GLOSA: Máme miminko elektrikáře

Náš jedenáctiměsíční Davídek je miminko neskutečně zvídavé. Objevuje svět, snaží se s ním interagovat, jako ostatně většina miminek v jeho věku. Co je ovšem zajímavé, je jeho fascinace elektrickými zásuvkami. Přitahují ho, lákají ho, hypnotizují ho.

 

Máme doma bezpečné prostředí; všechny zásuvky, které máme, mají zabudovanou dětskou pojistku, která zajišťuje, že se dovnitř dá dostat jen se správnou zástrčkou, protože se otevře pouze tehdy, vloží-li se do obou dírek současně zaoblené tyče. Zkusíte-li tam strčit třeba hřebík, šroubek nebo cokoliv podobného, daleko se nedostanete.

 

 

A i kdyby bylo miminko natolik šikovné, že by se k proudu tak jako tak dostalo, ochrání ho proudový chránič, který máme namontovaný na celou elektroinstalaci. Ten měří proud na vstupu do bytu a výstupu z něj, a jakmile zaznamená nesrovnalost, okamžitě vypne proud v celém bytě. Ne, že by člověkem v případě sáhnutí si prošlo málo proudu, štípne to tak, že to člověk velmi nepříjemně pocítí, ale neublíží mu to.

 

Jenže se nepohybujeme jen u nás doma, takže musíme Davídka připravit na to, že zásuvky nejsou ani na sahání, ani na hraní. Jenže to se snadno řekne a hůř provede – když ho tak strašně moc přitahují!

 

 

Začalo to někdy v září, když jsem ho nachytal, jak si jde zásuvku nenechavýma ručičkama prohlížet. Tak jsem na něj zavolal velmi důrazně „NE, Davídku, NE, nesahej na to“, přičemž ručička šla s každým „ne“ trochu dolů, a kdykoliv ve zbytku věty nebylo „ne“ slyšet, šla sama od sebe zase nahoru. Nakonec se na mě miminko podívalo stylem „ty taky nechápeš žádnou legraci a… a… tohle je tak hrozně zajímavý! A ty mi to nedovolíš“, s velmi vyčítavým pohledem. Tak či onak, viděl, že se koukám a odbatolil se pryč.

 

Jenomže od té doby se mnou hraje takovou hru. Kouká, jestli se koukám, a když má pocit, že se nekoukám, snaží se k zásuvce dostat, pokud možno, co nejrychleji, dokud se nekoukám.

 

 

Včera jsem ho takhle pozoroval, a když byl asi metr a půl před svým vytouženým cílem, poodjel jsem s židlí, na níž jsem seděl a podíval se na něj. Nevěřili byste, jak rychle si miminka dokážou sednout! Tak tam seděl, úsměv od ucha k uchu, jako by už chtěl říct „ahoj tatínku, to je dnes krásný den, že jo!“

 

Vrátil jsem se k počítači a sklopil zrak, ale tak, že jsem se periferním viděním díval, co dělá, což on ovšem nemohl tušit. Tak se začal okamžitě co nejrychleji batolit k zásuvce. Nechal jsem ho si vedle ní sednout a začít po ní šmejdit prstíky, aby se zabral do činnosti. Fascinován tím, že se mu to povedlo, zapomněl na své okolí, takže jsem se mohl opatrně připlížit s telefonem, abych ho vyfotil, když tu vrzla parketa, miminko se v mžiku otočilo na mě, až mu ručička zůstala zapomenutá na zásuvce a koukal se doslova stylem „já vůbec nevím, jak jsem se sem dostal, co tady vlastně dělám? Na co se koukáš? Tady není nic k vidění!

 

 

Načež si uvědomil, kde tu ručičku má a hned ji schoval a pohled pokračoval: „ta ručička tam byla úplnou náhodou, nevím vůbec, na co to sahala, a vůbec, já tady vlastně nejsem!“

 

Snažil se rychle zachránit situaci. Tak jsem mu tehdy řekl „Davídku, nesahej na tu zásuvku, prostě NE.“ Lupnul po mně očima stylem „no to se ti to snadno říká, ty vůbec nic nechápeš, no tihle rodiče, ti snad vůbec nic nechápou, ach jo“.

 

Není to s tím mezigeneračním pochopením vždy snadné.

 

Dede: Eh, maličko mi to připomíná i výchovu psů 🙂 Ale ptám se – v čem jste vy nechápali své děti?:))

Aktualizováno: 10.11.2021 — 17:51

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zapomněla jsem pochválit jak článek, tak hlavně fotodokumentaci. Davídek je krásnej kluk a ty duševní pochody jsou na mrňatech tak krásně znát!

  1. Teď máme novou fotodokumentaci toho, že ty děti se od štěňat v jistém věku až tak neliší – Davídek byl přistižen, an okusuje židli 😛 Poradila jsem Andymu, ať mu dají polínko… 😛 😀

 2. Gratuluji k roztomilému malému průzkumníkovi! Hádám, že z něj bude jednou technický typ! 🙂 Fascinaci technikou, snahu přijít věcem na kloub a vyzkoušet si všechno na vlastní kůži – to vidíme u vnuka. Věděl, že nemá zapínat myčku, hrát si s tlačítky TV ovladače ani jinými, přesto to dělal, protože to prostě bylo silnější. Jednou se nám točil gramofon naprázdno několik dní, než MLP odhalil zdroj divného šelestu. 🙂
  Fotosérie s Davídkem je vážně povedená!

 3. Přidávám se k ostatním, Davídek je roztomilý klučina-elektrikář

  Podobně asi reagují všechny malé děti, obzvláště, když se jim něco zakazuje. Když k nám prvně sestřenice přivezla svého synka, ne o moc starší než Davídek, viděly jsme něco podobného. Toho zase zajímal telefon – ten starý, černý se sluchátkem a vytáčením čísel. Věděl co to je, ale u nás to najednou byla „nová hračka“. Zvedal a pokládal sluchátko, „mluvil“ do něj a dost nemotorně točil ciferníkem. Napomenula jsem ho, ať přestane, aby tf. nerozbil. Kývl, že toho nechá. Jenže za moment jsme se se sestřenicí musely smát, když prcek neodolal a znovu šel k tf. Tam stál otočený k nám, díval se na nás a při tom ručičkama za zády šmátral, zvedal sluchátko a snažil se vytáčet. Při tom ten pohled „koukejte, jsem hodný, vidíte, že nic nedělám“ !

  Andy, máte s Aňou moc hezké děti. Jak P+K přibrali nového bratříčka do party? Musí u vás být občas pěkně živo!

 4. Moc hezký klouček a laskavé vyprávění o výchově. Taky jsem si hned vzpomněla na syna i vnučku s podobnými cukrblíky,při dopadení,při činu zakázaném. Ty výrazy „já nic, já muzikant“ jsou navždy v našich srdcích. Dokonce i pak v dospělosti je máme přečtené, nic naplat, je to tak mládeži. :-))

 5. No je to kluk- Kuba v tomhle věku bádal, co lze nacpat do videa tou škvírkou- a šla tam i hlína z květináče a piškoty!

   1. Ta musí být taky fajn, ale řekla bych, že hlína piškoty jsou něco, přehrávač už nemusel rozdýchat:))

    1. Přehrávač to rozdýchal, ale tu kartu jsem našla až za dost dlouho, když už jsem měla novou 🙂

 6. To je roztomile krásný chlapeček! A navíc velice šikovný, ten to už má v hlavičce pěkně srovnané a ví, jak to v jeho mikrosvětě chodí. Ten úsměv je milionový 🙂

 7. ach to je krasnej chlapecek! <3 :-*) a jak je sikovnej 😉

  my tohle poresili pri rekonstrukci, kdy sly zasuvky do vyse klik. je to pohodlnejsi i pro nas a kdyz uz dite dosahne na kliku, zacina rozumet, proc tam nic nestrkat… no, skoro vzdycky 😉

 8. Každý génius se potýkal s nepochopením ze strany svého okolí.
  Davídek to zažívá už od raného dětství.

  1. Hm, Marka to začalo zajímat o něco později, takže šel k zásuvce se šroubovákem (ten smajlík, co se chytá za hlavu:)) Měl kliku, holomek, ale štíplo ho to pořádně, což vyřešilo situaci do budoucna:))

 9. Davídek je krásný kluk. Máš moc hezká vnoučata DEDE.

  Já svého času bojovala se svými syny o vypnutí PC. Mohli na něm být jen omezenou dobu. To bylo vždycky řečí.
  Nedávno jsem s úsměvem pozorovala svého mladšího syna Pavla, jak vysvětluje svému synovi, že už musí vypnout PC. A ejhle používal stejné argumenty, jako tehdy já.
  Naštěstí Samík je rozumný kluk a PC není středobod jeho
  světa.

  1. Děkuju moc, milá Míšo!
   Já si pamatuju ten boj se svými dětmi – popravdě na mé straně prohraný (uměli si sehnat i kabel, pokud jsem si ho vzala s sebou do práce:)) Počítače pro ně byly obrovské lákadlo, i když ne stejným způsobem, jako to láká děti teď. Nevěřila bys, co mi na počítač nainstalovali všelijakých linuxových operačních systémů! 😀 Ale je fakt, že oba mají rozhodně nadprůměrné znalosti v oboru (ale já chvílemi předčasně šedivěla, protože na tom počítači jsem pracovala:))

 10. Davídek je moc krásný kluk. Máš moc hezká vnoučata DEDE.

  Ale k tvojí otázce, já jsem se svými syny bojovala s vypínáním PC. Směli na něm být jen omezenou dobu a to bylo vždycky řečí.
  Nedávno jsem pozorovala svého mladšího syna Pavla, jak svému synovi Samíkovi vysvětluje, že už to musí vypnout. A používal stejné argumenty, jako kdysi já. Naštěstí je vnuk rozumný kluk a poslouchá více než poslouchal jeho táta.

  1. Děkuju, Maruško. K tomu srdíčku – co jsme na té zabezpečené verzi, tak nefungují. Vlastně fungují jen ty základní, jako jsou 🙂 🙁 😀 😛
   Zatím nemáme sílu ani nápad, co s tím udělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN