úúúplně jedno, kdekoliv na světě seženete auto, které to projede. Ale administrativní překážky jsou problém, svět má v sobě mnohem více plotů, než dřív. My v EU sice cítíme opak, ale celkově je to smutný pohled, ve srovnání s obdobím před WWII až k pláči

 8. Jen toto trochu nechápu:
  “ Ale stejně, vy jste do Palmyry dojel po kvalitní cestě autobusem, my tam přijeli přes poušť za úplně jiných podmínek.“ – nabízí se otázka: No a? Je vaši vinou, že do Palmýry vede silnice? Nebo, že jste si vybral příliš snadno dosažitelný cíl? Nechápu tuhle poznámku, takže Palmýra ztratila v očích cestovatele hodnotu?

  1. Přesně tohle mne napadlo! 🙂 To je ten stále stejný povzdech nás starších k mladší generaci: „Copak vy, vy se máte dobře. To za našich mladých let…!“

   1. Zas je to takový styl diskuse, v té době příznačný a taky pan Pigula popsal svou reakci přesně na tu dobu běžnou. Tedy asi se není čemu divit. Taková ta argumentace věkem a autoritou ve stylu „aby sis moc nevyskakoval…“

 9. Oni přece neodešli, jen se vydali na další cestu… těchto dvou pánů Hanzelky i Zikmunda, jsem si neobyčejně vážila a nikdy na ně nezapomenu…

 10. Díky za ten článek, Topi – i za připomenutí poctivost jeho práce. Ti dva byli stateční, tvůrčí, měli otevřenou mysl a byli velmi, velmi pracovití. Klobouk dolů! 🙂
  Teď už jsou zase spolu, a kdo ví, jaké výpravy plánují:))

   1. Taky jsem se s ním setkal v Prosimeřicích. Vyprávěl jsem tam o Finsku a jemu přislo líto, že vlastně Evropu neprocestovali, Skandinávii zvlášť. Měl jsem tehdy takové přání vyhrat milion peněz, koupit si jeepa a objet svět v jejich stopách. To mi pan Zikmund pohaněl. To už dneska nejde. Je to strašně nebezpečné, až nemožné.

    1. Nevím, jestli znáte Martina Navrátila, slovenského cestovatele, web Travelistan. Ten jezdí i teď do těch nebezpečných lokalit – samořejmě ne autem, ale tak zabezepečený, jak to jde, včetně místních průvodců a ochranky. Naposledy byl v Somálsku. Má hodně zajímavé reportáže z těchto různých zemí (hlavně na Instagramu). Je z toho patrné jedno – udělat to, co udělali H+Z, dnes opravdu nelze. To by cestovatel asi nepřežil, takovou jízdu, bohužel.

 11. Ztráta pana Zikmunda je skvělá, ale přemýšlím jestli i on sám by chtěl, aby to byl důvod ke smutku.

  Život jaký prožil a věk, kterého se dožil? Být to jakákoliv disciplína (ať už sportovní, pracovní či intelektuální), tak je to špička, vynikající výkon, který si zaslouží gratulace! Pokud tedy nehodnotím smrt, ale život, tak nezbývá než před panem Zikmundem smeknout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN